Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 1:50 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn paź 08, 2018 5:24 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt cze 22, 2012 7:38 pm
Posty: 843
Lokalizacja: siem-ce; m-ce
Prognozy na plus, więc nie ma co się ociągać, tylko jechać w góry. Tym razem wybór padł na Wielką Fatrę, bo trasa, którą mieliśmy robić od dawna nam chodziła po głowie.
Zgodnie z własnymi przepisami i możliwościami samochodu przed świtem dotarliśmy do ujścia Slavkovej Doliny, gdzie rozpoczyna swój bieg żółty szlak na Lysec. Trochę odczekaliśmy aż organy wrócą na swoje miejsce i zabraliśmy się za podchodzenie. Po kilkunastu minutach trafiliśmy na ślad dość dużego niedźwiedzia, ale na tym nasz kontakt z tym zwierzęciem się tego dnia zakończył. A szkoda, bo była szansa na spotkanie, gdyż rejony słyną z ich obecności. Dzień nie zaskoczył dobrą przejrzystością powietrza, co stwierdziłem, a żona skomentowała, że znowu marudzę.

Zwartym krokiem dotarliśmy na Lysec (1381 npm) i od tego momentu zaczęło się dla nas coś nowego w tym paśmie. Na Lyscu jest zainstalowana skrzynka w której znajduje się biblia do poczytania, chyba po to żeby nie zejść na złą drogę. Jest też książka wejść do której się wpisaliśmy. Znaleźliśmy też wpis użytkownika Sprocketa pod tytułem „Witek i Tobi”, a pod spodem rysunek ptaka. Spokojnie – nie był to ptak Sprocketa. Ot zwykły kurak.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niebieski szlak pod Maly Lysec okazał się najpiękniejszy na całej trasie. Każdy metr wzbudzał w nas zachwyt. Po drodze elegancka polanka z widokiem na Małą Fatrę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Później zaczęła się prawdziwa graniówka prowadząca dość pofałdowaną i wąską granią, podciętą z obu stron stromymi zboczami. Oczywiście w gęstym, mieszanym lesie. Tu najbardziej liczyłem na spotkanie z niedźwiedziem, ale jedyne co nas postraszyło to uciekające rogate jelenie. Za szczytem Stefanova (1305 npm) pojawiła się odbitka na skalny punkt widokowy w głąb Doliny Belianskej.

Obrazek

I znowu las. Przed samym szczytem Javoriny, gdzie zaczyna się łąkowy teren, minęliśmy w końcu dwóch słowackich turystów. Typowe górskie trole: gęste brody, wielolitrażowe plecaki, woń alkoholu po ich przejściu...

Obrazek

Łąki na Javorinie i Soproniu są okraszone świetnymi widokami na okoliczne, niezwykłe w swoich kształtach szczyty.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przy schronisku pod Borisovom dość spory tłum. Pomimo ciągotek aby zrobić sobie reścik, kontynuowaliśmy marsz, który zakończył się na Borisovie. Długo zresztą tam nie zabawiliśmy, bo dzień był bardzo wietrzny, a wiatr był bardzo chłodny. A magis był bardzo głodny.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na kapuśniak w schronisku czekaliśmy prawie godzinę (taka była kolejka), w międzyczasie gasząc pragnienie wielkofatrzańskim browarem. Chłopaki ze schroniska chyba nie rozcieńczają, bo coś tam zaświergotało w głowie.

Po posiadówce czekał nas jakże przyjemny marsz w dół. Ale nie tak szybko, bo początkowo szlak urządził nam długi trawers na polanę Kosariska, a dopiero później poprowadził do Doliny Belianskej. Po drodze informacje ostrzegające o zwiększonym ryzyku spotkania niedźwiedzi. Dla mnie płonne nadzieje, a dla żony zbędny stres.

Obrazek

Zielony szlak do Doliny Belianskej jest bardzo ładny, ale w samej dolinie nic specjalnego już nie ma. Półtorej godziny marszu asfaltem, który musi umilić ciekawa dyskusja. Dodatkowym minusem były krążące w te i we wte samochody do Chaty Havranovo, która jest usytuowana w górnych partiach doliny i serwuje noclegi na niskim poziomie, a w weekendy nawet ma otwarty bufet.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sama trasa ma 32 kilometry długości i prawie dwa tysiące metrów przewyższenia. I jest idealna żeby spędzić bardzo udany dzień w samym sercu tej części Karpat.


Ostatnio edytowano Pn paź 08, 2018 6:41 pm przez magis, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn paź 08, 2018 5:52 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz paź 22, 2015 5:17 pm
Posty: 2496
Lokalizacja: Poznań
magis napisał(a):
Dzień nie zaskoczył dobrą przejrzystością powietrza, co stwierdziłem, a żona skomentowała, że znowu marudzę.
Patrząc na zdjęcia przyznaję Twojej żonie rację. Piękne te jesienne kolory.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn paź 08, 2018 6:44 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 12, 2011 7:46 am
Posty: 2164
magis napisał(a):
Znaleźliśmy też wpis użytkownika Sprocketa pod tytułem „Witek i Tobi”, a pod spodem rysunek ptaka.

Czyli jako niezależne źródło potwierdzasz, że zdobyłem Lysec :)
Ten ptak to kaczuszka - cokolwiek to znaczy ;)
Fajnie to wygląda na Javorinie i Soproniu - nie byłem tam.
Nadchodzą piękne jesienne dni. Miałem plan na wyjazd kilkudniowy, ale Ukochana nie może w piątek - obowiązki służbowe. Ehh... szkoda.

_________________
SPROCKET
viewtopic.php?f=11&t=17068


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr paź 10, 2018 6:40 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
Piękna sielanka ( 32 kilometry … :mrgreen: ). W sobotę byłem na Sipie. Było równie ładnie.

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr paź 10, 2018 9:10 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz paź 22, 2015 5:17 pm
Posty: 2496
Lokalizacja: Poznań
Łukasz T napisał(a):
W sobotę byłem na Sipie. Było równie ładnie.
Wrzucisz coś? :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr paź 10, 2018 10:31 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 12, 2017 7:32 am
Posty: 4097
Ach, wiecie co, powinnam marudzić, że też tak chcę, ale koło domu też mam takie kolory.. :mrgreen: :mrgreen: Trochę fal brak, ale.., nie można mieć wszystkiego :D
6 od dołu najbardziej mi się podoba.

_________________
Urodziłeś się, by być prawdziwym, a nie perfekcyjnym.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr paź 10, 2018 11:03 am 
Nowy

Dołączył(a): Śr maja 16, 2018 9:38 am
Posty: 23
Rejon Lyscia i Turcianski Grzbiet są kapitalne i ludzi zdecydowanie mniej jak na Liptovskiej części ,na zwiększony pohyb Medeveda też miałem nadzieję , a było tylko pełno śladów i parujących gówień ( Tu okolice Kopy i Klaka przodują )

pozdr.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr paź 10, 2018 12:02 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10402
Lokalizacja: miasto100mostów
6 od dołu kapitalne.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz paź 11, 2018 4:19 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt cze 22, 2012 7:38 pm
Posty: 843
Lokalizacja: siem-ce; m-ce
sprocket73 napisał(a):
Czyli jako niezależne źródło potwierdzasz, że zdobyłem Lysec

Jest jeszcze możliwość, że ktoś podrzucił sfabrykowaną książkę z twoim wpisem :wink: .

Redemption MM napisał(a):
Ach, wiecie co, powinnam marudzić, że też tak chcę, ale koło domu też mam takie kolory..

Kilka dni temu była typowa "złota" jesień, ale już się czerwieni powoli. Jeszcze z dwa tygodnie i nie jeden powód do marudzenia się znajdzie...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz paź 11, 2018 10:09 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 09, 2014 2:19 pm
Posty: 3046
Ale kolory :!: :brawo:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So paź 20, 2018 9:16 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
Krabul napisał(a):
6 od dołu kapitalne.

wszystkie 3 zdjęcia na Płoskę z Borysova są świetne :!:
Bardzo lubię Wielką Fatrę. Mam nadzieję, że uda się tam wybrać w zimie na skitury.

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt paź 26, 2018 8:14 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
Panie i Panowie - jest do nabycia przewodnik ( w naszym języku ) po tych terenach ? Czy tylko rozdziały w książce Basi Z ?

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt kwi 20, 2021 12:20 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10402
Lokalizacja: miasto100mostów
Jest!

https://www.skalnik.pl/przewodnik-wielk ... m0EALw_wcB

Pomogłem?

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL