Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pt cze 28, 2024 8:37 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt paź 12, 2010 7:38 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Wt wrz 26, 2006 10:56 am
Posty: 1119
Lokalizacja: Warszawa
W dniach 6-10.X byłem z Żoną i Córką w Tatrach. Dla mnie i Żony to powrót po rocznej przerwie, dla Córki pierwszy w życiu pobyt w górach. Rok temu byliśmy jeszcze na Furkocie, mimo 5 miesiąca ciąży. Ja zaliczyłem jeszcze samotnie Raczkową Czubę. Pogoda wtedy była wręcz wspaniała... tak wspaniała jak i teraz. Utwierdza mnie to w przekonaniu, że jesień jest jednak najpewniejszą porą roku na górskie wędrówki.

Jako że nasze maleństwo skończyło właśnie 8 miesięcy, nie byliśmy pewni czy w ogóle da się gdzieś wyjść w góry. Liczyliśmy na jakąś dolinkę, ewentualnie krótki wypad na jakiś reglowy szczycik. Wszystko miało zależeć od pogody. A ta była bardzo łaskawa. Mimo wszystko dziecko ubrane w dwa kombinezony, pełen zestaw ciuchów na zmianę, ciepłe jedzonko, termos, pieluchy, czapki, rękawiczki, nawet... parasol. Dziecko jest dziecko, wymaga nieco innego górskiego "wyposażenia" :) A wyposażenie zajmowało cały plecak mojej Żony. Florentyna siedziała w nosidle u mnie na piersi, a na moich plecach plecak z naszymi rzeczami... ciężko cholera :) Dopiero teraz czuć jak ważny jest pas biodrowy. Nie mogłem go zapiąć i cały ciężar wisiał na ramionach. Czułem je pod koniec dnia i to mocno.

Pierwszego dnia, stwierdziliśmy że ryzyk-fizyk, atakujemy Kopieniec. No i poszło bez problemów. Dziecko po początkowej fascynacji otoczeniem - a najbardziej szumem potoku - po prostu usnęło. I tylko okresowa kontrola czy ma ciepłe rączki i buźkę, ale iść można zupełnie normalnym tempem. Na szczycie ciepło, słonecznie, choć tu i ówdzie nad Tatrami pojawiały się chmurki. Na szczycie prostowanie kości - moich i małej. No i ciepły posiłek :) na szczęście mama ma takie dwie butelki z ciągle podgrzewanym mlekiem... A potem powrót przez Cyrhlę. Zejście momentami uciążliwe, bo trzeba uważać podwójnie, a wiszące u piersi dziecko nieco zasłania widok pod nogi. Należy więc stąpać ostrożnie.
Całość wycieczki - 3 godzinki z kawałeczkiem, bez jednego grymasu ze strony Florentyny.

Obrazek

Ja z Córcią (zdjęcie autorstwa Żony)

Obrazek

Kozi, Zamarła i Mały Kozi

A potem, po powrocie i odpoczynku wsadziliśmy Małą w wózek, opatuliliśmy w kocyki i poszliśmy piechotą asfaltówkami na Butorowy Wierch. No i znów kilka widoczków

Obrazek

Kołowy, Czarny, Baranie, Lodowy

Obrazek

Granaty, Kozi

Mała miała wielki dotlen, potem w nocy jadła co 2 godziny :) Jak to górskie powietrze wzmaga apetyt...


Drugiego dnia, po tym jak rano okazało się, że pogoda jest krystaliczna stwierdziliśmy że skoro dziecko się tak dobrze spisuje na szlaku to jedziemy na... Babią Górę. Niby wyżej niż Kopieniec, ale podejście jest łagodne i całkowicie bezpieczne. Najpierw jazda przez orawskie wsie pogrążone w całkowiej mgle, a potem piękne słońce i błękit nieba na Krowiarkach. Pierwszy odcinek szlaku, prowadzący przez las na Sokolicę zajął nam ok. 40 minut. Szło niestety trochę ludzi i to głównie jakieś wycieczki szkolne i "zakładowe". Na Sokolicy prostowanie kości, zmiana pieluch, pierwszy popas. Potem jeszcze kawałek lasem, wyjście w kosówkę i... pierwszy, powalający widok na Tatry. Na razie właściwie fragment panoramy, obejmujący tylko Tatry Wysokie. Im wyżej tym piękniej, a widoki coraz rozleglejsze. Maleństwo znów poszło w kimę, ale jak pod szczytem zerwał się wiatr, to dość głośno zaprotestowała. Na szczęscie mam na to wypróbowany patent - otóż mam taki nieco przyduży windstopper, który zakładam na siebie i jestem w stanie zapiąć suwak tak, że całe dziecko mieści się pod nim, ma na zewnątrz tylko głowę. Wyglądam wtedy jak kangurzyca z maleństwem, ale za to jakie to skuteczne :) Na samym szczycie znów wycieczki, przewodnicy itp. Na szczęście wiatr ucichł i pozwolił w spokoju oglądać nieziemskie widoki. Przejrzystośc powietrza na kilkadziesiąt kilometrów. Widać Tatry, Niżne Tatry, Chocza, Fatry, Beskid Żywiecki, Śląski, Sądecki, Gorce, Pieniny, jakieś góry na Słowacji których nazw nawet nie znam. Genialne! Wtachałem na szczyt starą, porządną radziecką lornetę 20X60 i teraz mogłem podziwiać wszystkie te pasma. Małą można było znów przewinąć, nakarmić, pokazywać jej widoki i rozpuszczonego, oswojonego lisa, który żebrze o jedzenie. Na Diablaku siedzieliśmy ponad godzinę. Zejście było piękne widokowo, choć nie powiem, męczące, szczególnie dla moich ramion. No ale wreszcie znaleźliśmy się w samochodzie, a 40 minut później w Zakopanem.

Obrazek

Prostowanie kości na Sokolicy

Obrazek

Pierwszy widok na Tatry (zdjęcie autorstwa Żony)

Obrazek

Coraz wyżej (zdjęcie autorstwa Żony)

Obrazek

Łomnica, Lodowy i inne

Obrazek

Fatry

Obrazek

Zdrowe, pożywne, a do tego butelka ma całkiem fajny kształt :)

Obrazek

Nasza trójka

Obrazek

Żebrak Rudy (zdjęcie autorstwa Żony)

Obrazek

Tatry Wysokie


Trzeciego dnia mieliśmy dwie opcje - Gąsienicowa, albo Lejowa i Ścieżka nad Reglami. Wybraliśmy drugi wariant, nie chcieliśmy jeździć busem z dzieckiem w nosidle. Zresztą na Gąsienicowej byliśmy tyle razy, że mam jej powyżej uszu, a w Lejowej nie byłem nigdy. Ruszyliśmy piechotą szosą z Krzeptówek przez Gronik, Nędzówkę, Kiry, aż do wylotu Lejowej. Tu, na kilkumetrowych skałkach jakaś grupa młodzieży miała zorganizowaną atrakcję pt. "zjazd na linie". Widać że chłopaki z klubów wysokogórskich jakoś muszą dorabiać, ale idea w sumie ciekawa. Coś na wyjazdy integracyjne dla firm jak znalazł. Dolina z początku była brzydka, rozjeżdżona ciągnikiem i zawalona ściętymi i okorowanymi pniami. Wyżej zrobiła się niespodziewanie ładna, z uroczą polaną Huty Lejowe. Potem znów taka sobie, no i wkrótce osiągnęliśmy Ścieżkę nad Reglami. Potem w lewo, przez Przysłop Kominiarski w dół do Kościeliskiej. Tu pochód jak niemalże do Morskiego Oka... no cóż, sobota, a pogoda wspaniała. Na szczęście zaraz skręciliśmy w Miętusią i po niedługim podejściu rozłożyliśmy się na mały piknik na Przysłopie Miętusim. Karmienie, pieluchy, zabawy z brzdącem itp. Potem marsz do Małej Łąki i szybkie zejście w dół, do Drogi pod Reglami, którą do wylotu Dolinki za Bramką i na Krzeptówki. Uff... kawał drogi, chyba gorszy niż ta Babia, mimo iż wysokość żadna.
A wieczorem... obiecany Żonie obiad w "Siuchajsku", takiej klimatycznej, góralskiej karczmie. Córkę fascynowała grająca na żywo kapela :) a mnie dwa piwka, które się należały za poniesione trudy dnia.

Obrazek

Adrenalina w Lejowej

Obrazek

Huty Lejowe (zdjęcie autorstwa Żony)

Obrazek

Przysłop Kominiarski (zdjęcie autorstwa Żony)

Obrazek

Przysłop Miętusi

Obrazek

Dolina Małej Łąki (zdjęcie autorstwa Żony)


Czwartego dnia, niestety dnia wyjazdu, chcieliśmy iść na lekką, ale widokową wycieczkę. Padło na Dolinę Filipkę i Złotą, a potem na Rusinową Polanę. Najpierw chwila na Głodówce, skąd podziwialiśmy wspaniałą panoramę. Tam też stało dwóch smutnych turystów, którzy jak było widac na pierwszy rzut oka czekali od dawna na PKS. Zaproponowałem więc że ich podwieziemy. Odezwali się po angielsku, mówili że idą do Chaty nad Zielonym Stawem Kieżmarskim z Jaworzyny. Podjechaliśmy więc z nimi do Łysej, okazało się zresztą że to Czesi, ale jak mówili łatwiej im mówić po angielsku. Jak zawróciliśmy do Wierch Porońca, to okazało się że parking tam jest już kompletnie zastawiony. Podobnie było przy wylocie Doliny Filipki. No tak... niedziela i msza na Wiktorówkach, jakoś o tym nie pomyśleliśmy. Udało się zaparkować (oczywiście na poboczu drogi) i w barwnym pochodzie ruszyć do góry. Pochód barwny, ale to głównie górale, często z zupełnymi maluchami w nosidłach, niektórzy w regionalnych strojach, generalnie zupełnie inni ludzie niż w drodze do Morskiego Oka w lipcu. Dolinka całkiem ładna, nigdy w niej nie byłem. No a widok z Rusinowej... przecudny. Aż się nie chciało wracać. Powrót znów w pochodzie, bo msza się akurat skończyła :) No a potem jeszcze spacer z Krzeptówek z wózkiem pod Gubałówkę po łoscypki i coś dla Krasnoludki. Po drodze zahaczyliśmy o cmentarz na Pęksowym Brzyzku, bo było piękne światło do robienia zdjęć. Miejsce to jest niezwykle klimatyczne. No i potem pakowanie i powrót do Warszawy :(

Obrazek

Ganek, Wysoka, Rysy z Głodówki (zdjęcie autorstwa Żony)

Obrazek

Durny, Baranie, Lodowy z Głodówki (zdjęcie autorstwa Żony)

Obrazek

Wysoka i Rysy z Rusinowej

Obrazek

Krasnoludka na Rusinowej

Obrazek

Gerlach

Obrazek

Mała z tatą. Czapka a'la radziecki kosmonauta :) (zdjęcie autorstwa Żony)

Obrazek

Ach jaka jestem szczęśliwa :) (zdjęcie autorstwa Żony)

Obrazek

Jeden z najbardziej oryginalnych nagrobków na Cmentarzu Zasłużonych (zdjęcie autorstwa Żony)


Podsumowując - powrót w Tatry udany i to bardzo. Żadnych wysokich szczytów, ale jesteśmy wszyscy bardzo szczęśliwi. No i ta pogoda...

_________________
Maciej Łuczkiewicz
http://naszegory.info - nasza strona o górskich wyprawach
http://czarnobyl1986.info - moja strona o wyprawach do "zakazanego" miejsca


Ostatnio edytowano Wt paź 12, 2010 9:22 pm przez macciej, łącznie edytowano 6 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 12, 2010 8:16 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt sie 11, 2009 9:45 pm
Posty: 2542
macciej,po pierwsze pozdrowienia dla całej Wasze Trójcy :D po drugie gratki za udaną rodzinną wyprawę:)
W zeszły poniedziałek w D5SP rozmawiałam z parą,co w nosidle mieli 9miesięcznego krasnala :D chodzą z nim odkąd skończył 6 miesięcy. Najpierw się dziwiłam,że to jednak stresior,każdy krok trzeba pewnie stawiać,w końcu dzieciak na plecach,podwójna odpowiedzialność..ale z drugiej strony nie wchodzą nie wiadomo gdzie,a jednak chodzą,nie siedzą w domu i nie gnuśnieją...-znam takie pary,dla których dziecko to był koniec górskiej pasji :|
Fajna wycieczka,piękna pogoda,zuch Córa-więcej takich wypraw Wam życzę :D

_________________
"Ja akurat marzenia górskie mam pod powiekami,to jest mój oddech, moje życie" - Wojtek Kurtyka


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 12, 2010 8:26 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pt maja 29, 2009 3:57 pm
Posty: 1882
Lokalizacja: Lublin
Gratki...piękne imię...Florentyna :)

_________________
Strząsnąć tę pisowską szarańczę.
Schetyna.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 13, 2010 7:58 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Cz sie 06, 2009 5:37 am
Posty: 795
Takie widoki i relacje zawsze mnie budują, fajnie, że dzieciątko nie jest przeszkodą (a raczej wymówką, "że się nie da", co miałam okazję dość często obserwować) i że krzewicie właściwe postawy od maleńkości :) Godne pochwały :]


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 13, 2010 9:58 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 23, 2006 8:39 am
Posty: 5110
Lokalizacja: daleko od gór
To se Flora przytankowała górskiego powietrza. 8)

_________________
W życiu piękne są tylko chwile. (R. Riedel)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 13, 2010 10:34 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
Syćko pikne ... gratuluję ... :)

PS
Skąd te "zdjęcie autorstwa żony" w podpisach ? Dlaczego ?
:roll:

_________________
Obrazek TG


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 13, 2010 12:05 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Wt wrz 26, 2006 10:56 am
Posty: 1119
Lokalizacja: Warszawa
Bo Żona chce żeby to nadmieniać i basta :) nie kłócę się z tym

Panorama z Butorowego Wierchu
http://a.yfrog.com/img138/4543/butorowy400.jpg

Tatry z Babiej
http://a.yfrog.com/img153/708/babia400.jpg

Panorama z Przysłopu Miętusiego
http://a.yfrog.com/img692/9397/przyslop400.jpg

z Głodówki
http://a.yfrog.com/img835/4487/godwka400.jpg

z Rusinowej Polany
http://a.yfrog.com/img510/25/rusinowa400.jpg

_________________
Maciej Łuczkiewicz
http://naszegory.info - nasza strona o górskich wyprawach
http://czarnobyl1986.info - moja strona o wyprawach do "zakazanego" miejsca


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lip 11, 2011 12:23 am 
Nowy

Dołączył(a): N lip 10, 2011 9:28 pm
Posty: 1
Lokalizacja: WHITESTOCK :-)
Czad komando!
Mamy gotowe trasy.
Jeżeli pozwolisz zamieszczę na forum chusty info link do twojej relacji.
Pozdrawiam
M


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 37 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL