Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 10:49 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt cze 04, 2013 9:40 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
Bardzo być może, że powinienem umieścić tę bajdułkę ilustrowaną w dziale: "foto". Jakby co - można przenieść...
-----------------------------
Od kilku lat uczestniczę w programowym kursie dotyczącym (ogólnie rzecz traktując) budowy i historii geologicznej Sudetów. Bardzo lubię ten kurs - między innymi dlatego, że biorę w nim udział całkowicie dobrowolnie i tego, co mam do opowiedzenia studenci słuchać nie muszą i nie są z tego rozliczani na zaliczeniowym kolokwium :) Inne przyczyny poznacie za chwilę...

Podczas jednego z dni zajęciowych - trasa wędrówki przebiega (generalnie) wzdłuż linii dawnej kolejki sowiogórskiej. W szczególności jest do odwiedzenia (dla studentów) kilka odsłonięć znajdujących się bezpośrednio w wykopie owej kolejki.
Przy ładnej pogodzie wędrówka dawnymi nasypami i wykopami - to sama przyjemność. No i w dodatku uzupełniona możliwością zrobienia efektownych i atrakcyjnych fotografii.
Na "kolejowy szlak" wchodzimy na wysokości wiaduktu srebrnogórskiego, ze szlaku schodzimy przy wiadukcie żdanowskim.
W tym roku - jak w latach poprzednich - nastawiłem się głównie na fotografowanie (tego odcinka) aparatem tradycyjnym. Z lat poprzednich miałem już kilka ujęć - ale zawsze należy szukać innych kadrów. Zwłaszcza gdy pogoda daje szansę...
Oto zdjęcia z lat poprzednich:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Na tym odcinku jest kilka stanowisk, które studenci oglądają, opisują, etc.
Obrazek
- jednocześnie jedno z nich to miejsce tradycyjnego "strażaka" - czyli grupowej fotografii :)
Obrazek
"tradycyjność" tego miejsca mam udokumentowaną na przestrzeni ostatnich 60 lat...
Oto fotografia zrobiona przeze mnie w tym samym miejscu, gdy jako student zapoznawałem się z "problematyką geologii Sudetów - bardzo dawno temu...
Obrazek
Mam jeszcze (niestety na mocno zniszczonym negatywie) grupową fotografię grupy studentów prowadzonej przez mojego Tatę (w latach 50-tych XX wieku).

{z moich czasów studenckich zachowało się jeszcze jedno zdjęcie z tego miejsca - wiadukt srebrnogórski:
Obrazek
zwracam uwagę, że współcześnie nie można wykonać zdjęcia tego wiaduktu w takim ujęciu - roślinność nie pozwala na taki kadr}

W tym roku również nastawiałem się na powtórzenie niektórych ujęć. W szczególności -
zdjęcia wiaduktu srebrnogórskiego
Obrazek
no i oczywiście żdanowskiego.
I tu dochodzimy do tytułowej "niespodziewajki"
Oto jaki widok ukazał się moim oczom, gdy znalazłem się w pobliżu rzeczonego wiaduktu:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
- po ponad 100 latach (wiadukt żdanowski powstał około 1901-1902 roku) zabrano się za renowację obiektu...
Z jednej strony - wypada się cieszyć, że to miejsce i ten obiekt będą bardziej dostępne, i zostaną wykorzystane nie tylko jako "element krajobrazu". Z drugiej strony - coś się skończyło... :)

pozdrawiam
gb 8)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL