Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest So maja 18, 2024 11:12 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Prawy do Lewego
PostNapisane: Pn cze 30, 2014 8:41 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 7:54 pm
Posty: 2482
[08.06.2014]

Strzelecka Turnia (Strelecká veža; 2130 m n.p.m.)
Droga: Lewy Filar (IV)

Zapowiadał się piękny, upalny wręcz weekend w Tatrach i wszystko wskazywało na to, że uda się zrealizować pierwszą letnią wspinaczkę. W końcu!
Umawiam się z Pawłem i w niedzielny poranek jesteśmy już w Smokovcu, gdzie z otwartymi ramionami wita nas parkingowy. Czując się teraz jak prawdziwi niedzielni turyści, zaczynamy marsz dobrze znaną ścieżką. W planie jest Strzelecka Turnia, która z racji swojego położenia wydaje się być idealnym celem na panujące obecnie warunki.

Pogoda sprawdza się w 100% i już na podejściu słońce daje nam nieźle popalić, a gdy zbliżamy się pod ścianę jest już prawdziwa patelnia. Zakładaliśmy robienie Prawego Filara, a jakby był jeszcze czas i chęci, to i o Lewym myśleliśmy.

Obrazek

Szybko się jednak okazało, że nasz plan trzeba nieco zmodyfikować, gdyż na początku Prawego Filara jest już trójkowy zespół, a nam nie chcę się czekać, aż chłopaki pójdą wyżej, a tym bardziej tłoczyć się na stanowiskach. Stwierdzamy, że najpierw zrobimy Lewy i zostawiwszy zbędne graty, zmierzamy pod start drogi.

Zaczyna Paweł. Pokonując kolejne metry litej skały, wychodzi niemal na całą długość liny (60m) i ściąga mnie do siebie. Asekuracja jest wyśmienita, a cały wyciąg oferuje przyjemne wspinanie, z ciekawą końcówką w postaci wąskiego kominka, który wymaga nieco więcej uwagi.

Obrazek[/URL]
/na pierwszym wyciągu/

Kolejny wyciąg, który przypada mi w udziale do najciekawszych nie należy – mówiąc krótko - przez 60 m praktycznie nic się nie dzieje. Z uwagi na to, nie oddaję prowadzenia, wychodzę na ostrze filarka i nim kieruję się w górę, w stronę niewielkiego zacięcia, które z daleka wygląda jakby nie miało sprawić najmniejszych trudności. Sam filarek technicznie trudny nie jest, za to spora lufa z lewej strony sprawia, że odcinek ten jest dość efektowny.

Obrazek[/URL]
fot. kilerus /na trzecim wyciągu/

Po dotarciu pod wspomniane zacięcie lekko się zdziwiłem – ścianka już na starcie lekko odpycha, na prawą stopę udaje mi się namierzyć tylko jeden malutki stopieniek, a nad głową dodatkowo znajduje się niewielkie przewieszenie. Miejsce wydaję się trudniejsze niż sugeruje wycena drogi. Przez chwilę zastanawiam się nawet czy dobrze poszedłem, ale miejsce samo się narzuca, a friend, zaklinowany pod przewieszką dobitnie sugeruje, że ktoś już tędy szedł. Cisnę więc i ja. Momentami jest emocjonująco, jednak bez problemu pokonuję to ciekawe miejsce, a następnie wąską rynną wychodzę wyżej, gdzie w wygodnym miejscu zakładam stanowisko i ściągam partnera.

Obrazek[/URL]
fot. kilerus /kluczowe miejsce drogi/

Po podzieleniu się wrażeniami z pokonanego przed chwilą kluczowego odcinka drogi, i wymianie zdań na temat jego wyceny, przenosimy stan kilka metrów wyżej. Paweł zaczyna kolejny 60-cio metrowy wyciąg, który oferuje przyjemne wspinanie w litej skale. Następny wyciąg niestety nie jest tak długi jak pozostałe – po kilkunastu metrach kończymy go na kazalnicy, gdzie postanawiamy się już rozwiązać. Robimy tu dłuższą przerwę na spakowanie gratów i zwinięcie lin, a następnie zmierzamy na Strzelecką Turnię, która jest oddalona o przysłowiowy rzut beretem.
Szczyt zwieńczony jest charakterystycznym, niemal płaskim głazem, który stanowi doskonały, a zarazem bardzo wygodny punkt widokowy. Jest co podziwiać – pięknie stąd widać całe otoczenie Doliny Staroleśnej, z potężnymi szczytami w roli głównej.

Obrazek

Obrazek
fot. kilerus

Po nacieszeniu oczu piękną panoramą, zwiedzamy jeszcze sąsiedni wierzchołek, a następnie urządzamy sobie plażowanie w dosłownym tego słowa znaczeniu. Jest jednak taki upał, że nawet to błogie lenistwo strasznie nas męczy. Co prawda sami chcieliśmy bezchmurnego nieba i ciepłego granitu, ale to, co się dzieje to lekka przesada. Postanawiamy uciekać z tej patelni zanim zapalimy się żywym ogniem.

Obrazek
plażing :)

Schodzimy najpierw polem śnieżnym, następnie łatwym, ale nieco rzęchowatym terenem i dość szybko dostajemy się z powrotem pod ścianę. Jesteśmy wykończeni lejącym się z nieba żarem, więc odpuszczamy już Prawy Filar i powoli zbieramy się do auta fundując sobie jeszcze chwilę relaksu przy pobliskich stawkach.

więcej zdjęć na stronie: http://mountainadventure.weebly.com/str ... urnia.html

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 01, 2014 7:35 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 12, 2011 8:15 am
Posty: 386
Lokalizacja: Włocławek
Świetne foty! (jak zawsze). Bo akcję gdzieś już słyszałam :)

_________________
"Głos wciąż mnie pogania: Ustaw - unieś - oprzyj - hop... Ruszaj się. Spójrz, ile przeszedłeś! Byle tak dalej. Idź, nie medytuj."


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 01, 2014 8:15 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 09, 2012 2:17 pm
Posty: 2995
Lokalizacja: Kraków
Super te wasze panoramy.
Ten kluczowy moment Twojego wyciągu Madness też wygląda fajnie ;-)

Co do słońca to czytając waszą relację przypominam aż sobie, jak było u nas na wysokiej, gdy to starałem się zakryć kark jakimś kawałkiem koszulki t-shirta.

Nie próżnujecie z Kilerusem. Widać też, że dobrze na niego działasz bo od dawna nie było jeszcze tylko jego zdjęć :D

_________________
blog.marcinszymkowski.pl

"W warunkach normalnych najwięcej pomaga technika. Natomiast w sytuacjach wyjątkowych najważniejszy jest hart ducha." - Walter Bonatti


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 01, 2014 8:34 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 7:54 pm
Posty: 2482
m__s napisał(a):
Ten kluczowy moment Twojego wyciągu Madness też wygląda fajnie


Zdecydowanie najciekawsze miejsce. Trochę zaskakujące, biorąc pod uwagę wycenę drogi :)
W ogóle to dobrze, że nie wiedziałem, że wtedy jakieś zdjęcia były robione :D

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 01, 2014 3:24 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Cz cze 15, 2006 1:04 pm
Posty: 199
Lokalizacja: Bielsko-Biała/Czechowice
Pięknie muszę się tam kiedyś wybrać, zarówno lewy jak i prawy filar wyglądają obiecująco, ciekawe formacje i ładne wizualnie, ostatnio widziałem foty z prawego i też oferuje sporo dobrego terenu


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 01, 2014 7:34 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 18, 2009 3:07 pm
Posty: 1641
Lokalizacja: MARCIN NH Kraków
Madness napisał(a):
słońce daje nam nieźle popalić


Smażyło prawda? :)
Przy okazji fajne zdjęcie ściany zrobiliście.

_________________
prawdziwe życie to górska przygoda


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lip 03, 2014 8:12 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
jak zwykle świetne zdjęcia no i fajna akcja :wink: widzę, że dobrze Ci się układa współpraca z Kilerusem :wink:

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL