Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N lip 07, 2024 3:58 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt maja 31, 2011 7:23 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
Witam Państwa.

Ostatni weekend umiliłem sobie chodzeniem po górach. Zwanych Niżnymi Tatrami. Trzy ( prawie ... ) dni chodzenia, trzy szczyty ( POWYŻEJ 2000 M !!!!!!!! :wink: ) zdobyte ( jeden metodą obleżniczą, drugi też, trzeci wzieliśmy z marszu ), Tri Vody prawie na koniec. Nas było 9 sztuk czyli trzy razy trzy. To znak tylko nie wiem jaki.

Wycieczka turystyczna zaczyna się w piątek z rana. Dla mnie w Żywcu. Podjeżdząją dwa bolidy, pakujemy się do jednego i w cztery osoby ruszamy na Liptowski Mikulasz. Za oknami milusio. Pogoda bardzo sympatyczna i turystyczna. Nawet zdjęcie z tej okazji zrobiłem : Obrazek

Jedziemy, w Liptowskim znajdujemy parking i idziemy na ichniejszy dworzec autobusowy. Tam już czeka pozostała piątka uczestników dramatu. Wnikamy w autobus na Przełęcz Czertowica. 1200 metrów z hakiem. Cena biletu z bagażem 2, 60 euro. Droga kręta i przyjemna. Cena piwa w lokalu na Przełęczy 1, 20 euro. A takie coś stało obok drogi:
Obrazek
O równej 12 opuszczamy lokal i wchodzimy na czerwony szlak, który tego dnia miał nas zaprowadzić do Chaty gen. Stefanika ( a potem dalej ). Domek leżakujący tuż nad szczytem Babiej Góry. Oczywiście o wysokość chodzi. W pełni słońca ruszamy radośnie. Coś było widać więc zdjęcia robiliśmy: Obrazek
Dochodzimy do góry o nazwie Rovienky, 1602 metry nad poziomem morza. Tam przerwa, rzut oczyma na wyłaniający się z chmur ( ano pojawiły się ) Dumbier - cel tego dnia ( po zameldowaniu się w schronisku ). Najwyższe bydle tego pasma górskiego - 2043 metry : Obrazek

Po zasłużonym odpoczynku ( koleżanka właśnie obchodziła urodziny ) idziemy dalej. Przełęcz - podejście - przełęcz - grzbiet - przełęcz - schronisko. To tak w skrócie. Stefanika osiągamy po 210 minutach marszu i odpoczynków. Wita nas karabin maszynowy: Obrazek

W schronisku otrzymujemy ośmio osobowy pokój. 14 euro od mordy. Ze śniadaniem. Kilka wersji śniadania do wyboru. Co do innych kulinariów to gulaszowy kociołek był po 2, 50 euro. Po szybkim posiłku ruszamy w wersji lekkiej i szybkiej na Dumbier. Ja np. niosłem napój i aparat. Panie Ali co pan na to ? Lekko jak lekko ale chmur od groma. Pogoda robi się zwykła. Znaczy się kichujowa. Na szlaku tłumy. Czyli kamziki i my: Obrazek Obrazek

Szlak dochodzi do rozstaju szlaków ( na drugi dzień też to miejsce odwiedzimy ). Po drodze po lewicy mamy łagodne stoki, zielone, brązowe, kosodrzewinowe. Po prawicy złomy, kozice i drobne kamyki. Takie altankowate. Od rozstaju zaczyna się milusi widok na lewo. Taki tatrzański. Urwiska, płaty śniegu w żlebach, skalista rzeżba. I kamziki:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

W cudnych okolicznościach pogodowych wnikamy na szczyt: Obrazek Obrazek

Jak widać nic nie było widać. A ponoć ładnie z niego widać. Zaczyna padać. Dosyć ostro. I jeszcze wieje. Akurat w tym momencie pisze do mnie Matragona z pytaniem o pogodę. Dobrze trafiła :wink: . Na koniec piątku jeszcze jedno zdjęcie : Obrazek

Deszczowy powrót do schroniska a tam typowe zachowanie turystyczne. Woda gorąca od 20. Tak napisane było na kartce. Nie wierzcie w to ...

Dobranoc Państwu.

Sobota wita nas mgłami i biegającymi chmurami. Śniadamy o 7 ( można wybrać godzinę śniadania ), pakujemy się, unikamy kłów wygłodniałego psa i ruszamy. Długa droga daleka przed nami. Pierwszym celem dnia miała być Kamienna Chata ( 2 000 metrów ) i Chopok. Później Deresze, Sedlo Polana i dalej ... Skończyliśmy w Chacie. Poziomo padający grad i pomruki w oddali skutecznie zweryfikowały plany. Widoczność momentami była taka, że wypatrywałem czerwonych znaków na kamieniach. Bo nic innego nie było widać.
Tak więc nic nie widząc nagle zobaczyłem takie coś : Obrazek

To łazienka z sauną wystawiona przed Kamienną Chatą. Wnikamy na pustą jadalnie i myślimy co dalej. Na odpowiednie tory myślenia kieruje nas burza za oknem. I milusi grad pukający w okienka. Czasami tak padało z niebios, że człek zastanawiał się czy iść do ubikacji na polu. Jedynej. Nie ma co za dużo mysleć - trzeba pytać o nocleg. A schronisko to ma 22 ( 25 ? ) miejsc leżakowych. No i pospaliśmy sobie na podłodze w jadalni. 10 euro od osobnika. Tak jak za łóżko. Co do noclegów to i w Stefaniku i w Kamiennej są zniżki na Alpen. W Kamiennej z kartą 7, 50 euro, w Stefaniku nie wiem. Gulasz z knedlikami 5 euro, wyprażany ser z szynką, frytkami i sałatką 6 euro, zupy około 2 euro. Pół litra cudnej herbaty 1, 50 euro. Piwa zwykle nie pijam więc ceny nie znam. W międzyczasie wnikają turyści. Masowo. Wyglądają jak wodospady. Makabra po prostu. Mała sala całkowicie się zapełnia. Pojawia się również grupa wódko pijaczy słowackich. Byli cudni. Średnia wieku 55 lat, wyglądy weteranów 45 lat walki z alkoholem i straszliwe głosy. Wzruszająca była scena jak na stojąco, ze łzami w oczach zaśpiewali hymn Słowacji. Tak się wzruszyli, że dwóch siadając nie trafiło w stołki. Pili dalej. My w sumie też. Okno pogodowe pojawiło się w okolicach godziny 17. Oto co wyszlo z tego fotograficznie : Obrazek Obrazek Obrazek

Później znajomi wtoczyli się na Chopoka ale mi się nie chciało. Mgła, mokro, wrednie, zimno. Po kiego się umęczać. Około 22 chatar pogonił łóżkowiczów do łóżek, nam wydał koce, wyciągneliśmy śpiwory i poszlismy spać. Ale nie od razu.

Dobranoc Państwu.

Niedziela wita nas słońcem, błękitnym niebem, bezwietrzną pogodą i milutką temperaturą. Tak mi się śniło. Rzeczywistość była normalna. Zero widoków i mgła unosząca się na wietrze. Ale czekajcie a będzie Wam dane. Śniadamy. Odradzam jajecznicę z trzech jajek i chleb ( 2, 50 euro ). Zawiera cebulę. Parówki po 2 euro ( ? ) były lepsze. I czas coś zdobyć. Czyli Chopka - drugi szczyt tych gór. Ze schroniska idzie się na niego ... 4 minuty. Mam z tej okazji plan. Przyjdę tam, zamelduję się w schronisku i wejdę 25 razy w ciągu dnia na szczyt. Wszyscy czasojebcy z Orlej będą mogli mi wtedy skoczyć.
A oto co było nam dane widzieć ze szczytu:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Jak pewno się domyślacie były to ostatnie podrygi słońca ... na jednym ze zdjęć widać Krywań, Gerlach i Dumbier. A to ujęcia szczytu i okolic:
ObrazekObrazek Obrazek

Oczywiście na Chopok weszlismy również bez zbędnego obciążenia.

Żegnamy się ze schroniskiem i ruszamy na grań. Jako cele Deresze i Przełęcz Polana - dla wszystkich, i dalsza trasa "na czerwono" dla pięciu sztuk. Oto co było widać :
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Na Przełęczy rozstanie. Cztery sztuki, w tym ja, w dół przez Tri Vody do Jasnej Doliny Demianowskiej. Cześć szliśmy Ścieżką Dydaktyczną. Pozostała piątka miała urlopy w poniedziałek więc ruszyli dalej. Do niejakiej Utulni. Twierdzą, że coś widzieli po drodze. My widzieliśmy takie coś :
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Staczamy się do cywilizacji. Wyciągi, kolejki, hotele i przystanek autobusowy. Do LM 1, 35 euro z bagażem. A za oknem słońce ... W Liptowskim przełazimy na dworzec kolejowy i jedziemy do Rużemberoka. 1, 18 euro. Pociąg jechal szybko i równo. Oto co było widać za oknem:
Obrazek Obrazek Obrazek

W Rużemberoku pakujemy rzeczy do grzecznie stojącego od piątku POLONEZA i idziemy objadać się. W lokalu dworcowym dwudaniowy obiad 3 euro. Można i tak. Nawet z tej okazji piwo wypiłem. Lane , 1 euro. Teraz czas na krążownika szos. Ruszamy na Polskę. Przez Jurgów wtaczamy się do Ojczyzny. Z racji , że aparat zaczął świecić na czerwono zdjęcie z jazdy zrobiłem jedno :
Obrazek

Jedziemy do Nowego Targu. Ja do 20.30 poczekam na autobus a znajomi pojadą do Nowego Sącza. W międzyczasie idziemy nad Biały Dunajec. Oto efekty zdjęciowe znad brzegu rzeki: Obrazek Obrazek

I to by było na tyle. Do Żywca dotarłem o godzinie 22.30.

Dziękuję za uwagę.

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Ostatnio edytowano Śr cze 01, 2011 8:38 am przez Łukasz T, łącznie edytowano 17 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 31, 2011 9:31 am 
Weteran
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 04, 2011 6:04 pm
Posty: 111
Lokalizacja: Zabrze
Gratuluje 2ooo1 Posta.
Fajna wycieczka, szkoda że pogoda na koniec zamazana.

_________________
Stes


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 31, 2011 11:48 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
Pogoda zmienną jest ... ( filozoficznie brzmi, nie ? ).

Podsumowując to szliśmy od Przełęczy Czertowickiej do Doliny Demianowskiej Jasnej ( chyba :wink: ). Oto szlak wg szlakowskazów:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 31, 2011 11:49 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 29, 2007 8:31 pm
Posty: 3189
Lokalizacja: Nowy Sącz
No mieliście świetne warunki na foto.

_________________
http://naszczytach.cba.pl/ Aktualizacja 2023 - nowe: Góry Skandynawskie, Taurus w Turscji, Alpy Julijskie, Kamnickie, Ennstalskie, Tatry Bielskie, Murańska Planina, Haligowskie Skały i wiele innych. Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 31, 2011 11:56 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10409
Lokalizacja: miasto100mostów
Byłem ostatnio w Małej Fatrze, teraz zachęciłeś mnie do NT. Mimo pogody pod psem.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 31, 2011 12:15 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
Pogodowo to najbardziej byłem zawiedziony na odcinku Chopok - Deresze - Sedlo Polana. Ponoć stale idzie się granią.

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 31, 2011 1:35 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 6:52 am
Posty: 3030
Lokalizacja: Sosnowiec
I co opłacało się jechać?

ps. ostatnio dostałem takie pytanie... do dzisiaj szukam odpowiedzi

_________________
- Ej, Panie Derechtórze! Mom takom, wicie, mature do godania... telobyk godoł, ino, wicie... nie wim, o cyim!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 31, 2011 5:55 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
Łukasz wszystkie posty powyżej numeru 19 999 ma merytoryczne !

:)

Fajna wycieczka.
Brak mi ciągle jeszcze odcinka od Czertovicy po schronisko kpt. Stefanika.
Muszę się w końcu wybrać.

:)

B.

_________________
-------------------------------------------------
Studenckie Koło Przewodników Górskich "Harnasie" w Gliwicach zaprasza na kurs przewodnicki :)
http://www.skpg.gliwice.pl/kurs/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 31, 2011 6:57 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 18, 2009 3:07 pm
Posty: 1641
Lokalizacja: MARCIN NH Kraków
Trza by się kiedyś w te Niżne wybrać, zobaczyć Wysokie z innej perspektywy :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 31, 2011 9:58 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt sie 11, 2009 9:45 pm
Posty: 2542
Bardzo pięknie Panie Kolego :D ale po Twoim esemesie o aktualnych warunkach stwierdziłam,że trzeci raz w niepogodzie po Niżnych chodzić nie będę-poczekam na lepszy warun :wink: choć przyznaję,że aż tak źle nie było chyba?;-)

Explorer,uwierz,że widoki z Niżnych są warte obejrzenia :wink:
Raz tylko miałam szczęście tak popatrzeć:
Obrazek

_________________
"Ja akurat marzenia górskie mam pod powiekami,to jest mój oddech, moje życie" - Wojtek Kurtyka


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 01, 2011 6:22 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
Ave.

Tuż za Czertewicą jest krótkie ale fajne podejście. Oto nachylenie : Obrazek Obrazek
Można go było obejść lub atakować na wprost.

Z "powitalnym" 17 kilogramowym plecakiem było to sympatyczne :lol: . Swoją drogą to w Kamiennej Chacie można zważyć plecak na wadze hakowej.

Kasia - narzekać nie będę :wink: . Choćby dlatego , że grad w sobotę atakował z lewej strony a nie w mordy :mrgreen:

P.s. Panie Keff - też się zastanawiam. Ta kwestia jest ważniejsza nawet od wiadomych żlebów i wizji pogody za 18 miesięcy.

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Ostatnio edytowano Śr cze 01, 2011 6:26 am przez Łukasz T, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 01, 2011 6:24 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
A ja już myślałem, że do sanatorium wyjechałeś... :mrgreen:

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 01, 2011 7:20 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 18, 2009 3:07 pm
Posty: 1641
Lokalizacja: MARCIN NH Kraków
matragona napisał(a):
widoki z Niżnych są warte obejrzenia


Twoje zdjęcie to potwierdza w 200% :)

_________________
prawdziwe życie to górska przygoda


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 01, 2011 8:00 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn lut 11, 2013 4:09 pm
Posty: 9871
Lokalizacja: FCZ
to co Marcinek ,jedziemy? :lol:
po fotach wygląda rzeczywiście obiecująco

_________________
NIE MA LEPSZEGO OD MIĘGUSZA WIELKIEGO!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 01, 2011 12:14 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
Basia Z. napisał(a):
Brak mi ciągle jeszcze odcinka od Czertovicy po schronisko kpt. Stefanika.


To tak on wygląda:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 01, 2011 1:16 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 28, 2007 1:34 pm
Posty: 4450
Lokalizacja: lkr
No fajnie Łukaszu T.
Z lekką nutą zazdrości patrzę na te zdjęcia. Ja w Tatrach w sobotę oprócz totalnej mgły spotkałem jeszcze Gracjana Roztockiego. To dopiero makabra. :roll:

_________________
Zrozumcie, że państwo chce tylko waszego dobra. Całego waszego dobra...

Picasa
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL