Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz maja 23, 2024 7:07 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Niżne Tatry
PostNapisane: Śr paź 15, 2014 9:28 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
Nie będę się zbytnio rozpisywał bo nie ma za bardzo o czym. Trasę tą w trochę krótszej wersji chcieliśmy zrobić 2 lata temu ale z powodów zdrowotnych jednego z uczestników musieliśmy zrezygnować z dalszej części tuż po zdobyciu Sinej.
Obrazek

Jedynym warunkiem aby jechać w Niżne Tatry jest dobra widoczność ponieważ z tego masywu widać praktycznie wszystkie inne góry Słowacji. 27.09 pogoda była wręcz wymarzona więc w składzie ja, Robert i Marcin udajemy się do Demanowskiej Doliny. Dla Roberta jest to całkiem nowy rejon. Parkujemy na darmowym parkingu zaraz przed rozjazdem za Demanowską Jaskinią i o 6:15 wyruszamy żółtym szlakiem w stronę Sedla Sinej. Po drodze w czasie postoju w lesie nagle słyszymy głośne wycie. Byłem przekonany, że to jakiś Jeleń ale woleliśmy nie sprawdzać więc czym prędzej ruszyliśmy dalej na bardziej otwarte tereny. Na przełęczy jesteśmy po ok. 1godz. Nasz kolejny cel to Bór. Po drodze robimy pit stop na śniadanie. Po kilku minutach ruszamy dalej. Zaczynają się pojawiać pierwsze widoki :)

Obrazek

Obrazek

W pewnym momencie zza drzew wyłazi Słowacji włóczykij w pełnym tego słowa znaczeniu. Ubrany w gumowce, plecak ze stelażem z lat 70tych i radyjkiem przypiętym do kurki napierdzielającym jakieś słowackie nuty. Po wyjściu z lasu widoki po prostu powalają :shock: W oddali widać ośnieżone Zachodnie i Wysokie Tatry na tle niebieskiego nieba :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wychodzimy na pierwszy szczyt tego dnia. Robimy krótki odpoczynek i focimy. Po chwili ruszamy w dalszą drogę. Słońce mocno grzeje więc spokojnie można iść w koszulce z krótkim rękawem. Przechodzimy przez szczyt Zakluky i dochodzimy do szczytu Polana leżącego już w Głównej Grani.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tutaj spotykamy już spore ilości turystów. Dalsza droga prowadzi przez Derese oraz Chopok.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z oddali widać nową stację kolejki na Chopoku. Moim zdaniem strasznie szpeci krajobraz. Jest zdecydowanie za duża ale czego się nie robi dla pieniędzy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Szybko wchodzimy na szczyt w gronie masy turystów. Robimy klika zdjęć i uciekamy z tego mrowiska. Chopok to taki nasz Kasprowym dla Słowaków. Zdecydowanie nie są to nasze klimaty.

Obrazek

Następnie niebieskim szlakiem a potem trasą wyciągu schodzimy do drogi asfaltowej. Zejście dało naszym kolanom nieźle w kość. Przy
jeziorku robimy przerwę na kanapkę i po kilku minutach idziemy żółtym szlakiem na Ostredok.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po drodze wchodzimy na wieżę widokową i mijamy pomnik ku czci walczących żołnierzy. Następnie wchodzimy na bezimienny szczyt. Zejście z niego to po prostu masakra. Strome zejście w dół dłuży się niemiłosiernie. Zaczynają mi już dokuczać ścięgna ale jakoś dowlekliśmy się do samochodu. Przejście zajęło nam 8:15godz. przy długości trasy ok. 21km z przewyższeniem ok. 1560m. Trasę jednak polecam bo jest piękna widokowo :)

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz paź 16, 2014 10:17 am 
muszę tam jechać, aż wstd że jeszcze mnie tam nie było, fajny opis i zdjęcia


Góra
  
 
PostNapisane: Cz paź 16, 2014 10:36 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 9:48 am
Posty: 7564
krytycznyprzebiegly napisał(a):
muszę tam jechać, aż wstd że jeszcze mnie tam nie było

To sp!@#$%, na co jeszcze czekasz?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz paź 16, 2014 10:50 am 
Weteran

Dołączył(a): N lip 28, 2013 5:37 am
Posty: 100
Lokalizacja: Skarżysko -Kamienna / Chlewiska
leppy napisał(a):
krytycznyprzebiegly napisał(a):
muszę tam jechać, aż wstd że jeszcze mnie tam nie było

To sp!@#$%, na co jeszcze czekasz?

Może ma żylaki? :lol:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz paź 16, 2014 12:51 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10406
Lokalizacja: miasto100mostów
No to teraz już muszę pojechać w Niżne! zephyr, zdjęcia świetne. Musi być super klimat, fajniej jest niż w Małej Fatrze?

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz paź 16, 2014 1:43 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5456
Lokalizacja: Białystok
Świetne zdjęcia!

Do Małej Fatry jadę już chyba z trzeci rok i dojechać nie mogę. Mam nadzieję, że szybciej dotrę w Niżne.
Gór kurde dużo a życie krótkie.

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz paź 16, 2014 2:09 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10406
Lokalizacja: miasto100mostów
Wiejska Szamanka napisał(a):
Krabul napisał(a):
No to teraz już muszę pojechać w Niżne!

Ja już się od maja wybieram hehe. Natomiast na wiosnę jest planowany wypad w Niżne przez kilka tutejszych osób więc jak chce ci się czekać do wiosny (lub na wiosnę wybrać się po raz wtóry;) ) to może być dobra okazja do spotkania.
Dziękuję, zobaczymy, do wiosny daleko. Ale podjarałem się. Może jakby pogoda nie była zła to 10. listopada wziąć urlop i na długi weekend zabrać rodzinę w Niżne. Te wszystkie wyciągi działają tylko w zimie dla narciarzy czy jak to jest. Myślę pod kątem transportu młodego szkraba. Wycieczki >5-6h raczej jeszcze nie wchodzą w grę.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz paź 16, 2014 2:18 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 07, 2009 1:45 pm
Posty: 907
Krabul napisał(a):
fajniej jest niż w Małej Fatrze?
Nie wiem czy fajniej, jest inaczej, natomiast jedno jest pewne: Mała Fatra, Wielka Fatra i Tatry Niżne trącą kultem! Polecam. Aż mnie naszło na jakąś wycieczkę ale to zimą sobą zapodam ;-)
Ekstra zdjęcia Tomek, uwielbiam widok Tatr widzianych z Niżnych :wink:

_________________
"I chłonę. Szukam. Pragnę. Tęsknię. I wiem że będę szukał. Wystarczy raz zasmakować nieznanego."
"Gdzieś pomiędzy początkiem drogi, a szczytem znajduje się odpowiedź na pytanie, dlaczego się wspinamy."
pionowemyśli.pl | fanpage | instagram | flickr


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz paź 16, 2014 4:29 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
Krabul napisał(a):
No to teraz już muszę pojechać w Niżne! zephyr, zdjęcia świetne. Musi być super klimat, fajniej jest niż w Małej Fatrze?


dzięki :) tak jak pisał Mroczny każdy masyw ma swój klimat i coś w sobie więc ciężko mi powiedzieć czy Mała Fatra jest lepsza czy gorsza. Na pewno polecam Ci oba :) nie pożałujesz :) wg mnie Fatra jest ciekawsza ze względu na ukształtowanie za to z Niżnych widoki są świetne ale tak jak pisałem tylko przy pięknej pogodzie ;) na Chopok kursuje kolejka cały rok ale cen nie znam. Zatem możesz wyjechać na górę i zrobić sobie jakaś fajną powrotną trasę ;)

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz paź 16, 2014 4:52 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 02, 2014 7:06 pm
Posty: 699
Lokalizacja: Llanfairpwllgwyngyllgogerychwy- rndrobwllllantysiliogogogoch
Przy takich zdjęciach komentarz jest niepotrzebny ;) No ale ja lubię tzw. słowo pisane, więc dla takiego ignoranta jak ja trochę więcej opisu mogłoby się przydać :)
Anyway - udana wycieczka, pogoda i zdjęcia!

_________________
Zob za zob, glavo za glavo,
Zob za zob, na divjo zabavo!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz paź 16, 2014 6:26 pm 
Swój

Dołączył(a): Wt lip 27, 2010 10:55 am
Posty: 88
Lokalizacja: małopolska
Zephyr, wybacz, że tak bez pozwolenia, ale jedno z Twoich zdjęć ustawiłem sobie jako tapetę na pulpit w komputerze w pracy:) Nie mogę się na nie napatrzeć, co za błękit i ta biel śniegu na graniach. Moje pytanie, jakiego aparatu używasz? Bo zastanawiam się czy nie nabyć podobnego. Super wyjazd, też podobną kiedyś odbyliśmy, tyle że na początku wiosny, kiedy to jeszcze u góry było trochę śniegu. Widzę, że nie dotarliście tym razem na Dumbiera, a szkoda bo tam już dużo mniej ludzi niż na Chopoku, a i droga niezbyt daleka. W potyczce Mała Fatra - Niżne Tatry, jestem za Fatrą ( przede wszystkim z uwagi na Wielki Rozsutec i Diery). Ciekaw też jestem Wielkiej Fatry, bo póki co widziałem tam jedynie chmury, a ponoć widoki całkiem przyjemne. Co ciekawe ponoć z Ostredoka w dobrych warunkach hipotetycznie można wypatrzyć alpejskiego Schneeberga ( tak przynajmniej twierdzą na dalekich obserwacjach)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz paź 16, 2014 6:33 pm 
Swój

Dołączył(a): So mar 15, 2014 9:24 pm
Posty: 95
Lokalizacja: Lodz
Kapitalne widoki na Tatry...jeszcze ta posypka cukrowa na szczytach :D :shock: ...7.X miałem okazje być na KralovejHoli,z nadzieją na podobne widoki,ale niestety wjeżdżaliśmy tam w zaczątkach halnego i opadającej mgle od jakiś 1500mnpm i widoczności <50m...wiec tura do powtórki :?

_________________
BW.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz paź 16, 2014 8:13 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2109
fotki 1 klasa ale brakuje troche zbliżeń większych na Tatry - możesz kilka wrzucić? w przyszłym roku sam sie tam wybiorę przejscie całej graniowki to super przygoda oczywiście latem jak jest ciepło.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz paź 16, 2014 8:28 pm 
Kombatant

Dołączył(a): N sie 18, 2013 10:40 pm
Posty: 476
Lokalizacja: Gorlice
Ejże Szamanko ja też już od co najmniej roku planuje się z nimi poznać ... :D Jak się tam wszyscy w końcu wybierzemy to będzie o nas głośno :P


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz paź 16, 2014 8:31 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
Remus napisał(a):
Zephyr, wybacz, że tak bez pozwolenia, ale jedno z Twoich zdjęć ustawiłem sobie jako tapetę na pulpit w komputerze w pracy:)


spoko :) można chociaż wiedzieć które? ;)

Remus napisał(a):
Moje pytanie, jakiego aparatu używasz?


Panasonic Lumix FZ62+ nakręcony filtr więc szału nie ma ;) sam się zdziwiłem, że takie foty mi wyszły ale było dobre światło.

Remus napisał(a):
Widzę, że nie dotarliście tym razem na Dumbiera


na Dumbier już było za daleko. Na niego mam już inną upatrzoną pętelkę :)

Remus napisał(a):
W potyczce Mała Fatra - Niżne Tatry, jestem za Fatrą ( przede wszystkim z uwagi na Wielki Rozsutec i Diery).


jestem tego samego zdania :)

Remus napisał(a):
Ciekaw też jestem Wielkiej Fatry


z Wielkiej Fatry bardzo polecam Ostrą i Tlste ;) (zdjęcia z wycieczki w moim linku picasa)

Jakub napisał(a):
fotki 1 klasa ale brakuje troche zbliżeń większych na Tatry - możesz kilka wrzucić?


dzięki :) postaram się coś wrzucić przez weekend bo mam klika ;)

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz paź 16, 2014 8:51 pm 
Swój

Dołączył(a): Wt lip 27, 2010 10:55 am
Posty: 88
Lokalizacja: małopolska
zephyr napisał(a):
Remus napisał(a):
Zephyr, wybacz, że tak bez pozwolenia, ale jedno z Twoich zdjęć ustawiłem sobie jako tapetę na pulpit w komputerze w pracy:)


spoko :) można chociaż wiedzieć które? ;)

Drugie z kolei - primus inter pares ! Jest na nim wszystko czego trzeba. Zieleń lasów, zaśnieżona grań Tatr i błękit nieba.

W Wielkiej Fatrze byliśmy ostatniej zimy, jednak warunki nie dopisały. Choć na dole pogoda była całkiem znośna, to gdzieś ok. 1100 -1200 m n.p.m. weszliśmy w totalną chmurę, więc widoczność na Płosce mieliśmy na całe 5 m. Tej zimy planujemy trasę od Płoski do Kriżny. w między czasie z chęcią obejrzę Twoje fotki z tych rejonów.

Jakub napisał(a):
przejscie całej graniowki to super przygoda oczywiście latem jak jest ciepło.


Zimą też jest tam fajnie, może nie cała grań, ale jakaś jej część.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz paź 16, 2014 8:56 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 07, 2009 1:45 pm
Posty: 907
Jakub napisał(a):
w przyszłym roku sam sie tam wybiorę przejscie całej graniowki to super przygoda oczywiście latem jak jest ciepło.
Czyli co, zimą to już nie przygoda? :lol: Szczerze polecam :twisted:

Jeśli Wielka Fatra to - Borišov & Rakytov.

_________________
"I chłonę. Szukam. Pragnę. Tęsknię. I wiem że będę szukał. Wystarczy raz zasmakować nieznanego."
"Gdzieś pomiędzy początkiem drogi, a szczytem znajduje się odpowiedź na pytanie, dlaczego się wspinamy."
pionowemyśli.pl | fanpage | instagram | flickr


Ostatnio edytowano Cz paź 16, 2014 9:51 pm przez Mroczny, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz paź 16, 2014 9:50 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10406
Lokalizacja: miasto100mostów
Ja w Małej Fatrze byłem dwa razy i wrażenia baaardzo pozytywne. Nie byłem w Choczańskich, Wielkiej Fatrze i właśnie w Niżnych. Teraz mając małe dziecko muszę patrzeć pod trochę innym kątem planując takie wyjazdy, ale coś z tej okolicy może być dobrym pomysłem na tygodniowy letni urlop. W tym roku obawiam się, że już nie powalczę. W temperaturach poniżej 10 stopni albo bliskich zeru dziecko unieruchomione w nosidle to już pewnie nie jest dobry pomysł.
Kiedyś pierdyknę z synem grań Niżnych jednym ciągiem. Ale to za jakieś 10+ lat.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So paź 18, 2014 10:04 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
Jakub napisał(a):
brakuje trochę zbliżeń większych na Tatry - możesz kilka wrzucić?


wrzucam kilka zdjęć ;)

Obrazek
Stoh, Wielki Rozsutec i Wielki Chocz

Obrazek

Obrazek
od lewej Salatin, Pachola, Banikov, Przysłop, Hruba Kopa, Trzy Kopy, Rohacz Płaczliwy, Ostry Rohacz

Obrazek
od lewej Mała Fatra i Góry Choczańskie

Obrazek

Obrazek
od lewej Kasprowy Wierch, Skrajna i Pośrednia Turnia, Świnica, Kozi Wierch, Grań Hrubego, Krywań, Hruby Wierch, Wielkie Solisko, Szatan, Rysy, Ciężki Szczyt, Wysoka, Ganek, Żłobisty Szczyt, Lodowy Szczyt, Zadni Gerlach, Kończysta, Gerlach, Sławkowski Szczyt

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So paź 18, 2014 11:43 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 26, 2013 7:31 am
Posty: 1616
Lokalizacja: Tarnow
Obrazki wybuchły :cry:

_________________
flickr

------

"czekan, jak sama nazwa wskazuje - narzędzie do czekania"
Włodzimierz Firsoff
Taternik 1932 nr 3


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So paź 18, 2014 1:36 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Cz wrz 04, 2008 11:35 am
Posty: 1231
Zephyr - super relacja.
Tak kombinuję, co z weekendem około 11-tego listopada zrobić, ale kurczę, śnieg już może być i nie wiem, jak z chodzeniem z dziećmi... Bardzo kuszą te Niżne. Już od długiego czasu.
Twojej trasy nie zrobię z młodymi (zawalidrogą jestem powoli ja, nie nieletni), trzeba będzie pokombinować nieco i trasę skrócić, mapę studiuję od długiego czasu, ale no - morda mi się cieszy, jak twoje zdjęcia oglądam:)
Niedźwiedzi nie widziałeś?
Niedźwiedzie w Niżnych mnie martwią :?

_________________
pozdrawiam
---------------------------
Lepsze od gór są tylko góry!
- krasnoludzkie


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So paź 18, 2014 2:05 pm 
Swój

Dołączył(a): Wt lip 27, 2010 10:55 am
Posty: 88
Lokalizacja: małopolska
anninred napisał(a):
Tak kombinuję, co z weekendem około 11-tego listopada zrobić, ale kurczę, śnieg już może być i nie wiem, jak z chodzeniem z dziećmi...


Zawsze możecie wyjechać kolejką na Chopoka i później dopiero zobaczyć warunki. W śniegu się tam też bardzo przyjemnie chodzi.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So paź 18, 2014 3:00 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pn gru 05, 2011 12:08 am
Posty: 640
Lokalizacja: 110 km
Bardzo fajna relacja i imponujące widoki na zdjęciach. Co za widoczność :shock:
:D

_________________
http://wokolkominainietylko.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So paź 18, 2014 8:39 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
anninred napisał(a):
Zephyr - super relacja. Niedźwiedzi nie widziałeś?


dzięki ;)
niedźwiedzi na szczęście nie widziałem. Wydaje mi się, że w rejonie Chopoka to raczej ciężko będzie je spotkać.

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So paź 18, 2014 8:52 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): So lis 24, 2012 7:17 pm
Posty: 1562
Wiejska Szamanka napisał(a):
Spoko Byle do wiosny

:D

_________________
nie pozwól mi zapomnieć, jak to jest tam wysoko...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So paź 18, 2014 9:11 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
Wiejska Szamanka napisał(a):
Zephyr ile czasowo zajmuje droga od granicy do parkingu na Słowacji? Tzn zakładam że jedziesz samochodem. :)


z przejścia granicznego w Glince ok. 1:30godz rano a jak wracam to z 10min więcej bo jest większy ruch.

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn paź 20, 2014 12:47 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 31, 2007 9:46 pm
Posty: 4467
Lokalizacja: GEKONY
Wspomnienia odżywają, byłem tam... Jakieś 20 lat temu :lol:

_________________
A ja dalej jeżdżę walcem, choćby pod wałek trafić miał cały świat.

http://summitate.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL