Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Wt cze 25, 2024 7:26 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: So sie 11, 2012 9:38 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 7:54 pm
Posty: 2482
Mnich – Orłowski (V)

Ostatnim razem, gdy byłem w Tatrach pogoda nie pozwalała na jakiekolwiek działanie wspinaczkowe, toteż musiałem zadowolić się przejściem szlaku przez Roztokę do Doliny Pięciu Stawów oraz szlakiem przez
Świstówkę do ulubionej przez wszystkich Tatra Highway. Jednym słowem skończyło się na wyprowadzeniu szpeju na tatrzański spacer.

Co prawda byli tacy, którzy pocisnęli na Granaty celem nakręcenia filmu ze spektakularnego przejścia słynnej szczeliny, ale to chyba jedyny zespół, który w tym czasie coś konkretnego urobił :)

Na szczęście po ostatnich upałach i towarzyszącym im burzach pogoda się w miarę stabilizuje, toteż umawiam się z Czarkiem na wspólny wypad. Mamy niedokończone porachunki wspinaczkowe z jesieni ubiegłego roku, więc plan może być tylko jeden – Mnich.

Partner ma dojechać do mnie z Kielc w środę rano i razem mamy udać się w stronę Tatr. Od początku jednak poślizg goni poślizg – najpierw Czarkowi ucieka autobus i musi jechać następnym, później są duże korki na Zakopiance, a na końcu podróży okazuje się, że parking w Palenicy jest zapchany, trzeba szukać czegoś na Słowacji i cisnąć dwa gratisowe kilometry z ciężkimi plecakami.

Mimo tych wszystkich niedogodności droga do Dolinki za Mnichem mija zaskakująco szybko. Niestety gęste chmury spowijające Mnicha nie zachęcają, by zaczynać jakąkolwiek drogę, więc nie pozostaje nic innego jak zrobić sobie zasłużony odpoczynek. Co prawda po jakimś czasie gęste chmury ustępują i cała dolina rozświetla się promieniami zachodzącego słońca, jednak o tej porze zostaje już tylko robienie zdjęć.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pod Mnicha wracamy rano. Poranek nie nastraja optymizmem – nie dość, że człowiek jest półprzytomny po nieprzespanej nocy to jeszcze aura pozostawia sporo do życzenia. Jest zimno, a wszystko dookoła spowija gęsta mgła. Czekamy z nadzieją, że wszystko szybko się „przedmucha”. Na szczęście z każdą chwilą robi się coraz ładniej. Tym samym coraz więcej zespołów ciśnie pod ścianę. Ciśniemy i my.

Droga Orłowskiego, którą wybraliśmy cieszy się dziś sporą popularnością, ale czasu mamy na tyle, że nie musimy się spieszyć. Czekając aż zespół przed nami skończy pierwszy wyciąg, jeszcze raz studiujemy topo i zaczynamy się szpeić. W końcu możemy się wspinać…

Pierwszy wyciąg, który startuje charakterystycznym zacięciem prowadzi Czarek, sprawnie pokonując końcową przewieszkę, czyli najtrudniejsze miejsce wyciągu (nit po lewej stronie tuż pod trudnościami). Mój start się opóźnia z uwagi na mały korek na półce kończącej wyciąg, gdzie partner czeka aż będzie mógł założyć stan. Trochę przez ten czas marznę, ale w końcu dostaję znak, że mogę iść, więc zaczynam…

Wyciąg nie jest trudny, jednak zimna skała i zmarznięte palce odbierają nieco radość ze wspinania. Dodatkowo dłuższy czas „walczę” z kostką, która zaklinowała się w bardzo niewygodnym miejscu i nie chce dać za wygraną. Na szczęście udaje mi się ją odzyskać i kontynuuję drogę dochodząc do stanowiska (dwa nity), które znajduje się na obszernej, wygodnej półce. Przekazujemy sobie szpej i zmieniamy się na prowadzeniu. Kolejny wyciąg biegnie przez mały, lekko przewieszony kominek i wyprowadza na wielką półkę (jakieś 6m wyżej). W zasadzie na tej półce lepiej byłoby założyć pierwszy stan, znacznie oszczędzając w ten sposób czas, jednak tłum na drodze niejako wymusił taki a nie inny sposób działania.

Następny wyciąg prowadzi przez tzw. Komin Orłowskiego i jest to najtrudniejsze miejsce na drodze. Komin ten można pokonać metodą rozpieraczki, jak to czyni zespół przed nami, jednak według nas nie jest to najszybszy, a już na pewno nie najwygodniejszy (z uwagi na plecak) sposób na pokonanie tego fragmentu. My pokonujemy ten odcinek frontalnie szybko wychodząc z trudności. Do końca wyciągu pozostaje jeszcze pokonanie krótkiego zacięcia, które przechodzi się „na tarcie”. W ten sposób dostajemy się na taras skalny, na którym znajduje się stanowisko z dwóch nitów (to również drugi stan dla Drogi Klasycznej). Miejsce jest dla nas znajome, ponieważ to właśnie tutaj doszliśmy jesienią ubiegłego roku pokonując pierwsze wyciągi Klasycznej. Wtedy byliśmy zmuszeni do wycofu, ale dziś nic nie wskazuje na to, że nie zdobędziemy szczytu, toteż w dobrym nastroju kontynuujemy drogę, która od tego miejsca pokrywa się właśnie z Klasyczną. Czarek ze śmiechem przypomina, żeby nie trawersować do Zacięcia Mogielnickiego jak to miało miejsce, kiedy ostatnio tu byliśmy, jednak tym razem mam zamiar poprowadzić wyciąg tak jak należy.

Wyciąg startuje z prawej strony stanowiska przez niewielką przewieszkę, a następnie systemem zacięć wyprowadza na Górne Półki Mnichowe, gdzie oprócz stanu z nitów, znajduje się również łańcuch zjazdowy. Na półce zaczyna robić się tłok, toteż żeby nie stać w kolejce do szczytowego głazu trzeba trochę podkręcić tempo. Szybko ściągam partnera, który od razu zaczyna kolejny wyciąg, ograniczając asekurację do jednego przelotu (hak w najtrudniejszym miejscu wyciągu). Prawdę mówiąc zakładanie większej ilości przelotów nie jest tu konieczne, bo ostatni wyciąg naszej dzisiejszej drogi to praktycznie „wspin po schodach”. Bez trudności pokonujemy więc ostatnie metry drogi i wdrapujemy się na głaz szczytowy. Zdobywamy Mnicha (2068 m).

Czy jest radość? Skłamałbym, gdybym powiedział, że nie, bo przecież skończyliśmy drogę i zdobyliśmy tę śmiałą iglicę, którą wszyscy podziwiają z tarasu przed schroniskiem, ale radość ta jest nieco zmącona. Przede wszystkim przez tłum na samym szczycie jak i pod szczytowym głazem. Na pewno nie jest to coś, co lubię. Klimat, który panuje na szczycie można porównać do tego w podkrakowskich skałkach – już chyba wiem skąd wzięło się pogardliwe dla tego szczytu powiedzenie, że Mnich to najdalej na południe wysunięta skałka Jury.

Tłum na szczycie ma jednak jeden zasadniczy plus – zawsze znajdzie się ktoś, kto pomoże z zaklinowaną liną – tak było w naszym przypadku. Przy ściąganiu liny po 30 metrowym zjeździe ze szczytu, nasz sznurek tak się klinuje, że z dołu w żaden sposób nie da się go odzyskać. Na szczęście z pomocą przychodzi ziomek z drugiego zespołu, który podczas swojego zjazdu odzyskuje naszą linę – dzięki! W ten sposób znowu mamy dwa sznurki, ale dalszą drogę w dół pokonujemy schodząc tzw. drogą zejściową – jest to chyba nawet szybszy sposób niż dalsze zjazdy – byłem zaskoczony jak szybko znowu znaleźliśmy się przy starcie naszej dzisiejszej drogi.

Pod ścianą pakujemy cały szpej, rozmawiamy chwilę z sympatycznym zespołem, który również robił Orłowskiego i zaczynamy zejście do Moka. Plecaki znowu ważą tonę, ale droga przez Dolinkę za Mnichem i Ceprostradę mija zaskakująco miło i przyjemnie. Zostaje już tylko mniej przyjemny slalom do Łysej Polany i możemy jechać na zasłużony obiad.

Podsumowując nasz wypad…

Pisałem wcześniej o tłumach na Mnichu i mało tatrzańskim klimacie… Czy jestem zaskoczony? Oczywiście, że nie! W końcu jest środek sezonu, a Mnich to bardzo popularny cel taternicki i nie spodziewałem się, że będziemy tam sami.

Czy jestem usatysfakcjonowany? Pamiętam, jak będąc dzieckiem podziwiałem tę piękną iglicę z tarasu przed schroniskiem Morskie Oko – wtedy nie mogłem uwierzyć, że ktokolwiek w ogóle może wejść na ten szczyt. Dziś zdobyłem go własnymi siłami i jakby nie było nie najłatwiejszą drogą, więc tak – jestem usatysfakcjonowany!

Więcej zdjęć jak zwykle na stronie:
Mnich - Droga Orłowskiego (V)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So sie 11, 2012 9:49 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 08, 2011 12:50 pm
Posty: 2793
Cytuj:
Wyciąg nie jest trudny, jednak zimna skała i zmarznięte palce odbierają nieco radość ze wspinania.


Oj, narzekasz, myśmy mieli w czerwcu trochę gorszą pogodę ;D kluczowy kominek cały zapaćkany topiącym się śniegiem... ale coś za coś - poza nami był tylko Maciek Ciesielski z dwójką kursantów :)

Obrazek

Droga jest bardzo sympatyczna, szkoda tylko że na Mnichu drogi z cyfrą "dla ludzi" takie krótkie są :)

_________________
wertykalnie
flickr


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So sie 11, 2012 10:00 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 7:54 pm
Posty: 2482
Pogodę w sumie miałem super. Fakt, że na początku było zimno, ale szybko się ociepliło. Nie było jednak przesadnego gorąca, czyli w sam raz na wspin :)

Trochę żałuję, że nie wbiliśmy w tą drogę poprzedniego dnia, bo gdybyśmy zaczęli w tej mgle to mielibyśmy piękny zachód słońca ze szczytu, a poza tym mielibyśmy górę dla siebie, ale po fakcie to wiadomo - można sobie tylko pogadać ;)

Też zaczynaliście tą rysą z niewielką przewieszką przed wyjściem na półkę?

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So sie 11, 2012 10:04 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 08, 2011 12:50 pm
Posty: 2793
Tak, i też założyliśmy stan za wcześnie, przed przewinięciem na półkę pod kominkiem... nie wiem czemu tam został obity stan, jak dla mnie bez sensu :( a to chyba nowy stan jest z TBM... może właśnie ze względu na tłumy na Mnichu? Ale i tak robić kominiek z dolnego stanu mocno niewygodnie - myśmy tak poszli. Prowadzący ma ciężko z liną...

A z kiedy to są zdjęcia? Piątek?

_________________
wertykalnie
flickr


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So sie 11, 2012 10:12 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 7:54 pm
Posty: 2482
Cytuj:
A z kiedy to są zdjęcia? Piątek?


Zdjęcia z środy w zdecydowanej większości. Akcja była w czwartek tylko nie jest uwieczniona na fotach, bo nie chciało mi się lustra wyjmować, a kumplowi padły baterie w kompakcie.

A pytam o ten start drogi dlatego, że pewien starszy instruktor tłumaczył nam, że Orłowski startuje na lewo od Alabamy (i tak też poszedł). Jednak wszystkie informacje jakie miałem wskazywały, że start jest tam gdzie poszliśmy.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sie 12, 2012 11:00 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 26, 2011 4:21 pm
Posty: 1379
Lokalizacja: Tarnów
Madness, gratuluję fajnej drogi :)
Ile sprzętu było Wam tam potrzebne i jak czasowo wszystko wyszło?

_________________
Nie zaglądam już na forum, kontakt tylko przez maila.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sie 12, 2012 11:13 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 7:54 pm
Posty: 2482
Olga napisał(a):
gratuluję fajnej drogi

Dzięki.

Cytuj:
Ile sprzętu było Wam tam potrzebne i jak czasowo wszystko wyszło?


Sprzętu to minimalną ilość użyliśmy - ze 2-3 kostki i 2-3 friendy. W kluczowych miejscach (poza Kominem Orłowskiego) są nity lub solidne haki.

Czasowo to nawet nie wiem dokładnie ile nam to zeszło. U nas były korki, więc na samym czekaniu sporo straciliśmy. Myślę, że normalnie bez zatorów to tę drogę robi się jakieś 1,5h może 2h, ale ze względu, że jest popularna trzeba wziąć poprawkę na przestoje.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sie 12, 2012 11:26 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 26, 2011 4:21 pm
Posty: 1379
Lokalizacja: Tarnów
Może się niedługo przymierzę w takim razie - marzy mi się Mnich, a ze szpejem u nas kiepsko :wink:

_________________
Nie zaglądam już na forum, kontakt tylko przez maila.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sie 12, 2012 12:38 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 6:19 pm
Posty: 3425
Lokalizacja: Elbląg/Gdańsk
Graty Łukasz :wink: My też tam kiedyś wrócimy... jak nie będzie padało... :mrgreen:

_________________
Zesraj się, a nie daj się...:)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sie 12, 2012 4:54 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 7:54 pm
Posty: 2482
PrT napisał(a):
Graty Łukasz Wink My też tam kiedyś wrócimy... jak nie będzie padało...


Dzięki.
Bałem się tej Waszej klątwy, ale urok z Mnicha już zdjęty, także napierajcie śmiało ;)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sie 12, 2012 9:03 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Gratuluje!!! :mrgreen:

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sie 12, 2012 9:38 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 31, 2007 9:46 pm
Posty: 4470
Lokalizacja: GEKONY
Dobre to jest 8)

_________________
A ja dalej jeżdżę walcem, choćby pod wałek trafić miał cały świat.

http://summitate.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sie 12, 2012 9:49 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 18, 2009 3:07 pm
Posty: 1641
Lokalizacja: MARCIN NH Kraków
semow napisał(a):
Oj, narzekasz, myśmy mieli w czerwcu trochę gorszą pogodę ;D kluczowy kominek cały zapaćkany topiącym się śniegiem... ale coś za coś - poza nami był tylko Maciek Ciesielski z dwójką kursantów



Robiliśmy Orłowskiego w ten sam dzień co Wy (lub 1 wcześniej).
Ten sam zespół kursowy również działał.

Generalnie, droga nas zawiodła.
Nie wiem jakie Wy macie odczucia?

_________________
prawdziwe życie to górska przygoda


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 13, 2012 8:34 am 
Weteran
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 20, 2010 5:32 pm
Posty: 109
Lokalizacja: Nowy Targ
Moje jedyne wspomnienie z tej drogi to facet w śpiworze siedzący na piku :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 13, 2012 8:58 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 18, 2009 3:07 pm
Posty: 1641
Lokalizacja: MARCIN NH Kraków
Pewnie się chwile wcześniej obudził i zastanawiał, co on kurfa tam robi hehe

_________________
prawdziwe życie to górska przygoda


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 13, 2012 10:27 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 26, 2011 4:21 pm
Posty: 1379
Lokalizacja: Tarnów
Explorer napisał(a):
Generalnie, droga nas zawiodła.

Dlaczego?

_________________
Nie zaglądam już na forum, kontakt tylko przez maila.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 13, 2012 10:48 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn lut 11, 2013 4:09 pm
Posty: 9871
Lokalizacja: FCZ
Już nie pitol że świstówka Ci się nie podobała :lol:
szarlotka plus piwo to nasze paliwo lala lala lala

_________________
NIE MA LEPSZEGO OD MIĘGUSZA WIELKIEGO!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 13, 2012 1:41 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 18, 2009 3:07 pm
Posty: 1641
Lokalizacja: MARCIN NH Kraków
Olga napisał(a):
Dlaczego?


Jakieś takie kluczenie tu i tam, 'nie podejmowanie rękawic' ;)
Jak się pojawia jakaś IV-ka lub V-ka, to tak na prawdę zaraz jej już nie ma.

Typowa droga w starym stylu, gdzie liczyło się w miarę sprawne 'przedarcie' na szczyt.

_________________
prawdziwe życie to górska przygoda


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 13, 2012 9:51 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
Bardzo ładnie. Ja to tylko Płytą tam przelazłem.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 14, 2012 12:25 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 27, 2010 10:41 pm
Posty: 2620
A mi się ta droga podobała. Graty za realizację marzenia!!!

_________________
Zob za zob - glavo za glavo
Zob za zob na divjo zabavo!

Alpy Julijskie www.gavagai.ngt.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 14, 2012 12:36 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Cz cze 15, 2006 1:04 pm
Posty: 199
Lokalizacja: Bielsko-Biała/Czechowice
Mnich to Mnich, ładna droga, ładny rejon ogólnie tych mnichów jest gdzie wspinać i nie tylko :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 15, 2012 11:07 am 
Nowy

Dołączył(a): Śr sie 11, 2010 9:59 pm
Posty: 6
A o pamiątkowych kamolach nic nie wspominasz :?: :lol:
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 15, 2012 8:04 pm 
Bardzo ładne tereny. Aż korci żeby tam pojechać.
:P
---------------------------
Ubezpieczenia Olsztyn Odszkodowania


Ostatnio edytowano N kwi 07, 2013 10:20 pm przez Adamonis, łącznie edytowano 1 raz

Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 20, 2012 7:23 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 08, 2011 12:50 pm
Posty: 2793
Explorer napisał(a):
semow napisał(a):
Oj, narzekasz, myśmy mieli w czerwcu trochę gorszą pogodę ;D kluczowy kominek cały zapaćkany topiącym się śniegiem... ale coś za coś - poza nami był tylko Maciek Ciesielski z dwójką kursantów



Robiliśmy Orłowskiego w ten sam dzień co Wy (lub 1 wcześniej).
Ten sam zespół kursowy również działał.

Generalnie, droga nas zawiodła.
Nie wiem jakie Wy macie odczucia?


W sobotę robiłem Klasyczną, w niedzielę Orłowskiego
na Orłowskim było wesoło przez ten śnieg, ja prowadziłem pierwszy wyciąg do dolnego stanowiska - sympatycznie tam było; kolegę wypuściłem na przewinięcie i kominek jak już śnieg zaczął spływać i powalczył trochę, mi zresztą w zalanym kominku też nie było za wesoło. Potem jeszcze jeden wyciąg ja prowadziłem i zjechaliśmy;
natomiast Klasyczną kończyłem wyciągiem coś koło V, lewą stroną - było fajnie.
Ogólnie obie drogi mi się podobają, szkoda że krótkie, takie trochę skałkowe - no ale to Mnich jest w końcu :P

_________________
wertykalnie
flickr


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sie 20, 2012 1:43 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 8:09 pm
Posty: 2957
Lokalizacja: Kraków
Madness napisał(a):
Następny wyciąg prowadzi przez tzw. Komin Orłowskiego i jest to najtrudniejsze miejsce na drodze. Komin ten można pokonać metodą rozpieraczki, jak to czyni zespół przed nami, jednak według nas nie jest to najszybszy, a już na pewno nie najwygodniejszy (z uwagi na plecak) sposób na pokonanie tego fragmentu. My pokonujemy ten odcinek frontalnie szybko wychodząc z trudności.

Jak nie lubię kominów to ten mi się bardzo podobał, pierwszą połowę przeszłam frontem, a drugą połowę się klinowałam plecami i prawym kolanem :lol:

_________________
Keep calm and carry on.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL