Forum portalu turystyka-gorska.pl
http://turystyka-gorska.pl/

Lato w Szamoniksie
http://turystyka-gorska.pl/viewtopic.php?f=11&t=15244
Strona 1 z 2

Autor:  semow [ Cz lip 18, 2013 8:52 am ]
Tytuł:  Lato w Szamoniksie

Udział wzięli: Uysy, Groszek, Semow

Pomysł zrodził się na marginesie artykułów Maćka Ciesielskiego – Alpy dla każdego. Zatęskniliśmy trochę za śniegiem i zimnem, poczuliśmy silną potrzebę odkurzenia dziab i od słowa do słowa stanęło na Valee Blanche.
Obrazek


Tym razem udało się dosyć solidnie przygotować logistykę przedwyjazdową. Przewodnik Damilano uzmysłowił, jaki ogrom dróg oferuje masyw Mont Blanc, pobieżna lektura i poszukiwanie zdjęć w sieci wystarczyła by podnieść ciśnienie i motywację. Czasu będziemy mieli niewiele – zaledwie 4-5 dni na górze. W sam raz, aby złapać aklimatyzację i rozejrzeć się po okolicy. Jednak do rzeczy – plecak spakowany, razem z torbą na żarcie wyszło jakieś 30 kg. O 6.50 startuję autobusem z Krakowa, wpadam na śniadanie (dzięki Groszku za parówki!) do chłopaków we Wrocławiu i o 12 zajeżdża Octavia kolegów z Ostrowa. Bagażnik, o dziwo, łyka cały majdan bez problemu. Ściśnięci we trzech na tylnej kanapie (ale za to taniej!) ruszamy na west.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


W środku nocy docieramy do doliny. Tuż przed Chamonix zalegamy na parkingu, żeby złapać trochę snu i wystartować następnego dnia prosto do góry. Rano zostaje przepakować się, wskoczyć w spodnie membranowe i nowe Nepale i dostać się do kolejki na Aiguille du Midi. Bilet RT – równe 50 eur. Zniżek dla nas nie ma. Pakujemy się do gondoli i z poczuciem dobrze zainwestowanych pieniędzy oglądamy uciekające pod nogami metry przewyższenia. Na górnej stacji spędzamy co nieco czasu, rozglądając się po okolicy: Japończycy, Japończycy, Niemcy, Francuzi, Japończycy. Spotkany kolega z Wrocławia ostrzega przed żandarmerią grasującą po “polu namiotowym” – dobrze wiedzieć. Jako, że zaczyna się chmurzyć, zarzucamy wory na plecy, szpeimy się i przez tunel lodowy, wąską ścieżkę zejściową lądujemy na lodowcu.


Obrazek


Obrazek


Szybko urządzamy się w wolnej miejscówce na namiot. Okolica całkiem przyjemna: lodowiec płaski, bez szczelin. Dookoła imponujące ściany i igły. Cóż, trzeba poczuć się jak w domu. Tymczasem mamy godzinę zaledwie 14.00, a nam nie pozostało nic innego jak zalec w namiocie. W samą porę, koło 16.00 zaczyna padać śnieg z deszczem. Tak już będzie codziennie.


Obrazek


Obrazek


Niewyspanie po podróży pozwala zdrzemnąć się, otwieram oczy o 22.00 i widzę czyste niebo. Nie jest zimno, tuż poniżej zera, ale śnieg już zaczyna betonować. Głowa boli, trzeba łyknąć pigułę. Do tego solidna kolacja, butelka wody na rano do śpiwora a budzik na 2.30. Będzie ładny dzień!


Obrazek


Obrazek


Ogarnianie rano idzie dość opornie. Wypadliśmy z wprawy po grudniowych Tatrach. Uysy nie chce wyjść ze śpiwora, a tu jeszcze trzeba namiot położyć – żeby potencjalny żandarm nie czepiał się. W końcu koło 4.30 startujemy w stronę Pointe Lachenal, gdzie planujemy przespacerować polecaną graniówkę (trawers Pointe Lachenal, II AD 4a). Jeszcze przy świetle czołówek rozwiązujemy się tuż za szczeliną brzeżną i podchodzimy krótkim acz stromym stokiem na grań. Teraz widzimy wschodnią ścianę Tacula w pełnej krasie – choć jeszcze nieco ciemno. W oczy rzuca się przede wszystkim potężny kuluar Jagera z serakami straszącymi w zwieńczeniu.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Idziemy kawałek prostą śnieżną granią, później mamy pierwszy odcinek mikstowy bez istotnych trudności (0-I) i zjazd. Kawałek trawersu na siodełko i już jesteśmy pod kluczową ścianką. Wychodzi słońce.


Obrazek


Obrazek


Całe trudności tej hmm… drogi? wycieczki? sprowadzają się do jednego skalnego wyciągu za ok. 4a. Mimo ostrzeżeń przewodnika o kruchości komina w razie braku śniegu i lodu, ściągam raki i pakuję się pełen entuzjazmu w czerwony granit. Wyciąg oferuje 40 metrów fajnego wspinania, ciężkie buty nie przeszkadzają. Nie jestem pewien, czy uczęszczany wariant pokonania ścianki jest tożsamy z tym, który opisuje Maciek Ciesielski, ale skoro inni tak chodzą… jest fajnie.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Komin kończę już bez rękawiczek, w komfortowej temperaturze. Na górze wygrzewamy się w pierwszych promieniach słońca. Już bardziej pewni siebie spoglądamy w stronę Aiguille du Midi, jednak dziś jeszcze poprzestaniemy na małej grani Cosmiques. Szybko przelatujemy płaski lodowiec i wbijamy się w fajne, strome stoki śnieżne prowadzące na grań.
Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Grań prowadzi sama, oferując przyjemne, łatwe mikstowe wspinanie – Uysy to nazywa scramblingiem. Nie wiążemy się. Trzeba przyzwyczajać się do lufy, koncentrować na ruchach zamiast ufać złudnej asekuracji z byle-czego. Pogoda tymczasem jest piękna i wycieczka sprawia ogromną przyjemność, szczególnie biorąc pod uwagę otaczające widoki. Nie spieszy nam się specjalnie – schronisko Cosmiques jest o rzut beretem a godzina wczesna.


Obrazek


Obrazek


W moim odczuciu, kluczową trudność sprawiła połoga płytka, po której należało zejść trawersem. Można łatwo przyazerować zaczepiając pętlę na zębie, jednak dla osób średnio-wyższych nie będzie sprawiało problemu sięgnięcie do świetnej rysy przycinającej diagonalnie płytę. Po niej, na łapach, przeskoczymy na następne stopnie.


Obrazek


Przeskakujemy przez barierkę tarasu schroniska i odpoczywamy od słońca i wysokości na ławach szatni. Przy okazji obserwujemy dowóz i odbiór towaru ze schroniska helikopterem. Działalność zakończyliśmy o godzinie 9.00 – co tu dalej robić? Piwo drogie jak cholera: 0,33 l kosztuje 4,5 eur, to nie jest rozwiązanie. Przed południem ewakuujemy się na dół, stawiamy namiot i przystępujemy do czynności obozowych.


Obrazek


Obrazek


Popołudnie schodzi na prostych czynnościach: topieniu wody, gotowaniu żarcia, suszeniu śpiworów, topieniu wody, spaniu, budowaniu kibla, topieniu wody… itd. Namiot przykryty śpiworami zapewnia świetną osłonę od palącego słońca, kindle i mp3 pozwalają przepływać godzinom niepostrzeżenie. Koło 16.00, tak jak wczoraj, chmury gęstnieją i zaczyna sypać śnieg z deszczem. Trzeba pochować cały majdan i zalec w śpiworach, momentalnie wraz z chowającym się słońcem spada temperatura.


Obrazek


Obrazek


Trzeba przyznać – kibel wybudowaliśmy sobie zacny. Odkryta przestrzeń na lodowcu czyni takie urządzenie koniecznym. Popołudnia warto spożytkować na poczynienie udogodnień dookoła namiotu: osłoniętej kuchni, siedzisk czy schowków na szpej. Wraz z nadchodzącym zmrokiem spada temperatura, wyganiając całe obozowisko do namiotów, ale i niebo przejaśnia się. Ufni w stały rytm pogodowy ustawiamy budzik na 3.00 i planujemy wbić się w “dużą” grań Cosmiques (Arête des Cosmiques, II AD, 4c crux).


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Aby uniknąć legendarnych korków na tej klasycznej drodze, weszliśmy w nią dość wcześnie, jeszcze przed 5.00. Początkowy odcinek biegnie śniegiem i mikstem, więc niska temperatura o poranku nie stanowi problemu. Jesteśmy sami, jest pięknie.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Dochodzimy wreszcie do pierwszego stanowiska zjazdowego. Zgodnie z topo z summitposta, należy tu wykonać “60-metrowy zjazd w dwóch wyciągach”. Cóż, linę mamy 60′kę więc cisnę w dół, szukając po drodze stanowiska: nie ma. Ale są ślady gdzieś dalej, po trawersie. Wypinam się, kręcę po półkach, każę chłopakom zjeżdżać aby nie tracić czasu. Jest jakieś marne stanowisko z taśm i kilkumetrowy zjazd – schodzić tędy nerwowo. Próbuję jednak to obejść dołem, przy pomocy autoasekuracji z taśmy 240 cm udaje mi się zewspinać dosyć trudny próg, ale Groszka i Uysego wysyłam jednak na ten krótki zjazd – tak będzie bezpieczniej. Tymczasem dogania nas pierwszy przewodnik z klientem.


Obrazek


Obrazek


Później jeszcze łatwy, trójkowy próg z dziurkami na zęby raków. Na górze są dwa haki, więc niewiele myśląc zrzucam linę chłopakom. Szkoda ryzykować. Przewodnik nas wyprzedza, wpinając się bez pytania w mój stan – niech idzie w cholerę. Za nami jeszcze jedna trójka z przewodnikiem. Tymczasem zbliżamy się powoli do monumentalnych wieżyc z czerwonego granitu, zaraz powinna być kluczowa płytka za 4b.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obserwujemy dwa przepuszczone zespoły przed nami, Uysy odważnie decyduje się poprowadzić płytę. Puszcza bez problemu. W rzeczy samej chwyty są świetne, zęby raków trzymają znakomicie a asekuracja również nie sprawia problemu. Mi osobiście większy problem sprawił wąski kominek za przewinięciem po prawej, parę metrów dalej – ciężko było zmieścić się z plecakiem z drugą żyłą. Stanowisko założone na sporej półce, patrzę dalej: chyba pójdziemy na sztywno. Uysy zostaje na prowadzeniu.


Obrazek


Droga trawersuje kilkanaście metrów po północnej stronie ściany, aż do ewidentnego kominka. W miejsce ciepłego granitu wchodzą zimowe, mikstowe warunki.


Obrazek


Obrazek


Fajnym terenem – nie za łatwym, nie za trudnym – docieramy w dwóch wyciągach do ostatniego stanowiska, już na słońcu, na samym ostrzu grani. Stąd tylko kilkanaście metrów do drabinki wyprowadzającej na tarasy urządzeń kolejki Aiguille du Midi. Parę kroków po wąskiej płetwie śnieżnej i jesteśmy w tłumie turystów. Uff, mityczna grań zrobiona, bez przygód, bez problemów. Możemy się pobyczyć na słońcu, porozmawiać z Japończykami…


Obrazek


Obrazek


Słońce pali bezlitośnie, chcąc niechcąc musimy zwijać się z powrotem na lodowiec. W stacji kolejki można przy okazji skorzystać jeszcze z normalnego kibla, umyć zęby. Staczamy się pod namiot i zaczynamy kolejne popołudnie: topienie wody, gotowanie, drzemki… w końcu to urlop :) Popołudniu tradycyjnie załamanie pogody, ciemne chmury kłębią się nad Grandes Jorasses.


Obrazek


Obrazek


Zawczasu przygotowujemy szpej na jutrzejszą atrakcję: mikstową drogę Contamine – Grisolle (II AD, 350 m) na Triangle du Tacul. Mamy świadomość tego, że to co dotychczas urobiliśmy, chociaż w cruxach cyfra była nieco wyższa, powagą znacznie odbiegało od planowanego przedsięwzięcia. Stąd też lekki stres i napięcie przed wyjściem…


Obrazek


Powietrze schodzi z samopompy, budzę się koło 1.30 żeby ją dopompować. Nie muszę patrzyć na zegarek – widzę światełka schodzące spod schroniska Cosmiques. To klienci z przewodnikami idą na Mont Blanc, najwyższą bałuchę w okolicy. Co rano w tą trasę wychodzi kilkadziesiąt osób.


Obrazek


My wstajemy o 2.30. Dziś zbieranie się idzie nam koncertowo – półtorej godziny i jesteśmy związani, a ja mam jeszcze czas na zdjęcia. Pod drogę jest stosunkowo blisko, pamiętam ślady zespołów, odbijające od ścieżki zejściowej z Pointe Lachenal i w tym kierunku idę. Jeszcze przed szczeliną brzeżną szpeimy się do wspinania. Umówiłem się z Uysym na prowadzenie pół na pół i mi wypada odcinek nad pierwszy próg mikstowy: no, to w górę!


Obrazek


Obrazek


Lecimy do góry związani, bez asekuracji, szerokim polem śnieżnym. Robi się już szaro, ale jeszcze przyświecam pod nogi czołówką. Najpierw szczelina brzeżna – bez problemu. Potem nastramia się, ślady znikają i mimo tego że pionu tutaj nie ma, łyda pracuje. Znajduję śladowe ilości lodu pod śniegiem i wkręcam dwie śruby – dla dobrego samopoczucia, bo trzyma ledwie kilka centymetrów gwintu. To bardziej zmrożona warstwa śniegu niż solidny lód wodny. Ale już blisko do skał, tutaj uciekam żeby założyć stan i ściągnąć chłopaków. Po mojemu, to były najtrudniejsze chwile na drodze, ale to głównie kwestia braku asekuracji… No nic, cisnę drugi wyciąg, początkowo przez miksty aby założyć jakieś przeloty, potem już wyłażę na śnieg – tu się idzie jak po schodach, i tak dwa kolejne wyciągi. Powoli wstaje słońce.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Gonię do góry, byle szybciej: dziaba – dziaba, rak – rak. Na dole wyprzedził nas chłopak idący solo, teraz bombarduje mnie mniejszymi i większymi kawałkami lodu i tylko dlatego zakładam jeden przelot na wyciąg. W efekcie, w dosyć przyzwoitym tempie, w trzech wyciągach (zamiast przewodnikowych czterech), po pokonaniu trójkowego progu, osiągam stanowisko przed wejściem w mikstową rynnę.


Obrazek


Obrazek


Rynna jest świetna. Całkiem solidna asekuracja, zmrożony śnieg, lód i piękny granit. Nareszcie coś ciekawszego, niż zapieprzanie przed siebie po śniegu! Ale co dobre, szybko się kończy i po czterdziestu metrach wychodzę na kolejne pole śnieżne, poprzetykane mikstem. Wyciągam linę na maksa i zakładam stanowisko sporo nad wyjściem z rynny. Ściągam chłopaków i oddaję prowadzenie Uysemu – wreszcie jest chwila, żeby odsapnąć, założyć ciemne okulary, zjeść coś i napić się.


Obrazek


Obrazek


Stąd, w dwóch wyciągach, osiągamy kolejną rynnę. Stanowisko mamy po prawej stronie, obok nas wkręca się w lód skryty pod głazem para Anglików. Widać, że Uysy walczy, teren nieco stanął dęba i faktycznie może trochę dać po łydach. Na drugiego to jednak czysta przyjemność. Osiągamy wreszcie skaliste ramię Triangla.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Tutaj czas na małą przerwę. Robi się do tego nieco tłoczno, gdyż obok sadowią się również Anglicy i trzeci zespół – Francuz z przewodnikiem. Spokojnie dzielimy szpej, klarujemy linę i ogarniamy się przed dalszą drogą. Teraz kawałek po skale, potem już tylko mozolne dreptanie z kijkiem po śniegu. Wysokość daje się mocno we znaki, Groszek narzeka na ból głowy a i ja lezę noga za nogą. Tylko Uysy trzyma formę.


Obrazek


Obrazek


To podejście było ciężkie. Dobitnie pokazało, co to aklimatyzacja do konkretnej wysokości, a my do tej pory nie zaglądaliśmy wyżej niż 3800 m. Po osiągnięciu grani Tacula rzut oka w stronę szczytu: ot, taki pipant skalny, kilka grup drapie się do góry i na dół. Olewamy, posiedzimy sobie na przełęczy za to, z widokiem na Mont Maudit.


Obrazek


Obrazek


Teraz jeszcze zejście na dół, pod paskudnymi serakami. Słońce przygrzewa koszmarnie, ale skoro tyle osób dziennie tędy szczęśliwie przełazi, a w trakcie naszego pobytu tylko raz się urwało, powinno się udać. Nie ma co się rozpisywać – zejście było koszmarne. Do namiotu docieram na ostatnich nogach… głód gdzieś zniknął, potrzebuję tylko położyć się w cieniu i napić czegoś. Ewidentnie słońce dało się we znaki, być może doszedł do tego problem ze zbyt słabymi okularami. Przez kilka godzin leżę bez siły, potem wracam do życia. No, ale droga wkoszona :D


Obrazek


Obrazek


Koledzy z Ostrowa schodzą już dziś do Cham. Jutro trzeba się ewakuować na dół, po dzisiejszej wyrypie parcie na kuluar Chere przeszło. Cóż, wyśpimy się do szóstej, spakujemy na spokojnie i przed największym upałem podejdziemy do kolejki… a potem łazienka, pizza, piwo, kilkanaście godzin w samochodzie, autobus do Krakowa i będzie można odpocząć w pracy :D Byle do następnego wyjazdu!


Obrazek


Obrazek


Parę informacji prosto z lodowca:


- według wieści zasłyszanych od rodaków na Col du Midi, biwakowanie tolerowane jest pod warunkiem “składania” namiotu na dzień; w naszym przypadku ograniczyło się to do wyjęcia stelaża z namiotu i położenia go na płasko – w efekcie w środku było nieco mokro, ale zajmowało to mało czasu.


- przy panującej w czasie naszego pobytu ciepłej pogodzie, w nocy temperatura nie spadała poniżej -5 stopni; wystarczył mi w zupełności śpiwór z 400 g dobrego puchu.


- zdecydowanie warto wziąć ze sobą okulary ze szkłami 4 kat. Słabsze nie zapewniają wystarczającej ochrony, co skutkuje przykrymi dolegliwościami.

Autor:  uysy [ Cz lip 18, 2013 9:05 am ]
Tytuł:  Re: Lato w Szamoniksie

Udał nam się wyjazd. W FOTO pytał ktoś o słońce, gdzie ono jest...my mieliśmy go dość! :DDD
Reszta fot:
Groszka
semowa
Filmy:
Mała burza -

Kopanie Meliny -

Na grani Arrete Des Cosmique -

Autor:  stan-61 [ Cz lip 18, 2013 10:09 am ]
Tytuł:  Re: Lato w Szamoniksie

Zajebiście! Gratulacje.

Autor:  Endrju BB [ Cz lip 18, 2013 11:22 am ]
Tytuł:  Re: Lato w Szamoniksie

Szczena opada i zazdrość zżera, piękna wyprawa :)

Autor:  kilerus [ Cz lip 18, 2013 11:26 am ]
Tytuł:  Re: Lato w Szamoniksie

Klimatyczny granit. Ależ ranne z Was ptaszki! :mrgreen:

Autor:  prof.Kiełbasa [ Cz lip 18, 2013 12:20 pm ]
Tytuł:  Re: Lato w Szamoniksie

nieno bajera.. zawsze jak coś wrzucasz to wiem że będzie pozytywnie.
Gratulacje!

Autor:  semow [ Cz lip 18, 2013 12:28 pm ]
Tytuł:  Re: Lato w Szamoniksie

A co :mrgreen:

Z ciekawostek, koszty wyjazdu:

- przejazd krk - wro - krk 34 zł (link bus)
- przejazd wro - cham - wro 250 zł/os
- przejazd cham - aiguille du midi - cham 50 eur
- pluszowy świstak, żeby się wykupić w domu 8 eur
i to by było na tyle :mrgreen:
żarcia nie liczę, bo w domu też trzeba coś do garnka wrzucić

Autor:  KT [ Cz lip 18, 2013 12:36 pm ]
Tytuł:  Re: Lato w Szamoniksie

I pozamiatane :mrgreen:

Zajebisty wypad! Właśnie taki mi się marzy! Gratulacje!

Autor:  uysy [ Cz lip 18, 2013 12:40 pm ]
Tytuł:  Re: Lato w Szamoniksie

semow napisał(a):
A co :mrgreen:

Z ciekawostek, koszty wyjazdu:

- przejazd krk - wro - krk 34 zł (link bus)
- przejazd wro - cham - wro 250 zł/os
- przejazd cham - aiguille du midi - cham 50 eur
- pluszowy świstak, żeby się wykupić w domu 8 eur
i to by było na tyle :mrgreen:
żarcia nie liczę, bo w domu też trzeba coś do garnka wrzucić


Zapomniałeś dodać, piwko w Cosmicach 0.33 4.5 eu,
+2 x Leżajski :D Ależ było pyszne po zejściu, jeden łyk a tyle przyjemności :).

Autor:  semow [ Cz lip 18, 2013 12:45 pm ]
Tytuł:  Re: Lato w Szamoniksie

mówię, że żarcia nie liczę, nawet to piwo w cosmiques nie było wcale takie drogie, bo siedząc przez tydzień na tyłku w innym miejscu i tak bym przepuścił dużo więcej kasy na piwerko :)

Autor:  grubyilysy [ Cz lip 18, 2013 1:50 pm ]
Tytuł:  Re: Lato w Szamoniksie

Miodzio!!!

Autor:  Lukasz_ [ Cz lip 18, 2013 4:31 pm ]
Tytuł:  Re: Lato w Szamoniksie

Ładnie :) Ale przewodnik tak fotografowałeś że myślałem że coś więcej podziałacie :)

Autor:  semow [ Cz lip 18, 2013 8:38 pm ]
Tytuł:  Re: Lato w Szamoniksie

Co robić, trzy dni robocze mieliśmy praktycznie :) ale rozpoznanie zrobione, następnym razem będzie można wbić się w coś poważnego.
Zresztą przeglądając przewodnik, to ma się wrażenie że roboty tam jest na pół życia...

Autor:  raffi79. [ Cz lip 18, 2013 8:40 pm ]
Tytuł:  Re: Lato w Szamoniksie

Super zdjęcia!! Gratulacje!! :mrgreen:

Autor:  Ivona [ Cz lip 18, 2013 8:56 pm ]
Tytuł:  Re: Lato w Szamoniksie

Bajkowo i kolorowo :) Zajebiste foty,ta okolica jest tak odjechana pod względem formy,scenerii i kolorów tego granitu,że nie sposób zepsuć zdjęcia
semow napisał(a):
Co robić, trzy dni robocze mieliśmy praktycznie :)

to i tak fajnie podziałane,do tego przecież trzeba doliczyć szczęście z trafieniem pogody,a to różnie bywa :wink:
semow napisał(a):
roboty tam jest na pół życia...

oj jest...
wystarczy wczytać się w stronę Jonathana Griffitha co w tamtym rejonie można wyprawiać 8)
http://www.alpineexposures.com/

semow napisał(a):
siedząc przez tydzień na tyłku w innym miejscu i tak bym przepuścił dużo więcej kasy na piwerko :)

w krainie wina piwo pić..o zgrozo :mrgreen: :wink:

Autor:  matragona [ Cz lip 18, 2013 10:35 pm ]
Tytuł:  Re: Lato w Szamoniksie

Fajna akcja i świetna fotorelacja :)
Gratulacje!

Autor:  Mazio [ Pt lip 19, 2013 1:13 am ]
Tytuł:  Re: Lato w Szamoniksie

Ech, piekne zdjecia i swietne wakacje. :roll:

semow napisał(a):
Uysy to nazywa scramblingiem.

Livingston pozdrawia Uysego. :)

Autor:  zephyr [ Pt lip 19, 2013 6:59 am ]
Tytuł:  Re: Lato w Szamoniksie

świetna wyprawa i fajna relacja :). Kiedyś byłem na du Midi ale wtedy jeszcze nie interesował się tak górami jak teraz. Miło znów pooglądać ten rejon :). Foty miodzio :). Narobiłeś smaku na Alpy 8)

Autor:  semow [ Pt lip 19, 2013 7:58 am ]
Tytuł:  Re: Lato w Szamoniksie

Ivona napisał(a):
wystarczy wczytać się w stronę Jonathana Griffitha co w tamtym rejonie można wyprawiać
http://www.alpineexposures.com/

Był taki pomysł, żeby go zatrudnić na nasze "ambitne" wspinanie :mrgreen:

Ivona napisał(a):
w krainie wina piwo pić..o zgrozo

We Francji to tylko wino, piwo mają słabiutkie... to 1664 0,33 w schroniskach to w ogóle żenada. Austria lepiej wypada pod tym względem :)

Autor:  m__s [ Pt lip 19, 2013 10:02 am ]
Tytuł:  Re: Lato w Szamoniksie

prof.Kiełbasa napisał(a):
zawsze jak coś wrzucasz to wiem że będzie pozytywnie.

Dokładnie. Ostatnio mam takie samo zdanie. Aż miło popatrzeć. Dodatkowo widać, że aparat daje radę.

Szkoda, że tutaj nie wrzuciłeś zdjęcia, co było na Twojej stronce.

Obrazek

Kontakt z BC 24h/d! :twisted:

Generalnie zajebista akcja. Widać jak "po taniości" można spędzić fajnie 3 dni.
Pogratulować!

Autor:  semow [ Pt lip 19, 2013 10:37 am ]
Tytuł:  Re: Lato w Szamoniksie

m__s napisał(a):
Szkoda, że tutaj nie wrzuciłeś zdjęcia, co było na Twojej stronce.

kurde, uysy coś musiał pokaszanić przy kopiowaniu tekstu

Autor:  nutshell [ Pt lip 19, 2013 12:30 pm ]
Tytuł:  Re: Lato w Szamoniksie

Ale zdjęcia!! Przepięknie tam, bajecznie wręcz... Coraz bardziej mnie kusi, żeby chociaż raz w życiu obejrzeć te Alpy z bliska... :) Gratulacje za fajne akcje :brawo:

ps. wiem, że to nie aparat robi zdjęcia, blablabla, ale czym pstrykasz? :D

Autor:  uysy [ Pt lip 19, 2013 12:50 pm ]
Tytuł:  Re: Lato w Szamoniksie

Ivona napisał(a):
to i tak fajnie podziałane,do tego przecież trzeba doliczyć szczęście z trafieniem pogody,a to różnie bywa

Trafieniem pogody ? Pani Kochana! W tym słońcu to się dało tylko leżeć :D.
Ivona napisał(a):
w krainie wina piwo pić..o zgrozo

Wino jest niedobre, jedyna forma przyjmowania przeze mnie, to z Coca-Colą :D.
Mazio napisał(a):
Ech, piekne zdjecia i swietne wakacje. :roll:
semow napisał(a):
Uysy to nazywa scramblingiem.

Livingston pozdrawia Uysego. :)

To słowo, kojarzy mi się z Wami robaczki :). Od razu o was pomyślałem! :).
m__s napisał(a):
Kontakt z BC 24h/d!

Roaming jest teraz tani jak barszcz :D.
semow napisał(a):
kurde, uysy coś musiał pokaszanić przy kopiowaniu tekstu

Spadaj, nic nie mieszałem! :P Nie zwalaj na mnie :D Skopiowałem z wertykalnie :D.

nutshell napisał(a):
ps. wiem, że to nie aparat robi zdjęcia, blablabla, ale czym pstrykasz?

Michał pstrykał Panasoniciem LX5, a Groszek Panasoniciem LX7..... ja chyba też się przesiądę z lustrzanki na lepsiejszą małpkę.

Autor:  semow [ Pt lip 19, 2013 2:47 pm ]
Tytuł:  Re: Lato w Szamoniksie

uysy napisał(a):
Spadaj, nic nie mieszałem! :P Nie zwalaj na mnie :D Skopiowałem z wertykalnie :D.

eee, mi się to zdjęcie tutaj wyświetla normalnie

Autor:  nutshell [ Pt lip 19, 2013 2:49 pm ]
Tytuł:  Re: Lato w Szamoniksie

Dzięki uysy, bardzo fajny aparacik. Tylko dlaczego one tyle kosztują :cry: Toć za tą kasę prawie byłby jakiś fajny szerokokątny obiektyw. Wieczne dylematy ;)

Autor:  Krabul [ Pt lip 19, 2013 3:06 pm ]
Tytuł:  Re: Lato w Szamoniksie

Kozak! Uysy, jak noga? W Sudety na 1 dzień to nie pojedziesz, ale po Alpach się bujasz :twisted: :twisted: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Autor:  uysy [ Pt lip 19, 2013 3:39 pm ]
Tytuł:  Re: Lato w Szamoniksie

nutshell napisał(a):
Dzięki uysy, bardzo fajny aparacik. Tylko dlaczego one tyle kosztują :cry: Toć za tą kasę prawie byłby jakiś fajny szerokokątny obiektyw. Wieczne dylematy ;)

No niestety, cena jest oporowa :\.
Krabul napisał(a):
Kozak! Uysy, jak noga? W Sudety na 1 dzień to nie pojedziesz, ale po Alpach się bujasz :twisted: :twisted: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Jak pamiętasz, ja mogę tylko w tygodniu :|. A alpy to był taki relaksacyjny wyjazd, wjechali kolejką, plecaków za wiele nosić nie trzeba było :D.

Autor:  semow [ Pt lip 19, 2013 3:41 pm ]
Tytuł:  Re: Lato w Szamoniksie

ta, a zapieprzałeś jak mały parowozik :> na Taculu to nadążyć nie mogliśmy...

Autor:  Explorer [ Pt lip 19, 2013 3:47 pm ]
Tytuł:  Re: Lato w Szamoniksie

ładnie podziałaliście, przyjemne te alpejskie klimaty

Autor:  Madness [ Pt lip 19, 2013 3:49 pm ]
Tytuł:  Re: Lato w Szamoniksie

W końcu mogłem poczytać na spokojnie...

Pięknie podziałaliście! Graty!
Zdjęcia super - zazdroszczę tej pięknej scenerii.

Strona 1 z 2 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/