Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Śr cze 26, 2024 2:14 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Zły Wybór
PostNapisane: So paź 03, 2015 7:37 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 29, 2007 8:31 pm
Posty: 3189
Lokalizacja: Nowy Sącz
Miało być ładnie, łatwo i przyjemnie. Miało nie być relacji, co jedynie fotka z wycieczki weekendowej. Ale było inaczej. Prognoza - 100 % pogody, więc pobudka - miałem wstać o 5.00. Najpierw obudziłem się o 2.30, a potem o 5.30. Szybko coś na ząb, bydzę młodego i do auta. W Piwnicznej szybkie zakupy w Tesco, nowy most do Mniszka nad Popradem. Okazało się, że w wcale nie jest bliżej, niż starą drogą. Przełęcz Vabec jak zwykle wita pięknym widokiem ponad młgą. Niestety, ktoś już wybrał sobie ta miejscówkę na jakiś budynek - hotel czy cuś, teraz tam jest plac budowy. Droga przez Lubownię, Kezmarok i Poprad mija nawet szybko, w Polsce rzadko jadąc do Zakopca uzyskuję średnią wyższą niż 55 km/h, a tutaj spokojnie ponad 60, więc o 9.00 melduję się w Telgarcie, samochód zostawiam przy kościele, tędy biegnie zielony szlak na Kralovą Holę. Na wszelki wypadek pytam się cyganów, idących na grzyby, czy dobra cesta. Odpowiedzieli że dobra, ale mówili coś o kalamicie, drzewach, że jak będzie w poprzek droga, to iść prosto. Tyle zrozumiałem. Jeż pierwsza ścieżka, która wydawała mi się szlakiem, nim nie była, ale Romowie jeszcze mnie naprostowali. Teraz całkiem stromo przez las, w oddali widzimy czwórkę Słowaków, wyprzedzamy ich, szlak praktycznie w ogóle nie oznaczony, już w lesie Słowacy zgubili drogę i potem idą za nami. Ale ścieżka nagle niknie gdzieś w lesie, zaczyna się pole wykrotów po kalamicie. Słowacy nas doganiają, głowa rodziny ma GPS i mówi, że pokazuje szlak po lewej. Więc przedzieramy się, na przełaj, malutki piesek, idący z nimi skomle, bo nie morze przejść przez wysokie trawy, małe drzewka i wykroty. Znów im odchodzimy, w końcu udaje się dotrzeć do drogi leśnej, którą podążamy w lewo, jest wyblakły znak szlaku zielonego. Idziemy tą ścieżką, generalnie jest to droga do zrywki drzewa. W lewo wyraźnie odbija ścieżka, chyba to szlak. Idziemy w las, ścieżka znów robi się coraz węższa, co chwilę powalone drzewa, aż niknie, przed nosem ściana kosodrzewiny, nie do przejścia. Schodzimy w dół i idziemy drugim odbiciem ścieżki, która wyprowadza nas jeszcze gorzej, przedzieramy się przez suche drzewa, jestem podrapany, jakbym stoczył walkę z kotem. Przedarliśmy się przez las i pole wykrotów do ścieżki, którą wychodziliśmy. Zaczyna brakować motywacji, syn już wyczerpany. Chyba zrezygnujemy z góry. Dochodzimy do drogi zrywki drzewa i nagle widzimy wyblakły zielony szlak. Więc może jednak należało iść tą drogą. Namawiam syna, żeby mimo wszystko spróbować. Ale droga znów kończy się w wykrotach. Schodzimy i zauważamy wąską ścieżkę w prawo. Ostatnia próba - Eureka! Po kilkudziesięciu metrach jest oznaczenie szlaku. Straciliśmy gdzie 1,5 godziny. Powinniśmy już być na szczycie. Ale teraz wychodzimy z lasu i szlak całkiem przyjemny, wśród borówczyny i kosówki, chociaż nogi nie chcą za bardzo iść. Dotarliśmy wreszcie do Kralovej Skaly, skąd dopiero zobaczyliśmy szczyt Holi, a w oddali bardzo wyraźnie wierzchołki Tatr - grupa Łomnicy. Jest 11.40, teraz zejście w dół, przekroczenie asfaltowej drogi, którą w górę drałują rowerzyści i żmudne końcowe podejście. Na szczycie jesteśmy o 12.40 - więc zajęło nam to około ponad 3 i pół godziny. Wieje przenikliwy wiatr, Ale widoki na piątkę, Tatry ja rzeźby widnieją za kotliną. Niżne już w chmurach, jedynie wierzchołki Chopoka i Dumbiera wystają ponad nie. Wykonuje porcje fotek zastępczym Fuji - aparat - paśći. Nigdy nie wiadomo, kiedy łapie ostrość, połowa zdjęć nieostrych - zakupiłem go tymczasowo - bo naprawiacz, zepsuł mi aparat. Postanawiamy schodzić szlakiem czerwonym, i to była dobra decyzja. Szlak o wiele wygodniejszy, lepiej oznaczony - więc jeżeli ktoś wybiera się z Telgartu na Kralovą - idźcie tędy! Jeszcze na dole widzimy Cyganów zbierających chrust na zimę i wracamy do auta. Sayonara.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

_________________
http://naszczytach.cba.pl/ Aktualizacja 2023 - nowe: Góry Skandynawskie, Taurus w Turscji, Alpy Julijskie, Kamnickie, Ennstalskie, Tatry Bielskie, Murańska Planina, Haligowskie Skały i wiele innych. Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Zły Wybór
PostNapisane: N paź 04, 2015 5:32 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 31, 2007 9:46 pm
Posty: 4470
Lokalizacja: GEKONY
Foty KOT!

_________________
A ja dalej jeżdżę walcem, choćby pod wałek trafić miał cały świat.

http://summitate.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Zły Wybór
PostNapisane: N paź 04, 2015 10:52 pm 
Swój

Dołączył(a): So mar 15, 2014 9:24 pm
Posty: 95
Lokalizacja: Lodz
I dla tego widoku na caluskie Tatry,warto zdobyc Kralova!!!Rok temu tez na poczatku pazdziernika,wjechalismy rowerami na szczyt,lecz juz sam poczatek drogi rowerowej miedzy Telgartem a Sumiacem mal nie doprowadzil nas do szewskiej pasji...w pewnym momecie juz prowadzilismy rowery po metrowych chwastach a pod nogami mielismy bloto w ktorym pasly sie krowy z pobliskiego slowackiego SKRu :D:D:D, na szczescie od Sumiaca droga na szczyt byla juz ok,lecz nie trafilismy w pogode i od 1500 w gore jechalismy juz w mgle na 50m, i temp 5stop,na gorze byly juz 2 stop i vietor rzedu 80-90na godz!!! Dlatego trzeba powtorzyc ta ture...a ty widze miales widoki mega...to byla sobota??Mysle ze lepiej juz jechac do Sumiaca i z tamtad niebieskim szlakiem uderzac na szczyt...bo z opisu wynika ze z Telgartu to masakra jakas...choc gdybyscie wbili od razu w czerwony nie bylo by tak zle ;) mimo wszystko zazdroszcze pogodki i widokow :):)

_________________
BW.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Zły Wybór
PostNapisane: Pn paź 05, 2015 7:15 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 29, 2007 8:31 pm
Posty: 3189
Lokalizacja: Nowy Sącz
Bartos79 napisał(a):
bo z opisu wynika ze z Telgartu to masakra jakas...choc gdybyscie wbili od razu w czerwony nie bylo by tak zle ;) mimo wszystko zazdroszcze pogodki i widokow

Czerwony szlak jest OK, nie idzie się na nim zgubić, taki był plany aby wejść i zejść innymi szlakami, w necie nigdzie nie znalazłem opisu o stanie tego szlaku, gdybym wiedział, wybrałbym czerwony, z Sumiaca jest trochę dalej, i dojazd parę km więcej. Kralova ma sens przy dobrej widoczności - dlatego celowałem pogodę, w innym przypadku widok, na to, co jest blisko nie powala.

_________________
http://naszczytach.cba.pl/ Aktualizacja 2023 - nowe: Góry Skandynawskie, Taurus w Turscji, Alpy Julijskie, Kamnickie, Ennstalskie, Tatry Bielskie, Murańska Planina, Haligowskie Skały i wiele innych. Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Zły Wybór
PostNapisane: Pn paź 05, 2015 7:26 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2111
Widoki wspaniale. Trzeba sie kiedys ale raczej w 2016\17 ruszyc w koncu i w Nizne Tatry. Widoki 1 klasa i nie ma takich tlumow jak nad Mokiem czy na Orlej.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Zły Wybór
PostNapisane: Pn paź 05, 2015 2:42 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Śr gru 14, 2005 7:34 pm
Posty: 1068
gouter napisał(a):
więc o 9.00 melduję się w Telgarcie, samochód zostawiam przy kościele, tędy biegnie zielony szlak na Kralovą Holę. Na wszelki wypadek pytam się cyganów, idących na grzyby, czy dobra cesta. Odpowiedzieli że dobra, ale mówili coś o kalamicie, drzewach, że jak będzie w poprzek droga, to iść prosto.

Dwa lata temu- zimą, jeszcze przed ową kalamitą, próbowaliśmy ze znajomą wejść na Kralovą Holę tym zielonym szlakiem.
Na szczęście zgubiliśmy się bardzo szybko, i polanami pomiędzy lasem a Telgartem mogliśmy strawersować do szlaku czerwonego :-P .

A co do opcji zejścia na południe pasma- Śumiac czy Pohorela są całkiem nieźle skomunikowane z Telgartem autobusami SAD, więc jak ktoś chce to jak najbardziej można (pozwala to na przejście pięknej widokowo grani pomiędzy Kralovą Holą a Bartkovą).


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Zły Wybór
PostNapisane: Pn paź 05, 2015 4:02 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10407
Lokalizacja: miasto100mostów
Widoki rewelacyjne!

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Zły Wybór
PostNapisane: Pn paź 05, 2015 7:46 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 29, 2007 8:31 pm
Posty: 3189
Lokalizacja: Nowy Sącz
http://panorama-photo.net/panorama.php?pid=18400
Popełniłem jeszcze taką panoramkę

_________________
http://naszczytach.cba.pl/ Aktualizacja 2023 - nowe: Góry Skandynawskie, Taurus w Turscji, Alpy Julijskie, Kamnickie, Ennstalskie, Tatry Bielskie, Murańska Planina, Haligowskie Skały i wiele innych. Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 49 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL