Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pn cze 24, 2024 3:04 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn cze 12, 2017 5:45 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt cze 22, 2012 7:38 pm
Posty: 843
Lokalizacja: siem-ce; m-ce
Jakiś czas temu, gdy wracałem przez Rajec, mój wzrok przyciągnął szczyt w Małej Fatrze Luczańskiej o ciekawym kształcie i łąkowym grzbiecie. W domu dość szybko doprecyzowałem, że jest to górka o wesołej nazwie - Cipcie. Na mojej starej mapie szlaku na nią nie było, ale po sprawdzeniu na słowackiej stronie internetowej okazało się, że Słowacy dwa lata temu otwarli na nią dwa szlaki ze wsi Turie: żółty i niebieski. A jako, że ostatnio trochę zasiedzieliśmy się w Tatrach, tym razem postanowiliśmy zmienić nieco rejon i pojechaliśmy w Małą Fatrę.
Już po drodze pierwsze zaskoczenie: Słowacy dzień wcześniej otwarli wiaduktowy odcinek autostrady D3 na odcinku Zwardoń - Svrcinovec. Chociaż ciężko go nazwać autostradą, bo jest dwupasmowy z ciągłymi ograniczeniami do osiemdziesiątki bądź setki.
Po dojechaniu do Turie ruszyliśmy niebieskim szlakiem do góry akurat w momencie, gdy zaczęły się rozwiewać mgły w dolinach - zjawisko, jak na czerwiec, dość osobliwe.

Obrazek

Niebieski szlak prowadził nas zakosami przez gęste, najpierw iglaste, a następnie bukowe lasy. Po drodze kilka punktów widokowych na Rajecką Kotlinę. No i w końcu dotarliśmy na trawiasty grzbiet górki Cipcie (wolę tej nazwy nie odmieniać , :wink: )z widokiem w głąb Doliny Turskiej. Przed nami wznosił się masyw Kozola, po naszej lewicy Martinske Hole. Fajna miejscówka.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dalej następuje dość strome zejście, krótki odcinek w wąwozie i długi trawers do przełęczy Kobylie. A z przełęczy ostro pod górę. Naliczyłem aż cztery "ścianki".
Szlak wyprowadza na wzniesienie Skalka, które jest doskonałym punktem widokowym oraz miejscem, które latem jest rajem dla zbieraczy jagód.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Odcinek Skalka - Krizava należy do moich ulubionych w Małej Fatrze; dziwię się, że jest tak rzadko uczęszczany.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Od przełęczy pod Krizavą idziemy już głównym grzbietem w kierunku północnym i w końcu mijamy tu pierwszych turystów. W ten sposób docieramy na Mincol (1364 npm); zresztą, nie my jedyni, jak widać na zdjęciu poniżej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nadszedł czas na dłuższy postój, który wiąże się z obserwacjami krajobrazowymi, innych turystów oraz ich psin, odganianiem wszelakiego robactwa, a także zajadaniem się pysznymi kromkami z konfiturką. Szczyt jest również oblegany przez rowerzystów - podejrzewam, że Dolina Turska świetnie się nadaje się na zjazd. Zresztą moglibyśmy nią schodzić żółtym szlakiem, ale my wybieramy niebieski, który prowadzi wzdłuż grzbietu nad doliną.
Po drodze towarzyszą nam ciekawe widoki na Kozol i Hoblik.

Obrazek

Obrazek

Niebieski szlak w dolnej części został zmieniony, my wybieramy tą starszą wersję, z dobrze widocznymi, zamalowanymi znakami na drzewach. Tak też docieramy do linii elektrycznych, które zgodnie z naszym założeniem mają nas doprowadzić z powrotem do Turie. Pierwszy odcinek drutów był jednak zawieszony nad jakąś dolinką, czego w żaden sposób nie dało się odczytać z naszej mapy. Byliśmy więc zmuszeni obejść go dołem.

Obrazek

Obrazek

Zamiast dalej iść dołem przez malownicze pola, jak zahipnotyzowani przez owe linie, ruszyliśmy ku nim do góry. Zrobiliśmy jakieś dwieście metrów przewyższenia, po czym okazało się znowu, że niepotrzebnie, bo Turie leżało centralnie pod nami. Jednak pragnę Was uspokoić, bo ostatecznie jakoś dotarliśmy do auta i wróciliśmy do domu - nie piszę tej relacji z jakiegoś dzikiego ostępu w Małej Fatrze.
Wycieczka, która miała miejsce wczoraj, zabrała nam osiem i pół godziny (w tym błąkanie się na końcu półtora). Zrobiliśmy około 1500 metrów przewyższenia i jakieś 20 kilometrów. No i te Cipcie - prawdziwy mężczyzna/turysta musi je zdobyć :wink: .


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 12, 2017 6:43 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn sie 20, 2012 9:47 pm
Posty: 2380
Lokalizacja: Kraków
Ty powinieneś dostać jakąś nagrodę za popularyzację miejsc, o których przeciętny turysta (jak ja) nie ma bladego pojęcia.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 12, 2017 7:27 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt lip 10, 2007 9:34 pm
Posty: 2525
Lokalizacja: mazowieckie/małopolskie
Zgadzam się z Maćkiem :) Ostatnie zdjęcie świetne.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 12, 2017 8:09 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 09, 2014 2:19 pm
Posty: 3048
Fotki jak zawsze bardzo ładne, ale najbardziej podoba mi się to światło wpadające do lasu :!:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 12, 2017 8:15 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 31, 2007 9:46 pm
Posty: 4470
Lokalizacja: GEKONY
Więc mówisz, że poszedłeś na cipcie... 8)

_________________
A ja dalej jeżdżę walcem, choćby pod wałek trafić miał cały świat.

http://summitate.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr cze 14, 2017 12:27 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
piękna zieleń :!: :shock: wycieczka też bardzo interesująca zwłaszcza widokowo. Tam mnie jeszcze nie było ;)

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL