Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 10:00 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: So kwi 07, 2012 12:56 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt sie 11, 2009 9:45 pm
Posty: 2542
Plan był inny.Zmienił się jednak tak jak zmieniały się warunki w Europie..;-) W końcu zdecydowałam wyskoczyć na szybko na rekonesans Beskidu Niskiego, ziemi nieznanej..
W czwartek zajechaliśmy do Wysowej,i zaparkowaliśmy pod jakąś kliniką,ha,jak prawdziwi kuracjusze. Pogoda wisielcza,ale czasem gdzieś tam zza chmury wyglądało słońce..Ruszyliśmy zielonym szlakiem,wiodącym przez Dolinę Łopacińskiego,na Kozie Żebro (847m npm).
Obrazek

Może i niski ten Beskid,ale podejścia krótkie i intensywne..na Kozim zmieniliśmy kolor szlaku na czerwony,w stronę Rotundy (771m npm). Na jej szczycie znajdują się ruiny cmentarza wojskowego.
Obrazek
Dalej czerwonym szlakiem przez Popowe Wierchy aż do wsi Wołowiec,skąd już blisko było do bacówki pod Bartnem. Po drodze słońce schowało się do reszty w chmurach, zlał nas deszcz, w 3 miejscach przekraczaliśmy wartki potok,las zdawał się być cichy i spokojny, szło się doskonale..już wiedziałam,że to będzie moje odkrycie roku z tym Beskidem Niskim..nie muszę dodawać,że nikogo tego dnia nie spotkaliśmy,a w bacówce też byliśmy sami..
Taka chałupa po drodze,we wsi:
Obrazek
I taki mroczny las:
Obrazek
Dziwne trawiaste kopce:
Obrazek
I wahanie,jak się za to zabrać,żeby przejść suchą nogą:
Obrazek
Spokojny wieczór w bacówce:
Obrazek
Piątek przywitał nas mgłą i lekkim opadem,dokładnie tak jak w prognozach,które smsami podesłali mi koledzy uprzejmi z forum,dziękuję Panowie,sprawdziło się-pogoda iście barowa.Nie zmieniłam planu tym razem: na dzień dobry ruszyliśmy obejrzeć wieś Bartne,wzbudzając zainteresowanie u miejscowych..we wsi obejrzeliśmy cerkwie i typowe zabudowania tzw.chyże..
Obrazek
Popadało..żeby wejść na żółty szlak trzeba było przekroczyć potok,to chyba normalne na wiosnę w tej części Beskidów.Tym razem zanurzenie było prawonożne,pech..do tego oczywiście popadało,z pół godziny.Szlak to jedno wielkie błoto..to też chyba normalne na wiosnę tutaj,do tego często ze szlakiem pokrywa się droga do zwózki drewna i wygląda to tak:
Obrazek
Ale i ma to swój magiczny urok:
Obrazek
Na cieniutkich nitkach:
Obrazek
Zeszliśmy do Banicy skąd niebieskim szlakiem ruszyliśmy w stronę przełęczy Małastowskiej.Szlak wiódł przez las,bez podejść raczej..na przełęczy obejrzeliśmy cmentarz wojskowy i szybko pogonieni przez kolejny opad polecieliśmy do schroniska,na kawę. Oczywiście pustki..schronisko urokliwe,ale najlepsza ta winda,którą obsługa zapodaje posiłki,napoje ..i co tam trzeba.Pierwszy raz coś takiego widziałam,żeby do obsługi wołać „w dół” a zamówienie wyjechało windą..kapitalne i śmieszne.
Obrazek
Na przełęczy Małastowskiej cmentarz wojenny z I wojny światowej:
Obrazek
Po kawie-przydała się-zostało nam tylko 7h marszu,wg znaków,do Wysowej..Widziałam,że Pustemu się to średnio uśmiechało..ja zaś zachwycona,stwierdziłam,że przejdziemy to w niecałe 6h i to z przerwami. Wdrożyliśmy zasadę maszeruj albo giń i ok.13 ruszyliśmy zielonym szlakiem w drogę.Oczywiście towarzyszył nam przelotny opad,dużo błota,moczary jakieś i bagna..szybko zeszliśmy do wsi Smerekowiec,szlak przecina oczywiście potok spory,na szczęście jest most..We wsi zagadała nas stara kobieta,że nam się turystyki zachciało..spytała skąd jesteśmy,nic nie mówiło jej Bielsko czy Żywiec..Katowice oględnie kojarzyła,bo w młodości przez nie przejeżdżała..
Przez pola i łąki weszliśmy w taki oto klimat:
Obrazek
A chwilę dalej taki las:
Obrazek
Dalej za zieloną ścieżką przez Banne (583m npm) i w dół do wsi o fajnej nazwie Skwirtne.Wieś to klika zabudowań,cerkiew..i spokój sielski.
Obrazek
Obrazek
Zdziwienie na twarzach miejscowych-że się komuś w taką pogodę chce łazić..tak to odczytałam.Pod cerkwią chwila oddechu i znów przez bagienną ścieżkę w las..i tu solidne podejście na Skałkę (820m npm),a las zatopiony w cichym śnie i we mgle…deszcz przestał padać i zrobiło się zimno jakoś..
Obrazek
ze Skałki już blisko na znane nam już Kozie Żebro a potem już w dół do Wysowej..plan zrealizowany,o 18 odjeżdżaliśmy już w stronę domu,na niebie zbierały się ciemne chmury a miejscami wszystko tonęło w gęstej mgle.
Jestem zauroczona,może i taka pogoda sprawiła,że ten Beskid wydał mi się taki spokojny,tajemniczy,jakby zawieszony w czasie…jak dla mnie dwa niesamowite dni, a do tego spora ilość przemaszerowanych kilometrów..czyli wszystko co lubię :wink:

_________________
"Ja akurat marzenia górskie mam pod powiekami,to jest mój oddech, moje życie" - Wojtek Kurtyka


Ostatnio edytowano So kwi 07, 2012 4:35 pm przez matragona, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So kwi 07, 2012 1:31 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pn wrz 27, 2010 6:32 pm
Posty: 660
Lokalizacja: Kraków
Beskid niski jest spoko- każde wakacje w dzieciństwie tam spędzałem, właśnie w poniedziałek jadę z rodziną "otworzyć" dom na sezon :) Obadam też stary kamieniołom piaskowca pod zaporą wodną w Klimkówce czy nadaje się do wspinania ;P


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So kwi 07, 2012 2:31 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn lut 11, 2013 4:09 pm
Posty: 9871
Lokalizacja: FCZ
Fajne, zbieram się już tam ze 3 lata ,a tu dobra zachęta.. ja podatny jestem na relacje tego typu ,w zeszłym roku wierchomla i łabowska tak musiły paść :wink:

_________________
NIE MA LEPSZEGO OD MIĘGUSZA WIELKIEGO!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So kwi 07, 2012 3:01 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt wrz 17, 2010 11:49 am
Posty: 1146
Lokalizacja: dokąd
Oj, super, oj, zazdroszczę ... I oj, skąd ja to znam :roll: :wink: ?

Przez kilka lat z rzędu Wielkanoc i okolice to były włóczęgi po Niskim, Bieszczadach albo beskidzkonisko-bieszczadzkich pogórzach. Zawsze w podobnej scenerii: szara mgła, resztki śniegu, dużo błota :D . I ogrom ciszy i spokoju, na szlakach najwyżej tropy zwierzyny. Zresztą taka sceneria, trochę błotnista a trochę nostalgiczna, jakoś wpisuje mi się w te wiosenne święta.
Beskid Niski jest fajny, rzeczywiście wcale nie taki niski - przewyższenia naprawdę spore i w kość dają, zwłaszcza gdy jest błoto ;).

W B.Niskim, lata temu, pisałam pracę mgr, nt zadrzewień wokół cerkwi. Wiadomo, że nie chodziło o te zadrzewienia, tylko bardziej o te cerkwie, góry i fajny wyjazd przy okazji :D .

Gratuluję przedświątecznej wycieczki :D !
Zdjęcia świetne :) !


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So kwi 07, 2012 4:26 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz wrz 24, 2009 4:46 pm
Posty: 1711
Ale fajne klimaty :wink:
matragona napisał(a):
spokojny,tajemniczy,jakby zawieszony w czasie…


właśnie taki wiosenny BN pamiętam..no i to błotko :wink:

_________________
"Sukces-jeśli go osiągamy-to tylko pewien dar.Ostatecznym celem jest poczucie pełni i samoświadomość"
Steve House


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So kwi 07, 2012 5:52 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 04, 2009 5:33 pm
Posty: 1009
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Mrok :shock: Ale powoduje to specyficzny klimat i jakby ktoś czas zwolnił , super :)

_________________
https://plus.google.com/105991526101585050980


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So kwi 07, 2012 6:24 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 7:54 pm
Posty: 2482
Fajna wycieczka - pogoda dodawała tylko klimatu ;)
...klimacik aż czuć na tych "mglistych zdjęciach" :thumleft:

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So kwi 07, 2012 8:53 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 27, 2010 10:41 pm
Posty: 2620
Fajnie, ze są jeszcze niedaleko takie miejsca!

_________________
Zob za zob - glavo za glavo
Zob za zob na divjo zabavo!

Alpy Julijskie www.gavagai.ngt.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So kwi 07, 2012 9:28 pm 
Nowy

Dołączył(a): N gru 04, 2011 8:26 pm
Posty: 20
Lokalizacja: beskid niski
Matragona super opowieść! To moje strony w końcu przedeptane przeze mnie dość dokładnie :D Przy okazji : Zdrowych, pogodnych, ciepłych i rodzinnych świąt Wielkiejnocy życzę Wam wszystkim moi drodzy. Niech Chrystus zmartwychwstały daje Wam wszystkie potrzebne łaski. W wolnej chwili zapraszam do oderwania od świątecznego zgiełku i przeżycia kilku chwil w górach, choćby wirtualnie czytając moje świąteczne opowiadanie tatrzańskie na blogu..http://marekowczarz.pl/swieta-w-tatrach/

_________________
https://marekowczarz.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N kwi 08, 2012 9:08 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt sie 11, 2009 9:45 pm
Posty: 2542
A,zapomniałam jeszcze dodać,że pół czwartku to zasięgu w telefonie nie mieliśmy ( mam Plusa,Pusty ma Orange),a w Bartnem w bacówce jest tylko Plus,słaby,trzeba telefon na oknie zostawić :wink:
Zainteresowały mnie również trasy narciarskie :"Śnieżne trasy przez lasy",świetnie oznakowane..hmm :)
http://www.beskid-niski.pl/index.php?po ... alnosci/eg

_________________
"Ja akurat marzenia górskie mam pod powiekami,to jest mój oddech, moje życie" - Wojtek Kurtyka


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N kwi 08, 2012 9:45 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So lut 20, 2010 8:29 pm
Posty: 700
Lokalizacja: Zgorzelec
matragona świetny deszczowy klimacik relacji .... kiedy Izery? :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N kwi 08, 2012 5:54 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pt maja 29, 2009 3:57 pm
Posty: 1882
Lokalizacja: Lublin
mglistość = zajebistość.
Brawo.

_________________
Strząsnąć tę pisowską szarańczę.
Schetyna.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N kwi 08, 2012 9:15 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt sie 11, 2009 9:45 pm
Posty: 2542
zyl3k napisał(a):
kiedy Izery? Smile

hm,a powiedz jak tam aktualnie warunki? i kiedy masz chęci się wybrać;-)
Plan aktualny,ale żeby dało radę wiatować czy cuś :D

Mgliście faktycznie było w Niskim,to mu chyba dodało tajemniczości..wracam tam,ale poczekam aż się zazieleni :)

_________________
"Ja akurat marzenia górskie mam pod powiekami,to jest mój oddech, moje życie" - Wojtek Kurtyka


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N kwi 08, 2012 9:38 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14894
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
:thumleft:

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N kwi 08, 2012 10:18 pm 
Swój

Dołączył(a): N sie 28, 2011 12:01 am
Posty: 66
Lokalizacja: Łódź
Pięknie. Przymierzam się właśnie na Szlak Główny Beskidzki, ale poczekam aż trochę wyschnie. Logistycznie Beskid Niski wygląda najtrudniej.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn kwi 09, 2012 8:44 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So lut 20, 2010 8:29 pm
Posty: 700
Lokalizacja: Zgorzelec
matragona napisał(a):
zyl3k napisał(a):
kiedy Izery? Smile

hm,a powiedz jak tam aktualnie warunki? i kiedy masz chęci się wybrać;-)
Plan aktualny,ale żeby dało radę wiatować czy cuś :D


warunki jeszcze zimowo wiosenne snieg błotko itp , dziś to jaj wyjeżdżam w Tatry , a jak myślisz o jakimś wiatowaniu to musimy chyba poczekać troszkę na wyższe temperaturki z terminem dostosuje sie do Ciebie dasz troszkę wcześniej po prostu znać :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn kwi 09, 2012 11:37 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 05, 2007 8:49 pm
Posty: 6331
Lokalizacja: Kraków
matragona
Świetna relacja.
Aż dziwi bierze, że nie znałaś do tej pory najpiękniejszego i najdzikszego z Beskidów.
Polecam wycieczkę w jego wschodnią i bardziej przygraniczną część. Tam jest bardziej dziko, bo z tego co widzę, to chodziłaś po cywilizowanych rejonach ;)
Schronisko na Magurze Małastowskiej ma swój klimacik. Pamiętam jeszcze czasy kiedy nie było tam wody bieżącej, a na górze była sala sypialna na 12-17 osób. Narciarze w zimie też tam rzadko zaglądali.

A tego schroniska w Bartnem jakoś nie lubię. Ostatnio byłem tam z 5 lat temu i jakoś mnie zrazili niemili gospodarze. Nie wiem czy coś się tam zmieniło, czy jest jak dawniej. Mam nadzieję, że jest lepiej.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn kwi 09, 2012 5:35 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pn wrz 27, 2010 6:32 pm
Posty: 660
Lokalizacja: Kraków
mam najnowsze wieści z beskidu niskiego. W lesie na górze Kiczera ( 610 m npm) został odnotowany lis i stadko saren ( neistety w niewyjaśnionych okolicznościach zdjęcia stadka znikneły)
gratis ośnieżona zapora



Obrazek Obrazek

(p.s. z mapy dowiedziałem się, ten rejon nosi nazwe Pienin Gorlickich :shock: )


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn kwi 09, 2012 6:50 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt sie 11, 2009 9:45 pm
Posty: 2542
Rohu,widzisz tak jakoś zawsze ten Beskid Niski był spychany na margines,a bo daleko,i się na weekend nie opłaca..a to nie prawda,wcale nie tak daleko,skoro i na weekendy na Słowenię dało rady jeździć :oops:
Wrócę tam na pewno,jak się tylko zazieleni,i wtedy wszystkie rady wykorzystam,już czytałam wątek o Niskim tutaj na forum:) wiesz,tylko skoro ten rejon,który przemaszerowaliśmy teraz wydawał mi się ostoją spokoju to w rejony polecane przez Ciebie chyba sama bym się jednak trochę bała..może niesłusznie,ale raźniej jednak z kimś..
Mam przewodnik Rewasza,notabene,moja ulubiona seria,i to cenne źródło informacji,i o historii sporo,do planowania też się przyda :wink:

_________________
"Ja akurat marzenia górskie mam pod powiekami,to jest mój oddech, moje życie" - Wojtek Kurtyka


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr kwi 25, 2012 9:29 pm 
Nowy

Dołączył(a): N gru 04, 2011 8:26 pm
Posty: 20
Lokalizacja: beskid niski
Matragona, polecam siebie na towarzysza, ja tu mieszkam przecież :D ,kolejny dzien spedzony w Beskidzie Niskim opisałem tutaj...Drugi dzień wyrypy beskidzkiej już jest, zapraszam na http://marekowczarz.pl/beskidzka-wyrypa ... l-wysowej/

_________________
https://marekowczarz.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr kwi 25, 2012 9:41 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 7:54 pm
Posty: 2482
marcogor W każdy temat wjedziesz z tym blogiem? Jeszcze dopisz, żeby w baner reklamowy kliknąć...

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr kwi 25, 2012 9:52 pm 
Nowy

Dołączył(a): N gru 04, 2011 8:26 pm
Posty: 20
Lokalizacja: beskid niski
madness,nie wiem czy wiesz, ale to temat o Beskidzie Niskim, a wyjście na Lackową jest opisane powyżej, więc zajmij sie sobą człowieku.,..pisze bloga dla wspomnien , a nie banerów!pozdrawiam

_________________
https://marekowczarz.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N maja 06, 2012 5:42 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pn wrz 27, 2010 6:32 pm
Posty: 660
Lokalizacja: Kraków
http://youtu.be/OPEzUPzGVBI#t=00m35s
Beskid niski, oczko wodne, akcja połykania żaby :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N maja 06, 2012 9:17 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
No, nareszcie Kasiu tam trafiłaś, lepiej późno niż wcale. ;)

I sądzę ze będziesz wracać częściej :)

Beskid Niski dla mnie nie jest fajny latem (bo jest błoto i muchy) najlepszy czas to właśnie początek maja oraz jesień.
Wielokrotnie bywałam tam także zimą, wtedy to już kompletna pustka.

_________________
-------------------------------------------------
Studenckie Koło Przewodników Górskich "Harnasie" w Gliwicach zaprasza na kurs przewodnicki :)
http://www.skpg.gliwice.pl/kurs/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 09, 2012 9:38 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt sie 11, 2009 9:45 pm
Posty: 2542
Basia Z. napisał(a):
I sądzę ze będziesz wracać częściej

Na pewno! już bym się wybrała gdyby ktoś z pobliska był chętny..choć po filmiku drHousa to....może lepiej się zastanowić :shock:

_________________
"Ja akurat marzenia górskie mam pod powiekami,to jest mój oddech, moje życie" - Wojtek Kurtyka


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 09, 2012 10:14 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pn wrz 27, 2010 6:32 pm
Posty: 660
Lokalizacja: Kraków
eee fajnie będzie.
Wpadaj, mam do dyspozycji kawałek domku, pokaże Ci jak łapać węże i jaszczurki :D
(mam tez nietoperze za okiennicami i popielice na strychu :P)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL