Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 12:17 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr kwi 17, 2013 10:16 am 
Nowy

Dołączył(a): Wt lut 26, 2013 2:21 pm
Posty: 10
Lokalizacja: Gliwice
Sprowokowany pytaniem kolegi z forum postanowiłem opisać swoją wycieczkę na Bystrą. Bardziej dla siebie, niż dla innych. Ale skoro już opisałem i opatrzyłem zdjęciami, to pomyślałem sobie, że może ktoś też na to rzuci okiem, bo okoliczności były dość ciekawe : )

6kwietnia - dość długo zwlekałem z wyjazdem, ale gdzieś koło 14:00 w końcu wsiadłem do auta. Przez Mikołów, Oświęciem, Wadowice, Jordanów, Czarny Dunajec. Trasa ciekawa (w przeciwieństwie do autostrady), choć kilka razy durna navi prowadziła mnie przezcentrum miast, zamiast obwodnicą. Ale i tak trasa bardzo krótka: 171 km (czyli z Mikołowa byłoby jakieś 150km). A czasowo 2h45m.
Zaparkowałem w Kirach-Kościelisku na zamkniętym parkingu Gospody u Harnasia. Dojście do schroniska Ornak jakieś 1h45m.

7 kwietnia - wstaję (bo nie mogę spać) o 4:30, ale wychodzę dopiero o 6:20. Poznałem co prawda trzech kolesi, z którymi spałem w tym samym pokoju, ale oni akurat wczoraj byli na Ornaku i dziś mają zamiar iść na Czerwone Wierchy. Zastanawiałem się przez chwilę, czy się do nich nie przyłączyć, ale ostatecznie doszedłem do wniosku, że mój zimowy cel to Bystra i pójdę na nią choćby sam. Temperatura przyjazna (przy chronisku rano może minus 1, minus 2), niestety widoczność do bani.
Obrazek


Im wyżej, tym gorsza. Do przeł. Iwaniackiej idę poniżej czasu z mapy, potem zielonym na Ornak. Tu czasami widoczność się poprawia do kilkuset metrów, ale i tak nade mną ciężki okap chmur. Na samym Ornaku widoczność już jakieś 20-40 metrów i tak będzie cały czas aż do przełęczy Liliowy Zwornik.
Obrazek

Na niej kończą się ślady, które mnie w tej mlecznej nieokreśloności prowadziły. Jestem na głównej grani Tatrach Zachodnich, skąd mogę iść albo w prawo na Starobociański (wg mapy 45 minut), albo w lewo na Błyszcz i Bystrą (wg mapy jakaś 1h15m). Widoczność masakrycznie zła (10-20 metrów, brakpunktów odniesienia). Po chwili zwątpienia idę na Błyszcza i Bystrą.Tempo mi spada, bo bardzo uważam, żeby nie zejść z grani ani na stronę słowacką, ani tym bardziej na polską, gdzie mam po lewej ręce niebezpieczne urwiska Liliowych Karbów.
Obrazek


Po jakiejś godzinie dochodzę do słowackiego oznakowania na Błyszcz i Bystrą. Rozpoczyna się też ostre podejście na Błyszcza, bardzo strome - jakieś 40-45 stopni. Gdzieś na 2100 npm powoli wychodzę ponad poziom chmur i oczom ukazuje się niesamowita sceneria - poniżej białe kłębowisko Cumulusów, po prawej (zachód) majestatycznie wystające z chmur szczyty Starobociańskiego i Jaworzyny, po lewej w oddali strome szczyty Tatr Wysokich, a przede mną grań prowadząca na południe, na Bystrą.
Obrazek

Obrazek


Grań oczywiście całkowicie nieprzetarta, ale śnieg jest - mimo słońca - jeszcze dość twardy, tak, że zapadam się co najwyżej do kostek. Chwila zwątpienia czy iść na Bystrą,skoro mam ją "na wyciągnięcie ręki", a dość opadłem już z sił, ale jednak idę. Muszę tylko uważać na niebezpieczne nawisy opadające na wschodnią stronę grani, gdzie stok jest bardzo strony (jakieś 60 stopni). Po jakichś 40 minutach w końcu staję na szczycie Bystrej!
Obrazek

Obrazek

Mógłbym tam zostać naprawdę długo, bo wiatr jest minimalny i w słońcu jest bardzo ciepło - nic tylko zjeść i ułożyć się do snu : ) Jednak po pół godzinie okno pogodowe zaczyna się zamykać i jestem zmuszony do rozpoczęcia schodzenia, które idzie mi dość szybko, bo już po swoich śladach. Pogoda niestety coraz bardziej się psuje i zaczynam się bać, że zasypie mi niegłębokie przecież (bo szedłem po zmrożonym, twardym śniegu) ślady. Odcinek od Błyszcza do Liliowego Zwornika idę dokładnie po grani, a więc raz w górę, raz w dół - bo nie jest ona prosta. Podejrzewam, że normalnie szlak prowadzi nieco bardziej na słowackiej stronie i jest prosty, że te wzniesienia całkiem momentami spore, na które z mozołem się wspinam, mija się po prawej stronie). W końcu dochodzę do przełęczy Liliowy Zwornik. Stąd stromo w dół przez jakieś 20 minut, już po grani Ornak. Niestety przede mną jeszcze kilka podejść, w tym największe na Zadniego Ornaka, które momentami po prostu mnie dobijają, tak, że muszę stosować sprawdzoną metodę: 30-50 kroków pod górę i 20 oddechów na odpoczynek. Śnieg i ta wszechotaczająca biel rażą mnie bardzo mocno. (Dopiero po powrocie do schroniska okaże się jak bardzo - twarz mam spaloną, a oczy zupełnie przekrwione - pomimo niemal całkowitego braku widocznego słońca, wyjąwszy odcinek Błyszcz-Bystra). Czasami odczuwam strach, że po prostu zabraknie mi sił. Ale w końcu dochodzę do Ornaka, a stamtąd już właściwie zbiegam stromym stokiem do przeł. Iwaniackiej. Dopiero wtedy czuję, że jestem już "w domu". Z przełeczy do schroniska też znacznie poniżej czasu z mapy. O 17:10 szczęśliwie docieram do schroniska. Cała trasa zajęła mi równe 10h50min. Pierwszy raz w życiu nie spotkałem na szlaku absolutnie nikogo!

W schronisku spotkałem tych kolesi, którzy wybrali się na Czerwone Wierchy, z których chcieli zejść na Halę Kondratową. Ale jak weszli na Ciemniaka i zobaczyli warunki na głównej grani (brak widoczności, zero śladów), to odpuścili. Ja - głupie to, czy nie - nie odpuściłem i osiągnąłem swój cel. (poniżej na zdjęciu Błyszcz i Bystra w całej okazałości - 8 kwietnia zrobiła się super pogoda - właściwie pierwsy dzień wiosny).
Obrazek

8kwietnia
Tego dnia wspólna z ww. chłopakami (Michał, Maciek, Łukasz - pozdrawiam!) eksploracja Jaskini Mylnej i zejście do Kirów.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr kwi 17, 2013 12:23 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): So sty 08, 2011 2:47 pm
Posty: 253
Lokalizacja: Gliwice
blaz napisał(a):
czasowo 2h45m.
dobry czas na tej trasie, mi się poniżej 3h nie udało wykręcić :wink:
Fajną pogodę trafiłeś.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr kwi 17, 2013 1:27 pm 
Nowy

Dołączył(a): Wt lut 26, 2013 2:21 pm
Posty: 10
Lokalizacja: Gliwice
Czas może i dobry, ale właśnie dziś przyszło do mnie zdjęcie od złodziei ze straży gminnej w Czarnym Dunajcu (bodajże), z moją piękną facjatą za kierownicą ;) Ponoć gdzieś jechałem o 28km/h za szybko...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr kwi 17, 2013 1:51 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10406
Lokalizacja: miasto100mostów
Fajna wycieczka, gratulacje.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr kwi 17, 2013 2:22 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 17, 2005 9:35 pm
Posty: 1125
Baśniowo, pięknie, Hobbitów nie spotkałes?

_________________
Omówienie sezonu ograniczam do rejonu Morskiego Oka i Tatr Zachodnich (...). By zasłużyć na wyróżnienie w rejonie Hali trzeba by najtrudniejszą tamtejszą drogę przejść nocą, samotnie i w kapciach. - Władysław Cywiński


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr kwi 17, 2013 9:12 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
chodzenie w totalnym mleku jest dobijające ale jak się wyjdzie powyżej chmur to widok wynagradza wszystko :D

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz kwi 18, 2013 3:17 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pn gru 05, 2011 12:08 am
Posty: 640
Lokalizacja: 110 km
Cały dzień nikogo nie spotkać na szlaku to szok :D
Dobra relacja :!:

_________________
http://wokolkominainietylko.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz kwi 18, 2013 7:41 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N paź 05, 2008 8:16 pm
Posty: 1359
Lokalizacja: silesia
Burza napisał(a):
Baśniowo, pięknie, Hobbitów nie spotkałes?

Hobbitów nie było, ale Gimli napi...ał z toporem a Gandalf Biały z różgą :)

blaz napisał(a):
Czas może i dobry, ale właśnie dziś przyszło do mnie zdjęcie od złodziei ze straży gminnej w Czarnym Dunajcu (bodajże), z moją piękną facjatą za kierownicą Ponoć gdzieś jechałem o 28km/h za szybko...

Odpisz im, że autem jechał Gollum przed transformacją :D

_________________
I was blind but now I can see...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz kwi 18, 2013 9:15 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So lut 09, 2013 10:52 pm
Posty: 1144
Lokalizacja: Łódź
blaz napisał(a):
kończą się ślady, które mnie w tej mlecznej nieokreśloności prowadziły

Odważny z Ciebie człowiek, kiedyś w takiej mgle nie znalazłem całkiem sporej góry. Dobrze, że były kopczyki bo już miałem miękko.

_________________
Gdzie wola - tam droga.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz kwi 18, 2013 9:20 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Super te foty z morzem chmur :)

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt kwi 19, 2013 1:35 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 23, 2006 8:39 am
Posty: 5110
Lokalizacja: daleko od gór
5. fota wymiata. Jak na pustyni.

_________________
W życiu piękne są tylko chwile. (R. Riedel)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr kwi 24, 2013 10:23 am 
Nowy

Dołączył(a): Wt lut 26, 2013 2:21 pm
Posty: 10
Lokalizacja: Gliwice
Dzięki za wszystkie komentarze. Nota bene - okazuje się, że w "sprzyjających" okolicznościach przyrody (tzn. gdy aura nie sprzyja) można się w naszych zadeptanych Taterkach poczuć, jakby się było na końcu świata, albo jakby się cofnęło o kilkadziesiąt lat wstecz, kiedy turystyka nie była jeszcze tak masowa.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL