Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:43 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Grojec
PostNapisane: Śr lis 07, 2018 5:09 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
Dobry wieczór.

Końcem października wiało. Wiało radośnie. Tak wiało w okolicy mego miasta, że cało zło wywiało spod niebios. Znaczy się smog oddalił się na pewien czas. Postanowiłem z tego skorzystać i wykorzystałem w celach turystycznych jeden dzień ( zasłużonego ) urlopu.

Zdobyłem górę Grojec.

Spacer rozpocząłem w okolicach dawnego WKU ( budynek ten „narodził się” za czasów żywieckich Habsburgów, obecnie działa tam m.in. MOPS ) – początek Parku Habsburgów. Po kliku ostatnich wichurach Park jest wyraźnie przerzedzony – nie trzeba Szyszki, wystarczy przyroda. Przechodzę pierwszą alejkę ( Domek Chiński, na wyspie, po prawej stronie ) i wnikam w Ogród Różany – piękne miejsce z fontanną i pięknymi różami. Jak też malowniczymi korytarzykami z dzikim winoroślem. Oczywiście w środę róże i fontanna miały wolne.


Obrazek

Obrazek

Obrazek


Dalsza trasa wycieczki krajoznawczej biegnie parkowymi alejkami. Pojawił się dziki zwierz.

Obrazek

Obrazek


Inne spokojnie wypoczywały w Mini Zoo. Ostatnimi nabytkami są dwa kangury. Rzadko się pojawiają na wybiegu. Po przejściu Parku przetoczyłem się po kładce na rzece Koszarawie ( obok biegnie niedawno oddana ścieżka rowerowo – piesza; 6 i pół kilometra, dociera nad brzeg Jeziora Żywieckiego ) i wtoczyłem się na zbocze Małego Grojca ( od początku wejścia w Park jest to żółty szlak ).

Obrazek


Na początek skorzystałem z cienia w lesie, a po 6 minutach wyszedłem na lakę na zboczu – otwiera się widok na Żywiec u dołu i Babią górę po lewej. A nad Żywcem widać ( chyba … ) Pasmo Pewelskie ( Towarzyszu Zdziczały skorygujcie jakby co ). Widać też górę Łyska.



Po kolejnych kilku minutach docieram na, szumnie pisząc, szczyt Małego Grojca. Mały to on jest ale rewelacyjny widokowo. U stóp pędzi rzeka Soła, po prawej leżakuje Beskid Śląski, w środku widać Beskid Żywiecki, a po lewej widać Średni i Duży Grojec. Za chwilę będzie też widać Beskid Mały ( no chyba , że to pasmo Pewelskie to Beskid Mały ). Ten szczyt to tradycyjne miejsce ogniskowe. Chyba każdy tubylec palił tu ogień i nucił pieśni turystyczne. Dalszy ciąg wycieczki to lekkie stoczenie się w lewo ( piękne widoki na np. cmentarz, katedrę, Żar i mrugające jezioro ), wejście w krzewy i przejście polami na Średni Grojec ( z krzyżem metalowym ). To kolejne fajne miejsce widokowe. Jak i ogniskowe. Przed nami fajny tunel roślinny ( mam w nim lekkie skojarzenia z wiadomą sceną ze Lśnienia ) i płaski odcinek szlaku. Jak jest płasko to musi być potem stromo. I było. Odcinek to krótki ale lekko okrutny. Jako młody, przyszłościowy, obiecujący i dobrze rokujący sportowiec biegałem tam – treserzy naszego klubu piłkarskiego święcie wierzyli w zimową zaprawę górsko – biegową. Obecnie nie jest źle – po przejściu tego odcinka nie padłem na szlak – poszedłem równym krokiem w prawo – ku przyszłości i sprawiedliwości.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazeka



A wyszedłem na szczyt Grojca ( z krzyżem drewnianym ). Spędziłem tam 18 sekund ( obecnie Grojec jest wersji zadrzewionej – widoki bardzo ograniczone ) i zszedłem na powrotny szlak. Oczywiście nie do Browaru tylko do Parku. Po drodze w oczy rzuciła mi się jabłoń – tacy jesteśmy gościnni, że aż na szczytach sadzimy drzewa owocowe. Co by turysta miał czym zagryzać.

Obrazek


Droga powrotna minęła szybko i miło. Pogoda dalej była radosna. Jak to na październik przystało.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Spotkałem jednego człeka, wyszedłem z lasu, przeszedłem kładkę, wszedłem do Parku, pozdrowiłem zwierzaki i obrałem kurs przez Aleję Lipową – najdłuższą prostą w Parku. Na koniec zatrzymałem się pod Dębem Franciszkiem. Dobrze się trzyma jak na swoje 360 lat z Hakiem. Trzy minuty później byłem już w domu.

Obrazek

Obrazek

Dziękuję za uwagę.

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Grojec
PostNapisane: Cz lis 08, 2018 9:16 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 31, 2005 7:05 am
Posty: 1607
Lokalizacja: Brzozówka k. Krakowa
Beskidy maja klimat o tej porze roku.
Świetne fotki - chyba zainwestowałeś w jakiś dobry sprzęt ?

_________________
Góry mogą zastąpić wiele leków, ale żaden lek nie zastąpi gór.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL