Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Śr cze 26, 2024 3:24 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: So sty 03, 2015 12:22 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
Zaległa relacja z sierpnia.
Po zdobyciu Alphubela postanawiamy przenocować na campingu Attermenzen w Randze. Rozbijamy obóz i zastanawiamy się co dalej. Postanawiamy wydłużyć odpoczynek do dwóch dni zamiast planowanego jednego. Głównym celem wyjazdu był Dom de Mischabel granią Festi. Jednak żeby wejść na ten szczyt trzeba pokonać 1500m przewyższenia z Randy do schroniska a następnego dnia ok. 1600m w górę i ok. 3000m w dół. Biorąc pod uwagę, że wejście na Alphubel jest krótsze a dało nam porządnie w kość zaczynamy mieć wątpliwości czy damy radę. Poza tym ma być bardzo zimno (odczuwalna ok. -25stopni) i ma wiać silny wiatr w porywach do 80km/h. Postanawiamy więc, że idziemy na nasz 3 planowany cel czyli Bishorn. Mamy małe problemy z rezerwacją noclegu bo nie możemy się dodzwonić ale w końcu się udaje :) Po dwóch dniach odpoczynku zwijamy namioty i jedziemy w stronę Zinal. Po drodze trafia nam się kontrola policyjna z uwagi na muzyczny festiwal w Sierre. Policjant pyta o nasze zamiary. Po sprawdzeniu dokumentów i usłyszeniu, że nie jedziemy na festiwal tylko w góry zadaje nam pytanie: Czy marihuana jest dobra do wspinaczki? Oczywiście odpowiadamy, że „NIE” i policjant puszcza nas wolno bez kontroli bagażnika 8) Dalsza droga do Zinal przebiega już bezproblemowo. Pniemy się ciągle w górę licznymi serpentynami. W końcu ok południa docieramy do celu. Bezpłatnie parkujemy samochód wzdłuż drogi biegnącej nad dużym parkingiem.

Obrazek

Czeka nas teraz długie i ciężkie podejście do schroniska Cabane Tracuit położonego na wysokości 3256mnpm. Plecaki mamy trochę lżejsze niż na Alhubela ale nadal strasznie ciążą zwłaszcza, że czeka nas ok. 5 godz marszu z różnicą wzniesień 1566m. Droga do płaskowyżu jest strasznie męcząca z uwagi na strome podejście. Na dodatek słońce mocno przypieka. Całe szczęście, że wysiłek ten rekompensuje nam cudowny widok na Grand Combin i Dent Blanche :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Otwiera nam się piękny widok na grań Weisshorna. W oddali widać już nasze schronisko. Wydaje nam się, że to już kawałek ale jest to złudzenie. Po krótkim odpoczynku zaczynamy piąć się coraz bardziej w górę. Co za tym idzie wyłaniają się coraz to nowe szczyty :D

Obrazek

Obrazek

Naszą uwagę najbardziej przykuł ostry szczyt Zinalrothorn :shock: Wierzchołek oraz prowadzące na niego granie robią niesamowite wrażenie :!: Nie mogłem się po prostu napatrzeć.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nieopodal schroniska czekało nas jeszcze przejście sporego gruzowiska oraz krótkiej ścianki ubezpieczonej łańcuchem. W końcu po 4:40godz jesteśmy w schronisku. Po drugiej stronie grani widać w oddali Alpy Berneńskie. Robimy kilka zdjęć i uciekamy do środka ponieważ wieje bardzo silny i zimny wiatr.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Okazuje się, że stare schronisko zostało zastąpione nowym bardziej nowoczesnym które zostało oddane do użytku niecały rok temu. Meldujemy się w recepcji. Oczywiście ledwo znaleźliśmy się na liście bo źle zapisali moje nazwisko. Trafiamy niestety do największej sali. Schronisko jest ładne z pięknym widokiem roztaczającym się z przeszklonej stołówki. Jedyny jego minus to taki, że łazienka jest zdecydowanie za mała połączona na dodatek z płcią żeńską oraz zbyt mały przedsionek w którym zostawia się cały szpej. Przy niedużym ruchu jest tam ciasno a podczas rannego wyjścia to jest masakra. Trochę czasu spędzamy na stołówce po czym udajemy się do łóżek.

Obrazek

Obrazek

W pewnym momencie słyszymy lekkie zamieszanie i lądujący helikopter. Okazało się, że z sąsiedniego pokoju jakiś facet źle się poczuł i wezwali śmigło. Akcja ratunkowa trwała na korytarzu dobre kilkadziesiąt minut po czym ratownicy zabrali ze sobą chorego. Wyjście na szczyt nie zajmuje dużo czasu zatem pobudka jest dosyć późno bo o 5tej. Ze schroniska wychodzimy o równej 6tej. Sporo ekip wyszło przed nami. Po ok. 10min dochodzimy do lodowca gdzie ubieramy raki i wiążemy się liną. Zaczyna wschodzić słońce :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pogoda przepiękna bo nie ma ani jednej chmury na niebie :D Temperatura kilka stopni poniżej zera. Idziemy spokojnym tempem które jest na tyle dobre, że wyprzedzamy kilka ekip. Po kilkudziesięciu minutach wychodzimy na grań i tutaj uderzają w nas bardzo silne podmuchy wiatru dochodzące do ok. 70km/h. Robi się bardzo zimno zwłaszcza w cieniu odczuwalna temperatura spada do ok. -25stopni.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mozolnie nabieramy wysokości. Silny wiatr nie ułatwia nam zadania i w dodatku odczuwamy już wysokość. W końcu docieramy na przełęcz pomiędzy wierzchołkami :)

Obrazek

Odczekujemy chwilę w kolejce i wychodzimy stromym podejściem na główny wierzchołek :) Droga w dobrych warunkach zajmuje ok. 2-3godz. Nam zajęło to 3:20godz. Pogoda wręcz idealna (oprócz wiatru). Jak na dłoni widać wszystkie szczyty nawet te najbardziej oddalone :D Robimy szybko zdjęcia i uciekamy na przełęcz bo tam mniej wieje.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Robimy sobie przerwę na łyk ciepłej herbaty. Tego dnia jest spory tłum.

Obrazek

Po kilku minutach postanawiamy wyjść na drugi niższy wierzchołek Pointe Burnaby. Plecaki zostawiamy na przełęczy i w parę minut ładną śnieżną granią wychodzimy na szczyt. Robimy szybko zdjęcia po czym schodzimy na przełęcz i zabieramy plecaki.

Obrazek

Dalsza droga zejściowa pokrywa się z wejściową. Poniżej grani gdzie nie ma wiatru ale za to jest strasznie gorąco. W końcu po 1:10godz dochodzimy do schroniska.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Robimy sobie dłuższy odpoczynek. Niestety czas biegnie nieubłaganie i trzeba ruszać w dalszą drogę. Do auta pozostał nam spory kawałek do przejścia.

Obrazek

Obrazek

Droga na dół mija dość szybko do momentu w którym postanawiamy ją trochę skrócić. Idę pierwszy. W pewnym momencie staje na duży płaski kamień który nagle odwraca się o 180 stopni i z całym impetem uderza mnie w lewy piszczel. Upadam czując straszny ból. W pierwszym momencie pomyślałem, że mam złamaną nogę. Na szczęście mam tylko mocne stłuczenie kości. Z rany zaczyna płynąć krew ponieważ mam dziurę w nodze aż do kości. Jagoda robi mi opatrunek i łykam jakieś tabletki przeciwbólowe. Brat zabiera mi plecak i po kilku minutach udaje mi się wstać. Za pomocą kijek próbuję jakoś iść ale na początku nie jest to łatwe. Na dodatek tabletka nie zaczęła jeszcze działać więc ból jest ogromny a do auta jest ok. 600m przewyższenia. Po kilkunastu minutach kuśtykania musiałem posmarować kolano maścią w drugiej nodze ponieważ zaczęło mnie boleć od przeciążenia. Co jakiś czas robimy postoje i tak w ok. 2godz udaje mi się zejść do drogi. Brat schodzi niżej po samochód i po nas przyjeżdża. Pakujemy graty i wracamy do domu. Po drodze postanawiamy przenocować na campie w Villeneuve położonym nad Jeziorem Genewskim. Tego dnia mamy przeskok temperaturowy z ok. -25 na szczycie do +26 na campie ;)

Obrazek

Pod wieczór spacerkiem postanawiamy się przejść wzdłuż jeziora aż do zamku Château de Chillon. Jest to spory kawałek drogi więc z moją rozwaloną nogą ledwo wracam do namiotu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Następnego dnia zwiedzamy jeszcze piękne Montreux i Zurych :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Powrotne zwiedzanie doprowadziło do tego, że po powrocie do domu przez 2 dni nie mogłem stawać na nogę. Noga na szczęście już się zagoiła ale blizna pozostała więc mam pamiątka na całe życie. Pomimo niezrealizowania głównego celu jesteśmy bardzo zadowoleni z wyjazdu. Udało się zrobić dwie ładne góry przy pięknej pogodzie oraz zwiedziliśmy nowe miejsca. Na pewno jeszcze tam wrócimy :)

_________________
Galeria zdjęć


Ostatnio edytowano So sty 03, 2015 9:42 am przez zephyr, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So sty 03, 2015 8:13 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N paź 05, 2008 8:16 pm
Posty: 1359
Lokalizacja: silesia
Bardzo przyjemna relacja. Fajnie tak powspominac czytajac czyjes przygody. Widok z Weisshornem w tle rządzi. Mam identyczna fote, tylko w niebieskiej kurtce. Nawet niebo identyczne :D.

_________________
I was blind but now I can see...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So sty 03, 2015 9:09 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 04, 2010 5:34 pm
Posty: 419
Lokalizacja: Rybnik / Piding
Przyjemnie popatrzyć, pozazdrościć widoczności i ostrości kolorów w takim miejscu :)

Kontuzji nie zazdroszczę, dowodzi, że czasem w górach może wydarzyć się coś, czego by się nigdy nie spodziewało. Pocieszyć się można, że było to już na koniec wyprawy.

A jaki to był miesiąc? Bo nie doczytałem chyba...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So sty 03, 2015 9:39 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
Kyjo napisał(a):
Przyjemnie popatrzyć, pozazdrościć widoczności i ostrości kolorów w takim miejscu :)

A jaki to był miesiąc? Bo nie doczytałem chyba...


dzięki ;) to było 17-18 sierpnia :)

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So sty 03, 2015 4:15 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
gobo_ napisał(a):
Od momentu, gdy pierwszy raz zobaczyłem zaśnieżone alpejskie szczyty, jestem nieustająco zafascynowany ich pięknem. A jak jeszcze dochodzi do tego możliwość wejścia na niektóre z nich, to już całkiem czuję się jak w górskim raju. Kontuzja nogi wydaje się być niezbyt wygórowaną ceną za możliwość obcowania z naturą w takich miejscach, lecz oczywiście lepiej gdyby Cię ominęła. Gratuluję udanego wyjazdu.


Dzięki :) mam podobnie bo również jestem zafascynowany Alpami :) szkoda, że to taki kawał od domu bo częściej bym je odwiedzał. W przypadku mojej kontuzji sprawdza się teoria, że pełną koncentrację trzeba utrzymywać do samego końca.

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So sty 03, 2015 4:44 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 02, 2014 7:06 pm
Posty: 699
Lokalizacja: Llanfairpwllgwyngyllgogerychwy- rndrobwllllantysiliogogogoch
Byłem w tym terminie w Alpach. Niestety pogoda było mniej słoneczna. Właściwie to w ogóle nie była słoneczna. Przez kilka dni w najlepszym razie było pochmurno. No i zimno. Nad ranem na 900 m npm 4 st C - dwa lata temu w tym samym miejscu - dobrze powyżej 10. Do spania (pod gwiazdami) - obowiązkowo puchówka i czapka. Taki miałem sierpień w Alpach... Tak więc - zazdroszczę i gratuluje ciekawych pejzaży!

_________________
Zob za zob, glavo za glavo,
Zob za zob, na divjo zabavo!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So sty 03, 2015 5:00 pm 
Swój

Dołączył(a): Wt lip 27, 2010 10:55 am
Posty: 88
Lokalizacja: małopolska
Gratuluje i zazdroszczę. Piękne miejsce


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So sty 03, 2015 5:06 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
Zombi (gavagai) napisał(a):
Taki miałem sierpień w Alpach... Tak więc - zazdroszczę i gratuluje ciekawych pejzaży!


dzięki :) lato w Alpach w 2014 było wyjątkowo zimne i było sporo śniegu.

Remus napisał(a):
Gratuluje i zazdroszczę. Piękne miejsce


dzięki :)

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So sty 03, 2015 6:03 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 31, 2007 9:46 pm
Posty: 4470
Lokalizacja: GEKONY
Lubie te Twoje relacje, motywują mnie do puszczenia totka :wink:

_________________
A ja dalej jeżdżę walcem, choćby pod wałek trafić miał cały świat.

http://summitate.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N sty 04, 2015 5:28 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 11, 2011 9:25 pm
Posty: 1503
Lokalizacja: W-wa
Jeszcze niedawno myślałam, że może kiedyś spotkamy się przypadkiem na jakiejś alpejskiej ścieżce, ale po takich relacjach to już mogę tylko napisać - za wysokie progi na moje nogi! :(
zephyr napisał(a):
Naszą uwagę najbardziej przykuł ostry szczyt Zinalrothorn :shock: Wierzchołek oraz prowadzące na niego granie robią niesamowite wrażenie :!: Nie mogłem się po prostu napatrzeć.

No to tu masz na zachętę relację Mooliczka http://summiter.pl/zinalrothorn/

_________________
Nutko moja
https://www.youtube.com/@CarpathianMusicWorld/playlists


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N sty 04, 2015 5:52 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
anke napisał(a):
No to tu masz na zachętę relację Mooliczka http://summiter.pl/zinalrothorn/


dobrze znam tą relację i działalność Summiterów ponieważ od nich czerpie pomysły na fajne wyjazdy ;) Zinal jak na razie to na mnie za wysokie progi.

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N sty 04, 2015 6:59 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 29, 2007 8:31 pm
Posty: 3189
Lokalizacja: Nowy Sącz
Miło przeczytać starą-świeżą relację po wysypie podsumowań roku. To chyba jakaś epidemia. :mrgreen:
Z przyjemnością śledzę twoje postępy alpejskie, miałeś szczęście do pogody.

_________________
http://naszczytach.cba.pl/ Aktualizacja 2023 - nowe: Góry Skandynawskie, Taurus w Turscji, Alpy Julijskie, Kamnickie, Ennstalskie, Tatry Bielskie, Murańska Planina, Haligowskie Skały i wiele innych. Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N sty 04, 2015 9:42 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
gouter napisał(a):
miałeś szczęście do pogody.


można powiedzieć, że czekam na najlepsze okno pogodowe i wtedy wchodzę na szczyt :) mam nadzieję, że ta tendencja utrzyma się w kolejnych wyjazdach :wink:

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N sty 04, 2015 9:52 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N paź 05, 2008 8:16 pm
Posty: 1359
Lokalizacja: silesia
Zephyr, nocowaliście na polu namiotowym z Zinal?

_________________
I was blind but now I can see...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N sty 04, 2015 10:16 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
batmik napisał(a):
Zephyr, nocowaliście na polu namiotowym z Zinal?


Nie. Przyjechaliśmy z Randy i od razu poszliśmy do schroniska. Poza tym nie nazwał bym tego polem namiotowym a raczej obozem harcerskim/szkoleniowym. Stały tam tylko duże namioty bazowe a wokół było sporo ludzi wykonujących jakieś zadania. Z tego co pamiętam to sanitariatów tam nie widziałem więc pozostaje rzeka i krzaki :wink: Ivona kiedyś tam nocowała za friko.

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N sty 04, 2015 11:03 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N paź 05, 2008 8:16 pm
Posty: 1359
Lokalizacja: silesia
zephyr napisał(a):
Z tego co pamiętam to sanitariatów tam nie widziałem więc pozostaje rzeka i krzaki

Hehe
Nie sądzę żeby zdemontowali. Schodząc ze szczytu miałem 4 życzenia:
1.zimne piwo
2.prysznic (ciepły)
3.zdjąć buciory
4.porządnie posiedzieć w przyzwoitej toalecie -
No i na samym polu były kible samomyjące się. To te wynalazki co po naciśnięciu guzika obracają się o 360 stopni czyszcząc wierzchnią powierzchnię na której siadał będzie następny:) Pamiętam, że były na polu. A rzeczka posłużyła za dobrą lodówkę. Mile wspominam.
Dzięki Twojej relacji odkurzyłem stare dzieje więc dziękuję nieśmiało.

_________________
I was blind but now I can see...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N sty 04, 2015 11:43 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
batmik napisał(a):
No i na samym polu były kible samomyjące się. To te wynalazki co po naciśnięciu guzika obracają się o 360 stopni czyszcząc wierzchnią powierzchnię na której siadał będzie następny:) Pamiętam, że były na polu


ja takich wynalazków tam nie dostrzegłem ale może temu, że patrzyłem z samochodu 8) Zastanawialiśmy się nad noclegiem na tym polu po zejściu ze szczytu żeby coś odpocząć przed powrotną drogą do domu. Wymyśliłem jednak nocleg w Villeneuve i był to strzał w 10tkę :D

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sty 05, 2015 3:09 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10407
Lokalizacja: miasto100mostów
zephyr napisał(a):
Czy marihuana jest dobra do wspinaczki? Oczywiście odpowiadamy, że „NIE”
Pewnie niejeden by polemizował.
Jak zawsze super relacja i piękne zdjęcia. Zazdroszczę szczerze tych Alp. A Zinalzabikońhorn faktycznie urodziwy. Dobrze, że nie złamałeś kulasa.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sty 05, 2015 4:14 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
Krabul napisał(a):
Jak zawsze super relacja i piękne zdjęcia.


dzięki :)

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 29 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL