Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pt cze 28, 2024 4:02 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz sie 16, 2012 3:07 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Cz wrz 04, 2008 11:35 am
Posty: 1231
Ostatnimi czasy nękałam Szanownych Państwa Forumowiczów pytaniami na temat drogi dojazdowej na Słowację z przyczepą, tras wycieczek i pogody.

Kupiliśmy niedawno przyczepę kempingową i trzeba by przetestować jak się z nią jedzie. Mój ślubny zaproponował Tatry, ale z klauzulą, że Słowackie, bo w Polskich za dużo ludzi, a w ogóle to on ma uczulenie na góralszczyznę.
Wybieraliśmy się my - tzn. ja i mój ślubny i nasze dzieci, chłopaki lat 12,5 i 9,5.

Niedziela. Dojechaliśmy na kemping Tatranec w Tatrańskiej Łomnicy, postawili przyczepę i... jesteśmy gotowi. Ciężko w szoku byłam, jakie to logistyczne ułatwienie - nie nie trzeba rozbijać, wypakowywać etc. Chyba się starzeję;)

Na kempingu są łazienki i prysznice z głębokich lat 70-tych. Od tamtego czasu to chyba tylko papier toaletowy wymieniają. I tak! widziałam na własne oczy papier toaletowy zamknięty na kłódeczki! Dzieciaki rozbestwione nieco standardem kempingów chorwackich ponarzekały na czystość łazienek. Gorąca woda w prysznicach. Kuchnia jest - w kuchni czajnik elektryczny, lodówka, kuchenki elektryczne i mikrofalówka do użytku turystów. Necik darmowy koło recepcji. Lataliśmy rano i wieczorem prognozy pogody sprawdzać.

Poniedziałek. Prognoza pogody dobra, tj. ma nie padać. Zrobiliśmy wjazd kolejką na Skalnate Pleso i przejęcie na Wielką Świstówkę (Rakuską Czubę) i potem zejście do Zielenego Plesa i w dół doliną Bialej Vody (Kieżmarską Doliną) do Tatrańskiej Łomnicy (strasznie długo się idzie, przez powalone wiatrołomami i kornikami szczątki lasu, ale maliny po drodze hm... ładne :) ).

Obrazek
Widok ze Skalnatego Plesa na Łomnicę i wagonik kursujący na Łomnicę.

Obrazek
Dzieci na tle Łomnicy.

Obrazek
Idziemy na Rakuską Czubę (Wielką Świstówkę)

Obrazek
Na Rakuskiej Czubie (właściwie to Przechód) wieje jak zawsze:)

Obrazek
Zejście do Doliny Bialej Wody (Kieżmarskiej) - szara postać to ja.

Obrazek
Spotkane zwierzątka:) Świstaki słyszeliśmy tylko, żaden nie dał się sfocić.

Obrazek
Są łańcuchy - jest zabawa! Zejście do Doliny Białej Wody, szkolenie nieletnich z łańcuchów.

Obrazek
Trawersik, którym schodziliśmy.

Dzieciaki mają na koncie pierwszy dwutysięcznik (i strasznie są dumni z tego!) i pierwsze łańcuchy. Strasznie długo się tymi łańcuchami bawiliśmy - pusto było, ludzi żadnych, krótkie szkolenie na temat wchodzenia/schodzenia, i chłopcy schodzili i wchodzili na kilka sposobów. Prawdę mówiąc przy ładnej pogodzie to te łańcuchy tak średnio potrzebne, ale radochy chłopakom dostarczyły.
Zrobiliśmy około 20 km w 7 godzin.

Czyste burżujstwo, bo na trasę raniutko robiłam tosty z serem:) Nabyliśmy toster wersja turystyczna, taki na jedną kanapkę. Wieczorem kolacja - w mikrofalówce grzejemy gołąbki Pudliszek. Obiad gotowy w 4 minuty:)
Dzieciarnia bawi się lego, podziwiamy widoczki - Łomnica w różowych chmurach o zachodzie wygląda zjawiskowo.

Wtorek. Prognoza deszczowa. Nie przejmujemy się, trasa zaplanowana spokojniejsza. Miała być Dolina 5 Stawów Spiskich - dojście do Terinki. Chcieliśmy podjechać kolejką na Skalnate Pleso i potem magistralą dojść do chaty Zamkovskiego, żeby szybko wydostać się poza linię drzew. Ale kolejka nie działała (wiatr, komunikat był między innymi po polsku, co mnie wpędziło w szok) i poszliśmy z buta dolinką (Studena Dolina) podziwiać wodospady Studennogo Potoka i zamiarem dojścia do Terinki. Padało, lasy zżarte przez korniki (normalnie katastrofa ekologiczna), ludzi kupa na wodospadach i na magistrali, chłopcy zjedli szybkie frytki w chacie Zamkovskiego, idziemy dalej. Potem jeszcze bardziej padało i gdzieś na wysokości 1700 m. n.p.m. odpuściliśmy. Deszcz przeszkodą nie był, buty mamy całkiem dobre, nie ślizgały się po kamieniach, peleryny mieliśmy etc. Ale widoczki się zepsuły. Wróciliśmy. Chłopaki wieczorem pojechali do Popradu na Aquapark a ja suszyłam rzeczy. Farelką:) A buty suszarką do włosów - przemokły jednak.

Obrazek
W drodze do Terinki - jak widać, sporo nam zostało. Pójdziemy tam za rok, albo kiedyś.

Środa. Na trzeci dzień ograniczenie czasowe, bo o 16:00 mieliśmy się zbierać do domu - zdecydowaliśmy się na wycieczkę Młynicką Doliną na wodospad Skok - ze Styrbskiego Plesa. Tam już ceprostrada - laski w szortach, albo ludzie w stuptutach przy słonecznej pogodzie. Pełen przegląd. A nie, nikogo w klapkach nie było. Na szczęście większość ludzi zatrzymuje się na dole wodospadu.
A powyżej całkiem fajne łańcuchy - dzieciaki były zachwycone:)
Doszliśmy na wysokość 1978 m n.p.m. i musieliśmy wracać.
Kiedyś przejdziemy całą dolinę, i przez Bystre Sedlo (Bystry Przechód) do Doliny Furkotnej. Ale to za 2 lata mniej więcej.

Obrazek
Wodospad Skok. Tutaj połowa ludzi kończy wycieczkę.

Obrazek
Wodospad bliżej.

Obrazek
Łańcuchy - pierwsze dwie postacie to moje dzieci.

Obrazek
W Dolinie Mennickiej - już kawałek bliżej końca doliny.

Obrazek
Widoczek w dół.

Dzieci chodzą świetnie. Jak starzy. Nie marudzą, nie narzekają, nie szaleją, kondycyjnie też są nieźli:) Focą widoczki i pytają, jak wysoko zaszliśmy. Lata tresury w małych i większych górach zrobiły swoje :) Ułatwiliśmy im nieco i nie nosili plecaczków. Kurtki i jedzenie targali rodzice:) Za rok planujemy dojść jednak do Terinki, może Rysy od Słowackiej strony? Ale to ze spaniem w schronisku przy Popradzkim Stawie. Może Sławkowski?
Możliwości jest wiele.

Wyjazd ze wszech miar udany. Ślubny stwierdził, że jak w Tatry przyczepkę zawiózł to już możemy z nią prawie wszędzie jeździć. Bardzo nam się spodobało nocowanie po słowackiej stronie - oszczędność czasu duża jednak.
Zdjęć nie będzie w relacji. Upgrade: wstawiłam zdjęcia.

Spostrzeżenia i ciekawostki:
1. Widzieliśmy faceta, który wchodził na Skalnate Pleso na piechotę z dwoma nosidłami z dziećmi. Jedno nosidło założone z przodu, drugie z tyłu. Fotka pociągnięta zoomem z kolejki na Skalnate Pleso - z wagonika. Obrazek

Inny szedł po łańcuchach z nosidłem z dzieckiem - dziecko w nosidle to bardzo niestabilny bagaż... Kolejny jechał na rowerze z dzieckiem w nosidle. Przegięcie jak dla mnie.
2. No i dwóch gości z psem w plecaku. Pies wyglądał jak owieczka, żeby było ciekawiej - takie małe białe słodkie i kudłate.
3. Na kempingu Niemcy, Austriacy, Czesi i Słowacy, 3 auta z Polski. Na szlakach Słowacy (często z dziećmi), Czesi i Polacy. Tak mniej więcej po równo.

_________________
pozdrawiam
---------------------------
Lepsze od gór są tylko góry!
- krasnoludzkie


Ostatnio edytowano Pn sie 20, 2012 4:38 pm przez anninred, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sie 17, 2012 11:48 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 04, 2009 5:33 pm
Posty: 1009
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Ciekawa inicjatywa :) "nie dbasz o bagaż , nie dbasz o bilet" :wink: Wsiadasz i jedziesz, bez rezerwacji , bez dzwonienia baz zamawiania. Po prostu. Sam kiedyś myślałem o czym takim , można zwiedzac Europę i nie tylko bez specjalnego zamartwiania się o nocleg. Że tak spytam. Miejscówka za kamping jest darmowa ?

_________________
https://plus.google.com/105991526101585050980


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sie 17, 2012 10:54 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Śr gru 14, 2005 7:34 pm
Posty: 1068
anninred- fajnie że Wam się wycieczka udała.

Jedna drobna rada- chcąc uniknąć tłumów w Tatrach w szczycie sezonu trzeba jeździć w Tatry Niskie lub w południowe doliny słowackiej części Tatr Zachodnich.

A tak w ogóle to aż tak daleko masz w Tatry że następną wizytę planujesz dopiero za rok?
Są na tym forum tacy co potrafią tłuc się autokarem z Białegostoku, by kilka godzin z weekendu spędzić w Tatrach (chociaż to z kategorii tzw. młodych-niewyżytych). :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So sie 18, 2012 6:41 am 
Stracony

Dołączył(a): Wt sie 07, 2012 8:56 pm
Posty: 4266
Lokalizacja: Łódź
No to może jakieś rady co do Niskich Tatr na przyszły rok sensowna miejscowość wyjściowa kwatery szlaki, dojazdy autobusowe?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So sie 18, 2012 10:10 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt sie 10, 2010 5:25 am
Posty: 2120
Lokalizacja: Poznań
Pawel_Orel napisał(a):
Są na tym forum tacy co potrafią tłuc się autokarem z Białegostoku

Phi... Polecam autokar znad morza 8)
I mam pytanie do Pani autorki, cóż za przyczepę nabyliście?
Dążę do takiej formy nocowania w podróży w przyszłości ;)

_________________
http://www.flickr.com/photos/auralis1987


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So sie 18, 2012 2:15 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Śr gru 14, 2005 7:34 pm
Posty: 1068
WILCZYCA napisała:
Cytuj:
No to może jakieś rady co do Niskich Tatr na przyszły rok sensowna miejscowość wyjściowa kwatery szlaki, dojazdy autobusowe?

Posiadając samochód z przyczepą kempingową nie ma się właściwie ograniczeń.
Dla turysty niezmotoryzowanego najlepszymi bazami są (po północnej stronie): Liptowska Luźna, Liptowski Jan, Liptowski Hradok.
Najlepszą możliwością wędrówki dla bardziej ambitnych turystów jest przejście całej grani od miejscowości Donovaly do Telgartu.
Długość- 80km. Średni czas przejścia- 4 dni. Noclegi- we własnym namiocie (w wyznaczonych miejscach) lub w utulniach i schroniskach.
Z niemal wszystkich szczytów i grzbietów pow. 1500m piękne widoki.
Ponadto warto zobaczyć jaskinie (Wolności, Lodową, Martwych Nietoperzy) czy skalne okno na Ohnistem.

Auralis napisał:
Cytuj:
Phi... Polecam autokar znad morza

Na weekend? To już niechybnie na jakichś dopalaczach trzeba jechać :o .


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 20, 2012 10:07 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Cz wrz 04, 2008 11:35 am
Posty: 1231
Odpisuję po kolei:
mobiline - o to nam chodziło:) wsiąść i jechać, dowolny termin i miejsce, nic nie trzeba rezerwować i odwoływać (3 dni przesuwaliśmy wyjazd, żeby w pogodę się wstrzelić). Miejscówka płatna - na kempingu Tatranec, 4 osoby, parkowanie auta i przyczepy + prąd wyszło 25 euro.
Przyczepa jest przeznaczona na Chorwację, góry bliższe i dalsze, Jura. Tak nam się spodobało, że mamy zamiar w Alpy pojechać i poszwędać się po dolinkach. Dodatkowy bonus to bagażnik rowerowy na dwa rowery z tyłu przyczepy, kupimy drugi z przodu przyczepy i cała rodzina może jeździć rowerami :) Tylko samochód by się nieco mocniejszy przydał.

Pawel_Orel - Ja zdecydowanie nie należę już do młodych-niewyżytych :lol: chcieliśmy Wysokie Tatry dzieciom pokazać, byliśmy z nimi, gdy mali byli, nic już nie pamiętają. W Niskie też pojedziemy, Mała Fatra czeka - kurczę, plany wyjazdów mamy na najbliższe 10 lat :lol:
Ja jestem z Opola, w Tatry polskie mamy 3,5 godziny bez korków, w słowackie z przyczepą jechaliśmy 6 godzin. Problemem jest fakt, że często pracuję w soboty i w niedziele, mój ślubny też. W czeskie Jeseniki mamy blisko, jesteśmy tam bywa, że i 2x w miesiącu.

Auralis - mamy Knauss Eurostar 450, 4-ro osobowa, jedno łóżko podwójne, drugie podwójne jest po złożeniu kącika śniadaniowego. Szeroka jest :/ bywają węższe przyczepy, łatwiejsze do manewrowania. Kupiliśmy używaną, 11-to letnią, sprawne wyposażenie.
Idea targania domku na kółkach bardzo nam się spodobała. Wygoda niesamowita, ale finansowo to nigdy się nie będzie opłacać (trzeba kupić, no i spalanie paliwa wzrasta + opłaty na autostradzie w PL większe, za Katowice-Kraków płaciliśmy 30 zł w jedną stronę :/ (2x15 zł) ).

ps. dorwałam się do zdjęć:)

_________________
pozdrawiam
---------------------------
Lepsze od gór są tylko góry!
- krasnoludzkie


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 32 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL