Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 1:14 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr kwi 13, 2016 9:23 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
W Małej Fatrze Krywańskiej byłem już kilkanaście razy ale do zdobycia całej głównej grani brakowało mi jednego kawałka na którym znajdowały się trzy kluczowe szczyty. Nigdy nie było mi po drodze żeby przejść ten odcinek ponieważ preferuję okrężne trasy tak aby nie wracać się tą samą drogą. Tutaj niestety tak się zrobić nie dało. Po kilku przymiarkach w końcu nadszedł ten czas. 3 kwietnia startujemy ok. godz. 7 z parkingu w Nezbudska-Lucka który znajduje się naprzeciwko zamku Strecno :)

Obrazek
zamek Strecno

Idziemy wzdłuż rzeki Wag. Po ok. 1,5km wchodzimy na główny czerwony szlak. Mijamy ruiny zamku Stary Hrad wybudowanego w dolinie Wagu którego dzieje sięgają 1267 roku. Zamek ten pięknie prezentuje się z drogi wiodącej do Martina.

Obrazek
Stary Hrad

Obrazek
zamek Strecno

Następnie stromym grzbietem wspinamy się coraz wyżej aż w końcu docieramy do Chaty pod Suchym. Stwierdzamy, że w drodze powrotnej odwiedzimy to schronisko zatem ruszamy dalej. Stromą trasą wyciągu narciarskiego wychodzimy na przełęcz Javorina po czym skręcamy w prawo na nasz pierwszy dzisiejszy cel czyli Suchy.

Obrazek
Žilina

Z daleka podejście na szczyt wygląda dość ostro i tak też jest w rzeczywistości. W drodze na Sedlo Prislop pod Suchym mijamy kilka bardzo fajnych skałek.

Obrazek

Na przełęczy robimy krótki odpoczynek oraz rekonesans ewentualnej trasy zejściowej.

Obrazek

Po kilku minutach ruszamy w stronę szczytu.

Obrazek
Stratenec i Białe Skały

Droga na wierzchołek na spore nachylenie. Do tego zmarznięty i wyślizgany śnieg nie ułatwia nam zadania. Nie sądziłem, że raki się przydadzą na takiej wycieczce więc zostały w domu. Na szczęście bez większych komplikacji ok. godz. 11 stajemy na szczycie.

Obrazek
widok ze szczytu na Žiline

Obrazek
Stratenec, Białe Skały, Mały Krywań

Widok ze szczytu jest bardzo ciekawy. Tatr Wysokich niestety nie widać bo zasłania je Mały Krywań. Widoczność na stronę północną jest dość dobra ale na południe już kiepskawo przez co Niskie Tatry widać niezbyt wyraźnie. Do tego dość mocny wiatr nie pozwala nam pozostać na szczycie dłużej. Przez chwilę zastanawiamy się czy idziemy dalej czy wracamy tą samą drogą. Nikt nie chce schodzić przez las tym stromym lodowiskiem zatem idziemy okrężną drogą na czym w sumie mi zależało. Na mapie czas przejścia ze szczytu na Sedlo Vrata wynosi 20min. Jest to czas chyba dla sprinterów ponieważ nam schodzi na jego przejściu dwa razy tyle. Po drodze wchodzimy na wierzchołek Białe Skały.

Obrazek

Obrazek
Suchy

Obrazek
widok z Białych Skał na Suchy oraz na Vel'ką Lukę

Obrazek

Niewątpliwie jest to najfajniejszy odcinek tej trasy ponieważ jest trochę ekspozycji oraz lekkiej wspinaczki :) Z sedla widać jak imponujące są skaliste ściany po stronie północno-zachodniej. Jest to drugi po Wielkim Rozsutcu tak skalisty wierzchołek w Małej Fatrze. Na deser zostaje mi ostatni niezdobyty szczyty czyli Stratenec.

Obrazek
Stratenec

Część ekipy rezygnuje więc w szybkim tempie wchodzę na jego wierzchołek i tym oto sposobem kompletuje wszystkie szczyty leżące na głównej grani Małej Fatry Krywańskiej :). Panorama ze szczytu jest lepsza niż z dwóch poprzednich ponieważ widać Wielki Rozsutec, oraz Babią i Pilsko.

Obrazek
w oddali Babia Góra, Wielki Rozsutec, Mały Krywań

Obrazek

Robię kilka zdjęć i schodzę na przełęcz.

Obrazek
widoczne urwiste ściany Białych Skał

Następnie idziemy żółtym szlakiem popod urwistymi ścianami Białych Skał. Mieliśmy obawy co do zejścia tą drogą ponieważ śladów było bardzo mało a poza tym stok był dość mocno nachylony.Na szczęście śnieg był już w miarę miękki i obeszło się bez kłopotów. Po drodze mijamy dwa małe lawiniska. Daje to do myślenia, że nawet w takim terenie trzeba się pilnować.

Obrazek

Dochodzimy do znanego nam już sedla i po kilkudziesięciu minutach jesteśmy przy schronisku.

Obrazek
Stratenec, Białe Skały, Suchy

Rano spotkaliśmy tutaj 4 turystów a teraz schronisko jest pełne ludzi. Nie spodziewałem się, że to miejsce jest aż tak popularne. Robimy pit stop na jedzenie. Koło schroniska są także i krokusy. Nie ma ich tak dużo jak w Chochołowskiej ale za to nie ma tych tłumów ludzi.

Obrazek

Obrazek
Suchy po prawej od schroniska

Niestety czas leci nieubłaganie i trzeba wracać. W drodze powrotnej odwiedzamy zamek Stary Hrad.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niestety o tej porze jest sporo zwiedzających. Położenie zamku nad urwiskiem robi wrażenie. Zamek w żadnym miejscu nie jest zabezpieczony zatem radzę się pilnować a zwłaszcza dzieci. Opuszczamy ruiny i po kilkudziesięciu minutach meldujemy się na parkingu. Szybki przepak i wracamy do domu.
Przejście trasy zajęło nam 8:30godz, dystans 21,5km oraz 1323m przewyższenia.
Bardzo polecam tą trasę ze względu na dużą różnorodność. Zwłaszcza w okolicy maja powinno tam być bardzo pięknie :)

_________________
Galeria zdjęć


Ostatnio edytowano Cz kwi 14, 2016 6:44 am przez zephyr, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr kwi 13, 2016 10:57 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So lut 09, 2013 10:52 pm
Posty: 1144
Lokalizacja: Łódź
Cholera w ogóle nie znam Słowacji. Wyświetliłem sobie rejon w Google Maps i się zdziwiłem. Ile oni mają tych gór ?

_________________
Gdzie wola - tam droga.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr kwi 13, 2016 11:10 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 09, 2014 2:19 pm
Posty: 3048
TataFilipa napisał(a):
Ile oni mają tych gór ?


Cytuj:
Góry zajmują aż 61% powierzchni Słowacji. Choć wszystkie one należą do jednego tylko łańcucha (Karpat), geografowie wyszczególnili tam aż 56 różnych pasm górskich. W celu zdobycia Korony Gór Słowacji należy zatem zdobyć dokładnie dwa razy większą ilość szczytów niż w przypadku jej polskiego odpowiednika.


miałbyś tam co robić, bo u nas już jesteś na finiszu tych koron !


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr kwi 13, 2016 11:14 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 11, 2011 9:25 pm
Posty: 1503
Lokalizacja: W-wa
Fajna trasa, dobrze ogląda się zdjęcia, także dlatego, że mają wyrównaną, podobną tonację.
(wybacz też czepialstwo do błędnej jednej literki, ale: Stratenec brzmi ładniej niż Stratanec :) )

_________________
Nutko moja
https://www.youtube.com/@CarpathianMusicWorld/playlists


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz kwi 14, 2016 6:48 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
anke napisał(a):
(wybacz też czepialstwo do błędnej jednej literki, ale: Stratenec brzmi ładniej niż Stratanec :)


faktycznie nie zauważyłem ;) dzięki za czujność :) już poprawione :)

TataFilipa napisał(a):
Ile oni mają tych gór?


za dużo ;) zagarnęli wszystkie fajne rejony. Na szczęście na Słowację blisko więc można odkrywać nowe zakątki :)

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz kwi 14, 2016 7:38 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Cz lut 07, 2008 8:14 pm
Posty: 218
Lokalizacja: KRK
Fajne rejony, byłem tam jakieś 12 lat temu, ech wróciły miłe wspomnienia... :)

_________________
FILMIKI ----> http://www.youtube.com/user/malarzNH#p/a

You'll never know if you don't go


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz kwi 14, 2016 8:00 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 29, 2007 8:31 pm
Posty: 3189
Lokalizacja: Nowy Sącz
Ilekrotnie przejeżdżam przez przełom Wagu, kusi mnie ten zamek po drugiej stronie rzeki. Jeżeli wypadnie rok, bez możliwości dalszego wyjazdu, trzeba tam się udać. Relacja na pewno pomoże w planowaniu wypadu.

_________________
http://naszczytach.cba.pl/ Aktualizacja 2023 - nowe: Góry Skandynawskie, Taurus w Turscji, Alpy Julijskie, Kamnickie, Ennstalskie, Tatry Bielskie, Murańska Planina, Haligowskie Skały i wiele innych. Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz kwi 14, 2016 9:56 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 07, 2009 1:45 pm
Posty: 907
Mała Fatra jest jest primo sort każdej pory roku, fajna wycieczka Tomek.
Ja polecam wersję z noclegiem i śniadaniem w takich okolicznościach 8)

Obrazek

_________________
"I chłonę. Szukam. Pragnę. Tęsknię. I wiem że będę szukał. Wystarczy raz zasmakować nieznanego."
"Gdzieś pomiędzy początkiem drogi, a szczytem znajduje się odpowiedź na pytanie, dlaczego się wspinamy."
pionowemyśli.pl | fanpage | instagram | flickr


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz kwi 14, 2016 11:19 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pn paź 10, 2005 9:36 pm
Posty: 600
Lokalizacja: Rybnik
Świetne rejony. Byliśmy tam z kol. kyjo w styczniu, tzn. w Nowy Rok, ale z uwagi na mój klasyczny day after nie doszliśmy do Krywania :D.

Obrazek

_________________
http://www.flickr.com/photos/marchew/sets


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt kwi 15, 2016 10:38 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Cz wrz 04, 2008 11:35 am
Posty: 1231
Super! Jakby nie info o śniegu i potrzebie raków, to już byśmy się pakowali:)
Poczekamy, aż śnieg zejdzie.
Zchodziliśmy Diery, Krywań, Chleb etc., ale zamek widzeiliśmy tylko z daleka.
Super! Pokażę rodzinie zdjęcia i wpisujemy w kalendarz! :)

_________________
pozdrawiam
---------------------------
Lepsze od gór są tylko góry!
- krasnoludzkie


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL