Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz cze 06, 2024 8:09 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr lip 29, 2015 6:08 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 09, 2012 2:17 pm
Posty: 2995
Lokalizacja: Kraków
tekst powstał niejako na kolanie także w razie ewentualnych błędów proszę o spokój...

Obrazek
Kim jesteś? Jesteś zwycięzcą! (fot. Krzychu)

Weekend zbliżał się wielkimi krokami a wraz z nim fala upałów, która miała zalać całą Polskę. Prognozy nie pozostawiały żadnych złudzeń. Nie było więc wyjścia jak wybrać się w Tatry.

Chcąc uniknąć największego słońca i dostać się pod drogę z samego rana z Krakowa wyruszamy o 2:00. Jak na lekko ponad dwie godziny snu nie ma tragedii. O dziwo jestem na chodzie i w dobrym humorze. Rozmawiamy z Krzyśkiem prawie całą drogę toteż cała trasa mija nam bardzo szybko.

Zegarek wskazuje 4:25, gdy z wypchanymi plecakami startujemy w stronę Hrebienoka. Chcąc jak najszybciej dotrzeć pod ścianę już od samego początku narzucamy szybkie tempo. Słońce chowa się jeszcze za pobliskimi szczytami, dlatego nie mamy ani chwili do stracenia.

Po niecałych dwóch godzinach docieramy do Chaty Teryho.
Obrazek
Jemy szybko małe śniadanie po czym ruszamy dalej w stronę naszego dzisiejszego celu.
Obrazek
Mimo, że z oddali widać już półkę, z której mamy rozpocząć wspinanie to dotarcie do niej zajmuje nam jeszcze sporo czasu. Wydaje się, że niepotrzebnie okrążaliśmy staw z prawej strony, ponieważ każda kolejna ekipa, którą widzieliśmy już z góry przychodziła z jego lewej strony.

W końcu jednak udaje nam się dotrzeć na półkę. Ściągamy plecaki, zakładamy sprzęt i wiążemy się. Jako, że droga startuje zacięciem przechodzę z półki w prawo po czym ruszam do góry. Już wna początkowych metrach napotykam dwa stare haki. Nie mam nawet kiedy dołożyć nic swojego a już widzę jak błyszczą się dwa stanowiskowe ringi.

Kiedy zaczynam ściągać do siebie Krzyśka dostrzegamy z góry, że w naszą stronę idzie kolejnych "kilka" zespołów...
Obrazek
Nie chcąc więc tracić ani chwili dłużej ruszam dalej...

Wyciąg drugi, podobnie jak pierwszy nie wykazuje żadnych trudności. Prosto do góry rysami, gdzie następnie z wygodnej półki, kantem filarka dochodzę do drugiego stanowiska. W odróżnieniu od poprzedniego stanu tutaj znajdują się trzy stare haki (jeden pęknięty). Dokładam jeszcze taśmę i daję Krzyśkowi znak, że może iść.
Obrazek
Podczas ściągania do siebie Krzyśka, z racji coraz większej wysokości odsłaniają się kolejne szczyty otaczające całą dolinę.
Obrazek
Zwłaszcza Pośrednia Grań z tej perspektywy robi wrażenie.
Obrazek
Kierując się opisem Semowa ruszam obchodząc przewieszki na prawo po czym dalej w górę a następnie w lewo gdzie staję na wygodnej półeczce. Z półki wprost do góry, gdzie dostrzegam dwa haki. Mimo, że opis Michała sugerował iść dalej, postanawiam zostać przy hakach. Dokładam na wszelki wypadek jeszcze jedną kość i buduję stan.

Wyciąg czwarty jest to w zasadzie spacer po kamieniach. Wychodzę przez kominek, po czym już po głazach i dalej trawie docieram do ringu na dużym bloku. Stanowisko zakładam z taśmy i ringa, ale jak się po później okazało, około pół metra na lewo zamontowany był kolejny ring :-)

Do tego momentu wyciąg czwarty był najdłuższy ze wszystkich. Od stanowiska do stanowiska zeszła nam prawie cała lina. Dodatkowo miejscami były takie przegięcia, że przy wyciąganiu liny czułem się niemal jak na siłowni.

Mimo, że czułem się tego dnia bardzo dobrze, to jednak nie miałem ochoty sprawdzać swoich sił w VI przewieszkach. Dlatego korzystając z rady Michała postanowiłem odbić mocno w prawo. Mimo, że bez trudności to było to dosyć czujne miejsce, ponieważ trzymając rękami ostrza płyty a nogami na tarcie, należało przejść kilka metrów a następnie odbić w wygodny kominek wyprowadzający do piątego stanowiska.

Piąty wyciąg miał stanowić o trudnościach drogi. V miejsce na połogiej płycie. Skoro miało to być najtrudniejsze miejsce to postanowiłem nie żałować asekuracji i oprócz wpięcia się do dwóch haków znajdujących się na drodze dołożyłem dwa friendy.
Obrazek
fot. Krzychu

Po przejściu płyty należało przewinąć się za filarek a następnie kominem dojść do ostatniego stanowiska drogi. Mnie natomiast chyba trochę zamroczyło, ponieważ zamiast pójść kominkiem do góry poszedłem za bardzo w lewo co skończyło się na tym, że wylądowałem w dosyć parchatym terenie. Teren był na tyle nieprzyjemny, że nie bardzo miałem już ochotę nim wracać. Dlatego założyłem stanowisko z bloku, ściągnąłem do siebie Krzyśka, po czym na stanowisko szczytowe doszliśmy od drugiej strony ;-)
Obrazek
Łomnica jak zwykle w chmurach... biedni Ci co płacili za bilety na kolejkę...
Obrazek
I jeszcze rzut oka w stronę Gerlacha, na ścianie którego w trudnościach walczył Michał :-)
Obrazek
W tym momencie wspinaczkę można by zakończyć i zacząć schodzić, jednak co to za droga, która nie kończy się na szczycie? Pakujemy więc jedną żyłę do plecaka i ruszamy dalej w stronę szczytu Lodowej Kopy.
Obrazek
fot. Krzychu
Tutaj ponownie trochę nas poniosło, ponieważ zamiast iść ściśle granią zaserwowaliśmy sobie wycieczkę zboczem w wyjątkowo kruchym terenie. Na szczęście dosyć szybko się ogarnęliśmy i po kilkunastu minutach wyszliśmy już na grań, którą już dalej bez problemów odnaleźliśmy szczyt Lodowej Kopy. Ponieważ jednak byliśmy już lekko zmęczeni targaniem wszystkich tobołów, zostawiliśmy plecaki przy drodze zejściowej i już dalej na lekko poszliśmy w kierunku szczytu.
Obrazek
Nasz plan z początku dopuszczał jeszcze możliwość wejścia na Lodowy Szczyt. Jednak po dojściu na "wierzchołek" Kopy, postanowiliśmy odpuścić ten pomysł. Po pierwsze dlatego, że było już stosunkowo późno a po drugie dlatego, że nie bardzo mieliśmy ochotę targać ze sobą dwie liny oraz cały szpej. Rzuciliśmy tylko okiem na grań prowadzącą na szczyt Lodowego po czym stwierdziliśmy, że jeszcze go odwiedzimy jak nie z tego to z innej strony.
Obrazek
Mimo, że nie znaliśmy za bardzo drogi zejściowej to postanowiliśmy iść "na czuja". W końcu droga na Lodową Przełęcz wyglądała dosyć ewidentnie.

Droga z przełęczy niestety zaczęła się dłużyć. Z każdym kolejnym krokiem co raz bardziej zaczynałem odczuwać zmęczenie. Mimo to dłuższą przerwę postanowiliśmy sobie dopiero zrobić przy schronisku. W końcu czekało nas jeszcze zejście po głazach, którego najbardziej się obawiałem.
Obrazek
Niestety, ale musiałem schodzić bardzo ostrożnie. Dwa tygodnie wcześniej, po raz kolejny skręciłem sobie kostkę...
Dojście do Chaty Zamkowskiego to istna droga przez mękę. Obaj z Krzyśkiem byliśmy już wykończeni. Myślałem już, że droga nigdy się nie skończy. Mimo korzystania ze skrótów prowadzących do Hrebienoka poruszałem się już chyba tylko siłą woli. Pewnie jakbym się przewrócił to już nie dałbym rady wstać. Nie chcieliśmy jednak robić przerwy, ponieważ każda minuta postoju, to kolejna minuta oddzielająca nas od wejścia do auta. A przecież jeszcze zostaje 2 i pół godziny drogi powrotnej do Krakowa...
Na szczęście w końcu udaje się osiągnąć cel i po godzinie 19 dochodzimy na parking. Tam pakujemy nasze plecaki do bagażnika po czym ruszamy po niemal 15 godzinach akcji do domu. Na szczęście tym razem droga się nie dłuży a my odpoczywając zmierzamy w kierunku naszego celu...

Galeria moja: https://www.flickr.com/photos/szymkowsk ... 5413760016 i galeria Krzyśka: https://www.flickr.com/photos/119310171 ... 5219423938

_________________
blog.marcinszymkowski.pl

"W warunkach normalnych najwięcej pomaga technika. Natomiast w sytuacjach wyjątkowych najważniejszy jest hart ducha." - Walter Bonatti


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lip 29, 2015 8:13 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr lut 16, 2005 8:51 am
Posty: 2378
Lokalizacja: Nowy Sącz
Widze, że kolejny forumowy klasyk się tworzy. Jak do tej pory to chyba najlepsza tatrzańska Cesta jaką robiłem po stronie słowackiej.

_________________
...energia musi eksplodować w momencie wykonywania zadania, ale cały czas trzeba ją mieć pod kontrolą...
http://picasaweb.google.pl/w.tatrach
gg: 1553749


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lip 30, 2015 12:48 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10406
Lokalizacja: miasto100mostów
No zacnie. Gratuluję.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lip 30, 2015 9:00 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pt mar 26, 2010 11:21 am
Posty: 546
Lokalizacja: Kraków
m__s napisał(a):
Po niecałych dwóch godzinach docieramy do Chaty Teryho.


Zacny czas, milordzie 8)
Fajny szczegółowy opis, przyda się, bo droga chyba w kategorii: koniecznie do zrobienia.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lip 31, 2015 9:28 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 09, 2014 2:19 pm
Posty: 3047
O fotki jak zwykle można się zaciąć :!:
Dziewiąte i trzynaste zdjęcie bardzo fajne.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So sie 01, 2015 1:53 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 07, 2009 1:45 pm
Posty: 907
Moje ulubione kolory sznurków :wink:

zolffik napisał(a):
kolejny forumowy klasyk się tworzy
Trzeba będzie się wybrać!

Robiliście całą drogę w podejściówkach, czy źle widzę?

_________________
"I chłonę. Szukam. Pragnę. Tęsknię. I wiem że będę szukał. Wystarczy raz zasmakować nieznanego."
"Gdzieś pomiędzy początkiem drogi, a szczytem znajduje się odpowiedź na pytanie, dlaczego się wspinamy."
pionowemyśli.pl | fanpage | instagram | flickr


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So sie 01, 2015 6:34 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 09, 2012 2:17 pm
Posty: 2995
Lokalizacja: Kraków
Nie no bez przesady. Na upartego każdy wyciąg oprócz tego za V bym zrobił wpodejściówkach.

_________________
blog.marcinszymkowski.pl

"W warunkach normalnych najwięcej pomaga technika. Natomiast w sytuacjach wyjątkowych najważniejszy jest hart ducha." - Walter Bonatti


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So sie 01, 2015 7:23 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 07, 2009 1:45 pm
Posty: 907
m__s napisał(a):
Nie no bez przesady.
Tak też mi się wydawało, wolałem się jednak upewnić.

_________________
"I chłonę. Szukam. Pragnę. Tęsknię. I wiem że będę szukał. Wystarczy raz zasmakować nieznanego."
"Gdzieś pomiędzy początkiem drogi, a szczytem znajduje się odpowiedź na pytanie, dlaczego się wspinamy."
pionowemyśli.pl | fanpage | instagram | flickr


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N sie 02, 2015 2:14 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn lut 11, 2013 4:09 pm
Posty: 9871
Lokalizacja: FCZ
Krabul napisał(a):
No zacnie. Gratuluję.

:salut:

_________________
NIE MA LEPSZEGO OD MIĘGUSZA WIELKIEGO!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sie 05, 2015 4:32 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 7:54 pm
Posty: 2482
Ktoś tu się rozkręca :) Tak trzymaj! Graty za cestę.

m__s napisał(a):
Skoro miało to być najtrudniejsze miejsce to postanowiłem nie żałować asekuracji i oprócz wpięcia się do dwóch haków znajdujących się na drodze dołożyłem dwa friendy.


No to żeś zaszalał z dokładaniem tej asekuracji :D

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sie 05, 2015 6:58 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 08, 2011 12:50 pm
Posty: 2793
Zdjęcia petarda :mrgreen:

_________________
wertykalnie
flickr


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sie 05, 2015 11:25 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 02, 2014 7:06 pm
Posty: 699
Lokalizacja: Llanfairpwllgwyngyllgogerychwy- rndrobwllllantysiliogogogoch
Fajna relacja a zdjecia nawet na czarno-bialym kindlu - super. Trudno tylko ocenic czy kolory kasku i liny pasowaly do siebie i calej reszty. Tradycyjnie brakuje zdjecia kota i jakiejs etykiety z trunku o bogatym bukiecie ;)

_________________
Zob za zob, glavo za glavo,
Zob za zob, na divjo zabavo!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL