Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 30, 2024 8:00 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr maja 23, 2012 2:08 pm 
Stracony

Dołączył(a): Cz lut 22, 2007 9:12 pm
Posty: 3329
Przyszedł czas by znów odwiedzić tereny pozaszlakowe w Beskidzie Małym i nieco przetestować moje zdolności kalibracyjne GPS. Wybór padł tym razem na niesłusznie omijane pasmo zbiegające z wierzchołka Kiczery w kierunku północno zachodnim, przez kulminację Snozy, do Porąbki.

Wędrówkę zaczynam w Porąbce i droga asfaltowa kieruję się na Kozubnik, znany w Polsce z wielkiego ośrodka wypoczynkowego notabli partyjnych. Po piętnastu minutach dochodzi się do charakterystycznej kapliczki, po prawej stronie drogi (naprzeciw ławeczki w cieniu, można odpocząć). Za kapliczką jeszcze kilkanaście metrów i skręcamy w ul. Kiczory, w lewo przed pierwszym domem po lewej. Szeroka droga prowadzi równolegle do szosy prowadzącej do Kozubnika.
Drogą leśną idziemy aż do ostrego łuku w prawo. Idąc dalej i skręcając w prawo, można dojść do kamieniołomu z ciekawymi, litymi ściankami, wysokiego do 9 metrów. Od zakrętu dojście zajmuje ok. 10 minut.

Kontynuuję wędrówkę leśną szeroką drogą, pnąca się łagodnie na stoki Snozy. Kolejny zakręt jest przy pobliskim domostwie, z widokami na Żar i Kozubnik. Skręcam dalej w lewo i dochodzę do charakterystycznego skrzyżowania dwóch ulic (!?) co może dziwić w szczerym lesie. Drogą w górę (ul. Kiczory), już do pobliskiego wierzchołka Snozy.

Trzymając się kierunku "na wprost", zaczynam podejście w kierunku przedwierzchołka w grzbiecie Kiczery, Micherdę (Miherdę). Po lewej mijam gospodarstwo, nieco dalej ukryty w zaroślach obiekt żelbetowy, wyglądający niczym tajny obiekt wojskowy. To tylko resztki działającej tu niegdyś w latach 80-tych, nowoczesnej owczarni.

Od krzyża (w pobliżu duże kasztanowce) zaczyna się już podejście. Po wejściu do lasu, pod szczytem rozwidlenie, wybieram kierunek na prawo, dróżkę stromą, prowadzącą w górę. Po dziesięciu minutach mozolnego podejścia zdobywam szczyt Micherdy 604 m n.p.m.

Krótki odpoczynek i ostatni etap wejścia, grzbietem na Kiczerę. Ścieżka jest na tyle oczywista, że trudno się tu zgubić. Prowadzi gęstym lasem, trasa dobra na upalne dni. Gdzieniegdzie sporo głazów i niewielkich osuwisk. Mijają mnie jacyś psychopaci na motorach ale rezygnuja z podjazdu. Końcowe, dziesięciominutowe podejście to najtrudniejszy etap wycieczki, bowiem prowadzi bardzo stromą przecinką. I tak dochodzę do betonowego słupa na szczycie Kiczery. Panorama obejmuję ciekawsze szczyty Beskidu Małego (m.in. Potrójna, Czupel), Babią Gorę, Pilsko z Romanką, a nawet daleki łańcuch Małej Fatry. Stąd można iść w lewo, przedłużając wycieczkę na Wielki Cisownik i grzbiet Jaworzyny, lub w prawo, na pobliski Żar.
Ja wybieram Żar i uciekając przed dzikim tłumem, siadam nieco na uboczu. Kontempluje widoki ale moją uwagę przykuwa jegomość, ubrany dość profesjonalnie, nie jak przypadkowy turysta, i instruuję grupkę, co też przed nimi widać. W pewnym momencie wskazuje na Rozsudziec i z profesjonalizmem na twarzy, wyjaśnia: - A tam, widać Gerlach, mamy szczęscie dziś do widoczności. Moja topograficzna wiedza legła w gruzach. Zbiegam do Międzybrodzia.

Polecam tą nieco dziką i wolną od tłumów przechadzkę.

Czasy:

Porąbka - Snoza - Kiczera ok. 2 godzin.
Kiczera - Żar - Międzybrodzie (ost. przystanek) ok. 45 minut.



Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr maja 23, 2012 10:41 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 04, 2009 5:33 pm
Posty: 1009
Lokalizacja: Bielsko-Biała
LigeiRO napisał(a):
(!?) co może dziwić w szczerym lesie


mnie też to kiedyś dziwiło, ale kiedy zacząłem tam biegac rozszyfrowałem tą krzyżówkę , droga w lewo - lekko w dół biegnie do innego domostwa a docelowo do drogie do Wielkiej Puszczy.

Generalnie ciekawe spojrzenie na Żar , Bukowski Groń, Porąbkę :)
Czemuś nie mówił że będziesz w mojej stolicy, skosztowałbyś porąbskiej wiśnióweczki :D

_________________
https://plus.google.com/105991526101585050980


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 24, 2012 7:38 am 
Stracony

Dołączył(a): Cz lut 22, 2007 9:12 pm
Posty: 3329
Mieszkam w Czernichowie więc jaki problem ;)

Poza tym zamierzam uderzyć w te skałki kiedyś to..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 24, 2012 9:19 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pt wrz 02, 2011 8:03 am
Posty: 1748
Lokalizacja: Podkarpacie
Na brak słonka chyba narzekać nie mogłeś :D fajne foty ;)

_________________
Najlepszy reset tylko w górach


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 38 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL