Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 1:33 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn sty 05, 2015 2:16 pm 
Nowy

Dołączył(a): Pn paź 13, 2014 9:57 am
Posty: 20
Cześć!

W miniony weekend (2/3 stycznia) wreszcie udało się nam rozpocząć tegoroczny sezon zimowy.

Z uwagi na informacje śniegowe i prognozy pogody znowu na tę okazję wybraliśmy się w Beskid Żywiecki bo tam była największa szansa na śnieg i optymistycznie zapowiadały się opady na weekendową noc.

Szliśmy trasą: Korbielów - Przeł. Przysłopy - Uszczawne - Hala Miziowa - Trzy Kopce - Rysianka - Redykalny Wierch - Hala Boracza - Prusów - Węgierska Górka.

Jak zaczynaliśmy to w dolinach praktycznie nie było śniegu. Za to było mnóstwo lodu. Dopiero powyżej ok. 1000 mnpm pojawiły się jakieś warunki narciarskie.

Największe nadzieje mieliśmy na odcinek Hala Miziowa - Trzy Kopce (w zasadzie dla tego odcinka wybraliśmy cel wycieczki). Śnieg rzeczywiście był w odpowiednich ilościach, ale niestety przede wszystkim była szreń i lodoszreń. Było bardzo twardo i bardzo "ślisko" jak na nasze śladówki i ograniczone umiejętności. Naprawdę ciężko się szło. Jedyny odcinek z naprawdę dobrymi warunkami trafił się nam na zjeździe z trzech Kopców w stronę Rysianki. Ale to i tak była tylko namiastka tego, co czekało nas następnego dnia.

W nocy, zgodnie z prognozami posypał śnieg. Zrobiło się bajkowo - wreszcie przyszła zima! Na twardy podkład sypnęło kilkanaście centymetrów śniegu i wędrowało się po tym naprawdę cudownie! Niestety szybko pojawiły się skutery (a raczej kolesie na skuterach), którzy rozjeździli śnieg i zabrali przyjemność zakładania śladu.

W schroniskach mnóstwo ludzi, w tym wiele rodzin z dziećmi (chyba jeszcze trwały noworoczne turnusy pobytowe). Na szlakach zdecydowanie więcej pieszych. Poza skiturowcami nie spotkaliśmy nikogo na sprzęcie BC. pomimo sporego ruchu turystycznego niespodzianką okazał się zupełnie nieprzetarty grzbiet Prusowa.

Było stosunkowo ciepło. W sobotę ok -2C, w niedzielę rano -6. Bardzo silnie wiało co potęgowało odczuwanie zimna oraz dawało po gębie padającym śniegiem.

Jak kończyliśmy wciąż sypał śnieg. O ile nie nadejdzie odwilż albo inny kataklizm to zapowiadają się bardzo dobre warunki. Opady praktycznie były tylko w górach. O ile np. w Węgierskiej Górce gdzie kończyliśmy wycieczkę było zimowo, białe drogi, itp. to już w Żywcu w zasadzie było tylko przyprószone śniegiem i czarne jezdnie. W niedzielę, niżej jeszcze nie było dobrych warunków. Tam gdzie wcześniej nie było podkładu, wystawały kamienie, trafiało się wiele przycierek, itp. Poniżej ok. 600 mnpm w zasadzie trzeba było wziąć narty na huzara - także na odkrytym terenie. Wiatr wywiewał wszystko co zdążyło napadać.

Parę fot z wycieczki: https://picasaweb.google.com/klubik.karpacki/ZaSniegiem

Dzieci świetnie sobie poradziły, pomimo, że była to pierwsza wyrypa w tym sezonie i trudne, wymagające warunki. Sam nie wiem, jak dzieci to robią - nigdy nie byli na żadnym kursie narciarskim, po prostu dostali narty i chodziliśmy najpierw na płaskie mazowieckie tereny a potem w góry. Trochę się tylko obawiam, czy metody intuicyjne nie spowodują, że potem trudno im będzie stosować właściwe techniki poruszania się na nartach.

PABLO
-------------------------------------------------------------------------------------------------
1994-2014 - 20 lat wycieczek Klubu Karpackiego w Karpaty rumuńskie i ukraińskie.
>>> Zapraszam na stronę WWW Klubu Karpackiego: http://www.klub-karpacki.org


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sty 05, 2015 8:13 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Cz wrz 04, 2008 11:35 am
Posty: 1231
suuuper! :)
Ja moich (nieco większych wtedy) zapięłam w biegówki za domem na 30 minut, a potem zabrałam w Czeskie Jeseniki i od razu machnęli 18 km :)
Ale to było 2 lata temu, rok temu w najbliższej okolicy śniegu nie było, teraz czekamy na śnieg.
Pozwolisz, że jak się da, to skopiujemy trasę - jak Twoi dali radę, to moi też dadzą, a dobrze sobie pooglądać, którędy droga wiedzie.

Gratulacje! Przekaż gratulacje Małym Turystom! No morda mi się cieszy, jak zdjęcia oglądam! :)

_________________
pozdrawiam
---------------------------
Lepsze od gór są tylko góry!
- krasnoludzkie


Ostatnio edytowano Pn sty 05, 2015 8:16 pm przez anninred, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sty 05, 2015 8:15 pm 
Swój

Dołączył(a): So mar 15, 2014 9:24 pm
Posty: 95
Lokalizacja: Lodz
Bardzo fajna tura!!!Gdzie nocowaliscie po pierwszym dniu,bo chyba dalej niz na Miziowej :) ?? Mniej wiecej ile km zrobiliscie bo wydaje mi sie ze kolo 30 w sumie:) no i te narty...super sprawa :) mlodzi dali rade :)
Fajne foty i zajrzalem na inne galerie,i widze ze bede mial co ogladac w zimowe wieczory :)
Podzielam zdanie poprzedniczki :))

_________________
BW.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt sty 06, 2015 6:54 pm 
Nowy

Dołączył(a): Pn paź 13, 2014 9:57 am
Posty: 20
anninred napisał(a):
suuuper! :)
Ja moich (nieco większych wtedy) [...] teraz czekamy na śnieg [...] jak Twoi dali radę, to moi też dadzą


A ile teraz mają lat? Zawsze można spróbować połączyć siły.

Bartos79 napisał(a):
Gdzie nocowaliscie po pierwszym dniu,bo chyba dalej niz na Miziowej :) ?? Mniej wiecej ile km zrobiliscie


Wyjątkowo nocowaliśmy w schronisku, bo zwykle biwakujemy w namiocie. Starszy jest po zapaleniu płuc i to było takie rozruszanie się po chorobie.

Mieliśmy ze sobą sprzęt biwakowy na wszelki wypadek, ale z uwagi na niepewny stan starszego syna, planowaliśmy nocować w schronisku na Rysiance. Tam były tłumy ludzi, wieczorem przerzuciliśmy się więc na Lipowską - tam załapaliśmy się na ekskluzywną glebę na świetlicy. Wyszło wiec tanio i wygodnie.

Dystansu jeszcze nie liczyłem - ale wg tego co podają na mapie (czasem się mylą) będzie niecałe 30 km i ponad tysiąc metrów podejścia - głównie pierwszego dnia. Dystans w sam raz na rozruszanie się. Niestety śnieg pierwszego dnia był bardzo trudny do wędrówki.

Bartos79 napisał(a):
Fajne foty i zajrzalem na inne galerie,i widze ze bede mial co ogladac w zimowe wieczory :)


Dzięki i zapraszam do oglądania! Będę się starał co jakiś czas coś nowego podrzucić.

PABLO


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt sty 06, 2015 9:53 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Cz wrz 04, 2008 11:35 am
Posty: 1231
Teraz mają sporo - prawie 15 i prawie 12. Lekko mniejszą wytrzymałość niż my, ale dojdą wszędzie:)
Co do połączenia sił - dzięki!
Tylko, że my logistycznie jesteśmy teraz beznadziejni (praca w tygodniu i w soboty, do tego rozmyte wolne w pracy z feriami dzieci, no totalne dno...).
Wyrwiemy do Rejviz - przedwczoraj spadło tam trochę śniegu i już nawet ślad założyli, nie żebyśmy potrzebowali:)

Ślepiłam w mapę dokładnie, którędy jechaliście - spory kawałek! Jeszcze tam nigdy nie byłam:)
Gratulacje za fajną wyprawę, całą moją rodzinę zgoniłam do podziwiania zdjęć :)

_________________
pozdrawiam
---------------------------
Lepsze od gór są tylko góry!
- krasnoludzkie


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google Adsense [Bot] i 20 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL