Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:32 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt kwi 13, 2021 1:11 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt lis 21, 2008 10:48 pm
Posty: 1227
Lokalizacja: Warszwa
Kolejne święta za nami. W tym roku spędzamy je na Śląsku. Jednak, aby nie siedzieć całe trzy dni za stołem postanawiamy ruszyć tyłki w Poniedziałek Wielkanocny i spalić zjedzone mazurki w górach. Wybór pada na szczyt, na którym - jak głosi legenda - nie był nikt z naszej czwórki (Barbórka pewnie była – ale ona nigdy nie pamięta), czyli Wielka Rycerzowa. Do mnie i Barbórki dołącza jeszcze jej siostra Kasia z mężem Sławkiem, oraz Paulina, Dawid i Przemysław, który nie lubi jak mówi się do niego per. Przemek (szanujemy). Startujemy niebieskim szlakiem z Rycerek i mozolnie (dosłownie) pniemy się do góry. Dawid i Przemysław szybko znikają nam z oczu, gdyż realizują swój ultra plan biegowy aż do Wielkiej Raczy. Lekki przymrozek sprawia, że stopione wcześniej błoto jest mocno zbite i się nie ślizgamy.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Im wyżej, tym więcej śniegu pojawia się na naszej trasie, co w połączeniu z mocnym słońcem i brakiem okularów przeciwsłonecznych sprawia ból (kara za nieposłuchanie Barbórki… ups). Pod Mładą Horą meldujemy się zaskakująco szybko (jednak nie jest z nami jeszcze tak źle) i nie zatrzymując się zmierzamy dalej wzdłuż już czerwonego szlaku. Idzie się przyjemnie, a ja testuję sprzęt do pstrykania, który rozważamy zakupić. Wchodząc na Halę Rycerzową pojawiają się szerokie widoki. Głównie to majaczące w oddali Tatry, Babia Góra i dobrze widoczny Wielki Rozsutec.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pod bacówką rozsiadamy się na dobrą godzinę, opróżniając częściowo termosy z ciepłą herbatą i opakowanie z przesłodkimi mazurkami. Ale idylla nie może trwać wiecznie. Podnosimy tyłki i zbieramy się w dalszą drogę ku schronisku na Przegibku. Szczyt Rycerzowej jest blisko, więc szybko osiągamy najwyższy punkt dnia. Aż korci, żeby pójść w stronę Fatry. No, ale trzeba zatoczyć koło.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Do Przegibka to znane z Beskidu Żywieckiego góra-dół, góra-dół. Gdzieniegdzie las się przerzedza oferując widoki na grań Małej Fatry. Niebo zaciąga się chmurami, a wiatr się wzmaga. Na Przegibku spotykamy styranego Dawida i rozsiadamy się na wietrznym dziedzińcu schroniska na krótką chwilę, co jednak odbije się na zdrowiu kilka dni później.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Decydujemy, że odpuszczamy wejście na Bendoszkę i razem schodzimy zielonym szlakiem do samochodów. Kolejny fajny kawałek nikomu niepotrzebnej roboty – chociaż w tych pandemicznych czasach to zdanie nie jest chyba zbyt trafne. Każdy wysiłek powinien być teraz potrzebną robotą, więc byle do następnego.

_________________
Jeśli zdajesz pytanie dlaczego chodzę po górach to znaczy że nie zrozumiesz odpowiedzi


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So maja 01, 2021 8:44 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 11, 2011 9:25 pm
Posty: 1493
Lokalizacja: W-wa
Dokładnie 3 lata temu spędziłam na tych terenach majówkę, przez 6 dni przeszłam 65 km, wzdłuż granicy.
Mimo pięknej pogody na szlaku było bardzo mało ludzi. Przyznam się przy okazji, że to była moja pierwsza beskidzka wycieczka. Fajnie było.

_________________
Nutko moja
https://www.youtube.com/@CarpathianMusicWorld/playlists


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL