Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pt cze 28, 2024 12:53 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: N wrz 06, 2009 9:00 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 09, 2007 6:19 pm
Posty: 345
Lokalizacja: brak
mpik napisał(a):
Najlepszą fotę górską, jaką udało mi się dotychczas udało zrobić (mim skromnym zdaniem) wykonałem właśnie przy uzyciu "głupiego jasia"


Wiem coś o tym. Ja jedno z lepszych zdjęć, jakie zrobiłem, wykonane zostało aparatem marki Smiena - 1, na kliszy z Fotonu.

_________________
Zanim nastał Internet każdy wiejski głupek pozostawał w swojej wiosce...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn wrz 07, 2009 8:44 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
Ciekawe jest to, że ludzie najbardziej zwracają uwagę na sprawy obróbki zdjęć. Szczególnie są to ludzie, którzy sami nie zajmują się fotografią, tylko zwyczajnie pstrykają foty. Sprawa jednak wygląda tak, że to w fotografii nie jest rzeczą najważniejszą.
W fotografii pejzażowej najważniejszą sprawą jest kompozycja. Czy zastanawialiście się kiedyś czy wasze zdjęcie posiada rytm, wprowadza wzrok widza w głąb kadru, czy jest zgodne z europejskim nawykiem czytania od lewej do prawej, czy główne elementy są w mocnych punktach, czy spełnia regułę trójpodziału, czemu nie spełnia pewnych reguł itp, itd?Czy może po prostu zastanawiacie się jak zrobić zdjęcie żeby na nim zmieścić górę?
Zastanawialiście się kiedykolwiek jakie jest światło podczas robienia zdjęcia? Czy może po prostu wystarczy, że jakieś świeci?
Czytaliście kiedykolwiek jakąś książkę o fotografii, przeglądaliście galerię ludzi, którzy robią rewelacyjne zdjęcia? Czy może po prostu nie interesują was zdjęcia, na których was nie ma?

To co robię to fotografia, bo nie ważne czy ja to zrobię czy za 30 lat zrobi to samo standardowe oprogramowanie w aparacie.
Niestety nigdy jednak nie zrobi świetnego zdjęcia.

Pewien gość, który robi świetne zdjęcia napisał kiedyś coś w tym rodzaju: "Dlaczego mam rezygnować z technicznej doskonałości?"
Może kogoś nie razi, że zdjęcie nie ma kontrastu, czy jest prześwietlone ale mnie zwyczajnie to wnerwia. Aparat nie ma takiej rozpiętości tonalnej jak ludzkie oko i dlatego nie mam zamiaru ograniczać się do tego co on widzi.

Poza tym to fotografia i nie każde zdjęcie to fotografia i nie każda fotografia to zdjęcie, a także, jak Mazio mniej więcej napisał, fotografię robi się głową.


Ostatnio edytowano Pn wrz 07, 2009 10:20 am przez kilerus, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn wrz 07, 2009 9:21 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Cz sie 06, 2009 5:37 am
Posty: 795
kilerus napisał(a):
Aparat nie ma takiej rozpiętości tonalnej jak ludzkie oko i dlatego nie mam zamiaru ograniczać się do tego co on widzi.


I w tym tkwi szkopuł, to największe uzasadnienie postprocessingu.

golanmac, pogratulować. Faktycznie, skała golutka.... My z kolei sądziliśmy, że w czerwcu już też nie będzie gdzie wbić dziaby, a tu zastała nas czapa śnieżna.
A zdjęcia fajne, dokumentacyjne.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn wrz 07, 2009 11:03 am 
Kombatant

Dołączył(a): Pt maja 30, 2008 8:52 pm
Posty: 360
Lokalizacja: Z kątowni.
Mooliczek napisał(a):
My z kolei sądziliśmy, że w czerwcu już też nie będzie gdzie wbić dziaby, a tu zastała nas czapa śnieżna.

Dokładnie. Śniegu dosypało tego lata:
Obrazek
Pogratulować psychy: ni sznurka, czy ekspresika... A my poręczowaliśmy przełączkę, a z Kleina do Glocknerleitla regularne zjazdy uskutecznialiśmy Obrazek
Piękny ten Glock, w przyszłym roku wrócę tam na pewno...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn wrz 07, 2009 2:27 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
kilerus napisał(a):
Ciekawe jest to

No nie napinaj się tak :) niestety prawdziwi artyści rzadko doceniani są za życia :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn wrz 07, 2009 2:32 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
Hhehehe

Dobra, dobra, po prostu mnie trochę denerwuje twierdzenie, ze moje zdjęcia tylko dlatego cieszą się takim zainteresowaniem, bo są obrabiane w PS. Z drugiej strony faktycznie nie ma o czym chyba rozmawiać.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt wrz 08, 2009 12:48 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 05, 2005 9:12 am
Posty: 6269
Lokalizacja: Warszawa/Skierniewice
golanmac napisał(a):
Ostatni tydzień sierpnia

Ale trafiłeś w pogodę 8)
Piękna wycieczka.

_________________
Pozdrawiam
Jacek
Obrazek

___________
..Umiem być ciszą, Kończę się w twoim śnie, Ostatnie echo jest ciszą to miejsce gdzie kończy się twoje spojrzenie..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 22 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL