Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 30, 2024 12:27 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Dwie turnie
PostNapisane: So maja 02, 2015 12:12 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
Na week zapowiadane było ocieplenie i 3 lawinowa w godzinach południowych. Razem z bratem postanawiamy wybrać się w dol. Staroleśną. Mam pewien plan ale stwierdziliśmy, że na miejscu po sprawdzeniu warunków śnieżnych zdecydujemy gdzie pójdziemy. Z parkingu w Starym Smokowcu wyruszamy o ok. 6:30. Droga na Hrebienok mija szybko aczkolwiek czuję już, że to nie jest mój dzień. Po kilku minutach skręcamy w dol. Staroleśną. Śnieg jest twardy więc idzie się dobrze. Robimy krótką przerwę w Wyżnim Staroleśnym Ogrodzie. Mijają nas wyłącznie skiturowcy. Warunki są dobre, więc ustalamy, że atakujemy Drobną Turnię od Drobnej Przełączki :) Schodzimy zatem ze szlaku i przechodząc po lawinisku które zeszło z Pośredniej Przełęczy idziemy w stronę Strzeleckiej Kotliny.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Okazuje się, że kilku skiturowców ze Słowacji ma podobne plany. Udają się na Żółtą Ławkę zatem nie jesteśmy sami. Po dojściu pod Drobną Turnię Słowacy skręcają w prawo natomiast my idziemy dalej na wprost w kierunku Wyżniej Sokolej Przełączce. Następnie drogą WHP 2519 wychodzimy na przełęcz. Śnieg w żlebie jest mocno zmrożony i jest go sporo zatem po progach nie ma ani śladu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Soloka Turnia

I tutaj wpada mi w oko sąsiedni szczyt czyli Sokola Turnia :) Wygląda bardzo interesująco. Szybki rzut oka do WHP. Okazuje się, że droga pd. wsch granią nie sprawia większych trudności. Wybieramy jednak troszkę inny wariant. Postanawiamy wyjść jak najwyżej po śniegu. Plecaki zostawiamy na przełęczy i po kilkudziesięciu metrach dochodzimy do kominka i tutaj zaczyna się robić ciekawie.

Obrazek

Wychodzę kilka metrów z prawej po czym trawersuję lekko w lewo i ciasnym zacięciem wychodzę na grań. Następnie robię trawers po stronie dol. Lodowej pod skalnym blokiem. Śnieg w tym miejscu jest już słabo związany. Przekonuję się o tym po chwili jak spory jego kawałek wyjeżdża mi spod nóg. Na szczęście chwyty w tym miejscu były dobre i obyło się tylko na strachu. Następnie skręcam w lewo i przez problematyczny próg wchodzę znów na grań. Jeszcze tylko parę metrów i jesteśmy na szczycie :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widoki ze szczytu są świetne na obie doliny :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Drobna Turnia widziana z Sokolej Turni

Wyjście zajęło nam dużo więcej czasu niż zakładaliśmy zatem robimy tylko kilka zdjęć i tą samą drogą schodzimy na przełęcz.

Obrazek

Robimy krótki odpoczynek. Zabieramy plecaki i ruszamy na drugi szczyt. Idziemy prawą stroną grani. Następnie w prawo po skałkach w kilka minut wchodzimy na szczycie Drobnej Turni :D

Obrazek

Obrazek

Na szczycie znajduje się ciekawe kowadło zatem postanawiamy je zdobyć ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Musimy się spieszyć ponieważ żleb spadający z Żółtej Ławki do Dol. Staroleśnej jest już cały w słońcu. Schodzimy w stronę przełęczy własnym wariantem ponieważ droga opisana w WHP posiada kiepski śnieg. Zejście jest czuje z jednym miejscem nieco trudnym.

Obrazek

Na przełęczy chowamy linę i w sporych odstępach schodzimy na dół trzymając się bardzo blisko skał po prawej. Zapadamy się prawie do kolan zatem schodzimy bardzo ostrożnie. Słońce na dodatek grzeje niemiłosiernie.

Obrazek

Po kilkudziesięciu minutach lekkiego stresu jesteśmy w końcu bezpieczni na szlaku. Padam na twarz. Robimy kilkuminutowy odpoczynek regeneracyjny po czym już dość szybko schodzimy na parking w Smokowcu. Wycieczkę kończymy o 16stej. Był to niewątpliwie jeden z naszych najlepszych wypadów w warunkach zimowych :)

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Dwie turnie
PostNapisane: So maja 02, 2015 12:29 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 26, 2013 7:31 am
Posty: 1616
Lokalizacja: Tarnow
Graty za akcję.

_________________
flickr

------

"czekan, jak sama nazwa wskazuje - narzędzie do czekania"
Włodzimierz Firsoff
Taternik 1932 nr 3


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Dwie turnie
PostNapisane: So maja 02, 2015 2:02 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 04, 2010 5:34 pm
Posty: 419
Lokalizacja: Rybnik / Piding
Amatorom kowadeł żeś podsunął kolejny cel do wechodzenia ;)

Fajny wypad na koniec zimowego sezonu, warunki cudowne. Gratulacje :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Dwie turnie
PostNapisane: Pn maja 04, 2015 9:28 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10407
Lokalizacja: miasto100mostów
Myślałem juz kiedyś o tym żlebie na wczesną wiosnę, super trasa, a kowadełko na szczycie zacne.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Dwie turnie
PostNapisane: Pn maja 04, 2015 10:03 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
lxix, Kyjo, Krabul dzięki ;)

Cytuj:
Myślałem juz kiedyś o tym żlebie na wczesną wiosnę

od zeszłej zimy bardzo sobie upodobałem wejścia na szczyty śnieżnymi żlebami :) planów mam jeszcze kilka na tego typu akcję bo jest w czym wybierać ;)

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Dwie turnie
PostNapisane: Pn maja 04, 2015 3:55 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn lut 11, 2013 4:09 pm
Posty: 9871
Lokalizacja: FCZ
oryginalny teren i pomysł składa się na "lajka" :wink: :lol:

_________________
NIE MA LEPSZEGO OD MIĘGUSZA WIELKIEGO!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 20 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL