Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Wt lip 02, 2024 3:29 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt lis 22, 2013 11:05 am 
Swój

Dołączył(a): Pn paź 08, 2012 9:31 am
Posty: 61
Lokalizacja: Księstwo Bytomskie
Bytom - stara strzelnica

Ostanie dni przed nastaniem zimy, to dogodny czas by zwiedzić to co zaplanowałem dużo wcześniej w najbliższej okolicy. Już od wielu lat intryguje mnie historia zrujnowanej poniemieckiej strzelnicy, która zlokalizowana jest w Miechowickim Lesie bezpośrednio przy niebieskim szlaku turystycznym, który prowadzi z Bytomia na Górę Św. Anny. Ostatnie wietrzne i pochmurne dni nie zachęcały do leśnych penetracji terenu. Jednak miniony wtorek zaoferował wymarzoną pogodę jak na te porę roku.

Zatem czas wyruszyć w drogę. :)

Obrazek

Minąwszy Osiedle Miechowice, otoczone lasami z trzech stron, zjechałem z ul. Dalekiej w pierwszą leśna ścieżkę, która początkowo doprowadziła mnie do szlaku rowerowego oznaczonego kolorem czerwonym.

Obrazek

Potem obok szybu wentylacyjnego Jan, należącego do kop. Bobrek-Centrum, pędziłem w kierunku tunelu pod pasem autostrady A1.

Obrazek

Potem jeszcze ok 1 km i zlazłem się obok restauracji "Pod Dębem" inaczej zwanej "Wójcik". Warto jeszcze zwrócić przy okazji na Sosnę Banksa, rosnącą po lewej stronie drogi, która występuje również jeszcze w innym miejscu Lasu Bytomskiego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po chwili szlak niebieski doprowadza mnie do grubej widocznej ściany ceglanej, za która jest ukryta stara strzelnica.
Strzelnica składa się z pięciu oddzielnych części złożonych z rowów strzelniczych, oddzielonych wysokimi wałami.

Obrazek

Stara strzelnica wojskowa, została wybudowana prawdopodobnie w 1890 roku, ( źródła z UM. Bytom) jednak figuruje ona już na starych mapach niemieckich z 1883 r. Zapewne była też wykorzystywana na potrzeby związane z przygotowaniem armii niemieckiej do nadchodzącej wojny.

Obrazek

Ruiny murów strzelnicy posłużyły anonimowemu poecie - prorokowi na zawarcie swego orędzia.

Pozostałe informacje i zdjęcia tu: http://szlakiibezdroza.blogspot.com/2013/11/bytom-stara-strzelnica.html

_________________
http://szlakiibezdroza.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 27 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL