Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 2:36 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz lis 14, 2019 10:00 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 31, 2005 7:05 am
Posty: 1609
Lokalizacja: Brzozówka k. Krakowa
W październiku miałem duży problem z lewym kolanem. Był taki okres, że miałem kłopoty z normalnym poruszaniem się, nie mówiąc już o jeździe samochodem (sprzęgło). Prawdopodobnie było to zapalenie przyczepu więzadła rzepki. Ale w listopadzie ból ustąpił, więc uznałem, że dobrze byłoby sprawdzić tę nogę. Oczywiście nic wielkiego w grę nie wchodziło, a prywatnych planów nie miałem na długi weekend. Rozważałem Sulovskie Skały z PTT Nowy Sącz, ale pojawiło się również ogłoszenie na stronie Hutniczego Oddziału PTTK (klub Wędrowcy) o wyjeździe w Beskid Śląsko – Morawski. Po szybkich konsultacjach ze znajomymi okazało się, że razem z Radkiem decydujemy się na tę właśnie opcję.
W sobotę o 6:30 siedzę już w busie w kameralnym gronie. Prognozy pogody są raczej marne, ale póki co możemy obserwować przez szybę całkiem ładny wschód słońca.

Obrazek

Na pierwszym postoju gdzieś na stacji benzynowej w okolicach Bielska już pada deszcz. Ze smutku aż trzeba piwo wysączyć. Ale widoki wciąż niezłe.

Obrazek

Parę minut po 10-tej docieramy do miejscowości Moravka w Czechach. Stąd rozpoczynamy górską eskapadę.

Obrazek

Jest nas bodajże 13 osób, więc grupa bardzo kameralna. Idziemy z Moniką i Radkiem trochę szybciej niż reszta. Po dojściu do czerwonego szlaku graniowego uznaliśmy, że pójdziemy sobie w lewo, aby obadać teren po drugiej stronie schroniska. Szlak wciąż bardzo przyjemny.

Obrazek

Obrazek

Robiąc po drodze szczyt o nazwie Prislop docieramy do schroniska p.n. Ropicka Chata.

Obrazek

Schron niestety zamknięty, co nas dodatkowo motywuje bo odwiedzić kolejny taki obiekt na trasie. Wchodzimy bez szlaku na szczyt Ropicka i idziemy dalej czerwono znakowaną ścieżką. To chyba najpiękniejszy odcinek całej trasy z całkiem niezłymi widokami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I tak na spokojnie dochodzimy do kolejnej górskiej chaty o nazwie Kotar.

Obrazek

Tutaj jest całkiem gwarno – widać, że schron otwarty. Całe szczęście bo w międzyczasie zrobiło się całkiem zimno. Taki fajny piecyk jest w środku.

Obrazek

Tutaj można sobie na spokojnie wysączyć browara. Siedzimy tu chyba z godzinę, ale w końcu trzeba zacząć schodzić. Ten odcinek szlaku jest również piękny i widokowy, a kolory jesieni - takie październikowe.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na dole spotykamy resztę grupy i już wszyscy razem docieramy do busa. Po drodze szybkie zakupy i docieramy na nocleg do... Polski. Ciepły obiad po zimnym dniu w górach to jest to. Wieczorem tradycyjnie impreza. Były śpiewy przy gitarze, był bilard i próby bratania się z ekipą z Jaworzna...

Dzień 2

Niedziela miała być najbrzydsza pogodowo i była. Uff udało się – bo bardzo chciałem przetestować moją nową pelerynę :). Początek dnia jednak nie zapowiadał tragedii. Naszą grupę wzmocniły kolejne 4 osoby, więc do Czech wyruszyliśmy silniejsi niż wczoraj. Wyruszamy z miejscowości Horni Lomna – wciąż nie pada. Nawet coś widać.

Obrazek

Ale potem już im wyżej tym gorzej. Błoto, śliskie kamienie, peleryny – to nasza niedzielna rzeczywistość. Gdzie rozum ? A mogłem sobie w spokoju oglądać mecz Liverpoolu z Man City. Na szczęście takie chwile zwątpienia są krótkotrwałe. Pierwszy ciekawszy moment na tym szlaku to kamienna kapliczka i źródełko ze świętą wodą.

Obrazek

Obrazek

Dalsza część drogi to automatyczne przekładanie nóg i uważanie jedynie na to by nie wywinąć orła. Był jeden ciekawszy moment – taki kosmiczny twór korzeniowo – gałęziasty. Wszyscy tam fotki robili to zrobiłem i ja.

Obrazek

Mijana kawałek dalej tabliczka informuje, ze poruszamy się w rezerwacie przyrody...

Obrazek

Wkrótce wchodzimy szczyt. Widoki nawet przy pięknej pogodzie byłyby takie sobie a przy dzisiejszej są zerowe. Niemniej uwieczniam tę chwilę.

Obrazek

To już zawsze jakiś plus tej trasy. Teraz nieco w dół do pierwszego na trasie schroniska – Kamiennej Chaty. Tu wreszcie można się trochę osuszyć, no i coś wypić. Po mniej więcej godzinie ruszamy dalej. To chyba najmniej przyjemny odcinek trasy. W wykopach są układane kable energetyczne, przez co idziemy po takiej błotnistej papce. Po drodze jakieś koparki, ciężarówki taplające się w błocie. No źle to wygląda. Bardzo się ucieszyłem jak doszliśmy do kolejnego schroniska (jest ich tu zatrzęsienie) o nazwie Chata Skalka. W międzyczasie deszcz zmienił się w deszcz ze śniegiem.

Obrazek

No i znowu dłuższa przerwa. Tym razem ze zrozumiałych względów sporym zainteresowaniem cieszy się grzane wino. Rozpoczynamy ostateczne zejście do miejscowości Mosty u Jablunkova. Chwilami jakieś przebłyski widoczności.

Obrazek

Wszyscy chyba bardzo się ucieszyliśmy jak zobaczyliśmy oświetlony dworzec kolejowy w Mostach... To tu właśnie czekał nasz bus :).

Obrazek

Powrót na kwaterę do Polski z drobnymi przygodami, bo na drodze było już biało. Jeden samochód na letnich oponach zablokował drogę – zgadnijcie jakiej marki... Wieczorem przez okno było widać, że na zewnątrz już regularna zima.

Obrazek

Naszą grupę zasilił drugi gitarzysta, co spowodowało zmianę repertuaru z piosenki turystycznej na bardziej radiową. Znowu śpiewy, znowu bilard (choć bil na stole coraz mniej) i tym razem odważniejsze bratanie się z mieszkańcami Jaworzna ze zmiennym szczęściem. Była kolizja z obiadokolacją ale udało mi się obejrzeć na laptopie większość meczu LFC – Man City. Wynik petarda. W tym roku musi się udać.

Dzień 3

Rzadko mi się zdarza wchodzić 2 razy w ciągu jednego ciągu roku na ten sam szczyt - zwłaszcza jeśli nie jest to góra, która leży 50 km od domu. A szczyt to mimo wszystko dość egzotyczny, bo leżący u naszych południowych sąsiadów – ale wyjątkowo nie na Słowacji, a w Czechach. Mowa o Lysej Horze, którą mieszkańcy Bielska i Cieszyna mogą pewnie podziwiać ze swoich okien. Zatem w dniu naszego święta narodowego w nieco okrojonym już gronie równo o 9-tej pakujemy się do busa. Aura zimowa, ale to wiedzieliśmy już od wczoraj. Mamy przed sobą ponad półtorej godziny jazdy, co kompletnie mi nie przeszkadza – wręcz przeciwnie. Po drodze warunki zimowe zmieniają się w jesienne, ale jest pewne, że w górach będzie biało. Parkujemy pod małpim gajem w Ostravicach. W oczekiwaniu na dwóch kolejnych uczestników wypijamy po dwa na rozgrzewkę. Startujemy. Podejście na Lysą Hore jest z gatunku przyjemnych. Nie ma tu jakichś karkołomnych odcinków i nawet śnieg nam szczególnie nie przeszkadza. A pogoda – no cóż jest dużo lepiej niż w niedzielę, ale do żylety daleko. Nie zmienia to faktu, że raz po raz pojawia się błękitnie niebo, a wtedy widoki są bardzo przyjemne.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przy szlaku ustawione są tablice z różnymi zwirzami i ptaszyskami, co raz po raz poprawia nam humor. Ot choćby taki nenapadny chodec – Lysohorski bestiar :). I jak tu nie lubić czeskiego.

Obrazek

Obrazek

Niestety im wyżej tym czapa chmur bardziej gęsta i gdy wreszcie dochodzimy do leżącego tuż pod szczytem schroniska to widzimy niewiele. Ale cierpliwości, pogoda jest dynamiczna. Podejście zajęło nam niewiele ponad 1,30 h. W takiej sytuacji najlepiej zjeść gorącą cesnakovą polievkę i wypić zimnego radegasta, co niniejszym czynimy.

Obrazek

W schronisku ciepło, przyjemnie, no to po jeszcze jednym radegaście. Wychodzimy na sam szczyt. W ramach integracji międzynarodowej robię sobie zdjęcie z trzema Czeszkami.

Obrazek

Już nawet mieliśmy zacząć schodzić, kiedy Radek wpadł na pomysł, że warto jeszcze wypić po piwie w pobliskim hotelu górskim. A że Radek ma zwykle dobre pomysły, to tak czynimy. Reszta grupy już dawno rozpoczęła zejście. „Pech” chciał, że jak wreszcie wyszliśmy na zewnątrz to chmury się rozwiały, więc znowu trzeba było podejść na szczyt. Jeszcze kilka fotek no i już naprawdę zaczynamy schodzić.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Robię jeszcze zdjęcie drewnianej rzeźbie przy schronisku. Pod koniec marca miałem buty na wysokości głowy tego osobnika. Teraz wygląda to jednak zupełnie inaczej.

Obrazek

I tak wspomagając się nieco pigwą docieramy do busa. Po drodze udało się jeszcze kilka fajnych ujęć złapać.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I tak się zakończyła nasza trzydniówka w Beskidzie Śląsko – Morawskim. Podróż bardzo wesoła, humory dopisywały, a w domu byłem ok. 20:30, więc wcześniej niż się spodziewałem. Wyjazd całkiem przyjemny, ekipa w porządku, a najważniejsze, że noga dała radę. Jeszcze coś z niej będzie. Dziękuję wszystkim za towarzystwo i do następnego.

Wojtek

_________________
Góry mogą zastąpić wiele leków, ale żaden lek nie zastąpi gór.


Ostatnio edytowano Śr maja 20, 2020 12:01 pm przez Carcass, łącznie edytowano 4 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lis 14, 2019 10:55 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 31, 2007 9:46 pm
Posty: 4469
Lokalizacja: GEKONY
Byłem na Łysej Górze, niestety kompletnie bez widoków.

_________________
A ja dalej jeżdżę walcem, choćby pod wałek trafić miał cały świat.

http://summitate.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lis 14, 2019 11:02 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 31, 2005 7:05 am
Posty: 1609
Lokalizacja: Brzozówka k. Krakowa
kefir napisał(a):
Byłem na Łysej Górze, niestety kompletnie bez widoków.


No to ja mam sporo szczęścia, bo teraz było nieźle, ale pod koniec marca to już rewelacja...

http://www.turystyka-gorska.pl/forum/vi ... 11&t=20430

_________________
Góry mogą zastąpić wiele leków, ale żaden lek nie zastąpi gór.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lis 17, 2019 8:10 pm 
Swój

Dołączył(a): So lip 28, 2018 11:20 am
Posty: 74
Mega chmury na tym jednym zdjęciu z 3 dnia. I pogoda też całkiem wam się udała. Ja w ten sam weekend byłem w okolicy Bielska i niedziela bardzo deszczowa była...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lis 18, 2019 7:52 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 12, 2017 7:32 am
Posty: 4099
Jak mi kiedyś starczy czasu to zawitam :)
Powiało zimnem.

_________________
Urodziłeś się, by być prawdziwym, a nie perfekcyjnym.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lis 18, 2019 10:14 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 31, 2005 7:05 am
Posty: 1609
Lokalizacja: Brzozówka k. Krakowa
pbm napisał(a):
Mega chmury na tym jednym zdjęciu z 3 dnia. I pogoda też całkiem wam się udała. Ja w ten sam weekend byłem w okolicy Bielska i niedziela bardzo deszczowa była...


Sobota i poniedziałek było ok, ale niedziela to był pogodowy armagedon :).

Redemption MM napisał(a):
Jak mi kiedyś starczy czasu to zawitam


Jak się przejdzie już całe polskie Beskidy do Śląsko - Morawski jak znalazł i wcale nie dużo dalej.

_________________
Góry mogą zastąpić wiele leków, ale żaden lek nie zastąpi gór.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lis 18, 2019 11:16 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 12, 2017 7:32 am
Posty: 4099
A teraz byłeś gdzieś? W niedzielę chodziłam w koszulce w Zlatohorskiej vrchovinie. +16st.
Czesi są bardzo aktywni turystycznie. O każdej pogodzie spotyka się tam ludzi na szlakach, nie tylko falowo, jak u nas w słoneczne i najlepiej długie weekendy.

_________________
Urodziłeś się, by być prawdziwym, a nie perfekcyjnym.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lis 18, 2019 11:47 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 31, 2005 7:05 am
Posty: 1609
Lokalizacja: Brzozówka k. Krakowa
Redemption MM napisał(a):
A teraz byłeś gdzieś? W niedzielę chodziłam w koszulce w Zlatohorskiej vrchovinie. +16st.
Czesi są bardzo aktywni turystycznie. O każdej pogodzie spotyka się tam ludzi na szlakach, nie tylko falowo, jak u nas w słoneczne i najlepiej długie weekendy.


Na Pustyni Błędowskiej. Jak jesteś na FB to możesz być na bieżąco z moimi w planami i wyjazdami...

_________________
Góry mogą zastąpić wiele leków, ale żaden lek nie zastąpi gór.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lis 18, 2019 12:00 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 12, 2017 7:32 am
Posty: 4099
A rzeczywiście - widzę Cię :P

_________________
Urodziłeś się, by być prawdziwym, a nie perfekcyjnym.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lis 18, 2019 1:14 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 31, 2005 7:05 am
Posty: 1609
Lokalizacja: Brzozówka k. Krakowa
Redemption MM napisał(a):
A rzeczywiście - widzę Cię


Daj znak :)

_________________
Góry mogą zastąpić wiele leków, ale żaden lek nie zastąpi gór.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL