Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pn maja 20, 2024 6:35 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr wrz 02, 2015 11:30 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 12, 2011 8:15 am
Posty: 386
Lokalizacja: Włocławek
Opcja wyjazdu w Alpy pojawiła się bardzo niespodziewanie. Przynajmniej dla mnie ;) Przypadkowo zapytałam swojego górskiego kompana Daniela jak mu idą przygotowania do wyjazdu na Breithorn & Bishorn, w którym nie zamierzałam brać udziału. Okazało się, że plan utknął w miejscu, gdyż jeden z chłopaków musiał się wycofać a pech chciał, żeby był to osobnik z autem. Wyraziłam wyrazy współczucia i od niechcenia rzuciłam, że gdyby plan był tylko na jeden czterotysięcznik to może udało by mi się dołączyć. Było to we wtorek po południu. Dokładnie 2 doby później podążałam już do Milicza po Danielskiego. Pozostałych członków wyjazdu, których mieliśmy zgarnąć po drodze, w ogóle nie znałam. Radka zgarnęliśmy spod Wrocławia a po Tomka trzeba było nieco odbić z trasy. To ‘nieco’ to tak trochę dużo było ;) Sama droga do Zinal minęła nam dość gładko, chociaż z jedną dolinową pomyłką (crazy nawigacja) no i przydługim czasem podróży – dla mnie 23h w aucie. Dodatkowo miałam średnio ciekawą przygodę ‘zdrowotną’. Jak wiadomo wszem i wobec Szwajcaria słynie z krętych asfaltów i biada tym, których złapie choroba lokomocyjna ;) Ostre prowadzenie samochodu przez Tomka nie załagodziło sytuacji a nawet rozważałabym opcję, że było to samą przyczyną. Podobno dołożyłam błędnikowi swoje czytając książkę, ale po przekroczeniu granicy państwa docelowego długo to przecież nie potrwało, więc po kiego mieszać do sprawy literaturę ;) Ostatnią godzinę przed dojazdem do Zinal spędziłam z głową między nogami (tylko wtedy żołądek nie mógł przesuwać swej zawartości), zlana zimnym potem i z zielonkawym odcieniem na facjacie. Finał nastąpił jednak na koniec naszej ‘samochodowej wędrówki’. Gdy tylko Tomek przekręcił kluczyk w stacyjce, co oznaczało koniec tej krętej gehenny, podniosłam łepetynę do góry i tym samym uwolniłam wkurzony żołądek. Ledwo zdążyłam odpiąć pasy i zrobić dwa kroki za auto. Żeby było ‘zabawniej’ znowu robiłam daną czynność z głową skierowaną w dół i po sekundzie urwał mi się film. Wydawało mi się, że jestem w ciemnym karcerze a współwięźniarki chcą mnie ocucić wodą (trzeba było czytać po drodze „Niekończącą się opowieść” a nie wspomnienia warszawskich powstańców ;) ) W końcu zaczęłam odzyskiwać przytomność i dotarło do mnie, że leżę na trawie a nie w jakiejś czarnej piwnicy a owymi wpółwięźniarkami był Radek, który rzucił do chłopaków „może dać jej wody?”. Kiedy podniosłam się na nogi i oświadczyłam im, że zemdlałam to się trochę zdziwili. Sądzili bowiem, że po hafcie po prostu się położyłam na trawie :D Leżałam tak jeszcze z kwadrans i gdy było już ze mną ‘w miarę’ przeparkowaliśmy auto na polanę dalej. Tam jeszcze chwilę się restowałam i próbowałam przekonać błędnik do współpracy (mieliśmy przecież dzisiaj jakieś 1,7km przewyższenia do zrobienia). Posłuchał :) Zarzuciliśmy torby na niezadowolone plecy i ruszyliśmy na szlak.

Obrazek

Początkowo było niesamowicie ciężko. Brakowało mi i moim współtowarzyszom siły. Kiedy jednak organizm przyzwyczaił się do wysiłku to nawet zaczęliśmy podziwiać widoki ;) Szlak do Cab. de Tracuit jest naprawdę bajkowy. Zielona trawa, wodospad, później skały a nad nimi górujące ośnieżone czterotysięczniki.

Obrazek

Szliśmy powoli, mając w zasadzie gdzieś to czy dojdziemy do schronu za dnia czy już nie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Minęliśmy pierwsze i zarazem ostatnie łańcuchy przed samym budynkiem ok. 20 (czyli po około 6h drogi). Co z tego, że na drogowskazie w Zinal było 4,5h ;)

Obrazek

Załapujemy się, dzięki Tomkowi, na ostatnie wolne miejsca w Cab. de Tracuit i zaczynamy akcję gotowania podziwiając przepiękny zachód słońca i okoliczne olbrzymy.

Obrazek

Obrazek

Po dosłownie kilkunastu minutach zachód słońca zamienia się we wschód księżyca i zza naszego celu – szczytu Bishorn - wyłania się olbrzymia okrągła kula. Wygląda to po prostu niesamowicie… Szczególnie jeszcze przed zobaczeniem „łysego” kiedy to okalające szczyt chmury wyglądają jakby płonęły białym światłem naszego naturalnego satelity. Po wielu ‘ochach i achach’ postanawiamy w końcu zainteresować się naszym pokojem w schronisku i jego wygodnymi łóżkami. Ustawiamy budzik na 5.30 i zapadamy w sen. Mój zostaje zburzony około 2 w nocy, kiedy to 3 alpinistów, z którymi dzieliliśmy pokój, zaczyna się szykować do wyjścia – zapewne na Weisshorn. Zatyczki do uszu jednak potrafią zdziałać cuda i znowu udaje mi się zasnąć (płytko, ale zawsze to odpoczynek). Poranek przebiega nam alpejsko-standardowo czyli przepaki, gotowanie, śniadanie. Trochę nam schodzi i na początku drogi meldujemy się jakoś po 7.

Obrazek

Przywdziewamy raki, wiążemy się liną i zaczynamy wędrówkę lodowcem Turtmann. Szczelin jest sporo, ale wszystkie udaje nam się łatwo pokonać – co najwyżej solidnym skokiem.

Obrazek

Obrazek

Wschodzi słońce i robi się naprawdę gorąco, więc zaczynamy coraz częściej robić krótkie postoje na picie.

Obrazek

Po pewnym czasie (szczęśliwi czasu nie liczą, więc nie wiem po jakim) Daniel zaczyna się źle czuć. Zawroty głowy, spadek tempa marszu… Wiadomo – wysokościówka. Decyduje się zawrócić do schroniska, tym samym rezygnując ze szczytu. Ustalamy, że poczeka na którąś ze schodzących już grup (my byliśmy ostatnią, która wyszła ze schronu) i dołączy się do nich na linę. Zmniejszona o jedną jednostkę, jedyna tego dnia polska ekipa, powoli dalej szkrabie się w stronę szczytu.

Obrazek

Obrazek

Pogoda dopisuje, widoki wspaniałe więc jesteśmy przeszczęśliwi. No może do momentu przekazania plecaka w połowie drogi (dla mnie). Wraz z zarzuceniem tych kilku kilo na plecy moje tempo lekko siada ;) Pomału docieramy na przełęcz przed szczytową i robimy sobie tam przerwę na mały posiłek oraz rzecz jasna – sesję zdjęciową :)

Obrazek

Obrazek

Od szczytu dzieli nas dosłownie kilkanaście kroków stromym nawisem śnieżnym. Kiedy je pokonujemy jest godzina 11 z minutami.

Obrazek

Stajemy na szczycie Bishorn 4.153m npm :) Gratulujemy sobie wzajemnie, szczególnie Radkowi gdyż to jego pierwszy czterotysięcznik.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Następuje kontynuacja sesji, kilka minut dla siebie i zaczynamy schodzenie. Na przełęczy robimy sobie z Radkiem kolejną przerwę a szalony Tomek leci na mały szczyt obok. Zajmuje mu to mniej więcej kwadrans więc szybko zaczynamy wspólną drogę na dół.

Obrazek

Żar leje się z nieba i co chwila ściągamy kolejne warstwy ciuchów. Na lodowcu jestem już w koszulce na krótki rękaw i nadal czuję wszechobecny upał. Drogi na lodowcu się trochę rozchodzą i po pewnym czasie zauważamy, że wybraliśmy niekoniecznie tę najbardziej uczęszczaną i trochę bardziej usianą szczelinami niż poprzednia. Jako że czasami przeskakuję przez jedną i zatrzymuję się niebezpiecznie blisko drugiej, postanawiamy obrać inny wariant i sami wytyczamy nową drogę przez lodowiec. Po pewnym czasie nasz wariant styka się z tym najbardziej uczęszczanym więc czujemy się już nieco lepiej bo znamy teren z drogi na szczyt.

Obrazek

Do schroniska dochodzimy lekko zmęczeni, ale szczęśliwi. Pozwalam sobie na zwycięską colę za niemałą sumę we frankach i wygrzewam się chwilę na ławce. Odpoczywamy jakiś czas, robimy przepak zabierając wszystkie graty z Cab. de Tracuit i ruszamy w drogę do Zinal. Jako że Tomek to taka trochę niewyżyta bestia, to postanawia odłączyć się ode mnie i Radka (Daniel już wcześniej zaczął schodzenie do doliny) i zbiec na dół. Dosłownie: zbiec. Mi nawet przez ułamek sekundy nie przyszło by to do głowy. Miałam ochotę na powolne, spokojne doturlanie się na dół z podziwianiem widoków w trakcie marszu. Tak więc ekipa dzieli się na 3 i każdy spędza ten czas w jakim tempie chce.

Obrazek

Pod koniec zejścia moje nogi a dokładniej palce stóp dają mi się we znaki i ze ślimaczego tempa robi się tempo ‘tiptopowe’ z towarzyszącym silnym bólem od wszystkich otarć i ranek. Przy aucie jesteśmy z „Młodym” około 19. Zdejmuję buty i siadam na trawie. Przez chwilę naprawdę nic mnie nie obchodzi. Chłopaki opowiadają jak to Tomek dogonił Daniela na zejściu a ja zaczynam się robić głodna więc Jetboil idzie w ruch. Noc spędzamy różnie – Daniel & Tomek śpią w aucie (ten drugi osobnik w środku nocu postanawia jednak przenieść się na świeże powietrze) a ja z Radkiem stawiamy na większy komfort i śpimy w namiocie. O świcie ruszamy w drogę. Nie mam już szwajcarskiej choroby lokomocyjnej, o co zadbał kierujący przez ten odcinek Radek, i nawet ponownie sięgam po książkę. Trasa mija nam dobrze, czasami tylko zakwasy dają się we znaki i na postojach chodzimy jak kulejące połamańce ;) Ja jako ostatnia, najdalej mieszkająca istota, we Włocławku melduję się po 3 nad ranem. Kąpiel, 3h snu i do pracy – czas wrócić na ziemię :)

_________________
"Głos wciąż mnie pogania: Ustaw - unieś - oprzyj - hop... Ruszaj się. Spójrz, ile przeszedłeś! Byle tak dalej. Idź, nie medytuj."


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr wrz 02, 2015 7:38 pm 
Nowy

Dołączył(a): N sty 02, 2011 8:32 pm
Posty: 10
Lokalizacja: Włocławek
Gratulacje Karolina - jak zwykle pięknie opisane i zobrazowane... a i moc przygód po drodze :) Pierwszego dnia w pracy zapewne miałaś niezły ogień... :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz wrz 03, 2015 12:18 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 04, 2010 5:34 pm
Posty: 419
Lokalizacja: Rybnik / Piding
Szybka wycieczka, ale konkretna :)

Gratuluję kolejnego 4-tysięcznika i że tym razem obyło się bez większych przygód (nie licząc choroby wysokościowej jeszcze przed wyjściem w góry ;) ).


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz wrz 03, 2015 5:34 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 02, 2014 7:06 pm
Posty: 699
Lokalizacja: Llanfairpwllgwyngyllgogerychwy- rndrobwllllantysiliogogogoch
Wiem, że do śmiechu wtedy ci nie było,ale trudno jest czytać Twoją relację i zachować kamienną twarz :D To zresztą typowe dla Twoich relacji : D Gratulacje za szybką akcję!

_________________
Zob za zob, glavo za glavo,
Zob za zob, na divjo zabavo!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz wrz 03, 2015 8:28 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14891
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
To kiedy chrzciny?

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz wrz 03, 2015 9:24 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 6:58 pm
Posty: 690
Lokalizacja: Dolny Śląsk
kapitalna relacja i kapitalne zdjecia

chyba musimy sie unikac w gorach, bo przyciagasz rozne dziwne przygody :P


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz wrz 03, 2015 9:33 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 12, 2011 8:15 am
Posty: 386
Lokalizacja: Włocławek
Dzięki herkulesie19 von Maćku :D W pracy byłam lekko śnięta ale dałam radę przez całe 8h ;)

Kyjo & Zombie - dzięki :D Cieszę się, że me przygody zawsze Cię rozśmieszają słoweński towarzyszu :D

Fenomen - również thx! Z tym unikaniem to widzisz - samo wychodzi :D

_________________
"Głos wciąż mnie pogania: Ustaw - unieś - oprzyj - hop... Ruszaj się. Spójrz, ile przeszedłeś! Byle tak dalej. Idź, nie medytuj."


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So wrz 05, 2015 9:56 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
kiedy to byliście? Byłem na tym szczycie rok temu a dokładniej 17-18 sierpnia i w drodze na szczyt nie przechodziło się przez żadne szczeliny. Może dlatego, że tok temu było bardzo dużo śniegu jak na sierpień. Dojście do schroniska to niezła wyrypa zwłaszcza początek.
Graty za akcję :) że też chciało Wam się jechać taki kawał tylko na jeden szczyt ;)

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn wrz 07, 2015 1:49 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 12, 2011 8:15 am
Posty: 386
Lokalizacja: Włocławek
Wiem zephyr żeś był rok temu - obiła mi się o oczka Twa relacja ;)
Byliśmy teraz - 28-30.08, śniegu wiele nie było ale za to szczelin było naprawdę sporo ;)
Dzięki! Chciało a zaraz potem nie chciało ;) Strasznie dużo 'roboty' w naprawdę krótkim czasie :)

_________________
"Głos wciąż mnie pogania: Ustaw - unieś - oprzyj - hop... Ruszaj się. Spójrz, ile przeszedłeś! Byle tak dalej. Idź, nie medytuj."


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn wrz 07, 2015 6:42 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N wrz 11, 2005 1:39 am
Posty: 1740
Lokalizacja: Zamość
zephyr napisał(a):
że też chciało Wam się jechać taki kawał tylko na jeden szczyt ;)


Pasja :)

Bardzo lubię czytać Twoje relacje, masz dar do pisania. Choć rejony jakie odwiedzasz będą raczej póki co marzeniem dla mnie.

kaarcia84 napisał(a):
Podobno dołożyłam błędnikowi swoje czytając książkę,


Czytanie może pogorszyć samopoczucie w aucie czy busie?

kaarcia84 napisał(a):
(trzeba było czytać po drodze „Niekończącą się opowieść”


I zobaczyć białego smoka ;)

_________________
A my zmieniliśmy jawę w sny
Jesteśmy jak rosa, jak pył!
Ukradliśmy siłę gwiazd
I dla nas zatrzymał się czas


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt wrz 08, 2015 1:13 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 6:58 pm
Posty: 690
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Elfka napisał(a):
kaarcia84 napisał(a):
Podobno dołożyłam błędnikowi swoje czytając książkę,

Czytanie może pogorszyć samopoczucie w aucie czy busie?

chyba generalnie w kazdym czterokolowym srodku lokomocji :-k mam to samo :)
generalnie gdy skupiasz w aucie / busie na czyms mocno wzrok (czytanie / gry na komorce, itp...), to moze powodowac nudnosci


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt wrz 08, 2015 2:06 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 12, 2011 8:15 am
Posty: 386
Lokalizacja: Włocławek
Elfka napisał(a):
Pasja :)

Bardzo lubię czytać Twoje relacje, masz dar do pisania. Choć rejony jakie odwiedzasz będą raczej póki co marzeniem dla mnie.


Dziękuję!!!! Marzenia są po to... ;)

kaarcia84 napisał(a):
I zobaczyć białego smoka ;)


A to nie pies był? ;) ;) ;) Chociaż możemy przyjąć, że Falkor był czymś pomiędzy ;)

Fenomen napisał(a):
Czytanie może pogorszyć samopoczucie w aucie czy busie?

chyba generalnie w kazdym czterokolowym srodku lokomocji :-k mam to samo :)
generalnie gdy skupiasz w aucie / busie na czyms mocno wzrok (czytanie / gry na komorce, itp...), to moze powodowac nudnosci


Dokładnie tak - pierwszy raz w życiu tego doświadczyłam ;)

_________________
"Głos wciąż mnie pogania: Ustaw - unieś - oprzyj - hop... Ruszaj się. Spójrz, ile przeszedłeś! Byle tak dalej. Idź, nie medytuj."


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt wrz 08, 2015 2:18 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pn sie 26, 2013 8:03 pm
Posty: 788
Karcia, jak pięknie!

_________________
Wenus w Milo


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr wrz 09, 2015 7:22 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 12, 2011 8:15 am
Posty: 386
Lokalizacja: Włocławek
Sheala napisał(a):
Karcia, jak pięknie!


Thx :)

_________________
"Głos wciąż mnie pogania: Ustaw - unieś - oprzyj - hop... Ruszaj się. Spójrz, ile przeszedłeś! Byle tak dalej. Idź, nie medytuj."


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL