Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz maja 23, 2024 2:44 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr maja 22, 2013 9:00 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 31, 2005 7:05 am
Posty: 1609
Lokalizacja: Brzozówka k. Krakowa
Chwilowo zostawiam moje zaległości sięgające końca 2011 roku i opiszę z marszu wyjazd z ostatniej niedzieli (19.05.2013r.) do Małej Fatry.
Prognozy początkowo mówiły o bardzo burzowym weekendzie, jednak wraz z upływem czasu wszystko się zmieniało. W sobotę wysłałem zatem sondujące smsy co do planów na niedzielę. Tradycyjnie większość moich górskich towarzyszy miała już inne zobowiązania. Nic w tym dziwnego, bo zawsze organizuję swoje wyjazdy w ostatniej chwili (głównie ze względu na panującą aktualnie aurę). Niemal traciłem już nadzieję, gdyż tym razem moja motywacja nie była tak silna aby jechać samemu gdy zgłosił się Mariusz. Nigdy wcześniej ze mną w górach nie był, ale bardzo chciał spróbować swoich sił. Nic zatem prostszego. Oczywiście pakuję się tuż przed północą. Choćbym jak się starał to jakoś nigdy nie mogę zmobilizować się wcześniej. Parę minut po 5 zabieram Mariusza i startujemy pustą jak to zwykle bywa o tej porze Zakopianką. Do Białego Potoku – przysióka Terchowej docieramy przed 8, czyli zgodnie z planem. Niezły czas jak na odległość wynoszącą 200 km. Od razu podchodzą do nas 2 sympatyczne Słowaczki i pobierają 2 euro za parking. Muszę przyznać, że bardzo rozsądna stawka, więc nie ociągamy się z zapłatą.
Diery ostatni raz przechodziłem równe 6 lat temu, więc chciałem sobie przypomnieć ten wspaniały szlak.

Obrazek

Na początku spacerowe Dolne Diery. Dla tych co nie są w temacie to Diery to wąski kanion wyżłobiony przez płynące tędy potoki. Jego przejście umożliwiają stalowe drabinki, mostki, podesty a w niektórych miejscach również i łańcuchy. Całość do złudzenia przypomina wąwozy Słowackiego Raju rozpoczynające się w rejonie Podlesoka tudzież Cingova. Zatem jeśli ktoś przeszedł już wszystkie szlaki Słowackiego Raju i czuje niedosyt to jeszcze dwa miejsca na Słowacji mogą go usatysfakcjonować: Dolina Prosiecka w Choczańskich Wierchach oraz właśnie Diery w Małej Fatrze.

Obrazek

Obrazek

Pierwsze skrzyżowanie szlaków. Możemy tutaj dalej podążać szlakiem niebieskim lub skręcić w lewo w tzw. Nowe Diery. Szczerze polecam to drugie rozwiązanie. Nowe Diery są zdecydowanie dłuższe i ciekawsze.

Obrazek

Po drodze jest też kilka punktów widokowych przypominających nieco klimaty z Pienin czy Ojcowskiego Parku Narodowego.

Obrazek

Po ok. godzinie marszu łączymy się ponownie ze szlakiem niebieskim a przed nami to co tygryski lubią najbardziej czyli Horne Diery.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zdjęcia chyba całkowicie oddają w czym rzecz. Wspaniałe widoki, mgiełka z wodospadów i trochę emocji – jest tu prawie wszystko. Szczególnie przyjemnie jest tu podczas upałów, bo w wąwozie panuje przyjemny chłód.
Wszystko co dobre szybko się kończy i po niespełna trzech godzinach Diery są poza nami. Klimat zmienia się diametralnie. Wchodzimy na żywozieloną łąkę a po lewej stronie mamy urzekający widok na Małego Rozsutca.

Obrazek

Tu wreszcie można chwilę odpocząć i zjeść zasłużone śniadanie. Marian tęsknym wzrokiem spogląda na Małego Rozsutca ale przypominam mu, że celem na dziś jest Stoh. Na Małym Rozsutcu byłem dwukrotnie, więc na razie spokojnie mogę mu odpuścić. Mijamy przełęcz Miedzirozsutce i zmierzamy niebieskim szlakiem na przełęcz Medziholie. Ścieżka ta trawersuje Wielkiego Rozsutca. Odcinek ten nie jest zbyt męczący bo deniwelacje na nim nie są zbyt duże. Kapitalnie prezentuje się po prawej Wielki Rozsutec. Byłem na nim tylko raz i niedługo trzeba będzie to powtórzyć.

Obrazek

Na przełęczy Medziholie jak zwykle sporo ludzi. Nie siedzimy tu zbyt długo bo czas zaczyna gonić – wszak 200 km drogi powrotnej nas czeka, a w poniedziałek do pracy. Zaczynamy decydujące podejście na Stoha – według słowackiej mapy VKU powinno to zająć 1:15 h. Udaje nam się to nieco szybciej, choć droga jest męcząca i początkowo niezbyt przyjemna. Po wyjściu z lasu jest już lepiej – jest mniej stromo i przede wszystkim nie ma już błota. Końcowe podejście odrobinę przypomina klimaty bieszczadzkie. Zbocza Stoha porastają niezliczone ilości borówek.

Obrazek

Na szczycie jesteśmy po 14. Z Białego Potoku ponad 1000 m. różnicy wzniesień, więc troche energii to wymagało. Widok z wierzchołka rozległy i bardzo przyjemny. Aurę trafiliśmy idealną. Widać Wielki Krywań, Chleb, Wielki Rozsutec, Boboty i jeden z najbardziej rozpoznawalnych słowackich szczytów czyli Wielki Chocz.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tą samą drogą dość sprawnie schodzimy na przełęcz Medziholie, a następnie do Stefanowej.

Obrazek

Stąd jeszcze jakieś pół godziny pod górkę i zamykamy pętelką znów znajdując się w Dierach. Po drodze wciąż piękne, wyraziste widoki.

Obrazek

Obrazek

Już byliśmy dość zmęczeni, więc dobrze, że po drodze pojawiła się tylko jedna drabina – tym razem do przejścia w kierunku z góry do dołu. Tour kończymy koło 18 w miejscowej knajpce racząc się ciapowaną kofolą. W TV oczywiście MŚ w hokeju – Słowacy to uwielbiają.
Nie ryzykuję powrotu Zakopianką i wybieram - zresztą nie po raz pierwszy wariant przez Zawoję, a następnie Skawinę. Niestety nie obyło się bez ofiar – dzisiaj zaczęła mi schodzić spalona skóra z twarzy.

Na koniec gorące pozdrowienia dla wszystkich uczestników Dnia Melioranta z Barcic z 15 maja b.r. Impreza była przednia. Jeszcze raz wszystkiego najlepszego dla przesympatycznych Zosieniek :).

Wojtek

_________________
Góry mogą zastąpić wiele leków, ale żaden lek nie zastąpi gór.


Ostatnio edytowano Wt maja 28, 2013 7:19 pm przez Carcass, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr maja 22, 2013 9:18 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 01, 2008 8:10 pm
Posty: 4694
Bardzo, bardzo chciałbym kiedyś odwiedzić te miejsca. Nie wiem czy się uda, ale się postaram.

_________________
http://3000.blox.pl/html

"Listy z Ziemi" Twaina: poszukaj, przeczytaj... warto


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr maja 22, 2013 9:22 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 21, 2012 5:49 pm
Posty: 453
Lokalizacja: Kraków
Super zdjęcia. Widoki fenomenalne :)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr maja 22, 2013 9:36 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5456
Lokalizacja: Białystok
Pięknie!

Już od roku planuje uderzyć do Małej Fatry a zdjęcia tym bardziej zachęcają by tam się wybrać.
Mam nadzieję, że pod koniec sierpnia się uda :)

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr maja 22, 2013 9:43 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 31, 2005 7:05 am
Posty: 1609
Lokalizacja: Brzozówka k. Krakowa
_Sokrates_ napisał(a):
Już od roku planuje uderzyć do Małej Fatry a zdjęcia tym bardziej zachęcają by tam się wybrać.
Mam nadzieję, że pod koniec sierpnia się uda :)


Z Białegostoku masz kawałek, dlatego uważam, że warto tam pojechać przynajmniej na tydzień. Na pewno nie pożałujesz i nie będziesz się nudził.

Valril napisał(a):
Super zdjęcia. Widoki fenomenalne :)


Bardzo dziękuję.

_________________
Góry mogą zastąpić wiele leków, ale żaden lek nie zastąpi gór.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr maja 22, 2013 9:51 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N paź 05, 2008 8:16 pm
Posty: 1359
Lokalizacja: silesia
Super fotki. Rozbudziłeś wspomnienia.
Kiedyś elegancko upijając się whisky z domieszką gorącej, słodkiej herbaty nocowałem pod namiotem z kumplem na przełęczy pomiędzy Kamilem a Rozsutcem. Aha, warto wspomnieć, że popalaliśmy przy tym cygarka patrząc w gwiazdy. Uprzedzam - jestem hetero.

_________________
I was blind but now I can see...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr maja 22, 2013 9:56 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5456
Lokalizacja: Białystok
Carcass napisał(a):
Z Białegostoku masz kawałek, dlatego uważam, że warto tam pojechać przynajmniej na tydzień. Na pewno nie pożałujesz i nie będziesz się nudził.


Taki jest plan :)

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr maja 22, 2013 10:07 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 31, 2005 7:05 am
Posty: 1609
Lokalizacja: Brzozówka k. Krakowa
batmik napisał(a):
Super fotki. Rozbudziłeś wspomnienia.
Kiedyś elegancko upijając się whisky z domieszką gorącej, słodkiej herbaty nocowałem pod namiotem z kumplem na przełęczy pomiędzy Kamilem a Rozsutcem. Aha, warto wspomnieć, że popalaliśmy przy tym cygarka patrząc w gwiazdy. Uprzedzam - jestem hetero.


Czego to się nie robiło za młodu :). Miejsce na biwak bardzo fajne, tylko trochę na otwartej przestrzeni... Ale whisky z gorącą herbatą to można się rozbić nawet na krakowskim rynku :).

_________________
Góry mogą zastąpić wiele leków, ale żaden lek nie zastąpi gór.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr maja 22, 2013 10:12 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 04, 2010 5:34 pm
Posty: 419
Lokalizacja: Rybnik / Piding
Sokrates napisał(a):
Taki jest plan

Plan takowy-tygodniowy dobrze jest podzielić na obie Fatry i Chocza, żeby było różnorodniej ;]


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr maja 22, 2013 10:15 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 31, 2005 7:05 am
Posty: 1609
Lokalizacja: Brzozówka k. Krakowa
Kyjo napisał(a):
Plan takowy-tygodniowy dobrze jest podzielić na obie Fatry i Chocza, żeby było różnorodniej ;]


Oj wtedy raczej tydzień nie pomoże.

_________________
Góry mogą zastąpić wiele leków, ale żaden lek nie zastąpi gór.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz maja 23, 2013 8:38 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10406
Lokalizacja: miasto100mostów
Mała Fatra zawsze wielka. Chociaż Stoha lubię z niej najmniej.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz maja 23, 2013 9:47 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 31, 2005 7:05 am
Posty: 1609
Lokalizacja: Brzozówka k. Krakowa
Krabul napisał(a):
Mała Fatra zawsze wielka. Chociaż Stoha lubię z niej najmniej.


Też Stoha odkładałem w czasie, ale w końcu przyszła i na niego pora.

_________________
Góry mogą zastąpić wiele leków, ale żaden lek nie zastąpi gór.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt maja 24, 2013 7:58 pm 
<font color = red><i>Szarik</i></font>

Dołączył(a): Pn sie 01, 2005 5:21 pm
Posty: 2908
Poczytałam, pooglądałam i bardzo wyraźnie odczułam tzw zespół odstawienia :wink: Abstynencja górska-fatalna rzecz :x
Zatem myślę uparcie nad jakimś weekendem. A co za tym idzie, do przewodnika Carcass ustawiam się w kolejce zaraz za Mariuszem.
Wojtek na przewodnika! :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So maja 25, 2013 6:38 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 07, 2009 1:45 pm
Posty: 907
Ale tam zielono już! Po ostatnim zimowym przejściu aż mnie szokła ta zieleń, pieknie ;-)

Olka napisał(a):
i bardzo wyraźnie odczułam tzw zespół odstawienia Abstynencja górska-fatalna rzecz
Mam to właśnie, to samo. Zaraz będzie 2 miechy.., ale jeszcze trochę cierpliwości.

_________________
"I chłonę. Szukam. Pragnę. Tęsknię. I wiem że będę szukał. Wystarczy raz zasmakować nieznanego."
"Gdzieś pomiędzy początkiem drogi, a szczytem znajduje się odpowiedź na pytanie, dlaczego się wspinamy."
pionowemyśli.pl | fanpage | instagram | flickr


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N maja 26, 2013 8:22 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 31, 2005 7:05 am
Posty: 1609
Lokalizacja: Brzozówka k. Krakowa
Olka napisał(a):
Zatem myślę uparcie nad jakimś weekendem. A co za tym idzie, do przewodnika Carcass ustawiam się w kolejce zaraz za Mariuszem.
Wojtek na przewodnika! :)


Służę miłej Pani. Jeszcze jedną relację z MF mam w zanadrzu :)

_________________
Góry mogą zastąpić wiele leków, ale żaden lek nie zastąpi gór.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL