Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pt cze 28, 2024 12:39 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 81 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 06, 2010 7:49 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr sty 02, 2008 11:42 pm
Posty: 2208
Lokalizacja: Małopolska
chwastek napisał(a):
masz na myśli różnicę związaną z tym, że nawigacja samochodowa wytycza trasę z jednego punktu do drugiego (a także kilka tras alternatywnych) zaś turystyczna automatycznie tras nie proponuje?

Nawigacja samochodowa wytycza trasę od pkt. A do B, ale po drogach...i o to właśnie chodzi, zaś turystyczna nawiguje w linii prostej. Czyli gdy wybierzesz sobie, jako pkt. początkowy np. Kuźnice, a końcowy schronisko w Kondratowej, to w nawigacji turystycznej nie będzie "prowadził" Cie po szlaku, gdzie masz skręcić w prawo, a gdzie w lewo. Wyznacza jedynie linie prostą ze strzałką w kierunku celu (czyli np. przez Kalacka Turnię :mrgreen: ) oraz pokazuje odległość bieżącą twej pozycji do punktu końcowego.
Co prawda da się zrobić, aby nawet po szlakach było prowadzenie, skrętu w prawo/lewo, ale jest to dość skomplikowane i czasochłonne (taka trasę trzeba sobie wcześniej przygotować samemu) i bardziej przydatne dla rowerzystów, niż turystów pieszych.
Kolejna sprawa, to chyba w nawigacji samochodowej, wcale nie jest pewne, że pokaże Ci dokładna pozycję, bo jest tam chyba opcja "przyciągania" ikonki/strzałki jazdy do drogi. Np. w tym roku zrobiłem sobie taki test. nawigacji samochodowej. Jadąc pociągiem, wskazywał moja pozycją na torach, lecz gdy tory równolegle przebiegały z drogą (np. w odległości 20 metrów), to wtenczas jechałem pociągiem po tej drodze :mrgreen: .

Nawigacja samochodowa ma insze przeznaczenie od nawigacji turystycznej.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 06, 2010 7:58 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Basia Z. napisał(a):
Przede wszystkim nie ma za bardzo po czym proponować, bo nie ma "gotowych" tras w górach.
Owszem jak pisałam są możliwości wgrania sobie tracków lub tras (np. mapy sieci szlaków), które przygotował ktoś inny.
I wtedy (wybierając opcję "nawiguj po trasach") GPS "turystyczny" działał by tak samo jak samochodowy, bo w końcu są to takie same urządzenia.

Są, Koledzy gpsowcy z forum bieszczadzkiego mają całe zestawy map z różnymi opcjami z terenu Bieszczadów, Bukovskich vrchów i Karpat ukraińskich i rumuńskich. Sami je sobie przygotowali, wymieniają między sobą i strzegą jak oka w głowie. Nie korzystają z gotowców. Nie bawię się tym ale na Słowacji widziałam jak z nich korzystają.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 06, 2010 8:03 pm 
...


Ostatnio edytowano So sty 15, 2011 11:15 pm przez chwastek, łącznie edytowano 1 raz

Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 06, 2010 8:13 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
chief napisał(a):
Co prawda da się zrobić, aby nawet po szlakach było prowadzenie, skrętu w prawo/lewo, ale jest to dość skomplikowane i czasochłonne (taka trasę trzeba sobie wcześniej przygotować samemu) i bardziej przydatne dla rowerzystów, niż turystów pieszych.


GPS-y, które używaliśmy (dwa modele, widać na zdjęciach) miały zawsze do wyboru opcje "nawiguj po drogach" lub "bezdrożem" - my korzystaliśmy zawsze z tej drugiej, bo nie mieliśmy gotowych dróg.

"Drogi" jak pisałam nie koniecznie trzeba przygotowywać samemu ale można np. kupić lub ściągnąć z Internetu. Grzecznością wystawiających swoją pracę do użytku ogólnego jest to, że ten kto ściąga tracki powinien udostępnić swoje.

B.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 06, 2010 8:24 pm 
...


Ostatnio edytowano So sty 15, 2011 11:16 pm przez chwastek, łącznie edytowano 1 raz

Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 06, 2010 8:57 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr sty 02, 2008 11:42 pm
Posty: 2208
Lokalizacja: Małopolska
Ali7 napisał(a):
Mówiąc szczerze szkolenie akurat przewodników z chodzenia z GPS uważam za trochę jednak nieporozumienie

Myślę, ze to szkolenie nie miało na celu przekonanie przewodników, aby prowadzili grupę z GPS-em w reku, lecz aby zapoznać ich z tym urządzeniem i zasadą jego działania. Jak najbardziej, przewodnicy obok znajomości nawigacji z kompasu i mapy, to warto aby posiadali wiedzę z posługiwania się GPS-u.
Przewodnicy odpowiadają za uczestników i insze logistyczne sprawy, a i bywa, ze oni mają "wpadki" w terenach, w których jeszcze nie byli, czy tez z rejonu uprawnień, gdzie byli, ale wiele lat temu.
Sam miałem takowe, to wiem, że mając wtenczas GPS-a, bardzo szybko bym wyszedł z "opresji", unikając straty cennego czasu, no...i uszczerbku na reputacji :mrgreen: ...ale przeca przewodnik to tyż człowiek :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 06, 2010 9:09 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr sty 02, 2008 11:42 pm
Posty: 2208
Lokalizacja: Małopolska
lucyna napisał(a):
Są, Koledzy gpsowcy z forum bieszczadzkiego mają całe zestawy map z różnymi opcjami z terenu Bieszczadów, Bukovskich vrchów i Karpat ukraińskich i rumuńskich. Sami je sobie przygotowali, wymieniają między sobą i strzegą jak oka w głowie

Sknery :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 06, 2010 9:19 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
Ali7 napisał(a):
Mówiąc szczerze szkolenie akurat przewodników z chodzenia z GPS uważam za trochę jednak nieporozumienie. To żadna sztuka - włączyć i popylać jak pudełko pokazuje.


Ależ Boże uchowaj !
Pisałam wyżej że dla mnie cała przyjemność to wyszukiwanie własnej drogi :)

Jeśli chodzi o szkolenie - to mi dało przede wszystkim:

1. Dokładne i przystępne wyjaśnienie pewnych pojęć.
Nie wiedziałam np. że pomiar odbywa się na podstawie różnic czasu w docieraniu do odbiornika sygnału z satelity.
Również nie wiedziałam jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi używanymi w kartografii układami współrzędnych (nawet mimo tego, że zawodowo zajmowałam się trochę GIS-em, ale tylko od strony informatycznej).

2. Nauczyło możliwości jakie można w takim "turystycznym" odbiorniku stosować i co można od niego uzyskać.
Bo obsługa poszczególnych modeli - to już tak jak z obsługą nowego telefonu komórkowego.

Uważam że przewodnik, nawet jeżeli nie będzie korzystał - to powinien wiedzieć na czym polega obsługa popularnego urządzenia stosowanego w turystyce.

B.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 06, 2010 9:53 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14900
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
A propos map. Jak jechałem do Austrii to sam sobie zrobiłem kilka map korzystając z darmowego narzędzia Mobile Atlas Creator (czyli "MAC"): http://mobac.dnsalias.org/.
Wbrew pierwszemu wrażeniu program jest dość łatwy w obsłudze. Korzysta z różnych darmowych źródeł, od Googli i Microsoft po Austrian Maps.
Zaznaczasz interesujący obraz, podajesz kilka opcji do mapy, m.inn. z jakiego źródła internetowego pobrać mapy i robi plik *.tar z gotową mapą rastrową obszaru w pożądanej rozdzielczości, pozostaje otworzyć w TrekBuddy. :P
Robi też atlasy pozwalają np. w TrekBuddy zmieniać sobie w locie rozdzielczość mapy, ale na razie tego do końca nie opanowałem.
Jak napisał chief - najfajniejsze są jednak rastrowe skalibrowane skany turystycznych map, dlatego nie dla wszystkich obszarów mapy z MACa wyjdą fajne, bo np. mapy z googli nadal dla potrzeb turystyki mi osobiście nie leżą. Ale AustrianMap ma akurat właśnie mapy turystyczne i całkiem fajne.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 06, 2010 10:03 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
grubyilysy napisał(a):
Jak napisał chief - najfajniejsze są jednak rastrowe skalibrowane skany turystycznych map, dlatego nie dla wszystkich obszarów mapy z MACa wyjdą fajne, bo np. mapy z googli nadal dla potrzeb turystyki mi osobiście nie leżą. Ale AustrianMap ma akurat właśnie mapy turystyczne i całkiem fajne.



Mnie to interesuje czy ktoś już skalibrował WIG-ówki.
Bo ich dobre skany są dostępne w Internecie od dawna.
Ale układ współrzędnych w jakim je wykonano jakiś dziwny.

B.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 07, 2010 2:14 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr sty 02, 2008 11:42 pm
Posty: 2208
Lokalizacja: Małopolska
Basia Z. napisał(a):
Mnie to interesuje czy ktoś już skalibrował WIG-ówki

Można znaleźć w necie...dla całej Polski (o skali 1:50 000).
Jednak, jeśli chodzi o mapy rastrowe, to dość dobrym rozwiązaniem jest zakup takowych w danym wydawnictwie. Są to bardzo dobre skany o solidnej kalibracji.

W necie można też znaleźć skalibrowane mapy wszystkich obszarów górskich Słowacji i Czech. Jest pewna skarbnica skalibrowanych map rastrowych...Rybnet 8)

Innym ciekawym rozwiązaniem, to mapy topograficzne z Geoportalu, ściągnięte i automatycznie skalibrowane za pomocą programu Mapo Tero. Ja mam np. w telefonie mapy dla dość sporego obszaru „swojego” rejonu w skali 1:10 000, czyli najdokładniejsze w treść (choć nie zawsze aktualne). W zasadzie po wszelkiego rodzaju puszczach i dużych kompleksów leśnych mogę chodzić/jeździć bez problemu (prawie, że wszystkie ścieżki mam na mapie). Niestety, ale od wakacji ściąganie map z Geoportalu jest nielegalne.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 07, 2010 8:36 am 
Stracony

Dołączył(a): Cz lut 22, 2007 9:12 pm
Posty: 3329
Cytuj:
Mnie to interesuje czy ktoś już skalibrował WIG-ówki.


Właściwie większość map na rynku jest skalibrowanych. Ja w większości korzystam z OziExplorer'a, ewentualne błędy można zawsze samemu poprawić. W Beskidy polecam świetnie skalibrowane Compass'y oraz tatrzańskie "wojskowe" dziesiątki.

_________________
Modyfikuję, naprawiam, "uzdrawiam" nawigacje Garmin'a - info na PW.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 07, 2010 9:17 am 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
LigeiRO napisał(a):
Cytuj:
Mnie to interesuje czy ktoś już skalibrował WIG-ówki.


Właściwie większość map na rynku jest skalibrowanych. Ja w większości korzystam z OziExplorer'a, ewentualne błędy można zawsze samemu poprawić. W Beskidy polecam świetnie skalibrowane Compass'y oraz tatrzańskie "wojskowe" dziesiątki.


Mnie głownie interesują góry Ukrainy i Rumunii.

Jeśli chodzi o Ukrainę ostatnio zakupiłam kilka świetnych "papierowych" map wydawnictwa "Ruthenus" ("Gorgany" wykonane we współpracy z oficyną czeską)

http://www.ruthenus.com.pl/main.php?pod ... y&strona=3

Ale prawdę mówiąc nie zajrzałam jaki mają układ współrzędnych itd.

Interesuje mnie też Krym. Tamtejsze "papierowe" mapy są bardzo dobre.

Ale i tak najpierw muszę wymienić telefon ;)

B.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 07, 2010 9:31 am 
Stracony

Dołączył(a): Cz lut 22, 2007 9:12 pm
Posty: 3329
Basia Z. Bułgarię i Rumunię wrzucę Ci kiedyś na jakiegoś ftp'a :)

Cytuj:
Ale i tak najpierw muszę wymienić telefon Wink


Telefonu szukaj z Symbianem jak chcesz mieć nawigację przy sobie lub podobny smartphone.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 07, 2010 10:21 am 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
LigeiRO napisał(a):

Telefonu szukaj z Symbianem jak chcesz mieć nawigację przy sobie lub podobny smartphone.


Właśnie - temat dryfuje w kierunku OT ale co sądzicie o tym ?

http://www.samsung.com/pl/consumer/mobi ... cification

wersja z GPS.

Kolega z forum 321 kupił i polecał a ja mam za około miesiąc możliwość wymiany telefonu.

B.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 07, 2010 10:36 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14900
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Basia Z. napisał(a):
...Właśnie - temat dryfuje w kierunku OT ale co sądzicie o tym ?..

Dlaczego, szkolenie było z GPS i o tym cały czas mowa :-).

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 07, 2010 11:05 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr sty 02, 2008 11:42 pm
Posty: 2208
Lokalizacja: Małopolska
LigeiRO napisał(a):
Telefonu szukaj z Symbianem jak chcesz mieć nawigację przy sobie

Telefony z Symbianem sa dobre, ale nieco więcej kosztują. Jest np. program Trekbuddy, który opiera sie na Javie, więc Symbiana nie musi mieć.
Na rynku zarówno komercyjnym, jak i internetowym jest dostępnych wiele map. Na programach z Symbianem (np. SmartComGPS) z dostępnymi mapami jest gorzej.
Basia Z. napisał(a):
Właśnie - temat dryfuje w kierunku OT ale co sądzicie o tym ?

http://www.samsung.com/pl/consumer/mobi ... cification

Jeśli chodzi o Trekbuddy, to opinie ma dobre. Bateria ponoć dobrze trzyma.
Ten kolega, to Kornel?

Basia Z. napisał(a):
wersja z GPS

Jest to rzecz przydatna, jednak warto sobie dokupić odbiornik GPS (cena ok. 100 zł), dzięki temu bateria w telefonie dłużej wytrzymuje i taki odbiornik szybciej łapie satelity. Pomimo, ze też mam w telefonie wewnętrznego GPS-a, to używam odbiornika, no chyba, ze go zapomnę.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 07, 2010 11:14 am 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
chief napisał(a):
Jeśli chodzi o Trekbuddy, to opinie ma dobre. Bateria ponoć dobrze trzyma.
Ten kolega, to Kornel?


Tak, zwróciłam uwagę na ten wątek, chociaż ostatnio rzadziej tam zaglądam.

chief napisał(a):
Basia Z. napisał(a):
wersja z GPS

Jest to rzecz przydatna, jednak warto sobie dokupić odbiornik GPS (cena ok. 100 zł), dzięki temu bateria w telefonie dłużej wytrzymuje i taki odbiornik szybciej łapie satelity. Pomimo, ze też mam w telefonie wewnętrznego GPS-a, to używam odbiornika, no chyba, ze go zapomnę.


Nie bardzo rozumiem - osobne urządzenie - czy tylko "wkładka" do telefonu ?
Zresztą w tych sprawach zdam się chyba na syna, który mi poleci coś konkretnego.

A poza tym przy wymianie telefonu, aby go kupić za rozsądną cenę jestem zmuszona korzystać z tego, co akurat mają w promocji (Plus GSM).
Wprawdzie dostałam SMS, że są jakieś specjalne promocje dla stałych klientów i wkrótce dostanę ofertę listowną.
Pożyjemy - zobaczymy.

B.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 07, 2010 11:43 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr sty 02, 2008 11:42 pm
Posty: 2208
Lokalizacja: Małopolska
Basia Z. napisał(a):
Nie bardzo rozumiem - osobne urządzenie - czy tylko "wkładka" do telefonu ?

Jest to osobne urządzenie, wielkości pudełka od zapałek. Dzięki niemu, nawet telefony, które nie maja wewnętrznego GPS-a, mogą służyć do nawigacji. Odbiornik z telefonem łączy sie przez bluetooth. Takowy odbiornik jest mocniejszy, łapię szybciej satelity i ich większą liczbę. No i oczywiście telefon nie używając wewnętrznego GPS-a dłużej wytrzymuje.

Możliwe, ze nawet na obecnym Twym telefonie możesz mieć nawigację, dzięki odbiornikowi.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 07, 2010 12:02 pm 
Stracony

Dołączył(a): Cz lut 22, 2007 9:12 pm
Posty: 3329
Cytuj:
Na rynku zarówno komercyjnym, jak i internetowym jest dostępnych wiele map. Na programach z Symbianem (np. SmartComGPS) z dostępnymi mapami jest gorzej.


Z mapami pod SmartGPS nie jest żaden problem bo wszystkie działają spod kalibracji w Ozim. Sam korzystam z takiego rozwiązania.

Po drugie też jestem zwolennikiem odbiornika zewnętrznego bo te wbudowane moduły GPS w telefonach są jakie są...
TrekBuddy trochę mnie irytuje, zwłaszcza dzielenie mapy na dziesiątki osobnych kawałeczków ale to jedyne rozwiązanie pod java'ę.

_________________
Modyfikuję, naprawiam, "uzdrawiam" nawigacje Garmin'a - info na PW.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 07, 2010 3:32 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
chief napisał(a):
łączy sie przez bluetooth (...) i oczywiście telefon nie używając wewnętrznego GPS-a dłużej wytrzymuje.

A blututa napędzasz wiatrem? Bo u mnie żre baterię aż miło.

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 07, 2010 3:37 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr sty 02, 2008 11:42 pm
Posty: 2208
Lokalizacja: Małopolska
Na pewno. Jednak wewnętrzny modół GPS żre o wiele bardziej.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 07, 2010 5:47 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 01, 2008 8:10 pm
Posty: 4694
Kupiłem na ebayu trzy dodatkowe baterie i ładowarkę zewnętrzną za grosze. Zawsze mam komplet czterech naładowanych baterii i to rozwiązuje problem.

_________________
http://3000.blox.pl/html

"Listy z Ziemi" Twaina: poszukaj, przeczytaj... warto


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 07, 2010 6:39 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
chief napisał(a):
Jest to osobne urządzenie, wielkości pudełka od zapałek.


A jak on jest zasilany ?

B.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 07, 2010 6:48 pm 
Stracony

Dołączył(a): Cz lut 22, 2007 9:12 pm
Posty: 3329
Z reguły zasilany wbudowanym akumulatorem (ładowanym przez ładowarkę z telefonu lub przez złącze USB).

Pod tym linkiem (znajomość rosyjskiego wskazana) jest wiele ciekawych map, między innymi WIG. Korzystałem też z tego zasobu podczas wyjazdu jesienią br. do Syrii (nazwy pisane cyrylicą).

http://maps.vlasenko.net/?lat=49.71&lon=19.11&addmap2=smtm50&s=&addmap1=smtm50


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 07, 2010 7:52 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
chief napisał(a):
modół

:mrgreen:

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 07, 2010 8:45 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
LigeiRO napisał(a):
Z
Pod tym linkiem (znajomość rosyjskiego wskazana) jest wiele ciekawych map, między innymi WIG. Korzystałem też z tego zasobu podczas wyjazdu jesienią br. do Syrii (nazwy pisane cyrylicą).



Znam (względnie) rosyjski i cyrylica mi nie przeszkadza.

B.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 07, 2010 9:16 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr sty 02, 2008 11:42 pm
Posty: 2208
Lokalizacja: Małopolska
piomic napisał(a):
chief napisał:
modół

Trafiony zatopiony :mrgreen:

Dalej polecam Rybnet, gdzie wchodzi się przez ftp, gdzie jest bardzo dużo skalibrowanych map


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 14, 2010 10:34 am 
Swój

Dołączył(a): Wt gru 14, 2010 10:18 am
Posty: 38
Witam się przy okazji, to mój pierwszy post na tym forum ale czytanie tej dyskusji skłoniło mnie do zarejestrowania.
chief napisał(a):
Co do map, to te wektorowe, są cienkie, nie tyle co do dokładności ile treści mapy...sa mało dokładne. Zdecydowanie lepsze sa mapy rastrowe, czyli te same, których używamy w formie papierowej.

Witam się przy okazji, to mój pierwszy post na tym forum ale czytanie tej dyskusji skłoniło mnie do zarejestrowania.
Nie zgadzam się - przy łażeniu używam IMHO bardzo dobrej mapy Compassu ale one i tak nie mają tak bogatej treści jaką oferują dobre wektorówki - dobre nie oznacza komercyjne :-)
chief napisał(a):
Osobiście uważam, ze lepszym rozwiązaniem jest program do nawigacji w telefonie, niże te profesjonalne. Warto pamiętać, ze telefon wcale nie musi mieć wbudowanego GPS-a, aby można było używać go do nawigacji.

GPS w telefonie to pomyłka :-) Telefony produkują z coraz większymi wyświetlaczami a uruchomienie dodatkowo modułu GPS jeszcze szybciej wyczerpie baterie (obojętne czy moduł wbudowany czy na BT - zużycie energii jest większe). Poza tym mało z tych telefonów jest odpornych na warunki atmosferyczne. Telefon zawsze mam przy sobie by ewentualnie (odpukać) wezwać pomoc, po to mam też zapasową baterię.
Dawniej przy łażeniu używałem PDA z Ozim i skalibrowaną mapą - prądożerne (miałem dorobiony "patent" z rezerwowym zasilaniem), nieodporne na deszcz/śnieg, wyświetlacz małokontrastowy a przy za dużym powiekszeniu - pikseloza :-( Teraz na 2 akku AA w stanie takim że aparat foto nawet na nich nie ruszy (za mały prąd mogą dać) Garmin pochodzi spokojnie 12h a podświetlenia nie trzeba załączać bo tak czytelny jest wyświetlacz - oczywiście to też zależy od modelu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 14, 2010 10:49 am 
Swój

Dołączył(a): Wt gru 14, 2010 10:18 am
Posty: 38
Basia Z. napisał(a):
Przede wszystkim nie ma za bardzo po czym proponować, bo nie ma "gotowych" tras w górach.
Owszem jak pisałam są możliwości wgrania sobie tracków lub tras (np. mapy sieci szlaków), które przygotował ktoś inny.
I wtedy (wybierając opcję "nawiguj po trasach") GPS "turystyczny" działał by tak samo jak samochodowy, bo w końcu są to takie same urządzenia.


Tracki i trasy to co innego niż mapa routowalna czyli umożliwiająca wyznaczenie trasy z punktu do punktu nie na przełaj tylko po wcześniej zawartych w mapie drogach/szlakach. Mogą być mapy bez routingu i wtedy trasę na GPS-ie robi się jak na zwykłej mapie - pomiędzy punktem początkowym a końcowym trzeba wstawić -dziesiąt innych by przebieg trasy był taki jak chcemy (w Ozim i rastrach tak jest) ale jeśli mapa ma routing to trasę od punktu początkowego do końcowego urządzenie wyznaczy nam podobnie jak w nawigacjach samochodowych - nie na przełaj tylko po możliwych drogach (w przypadku turystycznych będą to drogi/szlaki bądź tylko szlaki - w sumie dużo zależy jakie obiekty do routingu określił tworzący mapę).
Użyteczność do turystyki nawigacji samochodowej (oprócz tych co już wcześniej wymieniałem) ogranicza też static navigation - tu do poczytania


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 81 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 38 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL