Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pt cze 28, 2024 12:42 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz gru 29, 2016 1:22 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14900
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Wszyscy robią podsumowania, to zrobię i ja.
W sumie chyba nigdy nie robiłem? Nie pamiętam.
Zdjęć nie będzie, chyba że mi się potem zechce coś wstawić. Tekstu też będzie mało. Gór w sumie tez było mało, a jak były to ciągle coś się nie udawało. Ale jak tak pomyślałem, sukcesów górskich nie było, ale było za to całkiem ciekawe!
Zacznijmy od tego, że największym sukcesem tego roku górskiego jest to, że był. W 2015 roku byłem jedną nogą na tamtym świecie. Ale żyję. Myśl główna, że na pewno muszę teraz zrobić w życiu coś dobrego, bo inaczej po cholerę jeszcze żyję? Myśl poboczna - kurczę, ciągle nie byłem na Matterhornie :).
Ale Matt będzie musiał jeszcze poczekać. Póki co - kilka "planów pobocznych".

1.
Klasyczna na Północnej Mięgusza w zimie .

Tak jest. W sumie nie pamiętam kiedy wpadłem na ten szalony pomysł. Droga pokonana przez Korosadowicza i Staszla w 1936-ym, uwaga, w 3 dni. W sumie to jak porównuję tempo moje i mojego partnera Maćka, to ono jakoś tak dokładnie pokrywa się z tempem zdobywców. Tyle że myślmy po zmroku pierwszego dnia się po prostu wycofali...
Na początek, dla "otrzaskania się z zimą" w styczniu jedziemy do Moka na "ścianę ścian" czyli Bulę pod Bandziochem. Drogę wybieramy sobie najłatwiejszą: "Filar Kozic", teoretycznie III i w sumie może i tyle było w najtrudniejszym miejscu, ale myśmy nie wychodzili "trójkowym zacięciem" które tego dnia miała charakter drajciulowy - raczej nie na moje dziaby i buty, tylko krótkim dwójkowym kominkiem. Miało być ambitniej, ale niestety w Tatrach "lawiny zapierdalały pod górkę", nawet w żlebie za naszym filarkiem coś tam zeszło. Czas - 7h :). Czyli cały dzień. Trochę powkurzaliśmy ze trzy zespoły które nas po drodze wyprzedziły, ale cóż - trza było sobie wybrać inną drogę, a nie zajętą.
Maciek coś tam marudził, że jesteśmy za wolni, ale gdy w kwietniu warunki zrobiły się OK jednak ruszyliśmy. Znowu Moko, pobudka 2 rano, wymarsz 4.00. Początek szedł dobrze, aż do "Komina Marusarza" szliśmy na żywca i zajęło nam to raptem 3h, a przecież to już tak 1/3 ściany jest. Przy okazji taka uwaga. W Małym Bandziochu, na przedłużeniu żlebu który spada z lewej, stromszej części ściany, robi się taki "Żleb w śniegu". I tam to akurat radzę się jednak przyasekurować, dziwne miejsce w którym zbiera się dość francowaty śnieg.
Komin pada nam dość łatwo. Ale dalej zaczynają się schody. Potężny trawers w lewo przez wielkie śnieżne pola. Niby łatwo, ale na tej potężnej, nachylonej jakieś 45 stopni ścianie wrażenie jest ogromne. Mamy dwie szable śnieżne, obie własnej produkcji. Teraz już wiem, że za małe, w dodatku nieprawidłowo osadzane :). Ale na szczęście nikt nie odpadł. Żleby po lewej stronie pól osiągamy trochę za późno. W dodatku obieramy trochę złą drogę i musimy kombinować z małym wycofem. W końcu staje się jasne, że z drogi nici, szliśmy za wolno. Ale trzeba jeszcze wrócić do domu. Ławkę wyprowadzająca na Filar (taka tam ławka, biegać po tym, przynajmniej przy takiej ilości śniegu, to ja bym nie umiał...) osiągam już naprawdę późno, robi się szaro. Wkrótce osiągamy Filar, tu jest łatwo, ale niestety nie widać, żeby dało się zejść do Bandziocha, Idziemy jeszcze jakieś trzy długości liny w górę osiągając "Siodełko". I tutaj dochodzi z dołu "Biały Żlebik:" który na całe szczęście, w ostatnich już przebłyskach dnia, okazuje się wystarczający dobry do zejścia. Gdy schodzimy na dno Bandziocha jest kompletna noc. W dodatku zaczyna padać... deszcz. Odnajdujemy jednak na szczęście ślady "zielonego szlaku", dalej już tylko aby dojść i się nie zabić w turystycznym terenie. Z książki wypisują się o 23:30, po 19-stu godzinach akcji.
Nie udało się. Nie wiem czy tam wrócę. Ściana zrobiła na mnie wrażenie i prawdę mówiąc, nabrałem do niej jeszcze większego szacunku, niż miałem. Nie jest jakoś trudno, ale jest naprawdę duża, a jedyna sensowna asekuracja, to albo lotna na zasadzie "dwójki samobójki", albo "od stanu do stanu, może z jednym przelotem.
Jakbyście się wybierali - oprócz standardów typu igły i haki, weźcie szable śnieżne, minimum dwie.

2.
Zlot Forum TG w Rzędkowicach.

Pozdrawiam serdecznie całą ekipę.
Przepraszam, że ... najlepszy pokój, ale w zasadzie nam się należał...
Nauczyłem się już tekstu "Murów", więc tym razem mam zamiar zaśpiewać do końca. Leppy, przywieź gitarę...
Dzięki za odnalezienie scyzora!
No i V+ flash, np no no, aż się sam dziwię, że jeszcze daję radę.... Pytanie, jak długo jeszcze.

3.
WKT w 7 dni.

No i też się nie udało.
Ten plan to mam już lat kilka - przejść 14 szczytów WKT "w ciągu", bez zawijania do schronisk. Pierwsza próba miała miejsce w 2014ym. Wtedy zacząłem od Kieżmarskiego i pierwszy biwak zaliczyłem zaraz za nim. Biwak... Kibel, lało jedną połowę nocy, śnieg padał przez drugą. Mimo to rano dotarłem, w zasadzie się turlając na Łomnicę, skąd po kolejnym ataku deszczu wróciłem do cywilizacji i już tylko "korzystając z okazji" powchodziłem sobie jeszcze na Pośrednią, Ganek i Kończystą.
W tym roku zmiana koncepcji, ruszyłem od Krywania. Szło lepiej, acz też z problemami. Ze stylu zrezygnowałem dnia drugiego, meldując się na nocleg w Schronisku pod Rysami. Z przedsięwzięcia całościowo dnia trzeciego (po wejściu na Rysy, oba wierzchołki Wysokiej i Ganek). Wszedłem już tylko i to 5tego dnia, na Gerlach, z niemałymi przygodami, spotykając po drodze, tuż pod szczytem, Edytę i Sławka :). Tym samym domknąłem jako taką WKT. Przynajmniej tyle.
Pod koniec sierpnia pojawiła się informacja o przejściu Pawła Orawca, a trzy dni później Alicji Paszczak. W sumie ciekawe, bo w mojej głowie ten pomysł kiełkował jakoś tak niezależnie. Niestety, pierwszy już nie będę, rekordzista też nie, bo choćbym się zesrał trzy razy po drodze, w dwa dni tego nie przejdę. Ale w 7 jeszcze się uda, może w 2017ym? Zobaczymy.
Póki co trzeba by wyleczyć przepuklinę, zatoki, prostatę, oczy, kolana, poprawić kondychę i w wakacje sru. Na pewno się uda.

4.
7 dni w raju, czyli Austria z SalzburgenlandCard.
Dawno mnie tam nie było. Ostatni raz chyba w 2012? Zasada prosta - kupujemy SalzburgenLandCard, bierzemy rodzinę do C5, kwaterujemy się gdzieś w SalzburgenLand i wczasujemy się górsko na całego. Strasznie to lubię... Zwłaszcza te baseny termalne po zjechaniu kolejką z gór :). Przy okazji mała powtórka z lat dawnych - jedna krótka ferratka D/E, na Saukarkopf nad Unterberg w Grossarl. Ostro było, ale się udało. Przy okazji zaliczyłem nawet niezły jak na mnie czas podejścia: 450m/h. Ale to wszystko nieważne, najważniejsze są spacery z Olą i Zosią, górskie strumienie, kamienie, wylegiwanie na trawce, a przede wszystkim.... Krowy.

I tym optymistycznym akcentem kończę moje podsumowanie.
Wszystkiego Najlepszego i samych górskich sukcesów w 2017-ym.


EDIT

Obrazek

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Ostatnio edytowano Wt maja 23, 2017 8:46 pm przez grubyilysy, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz gru 29, 2016 8:42 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 9:48 am
Posty: 7564
Powodzenia i do zobaczenia w 2017! :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz gru 29, 2016 1:23 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt sie 07, 2015 10:09 pm
Posty: 779
Lokalizacja: Chrzanów
Nie ma co narzekać, grubo było i wcale nie tak łyso :lol:
Zdrowia, bo czytam że wiele podzespołów nie domaga.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz gru 29, 2016 11:36 pm 
Stracony

Dołączył(a): Wt sie 07, 2012 8:56 pm
Posty: 4266
Lokalizacja: Łódź
grubyilysy napisał(a):
Póki co trzeba by wyleczyć przepuklinę, zatoki, prostatę, oczy, kolana, poprawić kondychę i w wakacje sru. Na pewno się uda.

Trzymam kciuki.
W sumie szkoda ze nie piszesz więcej w tym dziale bo masz fajne pióro.

W każdym razie jak na to co się zdarzyło w zeszłym roku naprawdę narzekać nie powinieneś.
Pomyślnego pod względem górskim przyszłego roku życzę. ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt gru 30, 2016 8:37 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N sie 25, 2013 10:23 am
Posty: 1502
WILCZYCA napisał(a):
W sumie szkoda ze nie piszesz więcej w tym dziale bo masz fajne pióro.


Ano się podpisuję. Mimo, że zdjęć zazwyczaj zero, to i tak relacje "robią robotę" - mam w pamięci choćby świetną relację z Mięgusza z bodajże 2006 czy 2007 (z ciekawą dyskusją z gf) czy z Filara Mączki (obie czytałem rzecz jasna ze sporym opóźnieniem, bom generalnie świeżak na forum).

Na przyszły rok życzę przede wszystkim tej WKT w 7 dni (z nadzieją, że sukces zostanie przekuty na forumową relację), bo dotychczasowe opisy tylko wzbudzają ciekawość (choćby odnośnie całościowego przebiegu trasy czy tegorocznego wyboru oryginalnej drogi na Gerlach), a i widzę, że zapał nieco większy niż na zimowego Mięgusza.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt gru 30, 2016 11:59 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14900
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Rambubu napisał(a):
(choćby odnośnie całościowego przebiegu trasy czy tegorocznego wyboru oryginalnej drogi na Gerlach)

To nieco zdemistyfikuję tę historię :).

Na Gerlacha wchodziłem po tym jak trzeciego dnia zamiast wejść na Kończystą wycofałem się do Chaty przy Plesie. Po czym z planem wejścia na Gerlach postanowiłem przenieść się czwartego dnia, z wydatną pomoca elektriczki do Zbójnickiej Chaty.
Plan miałem taki żeby wchodzić ferratą Gipsycho, między innymi dlatego, żeby na przyszłość obcykać ją w zejściu, to najkrótsze połączenie (z tych "łatwych") Gerlacha ze Staroleśnym. Ale jak oglądałem tę drogę z dołu, to uznałem że w górnych częściach Żlebu Dramstadtera jest za dużo śniegu, więc zmieniłem plany na Martinovkę, wiadomo, na grani śniegu być nie powinno. No ruszyłem w stronę Martinovkki (obchodząc Wielicki) i tak szedłem, aż mnie skusił po drodze trawers w prawo. Wiedziałem, że taki trawers przez pólnocno-zachodnie zbocza Lawinowego Szczytu powinien istnieć. Tylko niestety dwa czynniki zagrały przeciwko mnie - chyba we właściwy nie trafiłem, to raz, a dwa że w takim wielkim żlebie schodzącym z okolic Zadniego Gerlacha było w cholerę stromego twardego śniegu. Dałem z trudem ( żleb przekraczałem zjazdem na repie) radę i dostałęm się, bardzo późno na Batyżowiecką Przełęcz.
Tu po prostu z daleka widziałem już wejście w Batyżowiecką Próbę, bo było wydeptane w śniegu, a w dodatku miałem "z górki", więc w miarę szybko się pod nim znalazłem. No a dalej standardową drogą na szczyt.
Ale i tak największą przygodą był powrót po nocy do schroniska. Zszedłem jak wszedłem, obszedłem Gerlacha dookoła i doszedłem do wniosku, że krócej będzie nie przez doliny, tylko przez Rohatkę :). Pewnie tak jest nieco krócej, ale wobec zapadającej nocy i tego jak wygląda "szlak" wokół Rohatki ten pomysł jest mocno kontrowersyjny. Zwłaszcza wyszukiwanie zejścia z Rohatki w świetle jedynej mojej czołówki, gdyby padła, musiałbym kiblować na szlaku do świtu.
Na sam koniec jak dotarłem do schronu koło pierwszej, to się okazało, że do schronu zwaliła się wesoła wycieczka bratniej młodzieży górskiej z Beneluxu i Niemiec. Legli pokotem w salce, a co gorsza zrobili totalny burdel w kuchence, przy tym bezceremonialnie użyli mojej menażki i zużyli cały zapas cytryny :evil: . Pewnie myśleli, że schroniskowa (tam chyba rzeczywiście jest kilka schroniskowych menach, dość podobnych do mojej) . Oczywiście nic nie umyli tylko walnęli brudne menachy jedną na drugiej w zatkanym resztkami żarcia zlewie.
Ci Niemcy... Kiedy oni wreszcie wykonają jakiś postęp cywilizacyjny?

No i to, plus minus, tyle. :)

leppy napisał(a):
Powodzenia
Damian78 napisał(a):
Zdrowia,
WILCZYCA napisał(a):
Trzymam kciuki.
Rambubu napisał(a):
Na przyszły rok życzę przede wszystkim tej WKT w 7 dni

Dzięki. :) Co wyjdzie, się okaże.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So gru 31, 2016 6:46 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10407
Lokalizacja: miasto100mostów
Plany były ambitne. Najważniejsze to próbować. Najlepszego w Nowym Roku.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N sty 01, 2017 11:32 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 09, 2014 2:19 pm
Posty: 3048
grubyilysy napisał(a):
Gruby w górach

Zawsze byłem ciekaw bo postów trzaskasz dużo a tych górskich z własnej działalności jak na lekarstwo :) Szkoda że bez zdjęć. Co do nieudanych prób, to niezły konkret :!: Zdrówka :!:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt sty 03, 2017 9:38 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 11, 2011 9:25 pm
Posty: 1503
Lokalizacja: W-wa
mnie akurat pasuje do tej relacji brak zdjęć, no chyba że by się sam autor nam objawił

_________________
Nutko moja
https://www.youtube.com/@CarpathianMusicWorld/playlists


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sty 04, 2017 7:38 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 25, 2013 5:08 pm
Posty: 661
Lokalizacja: Koluszki
krank1 napisał(a):
grubyilysy napisał(a):
Gruby w górach

Zawsze byłem ciekaw bo postów trzaskasz dużo a tych górskich z własnej działalności jak na lekarstwo :) Szkoda że bez zdjęć. Co do nieudanych prób, to niezły konkret :!: Zdrówka :!:


Bo jak pisać to już o konkretach. ;)

Gruby, zazdroszczę próby Filara MSW i próby WKT. Powodzenia w tych celach w tym roku. :wink:

_________________
https://www.flickr.com/photos/156235994@N06/albums


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sty 04, 2017 9:17 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14900
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
velka napisał(a):
Filara MSW

Tak ściślej - "Drogi Klasycznej": zimą Korosadowicz i Staszel 1936, w 3 dni, latem wcześniej Krygowski, Marusarz i Stopka w 1906.
Filar zdaje mi się trudniejszy, przynajmniej jeśli chodzi o start :). ALe za to jest krótszy.
Na marginesie - czytałem oryginalną relację Korosadowicza z Taternika z 1936. Też się zastanawiali nad wycofem z "Siodełka".

anke napisał(a):
brak zdjęć, no chyba że by się sam autor nam objawił

Obiecałem profesorowi zdjęcie mojej "drugiej twarzy", z zimowego szczytu MSW, jesli oczywiście tam kiedyś ta porą dotrę.
Jest motywacja!

velka napisał(a):
Powodzenia w tych celach w tym roku.

Dzięki! :)

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sty 04, 2017 12:30 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 04, 2009 9:21 am
Posty: 686
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Szacun za próbę na Klasycznej MSW, samo zdecydowanie się na wejście w tą ścianę zasługuje na pochwały :wink:
Dokończenia planów życzę :)

_________________
http://www.climber.com.pl
http://www.facebook.com/climbercompl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sty 04, 2017 2:38 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
coś tam jednak urobiłeś fajnego :) podoba mi się ten plan WKT w 7dni :) życzę powodzenia w realizacji tego planu w 2017 :)

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So sty 07, 2017 12:20 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn lut 11, 2013 4:09 pm
Posty: 9871
Lokalizacja: FCZ
Ciekawy ten plan na WKT, może i bym chciał taki pomysł kiedyś zrealizować ,ale póki co czasu wolnego aż tyle bym nie miał.
Grunt to mieć jakiś plan i go realizować.
Może w tym roku uda się po podziwiać takie widoki jak kiedyś na Barańcu
pozdr

_________________
NIE MA LEPSZEGO OD MIĘGUSZA WIELKIEGO!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL