Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz lip 04, 2024 7:07 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn wrz 17, 2012 7:16 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 7:54 pm
Posty: 2482
Cinque Torri
Torre Barancio (2300 m n.p.m.)
droga: I.Dibona (IV+)
długość drogi: 120 m (5 wyciągów)


Obrazek
Dibona IV+

Plan na dziś zakłada wspinaczkę w rejonie Cinque Torri. Po śniadaniu, które spożywamy przy pierwszych promieniach słońca na kultowej już ławeczce, pakujemy się do auta i wąską, kręta, i stromą uliczką dojeżdżamy niemal do samego schroniska o tej samej, co rejon nazwie. Stąd praktycznie pod każdą ścianę można się dostać w niecałe 20 minut. Podejścia nie dosyć, że są krótkie, to jeszcze bardzo wygodne. Mając w pamięci drogę pod Guglia E. de Amicis jest to dla nas bardzo miła odmiana.

Na celownik bierzemy rekomendowaną przez przewodnik drogę „Dibona” na Torre Barancio i po krótkim spacerku docieramy do miejsca startu. Ku naszemu zaskoczeniu wokół nie ma żywej duszy -jesteśmy chyba pierwszym zespołem, który przybył do tego „wspinaczkowego raju”. Zadowoleni takim biegiem wydarzeń szpeimy się i czym prędzej zaczynamy…

Obrazek
Widok na Tofanę di Rozes z Cingue Torri

Droga, której linia jest łanie poprowadzona praktycznie środkiem ściany (głównie płytami i rysami) składa się z pięciu wyciągów o niemal równych długościach. Najbardziej przypadły nam do gustu pierwsze trzy, na których trudności są równo rozłożone, a skała lita. Wszystkie stanowiska są solidne i bardzo wygodnie usytuowane. Dodatkowo na każdym wyciągu znaleźć można sporo haków. Wszystko to sprawia, że wraz z partnerem nie możemy oprzeć się wrażeniu, że nasza dzisiejsza droga przypomina nieco linię sportową. Oczywiście nie znaczy to, że nam się nie podoba. Jest po prostu trochę inaczej, ale taka już jest specyfika tutejszego rejonu.

Obrazek
Torre Barancio

Całą drogę robimy sprawnie. Ostatni wyciąg wyprowadza nas na szczyt Torre Barancio (2300 m n.p.m.), z którego roztacza się niesamowity widok. Sam szczyt jest dość specyficzny – praktycznie zupełnie płaski i porośnięty trawą. Śmiejemy się, że gdyby nie kamienie to spokojnie można by rozbić tu namiot. Dłuższy czas podziwiamy widoki zachwycając się niezwykłymi formacjami skalnymi i obserwując zmagania wspinaczy, którzy teraz są już dosłownie wszędzie. Odbywa się tu nawet polski kurs skałkowy, także przez chwilę można poczuć się jak na rodzimej Jurze.

Obrazek
Na szczycie

Obrazek

Obrazek

Po relaksie na szczycie zaczynamy myśleć o zejściu… Postanawiamy skorzystać z propozycji Włochów, którzy znajdując się na sąsiedniej turni (Torre Romana), krzyczą, że „u nich” jest wspaniały 50-cio metrowy zjazd. Długo się nie zastanawialiśmy… Zjeżdżamy kilka metrów na połogą ścianę sąsiedniej turni i trójkowym terenem szybko dostajemy się na idealnie płaską półkę, gdzie znajduje się stanowisko zjazdowe – wielki, wykrzywiony pręt. Przygotowujemy linę, rzucamy i… Cisza! Do podstawy ściany brakuje dobrych kilku metrów… Rzucamy jeszcze raz, tym razem w innym kierunku – „zaglebiła” aż miło – można jechać. Ściana, wzdłuż której mamy jechać lekko się nawiesza, więc zjazd faktycznie jest wspaniały…

Obrazek
zjazd

Podsumowując…
„Dibona” przez swój nieco sportowy charakter i ogólną specyfikę rejonu jest może nieco „odarta” z typowo górskiego klimatu, ale na pewno warta uwagi i godna polecenia. To 120 m przyjemnej wspinaczki w jednolitych trudnościach, z dobrą asekuracją i w litej skale, zakończonej na szczycie z pięknym, i rozległym widokiem. Dodatkowo, jeżeli do powrotu pod ścianę wykorzysta się sąsiednią turnię, to już sam zjazd jest niezłą frajdą.

Będąc w Dolomitach polecam odwiedzić rejon Cinque Torri. Każdy wspinacz znajdzie tu coś dla siebie – wybierać można spośród szerokiego wachlarza dróg typowo sportowych jak i tych o bardziej górskim charakterze. Gdyby ktoś chciał natomiast tylko pospacerować w pięknym otoczeniu, to również się nie zawiedzie. Podziwiać tu można wiele pięknych formacji skalnych, a majestatyczne szczyty z Tofaną di Rozes na czele wydają się być na wyciągnięcie ręki. Przy okazji można „liznąć” nieco historii, wybierając którąś z dydaktycznych ścieżek i spacerując po tzw. muzeum na wolnym powietrzu.

Obrazek
Ogródek wspinaczkowy

Obrazek
w ogródku…

Obrazek
…jest co robić

Obrazek

Obrazek

Obrazek
„Odłamkowy jest? Jest! No to lejemy”

Więcej zdjęć oraz panoramy na stronie: Torre Barancio

_________________
Obrazek


Ostatnio edytowano Pn wrz 17, 2012 8:51 pm przez Madness, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn wrz 17, 2012 7:19 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 27, 2010 10:41 pm
Posty: 2620
Fajne! Brawo!
Madness napisał(a):
Wszystkie stanowiska są solidne
Ale to chyba nie znaczy, że obite? :shock:

_________________
Zob za zob - glavo za glavo
Zob za zob na divjo zabavo!

Alpy Julijskie www.gavagai.ngt.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn wrz 17, 2012 7:25 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 7:54 pm
Posty: 2482
Zombi napisał(a):
Ale to chyba nie znaczy, że obite?


Stany są obite na tej drodze - zazwyczaj 2 ringi, ewentualnie jeden "pancer";

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn wrz 17, 2012 7:31 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 27, 2010 10:41 pm
Posty: 2620
Ringi? nie spity?

No ale widać, że jest lufa! :D

_________________
Zob za zob - glavo za glavo
Zob za zob na divjo zabavo!

Alpy Julijskie www.gavagai.ngt.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn wrz 17, 2012 8:19 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 7:54 pm
Posty: 2482
Zombi napisał(a):
Ringi? nie spity?

Ringi

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn wrz 17, 2012 8:49 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
Ładne igiełki.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn wrz 17, 2012 8:52 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 01, 2008 8:10 pm
Posty: 4694
Aż ciężko się do tego odnieść - robisz rzeczy jakie marzyłbym robić, a do tego świetne zdjęcia. Dlaczego więc po tych relacjach odzywa się we mnie zazdrość? Powinno mi wystarczyć to, czym się dzielisz. No i najważniejsze - nie są to relacje typu - fotka i link do bloga, najczęściej foto. Nie znaczy to, że potępiam to w czambuł, ale odrobina pracy włożona w tę formę pokazania swoich dokonań jest dla mnie jakby wyrazem szacunku dla czytelnika. Przy czym moja uwaga nie odnosi się do wszystkich, którzy tak nie robią - są miejsca gdzie zaglądam zachęcony tymi lakonicznymi opisami, ale z reguły dlatego, że kogoś lubię. Tak czy owak - dzięki, powodzenia i uważaj na siebie.

_________________
http://3000.blox.pl/html

"Listy z Ziemi" Twaina: poszukaj, przeczytaj... warto


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn wrz 17, 2012 9:21 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt lip 10, 2007 9:34 pm
Posty: 2525
Lokalizacja: mazowieckie/małopolskie
Zdjęcia ze wszystkich Twoich relacji z Dolo są b. ładne, ale te wyjątkowo :) Kurcze, już prawie zapomniałam jak tam jest pięknie... Sam rejon CT niezwykle urodziwy, choć wspinaczka tam faktycznie ma bardziej "skałkowy" niż górski klimat, przynajmniej w porównaniu do tego, co ogólnie oferują Dolomity. Dokładając do tego te wielkie góry wokół to trochę tak, jakby nasze rodzime skałki przenieść w serce Tatr Wysokich :)

Obrazek
Madness napisał(a):
w ogródku…

pielił ;)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt wrz 18, 2012 6:29 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 08, 2011 12:50 pm
Posty: 2793
Fajne te relacje, przydadzą się :)

_________________
wertykalnie
flickr


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt wrz 18, 2012 2:06 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 23, 2008 8:51 am
Posty: 3860
Lokalizacja: Bathgate/Wawa
Przeczytalam, ale do tekstu o tyle nie bede sie odnosic ze to tak bardzo nie moja liga, ze cokolwiek powiem bedzie brzmialo glupio (poza tym ze b. fajnie napisane). Natomiast musze przyznac ze dawno mnie tak zadne zdjecia nie rozwalily. Absolutna klasa (moje ulubione, choc nie wiem czy obiektywnie najlepsze, to to ze sloncem przeswiecajacym zza turni) :salut:

_________________
[https://wordpress.com/view/3000stop.home.blog]239, zostało 43[/url]


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt wrz 18, 2012 5:59 pm 
Weteran
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 29, 2012 4:47 pm
Posty: 149
Lokalizacja: Śląsk :)
Vespa napisał(a):
Przeczytalam, ale do tekstu o tyle nie bede sie odnosic ze to tak bardzo nie moja liga, ze cokolwiek powiem bedzie brzmialo glupio

mam tak samo ;p
Po prostu jestem pod wrażeniem i nie da się tego inaczej ująć! Vespa może też kiedyś dojdziemy do takiego poziomu :)

_________________
"Wzajemność wkrada się we wszystkie aspekty życia. Życie zwraca Ci wszystko, co w nie włożyłeś. Twoje życie to nie zbieg okoliczności. To odbicie Ciebie samego."


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt wrz 18, 2012 6:14 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 23, 2008 8:51 am
Posty: 3860
Lokalizacja: Bathgate/Wawa
Miniooshka napisał(a):
Vespa może też kiedyś dojdziemy do takiego poziomu :)


Ja na pewno nie.
I jakkolwiek bardzo podziwiam, zazdrościć już dawno przestałam, cieszę się po prostu na maksa tym co robię zamiast stresować że coś wykracza poza moje możliwości. Ale relacje innych ogląda się super.

_________________
[https://wordpress.com/view/3000stop.home.blog]239, zostało 43[/url]


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt wrz 18, 2012 6:20 pm 
Weteran
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 29, 2012 4:47 pm
Posty: 149
Lokalizacja: Śląsk :)
Vespa napisał(a):
I jakkolwiek bardzo podziwiam, zazdrościć już dawno przestałam, cieszę się po prostu na maksa tym co robię zamiast stresować że coś wykracza poza moje możliwości

A ja zazdroszczę, a co! Ale tak pozytywnie :) Dlatego czytając takie relacje myślę sobie "idź na ściankę, staraj się, ćwicz a może i Tobie się uda". Motywuję mnie to bardzo :)

_________________
"Wzajemność wkrada się we wszystkie aspekty życia. Życie zwraca Ci wszystko, co w nie włożyłeś. Twoje życie to nie zbieg okoliczności. To odbicie Ciebie samego."


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt wrz 18, 2012 6:41 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Cz lip 16, 2009 2:53 pm
Posty: 266
Lokalizacja: Góra/Pszczyna
Zdjęcia kapitalne, fajna relacja. Czy fotografią zajmujesz się zawodowo?

_________________
Trzeba robić swoje i umieć z tym żyć.- KILERUS.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt wrz 18, 2012 8:32 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 7:54 pm
Posty: 2482
Dzięki wszystkim!

vincent198 napisał(a):
Czy fotografią zajmujesz się zawodowo?

Nie. Wyłącznie amatorsko.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt wrz 18, 2012 9:46 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 27, 2010 10:41 pm
Posty: 2620
Amatorsko, ale trzeba przyznać, że zdjęcia ho ho! Ja jestem fotograficznym ch...., ale takie na mnie robią wrażenie. To znaczy, że jak patrzę, to zaczynam albo zazdrościć wyprawy, albo zastawiać się, czy aby samemu tam kiedys nie uderzyć

_________________
Zob za zob - glavo za glavo
Zob za zob na divjo zabavo!

Alpy Julijskie www.gavagai.ngt.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt wrz 18, 2012 10:22 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 7:54 pm
Posty: 2482
Zombi tu się nie ma co zastanawiać tylko trzeba tam uderzyć :) Myślę, że Julijki wybaczą Ci ten mały skok w bok ;)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr wrz 19, 2012 12:13 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 27, 2010 10:41 pm
Posty: 2620
No racja, mam nawet pewien plan na Dolomity, a właściwie na jedną drogę Spigolo Nord, Gilberti - Soravito, Mt. Agner, ścianie - jak dla mnie - bajce. Tyle że zanim się na taką odważę, mam pewne porachunki z pewną niższą ścianą w Julijskich

_________________
Zob za zob - glavo za glavo
Zob za zob na divjo zabavo!

Alpy Julijskie www.gavagai.ngt.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr wrz 19, 2012 7:40 am 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 6:52 am
Posty: 3030
Lokalizacja: Sosnowiec
Jak to się mówi, PKP - kapitalne fototapety.

_________________
- Ej, Panie Derechtórze! Mom takom, wicie, mature do godania... telobyk godoł, ino, wicie... nie wim, o cyim!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr wrz 19, 2012 9:12 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 7:54 pm
Posty: 2482
Zombi napisał(a):
Spigolo Nord, Gilberti - Soravito, Mt. Agner

Grubo! Piękna linia. Z tego, co wiem to chyba najdłuższa skalna droga w Alpach.

Zombi napisał(a):
ścianie - jak dla mnie - bajce

Podejrzewam, że nie tylko dla Ciebie ;)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr wrz 19, 2012 10:13 am 
Nowy

Dołączył(a): Cz wrz 13, 2012 9:55 am
Posty: 21
Lokalizacja: Katowice, Rajcza
Po prostu bajecznie :wink: Trzeba w końcu zawitać w te Dolomity. Zdjęcia oczywiście bronią się same. Gratulacje! :twisted:

_________________
Są tylko dwa sposoby przejścia przez życie. Jeden, jakby nic nie było cudem, i drugi, jakby wszystko było cudem.

https://plus.google.com/photos/11464398 ... 876/albums


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr wrz 19, 2012 10:28 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
nieźle sobie poczynasz :wink:. Zdjęcia po prostu rewelacja :shock:. Moje ulubione od góry 6,8,11 :wink:

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr wrz 19, 2012 10:54 am 
Zasłużony

Dołączył(a): Pt paź 30, 2009 10:57 am
Posty: 158
piękne zdjęcia!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr wrz 19, 2012 11:23 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 27, 2010 10:41 pm
Posty: 2620
Madness napisał(a):
Zombi napisał(a):
Spigolo Nord, Gilberti - Soravito, Mt. Agner

Grubo! Piękna linia. Z tego, co wiem to chyba najdłuższa skalna droga w Alpach.
To nie jest wykluczone, może nawet w Europie (może cos jest dłuższego w Norwegii?) Trudno jest mi wyobrazić sobie, ile to czasu mogłoby zająć. Wyciągów > IV jest chyba z 18, więc niby ok, ale w zestawieniu z całością.... dotychczas zrobiłem tylko dwie 800-metrowe drogi, tu jest dwa razy więcej. no, zakwasy następnego dnia murowane.

_________________
Zob za zob - glavo za glavo
Zob za zob na divjo zabavo!

Alpy Julijskie www.gavagai.ngt.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 20, 2012 12:05 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 7:54 pm
Posty: 2482
Zombi napisał(a):
Wyciągów > IV jest chyba z 18, więc niby ok, ale w zestawieniu z całością....

No nie ma lekko :)
Masz może jakiś schemat/topo z zaznaczonymi wyciągami? Nie to żebym się wybierał, ale z ciekawości bym "przestudiował".

Zombi napisał(a):
dotychczas zrobiłem tylko dwie 800-metrowe drogi

Co to za drogi? Są jakieś relacje? Z chęcią bym poczytał.

Zombi napisał(a):
zakwasy następnego dnia murowane

Jak się będziesz wybierał to daj znać - będę czekał w bivacco Biasin z zimnym browarem ;)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 10, 2012 11:28 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 27, 2010 10:41 pm
Posty: 2620
Sorry, że dopiero teraz... nie zauważyłem wczesniej :oops:
Madness napisał(a):
Masz może jakiś schemat/topo z zaznaczonymi wyciągami? Nie to żebym się wybierał, ale z ciekawości bym "przestudiował".
Niestety, żadnego przewodnika wspinaczkowego po Dolomitach nie mam. Stąd również między innymi moje pytanie w relacji z Grand Cime o to, z jakiego przewodnika korzystaliście.

Madness napisał(a):
Co to za drogi? Są jakieś relacje?

Były to dwie drogi na Północnej Ścianie Triglava. Relacji na TG nie ma, jest o nich wspomnienie. http://forum.turystyka-gorska.pl/viewto ... highlight= Wspinałem się bowiem po tych drogach zanim dowiedziałem się o TG :D Gorzej - drogą słoweńską (z dzikim wariantem wejściowym ;)) przeszliśmy z kolegą u zarania ery aparatów cyfrowych. Stąd niewiele zdjęć :( Tak samo z innych przejść z tamtych lat mam np. po dwa zdjęcia - jedno ze startu, drugie ze szczytu :D Z całego kursu taternickiego (trwał 18 dni) mam 6 (!) zdjęć: jedno ze zjazdu, dwa z koleby i trzy z podejścia pod Środkowe Zeberko :D

Z drugiej zaś strony nie wykluczam, że dłuższą drogą wspinaczkową była grań Sirokiej Peci - niestety nigdzie nie znalazłem tego, ile to mogło sobie metrów mierzyć..... nie wykluczam, że mogło więcej niż 800 metrów, ale - jak mówię - nie mam pojęcia... Relacja z tego przejścia jest tu http://forum.turystyka-gorska.pl/viewto ... highlight=
Część grani to to:
Obrazek

_________________
Zob za zob - glavo za glavo
Zob za zob na divjo zabavo!

Alpy Julijskie www.gavagai.ngt.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 10, 2012 11:59 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 09, 2012 2:17 pm
Posty: 2995
Lokalizacja: Kraków
urywa albę i zdziera papę z dachu! świetne miejsce! gratuluje i zarazem zazdroszczę :oops:

_________________
blog.marcinszymkowski.pl

"W warunkach normalnych najwięcej pomaga technika. Natomiast w sytuacjach wyjątkowych najważniejszy jest hart ducha." - Walter Bonatti


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL