Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz cze 27, 2024 7:16 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: 10h WF 2
PostNapisane: Pn maja 09, 2016 5:23 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt cze 22, 2012 7:38 pm
Posty: 843
Lokalizacja: siem-ce; m-ce
Tytuł relacji może trochę enigmatyczny, ale nawiązuje on do mojej poprzedniej relacji z Wielkiej Fatry z zeszłego roku. Wycieczka miała miejsce 07.05.2016.

Ledwo wypakowaliśmy graty (to ja) i upraliśmy ciuchy górskie (to żona) po majowym weekendzie, prognozy bezlitośnie zapowiadają ładną pogodę na sobotę. Wieczorem docieramy do Rużomberoka, gdzie spędzamy noc. Plany były na północne rejony Wielkiej Fatry, ale po pobudce rano i sprawdzeniu prognoz zmieniamy je i ruszamy z kolei w część południową, bardziej odkrytą i widokową. Po kilkudziesięciu minutach gnania drogą krajową 59 docieramy do osady Korytnica-kupele w Górach Starohorskich, czyli uzdrowiska oferującego wodę mineralną o właściwościach leczniczych pochodzącą z miejscowych źródeł. Osada jest mocno dotknięta duchem czasu, większość budynków uzdrowiskowych to waląca się ruina. Zajeżdżamy prosto na oznaczony na mapie parking, gdzie widnieje informacja, że koszt postoju za godzinę to 1€, więc szybko licząc, przy naszym 10-godzinnym pobycie to jakieś 45zł. Zataczam więc kółeczko po owym gościnnym parkingu i zjeżdżam jakieś 100 metrów niżej, gdzie zostawiamy auto w dogodnym miejscu. My tu się przecież nie będziemy leczyć - rzucamy groźnie w stronę parkingu. Ale czy na pewno?

Słońce grzeje, wietrzyk wieje; uskuteczniamy mądrą dyskusję na podejściu niebieskim szlakiem na Hiadelske sedlo. I tak sobie nagle patrzę na mapę, a tu proszę, po drodze punkt widokowy na szczycie Baba. Wystarczy nieco zboczyć ze szlaku i pokonać jakieś 200 metrów przewyższenia. Po pół godzinie meldujemy się na szczytowej łące - widoki warte każdego zrobionego metra do góry - polecam. To już nasza druga zdobyta tegoroczna Baba w Niżnych Tatrach i przez to mamy lekkie poczucie zbabienia, szczególnie ja.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Powrót z Baby tą samą droga i trawers na Hiadelske sedlo, gdzie natrafiamy na rozłożone namioty i na linie wysokiego napięcia. Najwyższe napięcie osiągają jednak nasze mięśnie nóg po pokonaniu podejścia na Kozi Grzbiet. Dla osób bardziej leniwych, mniej graniowych, bądź też dla tych, co po prostu w swoim górskim CV odhaczyli już Kozi Grzbiet polecam trawers żółtym szlakiem poprowadzony po jego północnym zboczu, który wyznakował pewnie jakiś słowacki myśliciel. My już kiedyś byliśmy na Kozim Grzbiecie, co dodatkowo świadczy o naszej wyjątkowości i naszym honornym podejściu do zdobywania i eksploracji gór, wśród innych narodów świata.

Obrazek

Obrazek

Na szczycie czas na odpoczynek i rozluźnienie mięśni.

Obrazek

Obrazek

Teraz czeka na nas esencja wycieczki, czyli marsz przez malownicze łąki Handliarki i Kecki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czerwonym szlakiem E8 schodzimy na pogranicze dwóch pasm: Wielkiej Fatry i Gór Starohorskich, które mieści się w Donovalach. Zresztą czuć to po napotkanych osobnikach, których mijamy. Nasze cześć nie brzmi jak ahoj, więc co nieco przykuwamy uwagę. W Donovalach, wiadomo Audi A4, tym razem wystawili srebrnego kombika. Sezon narciarski dawno się skończył; czuć więc pewną nostalgię.

Obrazek

Obrazek

Teraz czeka nas 500 metrów przewyższenia na Zvolen, który jest naszym następnym celem. Czyż to nie jest logiczne: zejść, żeby znowu wejść? Przemyślcie i oceńcie to sami.

Obrazek

To nasza pierwsza wizyta na Zvolenu i na pewno nie ostatnia, pomimo kolejki na Novą Holę jest dość kameralnie. A widoki - na wszystkie strony świata.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Opuszczamy Zvolen i przez Novą Holę schodzimy stokiem narciarskim żółtym szlakiem, którym kontynuujemy dalej zejście aż do drogi krajowej. Szlak jest dość mylny, warto śledzić znaki i być przygotowanym na nieracjonalne rozwiązania.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po dziesięciu godzinach nasza trasa kończy się w Korytnicach-Kupele, gdzie pętla się zamyka. W trakcie tej wycieczki słońce schowało się za chmurami tylko raz (na ok. 10 minut), co widać po moich zmarszczkach na czole, śladzie po zegarku na ręce i rękawkach. Wróciliśmy uleczeni.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: 10h WF 2
PostNapisane: Pn maja 09, 2016 6:10 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5458
Lokalizacja: Białystok
Jeszcze kilka relacji na forum z Wielkiej Fatry i może sam się w końcu wybiorę 8)

Zdjęcia jak zwykle pierwsza klasa!

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: 10h WF 2
PostNapisane: Pn maja 09, 2016 6:17 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 26, 2013 7:31 am
Posty: 1616
Lokalizacja: Tarnow
_Sokrates_ napisał(a):
Jeszcze kilka relacji na forum z Wielkiej Fatry i może sam się w końcu wybiorę 8)

Nie tylko Ty.

Też się już przymierzam, ale mam zamiar zacząć od Małej.

_________________
flickr

------

"czekan, jak sama nazwa wskazuje - narzędzie do czekania"
Włodzimierz Firsoff
Taternik 1932 nr 3


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: 10h WF 2
PostNapisane: Pn maja 09, 2016 8:12 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5458
Lokalizacja: Białystok
lxix napisał(a):
mam zamiar zacząć od Małej.


Mała jest zajebista. Też muszę tam kiedyś wrócić 8)

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: 10h WF 2
PostNapisane: Pn maja 09, 2016 8:12 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 29, 2007 8:31 pm
Posty: 3189
Lokalizacja: Nowy Sącz
Idealne warunki, do chodzenia i focenia. Maj jak widać to świetna pora roku do wędrówek tutaj. Jak nie uda mi się w tym roku jakiś dalszy wyjazd (zmarł nagle mój stały towarzysz górskich wycieczek :cry: ), to pewnie zahaczę o ten region.

_________________
http://naszczytach.cba.pl/ Aktualizacja 2023 - nowe: Góry Skandynawskie, Taurus w Turscji, Alpy Julijskie, Kamnickie, Ennstalskie, Tatry Bielskie, Murańska Planina, Haligowskie Skały i wiele innych. Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: 10h WF 2
PostNapisane: Wt maja 10, 2016 4:47 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt cze 22, 2012 7:38 pm
Posty: 843
Lokalizacja: siem-ce; m-ce
_Sokrates_ napisał(a):
Zdjęcia jak zwykle pierwsza klasa!

Dzięki.
gouter napisał(a):
Idealne warunki, do chodzenia i focenia.

Zgadzam się, jak na razie, maj nas rozpieszcza w kwestii pogody.
lxix napisał(a):
Też się już przymierzam, ale mam zamiar zacząć od Małej.

A z Małej zobaczysz Wielką i zaczniesz planować kolejną wycieczkę :wink: .


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: 10h WF 2
PostNapisane: Śr maja 11, 2016 7:48 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz paź 22, 2015 5:17 pm
Posty: 2496
Lokalizacja: Poznań
@magis, Świetne zdjęcia, a relacja lepsza niż ilustrowany przewodnik. :) Na razie tylko przeczytałam, jeszcze tam nie byłam, Ale... coś mi zaczyna świtać.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: 10h WF 2
PostNapisane: Śr maja 11, 2016 9:20 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10407
Lokalizacja: miasto100mostów
Przepięknie. Już kolejny raz narobiłeś smaka na Wielką Fatrę.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: 10h WF 2
PostNapisane: Cz maja 12, 2016 9:00 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 6:58 pm
Posty: 690
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kozak foty. Moze w takim razie przyszloroczna majowke spedzimy na Slowacji :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 33 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL