Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest So kwi 20, 2024 2:11 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: N sty 18, 2015 6:32 pm 
Swój

Dołączył(a): Wt lip 27, 2010 10:55 am
Posty: 88
Lokalizacja: małopolska
Korzystając z zapowiadanej pięknej pogody na 13 stycznia postanowiliśmy powrócić w Wielką Fatrę, gdzie ubiegłego roku co prawda dotarliśmy na Płoskę, jednak warunki nie pozwoliły na podziwianie widoków, jak również na dalszą marszrutę główną granią w stronę Ostredoka i Kriżny. Wyjeżdżamy z Krakowa kilka minut po 5 i po ponad 2,5 h meldujemy się w Vysnej Revuc, gdzie jak ostatnio parkujemy samochód bezpośrednio przy początkowym punkcie szlaku żółtego na Płoskę, zaraz przy niewielkiej przydrożnej kapliczce. Tutaj w przeciwieństwie do mijanych po drodze miejsc, sporo śniegu, więc postanawiamy ubrać rakiety śnieżne i tak wyposażeni rozpoczynamy marsz ku Płosce. Do pokonania mamy ok. 600 metrów przewyższenia, co zgodnie z mapą ma nam zająć ok. 2 godzin. Początkowo idziemy polną drogą, następnie wkraczamy w las i wciąż zdobywając wysokość, po ok. 30 minutach wychodzimy już na odkryty teren, skąd mamy pierwsze i do tego rozległe widoki. Pogoda nas tego dnia rozpieszcza, nad nami bowiem bezchmurne niebo, w powietrzu niewielki mróz, na podłożu przyjemny sypki śnieg, który mógłby utrudnić nasz marsz, nam jednak nie przeszkadza, bo na nogach mamy rakiety śnieżne. Po drodze spotykamy tylko jednego ski -tourowca zjeżdżającego z góry, my zaś z pewnym opóźnieniem, bo po ok. 2 godzinach docieramy do Przełęczy pod Płoską. Tu już panuje prawdziwa sroga zima, co szczególnie uwydatnia się w nawianym śniegu przy niewielkiej chatce bezpośrednio pod przełęczą. W tym miejscu czuć już, że w całej planowanej dalszej trasie będzie towarzyszył nam już mocny wiatr. Widoki jednak przepiękne. Na pierwszym planie widzimy Cierny Kamien ( 1479 m n.p.m.), a dalej Mincol (1397 m n.p.m.). Między nimi na północnym – wschodzie wyłaniają się Tatry, na wschodzie Niżne Tatry, z kolei bardziej na północ widzimy Salatyna i Wielkiego Chocza, a dalej na lewo całą grań Małej Fatry z pięknym ugrupowaniem Stoha, Wielkiego Rozsutca i Małego Rozsutca.

Obrazek
podejście

Obrazek
widok na Cerny Kamien z podejścia

Obrazek
chatka pod Przełęczą pod Płoską

Obrazek
ponad przełęczą pod Płoską, w oddali Tatry i Niżne Tatry

Z przełęczy do szczytu mamy jeszcze ok. 30 minut, jednak wiatr nie ułatwia nam podejścia płaskim i niekończącym się stokiem Płoski. Wieje naprawdę mocno, co tylko wzmaga uczucie chłodu, więc na ręce wędrują grube rękawice, a na głowę poza czapką j kapturem również chustka względnie szalik obejmujący nos i usta. Wraz ze zbliżaniem się do szczytu powiększają się nie tylko widoki ale i siła wiatru. Chwilę stoimy na niezwykle obszernym i płaskim wierzchołku Płoski (1532 m n.p.m.), po czym co prędzej schodzimy czerwonym szlakiem prowadzącym granią w stronę Ostredoka (1592 m n.p.m.) i Kriżny (1574 m n.p.m.). Poza mocnym wiatrem pogoda jest przepiękna, panuje też bardzo dobra przejrzystość powietrza. Z Płoski na Ostredoka mamy ok. 1:45 h, jednakże po zejściu na Przełęcz Chyżky, rozdzielającą Płoskę od dalszej części grani prowadzącej na Ostredoka i widząc panujące tam warunki (wiatr tworzy zadymkę), rezygnujemy z dalszej wyprawy granią i zwracamy się w stronę północną w kierunku Borisova (1509 m n.p.m.). Rezygnuje z żalem, bo być może dobra przejrzystość powietrza pozwoliłaby mi na dostrzeżenie z wierzchołka Ostredoka nawet i kilku alpejskich wzniesień z Schneebergiem na czele. Co jednak ważne dla nas między Płoską a Borisovem ulokowano Chatę pod Borisovom, gdzie będziemy się mogli nieco ogrzać i odpocząć.

Obrazek
widok ze szczytu na Tatry i Niżne Tatry

Obrazek
w stronę Ostredoka i Kriżny

Obrazek
Przełęcz Chyżky między Płoską a Suchym Wierchem

Obrazek
widok z Chyżky na Borisov, w oddali Mała Fatra


K. decyduje się na strawersowanie Płoski szlakiem niebieskim, ja jednak widząc ilość śniegu i spory spadek terenu, spodziewam się tam nieprzyjmenego przejścia szczególnie w rakietach śnieżnych, wobec czego decyduje się na powrót na Płoskę i dopiero z niej zejście pod Borisov. Na wierzchołku pierwsi tego dnia turyści, po czym zejście niezwykle stromym jak na tamtejsze warunki zboczem w lodzie i zmrożonym śniegu oraz w bardzo porywistym, niemal przewracającym mnie wietrze. Ciesze się ze rakiety śnieżne wyposażone są w kolce, bo w innym wypadku mogło by być różnie z zejściem.

Obrazek
trawers Płoski szlakiem niebieskim

Po ok. 1 h docieram do schroniska, po drodze wypatrując K., który tymczasem przedziera się jak się okazało niezwykle niedogodnym tego dnia niebieskim szlakiem. W okolicach schroniska piękna zima, nieprzedeptany śnieg i tylko dwóch turystów narciarzy w środku, którzy zdążyli zjechać na nartach z Borisova. Po ok. 15 minutach oczekiwania do schroniska dociera K., tu ok. godzinna przerwa na posiłek i odpoczynek, po czym wracamy w stronę Płoski. Nie zdecydowaliśmy się na wyjście na Borisova, gdzie ze schroniska jest ok. 40 minut drogi, jednakże w warunkach letnich. Jest już jednak godz. 14, do zmierzchu mamy zatem niewiele ponad 2 godziny, a my musimy pokonać jeszcze ponad godzinne podejście na Płoskę i 2 godzinne zejście do samochodu.

Obrazek
węzeł szlaków nieopodal schroniska

Obrazek
widok na schronisko i górujący nad nim Borisov

Obrazek
wnętrze Chaty pod Borisovom

Droga na Płoskę jest bardzo nieprzyjmena z uwagi na silny wiatr i oblodzenie stoku, z kolei droga na dół nie sprawia już żadnych trudności i ok. godz. 16:15 docieramy do auta. Droga powrotna mija bez przeszkód, więc ok. godz. 19 dojeżdżamy do Krakowa.

Obrazek
powrót na Płoskę

Obrazek
grób wojaka na szczycie, w oddali Mała Fatra

Obrazek
węzeł szlaków na szczycie

Obrazek
widok z drogi zejściowej na Tatry Niżne

Obrazek
w pobliżu Przełęczy pod Płoską

Ostredok i Kriżna dalej się nie dały, zatem nie pozostaje wierzyć w nic innego jak prawdziwość przysłowia: „do trzech razy sztuka”.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sty 19, 2015 2:54 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10403
Lokalizacja: miasto100mostów
Kolejna bardzo zachęcająca relacja z Wielkiej Fatry. Miło się czytało, dzięki.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sty 19, 2015 5:04 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 29, 2007 8:31 pm
Posty: 3185
Lokalizacja: Nowy Sącz
Narobiłeś mi smaka na podobną turę. Byle do lutego.

_________________
http://naszczytach.cba.pl/ Aktualizacja 2023 - nowe: Góry Skandynawskie, Taurus w Turscji, Alpy Julijskie, Kamnickie, Ennstalskie, Tatry Bielskie, Murańska Planina, Haligowskie Skały i wiele innych. Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sty 19, 2015 5:27 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
gouter napisał(a):
Narobiłeś mi smaka na podobną turę


mi też :) wybieram się już tam chyba 3 rok i jakoś nie mogę tam trafić. W tym roku obowiązkowo :)

Remus napisał(a):
być może dobra przejrzystość powietrza pozwoliłaby mi na dostrzeżenie z wierzchołka Ostredoka nawet i kilku alpejskich wzniesień z Schneebergiem na czele

myślisz, że było by widać? Przecież to spory kawał od Fatry.

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sty 19, 2015 7:41 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 29, 2007 8:31 pm
Posty: 3185
Lokalizacja: Nowy Sącz
zephyr napisał(a):
mi też :) wybieram się już tam chyba 3 rok i jakoś nie mogę tam trafić. W tym roku obowiązkowo

Ja byłem trzy lata temu na Zvoleniu, widoki naprawdę były zacne, jedne z najciekawszych w słowackich Karpatach
Obrazek
Obrazek

_________________
http://naszczytach.cba.pl/ Aktualizacja 2023 - nowe: Góry Skandynawskie, Taurus w Turscji, Alpy Julijskie, Kamnickie, Ennstalskie, Tatry Bielskie, Murańska Planina, Haligowskie Skały i wiele innych. Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sty 19, 2015 10:45 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 04, 2010 5:34 pm
Posty: 419
Lokalizacja: Rybnik / Piding
Cytuj:
Rezygnuje z żalem, bo być może dobra przejrzystość powietrza pozwoliłaby mi na dostrzeżenie z wierzchołka Ostredoka nawet i kilku alpejskich wzniesień z Schneebergiem na czele

Poważnie jest to możliwe? :shock:

Fajna wycieczka w taką pogodę :). Też muszę kiedyś pojechać ciut głębiej w tę Słowację...

A jeszcze chciałem zapytać, czy warto było brać przy tych warunkach rakiety? W sumie śniegu niewiele...
Też kupiłem niedawno i próbuję wyczaić, kiedy zasadne jest je zabierać. Niedawno byłem w Tatrach po sporych opadach i trójce lawinowej, i praktycznie były bezużyteczne. Przy sypkim śniegu i tak się zapadałem, a przetorowane tunele przez ludzi bez rakiet były wąskie, przez co kopałem się rakietami po kostkach...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sty 19, 2015 11:38 pm 
Swój

Dołączył(a): Wt lip 27, 2010 10:55 am
Posty: 88
Lokalizacja: małopolska
Krabul napisał(a):
Kolejna bardzo zachęcająca relacja z Wielkiej Fatry. Miło się czytało, dzięki.

Dzięki, mam nadzieje, że kogoś zachęciłem do tego jakże pięknego, a zarazem dość pustego pasma górskiego.

gouter napisał(a):
Narobiłeś mi smaka na podobną turę. Byle do lutego.

Dzięki. Ten Twój Zwoleń też całkiem fajny. Chyba jeszcze zawitam w Wielką Fatrę nie jeden raz.

zephyr napisał(a):
myślisz, że było by widać? Przecież to spory kawał od Fatry.

Kyjo napisał(a):
Poważnie jest to możliwe?


Bazuje na informacjach znalezionych na dalekieobserwacje.eu Ludzie tworzą tam symulacje widoków z danych miejsc na stronie
http://www.udeuschle.selfhost.pro/panor ... oramas.htm i ponoć z Ostredoka w dobrych warunkach można zobaczyć Schneeberga. Odległość to ponad 250 km, ale nie takie odległości ludzie tam zamieszczają. Znalazłem na stronie też taką symulacje:

Obrazek

Sam jestem ciekaw czy ktoś kiedyś trafi z warunkami.Potrzebna do tego będzie na pewno konkretna inwersja, dlatego nie sądzę by w ostatni wtorek, pomimo dobrej widoczności dało się ustrzelić tego Schneeberga (tu jako Klosterwappen)

Kyjo napisał(a):
A jeszcze chciałem zapytać, czy warto było brać przy tych warunkach rakiety? W sumie śniegu niewiele...


Zastanawialiśmy się w drodze na Słowacje czy rakiety się nam przydadzą. Na miejscu zdecydowaliśmy się je założyć, bo pomimo dość sypkiego śniegu i max.20 cm pokrywy śnieżnej, nie wiedzieliśmy co nas czeka u góry. Ostatecznie był to dobry wybór, bo szczególnie w miejscach gdzie leżał mocno zmrożony śnieg bardzo ułatwiały przejście. Zdarzały się też miejsca gdzie świeży śnieg przykrywał zalodzoną ścieżkę i tam bez rakiet ( czego próbowałem) szło się niezbyt konfortowo. Bardzo też pomogły w zejściu północnym stokiem Płoski, gdzie było naprawdę ślisko, a dzięki rakietom miało się jakąś stabilność. Były też miejsca, np. między schroniskiem pod Borisovom, a podnóżem Płoski, gdzie wydawało się, że śniegu było nieco więcej i była to zupełnie nieprzetarta pokrywa, a w którym rakiety zdecydowanie przyspieszyły marsz. Jeśli tylko masz możliwość przymocować rakiety do plecaka, zawsze możesz je ze sobą zabrać i próbować już na miejscu w różnych warunkach śnieżnych. Dużo też zależy od wagi danej osoby, bo mnie miejscami śnieg nie przeszkadza, a już mojemu cięższemu koledze tak i jemu rakiety mogą się w tym samym czasie przydać.


Ostatnio edytowano Wt sty 20, 2015 7:22 pm przez Remus, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt sty 20, 2015 7:37 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 31, 2007 9:46 pm
Posty: 4464
Lokalizacja: GEKONY
Nie będę po raz n-ty pisał, że Fatra jest zajebista :mrgreen:

_________________
A ja dalej jeżdżę walcem, choćby pod wałek trafić miał cały świat.

http://summitate.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt sty 20, 2015 8:04 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 08, 2011 12:50 pm
Posty: 2793
Ale jeszcze słabo ze śniegiem, czy mi się wydaje że z Ploski do Rewuczy dało by się na nartach zjechać?

_________________
wertykalnie
flickr


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt sty 20, 2015 7:20 pm 
Swój

Dołączył(a): Wt lip 27, 2010 10:55 am
Posty: 88
Lokalizacja: małopolska
semow napisał(a):
Ale jeszcze słabo ze śniegiem, czy mi się wydaje że z Ploski do Rewuczy dało by się na nartach zjechać?


Jak najbardziej można zjechać z Płoski do Rewuczy na nartach. Spotkaliśmy z resztą narciarza, który tak sobie zjeżdżał. Generalnie Wielka Fatra to doskonałe pasmo do przemierzania na nartach.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt sty 20, 2015 10:11 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 08, 2011 12:50 pm
Posty: 2793
To ja wiem, tylko pytam jak ze śniegiem z tej strony? :mrgreen:

_________________
wertykalnie
flickr


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt sty 20, 2015 11:07 pm 
Swój

Dołączył(a): Wt lip 27, 2010 10:55 am
Posty: 88
Lokalizacja: małopolska
W ostatni wtorek nie byłoby z tym problemu. Zjazd gwarantowany od góry do dołu. Wszystko ładnie przysypane. Od tego czasu nie sądzę by sytuacja uległa diametralnej zmianie.


Ostatnio edytowano Śr sty 21, 2015 9:35 am przez Remus, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sty 21, 2015 7:37 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 08, 2011 12:50 pm
Posty: 2793
Dzięki!

_________________
wertykalnie
flickr


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lut 10, 2020 1:42 pm 
Swój

Dołączył(a): Wt lip 27, 2010 10:55 am
Posty: 88
Lokalizacja: małopolska
W mojej relacji pisałem, iż jest prawdopodobieństwo zobaczyć z Ostredoka w Wielkiej Fatrze masyw Schneeberga w Alpach. W styczniu 2020 r. zostało to potwierdzone. Dla zainteresowanych tą tematyką polecam:

http://www.dalekieobserwacje.eu/alpy-au ... st-wanted/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL