Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest So cze 29, 2024 11:49 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Punkt G ;)
PostNapisane: Cz paź 01, 2015 4:35 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 7:54 pm
Posty: 2482
Gerlach (Gerlachovský štít; 2655 m n.p.m.)
droga: Kurczab (VI-)

Gerlach – nie dosyć, że najwyższy w Tatrach, to jeszcze w całych Karpatach. Jak to zazwyczaj z „najszczytami” bywa, większość osób ma na nie wielkie parcie… Czy ja miałem? Jasne, że nie! Nie znaczy to oczywiście, że nie chciałem tam wejść. Myślałem jednak, by zrobić to w jakiś ciekawy sposób, bo samo zaliczanie nigdy mnie nie interesowało.

Pomysł drogi Kurczaba podsunął mi Zipi przy okazji rozmowy o głównych tatrzańskich celach na ten sezon, no i zaczęło się… Od słowa, do słowa, aż w końcu, późnym, poniedziałkowym wieczorem, byliśmy już na Słowacji i szykowaliśmy się do snu, by odpocząć przed jutrzejszą, długą drogą.

Godzina 5 minut 30, kiedy pobudka zagrała – no chciałbym, ale o 3 byliśmy już na nogach. Mimo, że te kilka godzin, zamiast na śnie, spędziłem na przemyśleniach natury egzystencjalnej, czuję się nad wyraz wypoczęty i gotowy do działania. Szybkie śniadanie, dojazd z miejsca noclegowego do miejsca startowego i zaczynamy podejście.

Jak tylko znalazłem się na ścieżce prowadzącej do Doliny Batyżowieckiej, zacząłem w myślach przeklinać ten szlak. Wcale nie dlatego, że ciężko mi się szło i szybko się zmachałem. Po prostu wiedziałem, że będziemy musieli tędy wracać, a szlak ten w drodze powrotnej, zawsze mi się tak niesamowicie dłuży, że chyba mam już jakiś uraz. Starałem się jednak odganiać tę myśl, tłumacząc sobie, że przecież kondycja dużo lepsza, więc tym razem na pewno będzie lajcik na powrocie.

Na próg doliny dochodzimy w szybkim tempie. Tu nic się nigdy nie zmienia – odczuwalna temperatura spada zdecydowania i wieje tak, że łeb chce urwać – jednym słowem jest ja zwykle. Jednak jak sobie przypomnę pewną wycieczkę, kiedy ledwo tu mogłem utrzymać się na nogach, to teraz można powiedzieć, że jest praktycznie bezwietrznie.

Po krótkim postoju przy wodopoju, kierujemy się pod ścianę. Słońce właśnie zaczyna oświetlać zbocza Kończystej, zapowiadając piękny dzień. Jeszcze nie jestem świadomy, że wypiździ mnie dziś bardziej niż na dworcu w Kielcach.

Zachodnia ściana Gerlacha już z daleka robi niesamowite wrażenie. Wystarczyło, że spojrzałem na przybliżony przebieg naszej dzisiejszej drogi, a już wiedziałem, że czeka nas piękne, długie i niebanalne wspinanie w dużej, niesamowicie litej ścianie. Za chwilę mieliśmy się o tym przekonać na własnej skórze.

Obrazek
Fot. Zipi /Zachodnia Gerlacha/


Piotr zaczyna się wspinać. Ja zaczynam marznąć. Niech to szlag! A wystarczyło zabrać puchówkę! Jestem trochę zły na siebie, ale patrząc na poczynania partnera, pocieszam się myślą, że wyciąg jest wymagający i wkrótce się rozgrzeję. Tak też się dzieje, bo pokonując kolejne metry na pewno nie można narzekać na nudę. Przyznam jednak, że spora przewieszka, która, jak sądziłem, miała być cruxem, wydała mi się łatwiejsza niż wskazywałaby na to wycena. Natomiast najtrudniejszym miejscem wyciągu był dla mnie moment, w którym, w niewielkim przewieszeniu, należało wyjść ze skośnej, do pionowej rysy.

Wyciąg kończymy na dość wygodnej półeczce i po skonfrontowaniu schematu z terenem, w którym się obecnie znajdujemy, kontynuujemy naszą dzisiejsza przygodę. Kolejne cztery wyciągi to eleganckie i przyjemne wspinanie w litej skale, przy dużej ekspozycji. Zapewne przyjemność samego wspinania byłaby spotęgowana, gdyby „wyłączyć” ten przenikliwy wiatr, ale nie można mieć wszystkiego. Z drugiej jednak strony, wystarczyło trochę pomyśleć i przynajmniej na stanach można było stać w cieple. No cóż, za gapowe się płaci. Na stanie przed szóstym wyciągiem to „zapłaciłem” całkiem sporo – chyba przez całą ostatnią zimę tak nie zmarzłem.

Piękne, powietrzne i zróżnicowane wspinanie na szóstym wyciągu zrekompensowało jednak stanowiskowe niedogodności. Dawno nie miałem okazji przechodzić tak eleganckiego i śmiało poprowadzonego odcinka. Najpierw trzeba było wyjść pionową ściankę pod niewielki okapik, następnie wzdłuż owego okapu, skośnie w górę, głównie na tarcie, po niezwykle litej płycie dojść pod przewieszkę. Po pokonaniu pierwszej przewieszki, zamiast miejsca na mały rest, od razu wchodziło się w drugą, trudniejszą, która wyprowadzała do pionowego zacięcia. Wrażenia potęgowała wszechobecna lufa. Naprawdę kawał rewelacyjnego wspinania. Bezdyskusyjnie był to najładniejszy odcinek dzisiejszej drogi, a dla mnie jeden z ciekawszych, jakie miałem okazję przechodzić w Tatrach.

Obrazek
Fot. Zipi /Lufa towarzyszyła przez większość czasu/


Kolejny wyciąg, choć już nie tak emocjonujący również był bardzo estetyczny. Wyprowadzał na obszerną półkę, na której założyliśmy dla wygody stan
i urządziliśmy sobie mały popas. Wszak do szczytu było stąd jeszcze szmat drogi. Po uzupełnieniu kalorii kontynuujemy wspinaczkę. Pokonujemy bardzo zróżnicowany teren i w końcu wychodzimy na grań.

Obrazek
Fot. Zipi /w końcu słoneczne wspinanie/

Tu małe zaskoczenie, przynajmniej dla mnie. Oczywiście wiedziałem, że do szczytu, którego nawiasem mówiąc nawet stąd jeszcze nie widać, będzie kawał drogi, ale spodziewałem się raczej terenu, który szybciutko można przebiec w podejściówkach nie przejmując się liną. Rzeczywistość była jednak odmienna – teren z pewnością nie należał do banalnych.

Obrazek
Fot. Zipi /Do końca jeszcze kawał drogi - wchodzimy na turnię 1, trawersujemy turnię 2, następnie wychodzimy na zaznaczoną strzałką przełączkę i obchodzimy WGS/

Po kilku głębszych oddechach wchodzimy na pierwszą turnię, następnie trawersujemy drugą, kończąc na dość wygodnym balkoniku. Jeszcze chwilę temu trząsłem się z zimna na stanie, a teraz mam wrażenie, że zaraz się zapalę, a już na pewno poparzę sobie stopy od rozgrzanej gumy. Z uwagi na powyższe oraz oczywiście na komfort, na wspomnianym balkoniku zakładamy już buty podejściowe, a dla podkręcenia tempa, dalej postanawiamy iść już z lotną asekuracją. Nie była to chyba najtrafniejsza decyzja dzisiejszego dnia, gdyż zaraz za przełączką pod Wyżnią Gerlachowską Strażnicą byliśmy zmuszeni do pokonania około 10m niebanalnego trawersu, z dość nieprzyjemnym miejscem (IV może V), a następnie mniej więcej 80m trójkowej depresji.

Obrazek
Fot. Zipi /Ciekawe formacje/

Na szczęście od końca wspomnianej depresji do szczytu zastaje nam już tylko około 100m łatwego terenu, który pokonujemy już bez asekuracji.
W ten sposób, po 7h i 40min od startu, meldujemy się w najwyższym miejscu Tatr. Micha się cieszy!

Obrazek
Fot. Zipi /Król urobiony, czyli w Tatrach wyżej się już nie da/

Zejście Batyżowiecką Próbą to już oczywiście robota, którą wykonuje się z musu, więc próżno szukać u nas jakiegoś większego entuzjazmu spowodowanego samym faktem schodzenia tym żlebem, jednak humory ciągle dopisują. W końcu nie codziennie ma się okazję zrobić tak rewelacyjną drogę i zdobyć przy okazji Króla Tatr.

Po dojściu pod Batyżowiecki Staw i zobaczeniu żółtych znaków na kamieniach, mój doskonały nastrój zostaje jednak zakłócony. Wchodzę przecież na ścieżkę, której tak się obawiałem od samego rana… Ku mojemu zdziwieniu, po raz pierwszy idzie mi się tędy dobrze i co najważniejsze – szybko!

Więcej fotek: http://mountainadventure.weebly.com/gerlach.html

_________________
Obrazek


Ostatnio edytowano Pt paź 02, 2015 6:48 am przez Madness, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Punkt G ;)
PostNapisane: Cz paź 01, 2015 6:12 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 09, 2014 2:19 pm
Posty: 3048
Ja pierdziu !! Dla mnie to jakaś abstrakcja. Mogę tylko napisać, że foty jak zwykle super :thumright:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Punkt G ;)
PostNapisane: Cz paź 01, 2015 7:07 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 31, 2007 9:46 pm
Posty: 4470
Lokalizacja: GEKONY
Zipi nie pogonił Cię za to deptanie krzyża? :wink:
Super zdjęcie z grani, dobrze, że na blogu jeszcze można coś więcej zobaczyć.
Sama droga... nie moja orbita. Gratulacja łojanty :salut:

_________________
A ja dalej jeżdżę walcem, choćby pod wałek trafić miał cały świat.

http://summitate.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Punkt G ;)
PostNapisane: Cz paź 01, 2015 7:34 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2111
Ambitne przejście, ładne zdjęcia i piękna pogoda - gratulacje :wink: wygląda na sierpień. Sam myślałem o Gerlachu z przewodnikiem - ale ciekawą Drogą Martina -może w 2016 latem..pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Punkt G ;)
PostNapisane: Cz paź 01, 2015 7:42 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 04, 2009 9:21 am
Posty: 686
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Pięknie, myślałem już o tej drodze i Twój opis motywuje by dopisać ją do listy tatrzańskich celów.
Gratulacje!

_________________
http://www.climber.com.pl
http://www.facebook.com/climbercompl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Punkt G ;)
PostNapisane: Cz paź 01, 2015 8:19 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 17, 2013 7:34 am
Posty: 782
Lokalizacja: Jaworzno
Kawał wspinania! gratulacje! :)

_________________
"Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach" - Stanisław Lem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Punkt G ;)
PostNapisane: Pt paź 02, 2015 7:12 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 07, 2009 1:45 pm
Posty: 907
Madness napisał(a):
Jak to zazwyczaj z „najszczytami” bywa, większość osób ma na nie wielkie parcie… Czy ja miałem? Jasne, że nie! Nie znaczy to oczywiście, że nie chciałem tam wejść. Myślałem jednak, by zrobić to w jakiś ciekawy sposób, bo samo zaliczanie nigdy mnie nie interesowało.
Co prawda skusiłem się wcześniej i padło na Martinovke, ale mógłbym śmiało podpisać się pod tym stwierdzeniem oboma rękami.

Madness napisał(a):
Zachodnia ściana Gerlacha już z daleka robi niesamowite wrażenie.
Mi zachodnia G., nieodłącznie kojarzy się z widokiem na nią z Batyża. Tu fragmentarycznie - kosmos.

Obrazek

Właśnie od tamtego czasu Kurczab gęsto zaczął krążyć po głowie, niestety wciąż nic z tego nie wyszło i w tym sezonie może być chyba już ciężko.

Piękna sprawa Łukasz, graty.

_________________
"I chłonę. Szukam. Pragnę. Tęsknię. I wiem że będę szukał. Wystarczy raz zasmakować nieznanego."
"Gdzieś pomiędzy początkiem drogi, a szczytem znajduje się odpowiedź na pytanie, dlaczego się wspinamy."
pionowemyśli.pl | fanpage | instagram | flickr


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Punkt G ;)
PostNapisane: Pt paź 02, 2015 9:50 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10407
Lokalizacja: miasto100mostów
Jakub napisał(a):
ale ciekawą Drogą Martina
Fakt, Droga Martina to nie to co jakiś lamerski Kurczab :mrgreen:
Mroczny napisał(a):
nieodłącznie kojarzy się z widokiem na nią z Batyża
Nie byłem na Batyżowieckim, ale nawet z południowej grani Kończystej prezentuje się bardzo okazale.

Madness, kolejna świetna relacja i bardzo ambitne przejście. Gratulacje i dzięki - naprawdę dorze się bawiłem czytając.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Punkt G ;)
PostNapisane: Pt paź 02, 2015 7:57 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 25, 2012 4:52 pm
Posty: 649
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Gratulacje, świetna relacja i przejście ! :D
Nie byłem na Gerlachu ale przyrzekłem sobie, że jak tam pójdę pierwszy raz(na razie jestem za cienki) to na pewno tą drogą !

_________________
http://wyrypy.wordpress.com/
Flickr


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Punkt G ;)
PostNapisane: So paź 03, 2015 8:37 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
graty za świetną drogę ;) na zdjęciach nie wygląda, że to aż taka cyfra ;) niezłą ustrzeliliście pogodę :)

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Punkt G ;)
PostNapisane: So paź 03, 2015 8:55 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N paź 05, 2008 8:16 pm
Posty: 1359
Lokalizacja: silesia
Ja tam nie będę dywagował czy bym się odważył czy nie bo to sprawa oczywista.
Jednym słowem: szacunek!!!

_________________
I was blind but now I can see...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Punkt G ;)
PostNapisane: Pn paź 05, 2015 10:08 am 
Zasłużony

Dołączył(a): Wt cze 29, 2010 11:06 am
Posty: 219
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Gratulacje , porządziliście Panowie życzę kolejnych sukcesów ;)

_________________
KASIA


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Punkt G ;)
PostNapisane: Pn paź 05, 2015 1:12 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn lut 11, 2013 4:09 pm
Posty: 9871
Lokalizacja: FCZ
dobrze Cie znowu "poczytać" :mrgreen:

_________________
NIE MA LEPSZEGO OD MIĘGUSZA WIELKIEGO!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Punkt G ;)
PostNapisane: Pn paź 05, 2015 1:36 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 31, 2007 9:46 pm
Posty: 4470
Lokalizacja: GEKONY
I zobaczyć jak emocjonująco zoomem penetrujesz turnie :lol:

_________________
A ja dalej jeżdżę walcem, choćby pod wałek trafić miał cały świat.

http://summitate.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 26 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL