Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 2:59 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn cze 27, 2011 8:15 pm 
Nowy

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 5:47 pm
Posty: 29
Po dwóch dniach zwiedzania czeskich miasteczek i zamków w końcu przyszedł czas na trochę większy wysiłek fizyczny. Startuję przed godziną 7:00 z parkingu w miejscowości Nová Pec (ok. 60 km na południowy zachód od České Budejovicě), leżącej na obrzeżach Parku Narodowego Šumava. Początek asfaltem, ok. 5,5 km. Dochodzę do miejsca, gdzie można rozbić namiot, mijając po drodze punkt gastronomiczny Šesták (oczywiście zamknięty o tej godzinie) i w końcu schodzę z asfaltu. Teraz w górę fajną leśną ścieżką do jeziora Plešné.

Obrazek

Następnie na własną odpowiedzialność (taki widnieje napis na tabliczce) dalej w górę nieznakowaną ścieżką na szczyt Plechý. Po drodze punkt widokowy z widokiem na jezioro Plešné.

Obrazek

Niestety pogoda się pogarsza, spada kilka kropel deszczu. Na szczęście to tylko straszak. Na szczycie silny wiatr i na przemian chmury przewalające się wzdłuż całego grzbietu i troszkę słońca. Szybka ocena sytuacji i marsz w kierunku trójstyku granic czesko-austriacko-niemieckiego. Następnie powrót i dalej wzdłuż granicy czesko-austriackiej na Hraničnik. W drodze na szczyt ładna panorama Šumav w kierunku północno-zachodnim (w końcu wiatr przegnał chmury i zrobiło się słonecznie, jak się jednak okazało nie na długo).

Obrazek
Obrazek

Dalej wzdłuż granicy na Smrčina, skąd w dół do utwardzonej drogi, która po około 1,5 km zamienia się asfalt, którym już niemal do końca trasy (ok. 8 km). W końcu dochodzę na parking – ok. 35 km za mną (w tym ok. 13 km po asfalcie, co jest największym minusem tras w Šumavach). Jeszcze tego samego dnia robię ok. 240 km za kółkiem na parking w Ettenberg. Noc w samochodzie i następnego dnia ok. 7:00 wyruszam na trasę. Cel to ferrata Berchtesgadener Hochthronsteig. Robię zdjęcie planu ferraty i w górę szlakiem turystycznym.

Obrazek

Po drodze wspaniałe widoki na Alpy.

Obrazek
Obrazek

Po niecałych 2 h jestem pod ścianą.

Obrazek

Zakładam sprzęt i do góry. Już na początek ciekawe miejsce, troszkę gimnastyki i jest ono za mną. Dalej fajnym, ciekawym i nie aż tak trudnym terenem do miejsca kluczowego, mniej więcej w 2/3 długości trasy. Tutaj musiałem trochę pokombinować (gdybym był trochę wyższy), ale skończyło się sukcesem i za chwilę jestem przy książce wejść – ok. 2,5 h od wejścia w ścianę (po drodze piękne widoki, w związku z czym kilka razy robię przerwę na sesję zdjęciową).

Obrazek
Obrazek

Stąd jeszcze tylko kawałeczek o niezbyt dużych trudnościach i koniec. Dalej wydeptaną ścieżką na szczyt, z którego rozpościerają się piękne widoki na Alpy.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po klikudziesięciu minutach podziwiania widoków schodzę do schroniska Stöhrhaus. Jako zejście wybieram wariant przez jamę Mittagsloch, więc znów zakładam sprzęt i do dziury.

Obrazek

Po kilkudziesięciu minutach zejścia kończy się stalowa lina i dalej najpierw trawersem, a potem ścieżką w dół dochodzę do chaty Schaibenkaser (po drodze krótki mocny deszczowy prysznic). Stąd szlakiem turystycznym w dół na parking. Po ok. 1 h jestem przy samochodzie. Chwila przerwy i przejazd do Salzburga i niestety koniec gór podczas tego wyjazdu, ale były za to inne (miejskie) atrakcje.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn cze 27, 2011 9:00 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pn lis 28, 2005 10:37 pm
Posty: 1478
Lokalizacja: 9p.
Pięknie :) Bardzo przyjemna ściana, a Krzyż taki trochę nietypowy dla wyższych gór :)

_________________
keff79: Moje spostrzeżenia i analiza nieba z ostatnich trzydziestu jeden lat dowodzą, że w nadchodzącym półroczu pogoda będzie zmienna i może mieć coś wspólnego z tzw. porami roku (badania trwają).

Wiśnia jest wiśnia


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn cze 27, 2011 9:25 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 23, 2011 5:14 pm
Posty: 379
Lokalizacja: Kraków
Im więcej czytam tego typu relacji tym bardziej mnie bierze na wspinaczkę. Trzeba zacząć robić coś konkretnego w tym kierunku.

A wyprawa atrakcyjna, szczególnie te widoki.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn cze 27, 2011 9:58 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt cze 29, 2007 11:59 am
Posty: 1417
Cytuj:
Berchtesgadener Hochthronsteig


Kto wypowie to poprawnie po flaszce ma druga ode mnie gratis .


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 27, 2011 10:13 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 04, 2009 5:33 pm
Posty: 1009
Lokalizacja: Bielsko-Biała
wylom napisał(a):
Berchtesgaden


Nie wiem czemu , ale kojarzy mi się to z letnią siedziba Hitlera :D

_________________
https://plus.google.com/105991526101585050980


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 28, 2011 6:25 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 29, 2007 8:31 pm
Posty: 3189
Lokalizacja: Nowy Sącz
Widoki na Watzmann i Hochkalter przednie
Obrazek

_________________
http://naszczytach.cba.pl/ Aktualizacja 2023 - nowe: Góry Skandynawskie, Taurus w Turscji, Alpy Julijskie, Kamnickie, Ennstalskie, Tatry Bielskie, Murańska Planina, Haligowskie Skały i wiele innych. Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 28, 2011 6:40 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
ta ferrata wygląda bardzo ciekawie :wink:

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL