Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:35 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: NMSPK
PostNapisane: Wt kwi 13, 2021 9:16 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 31, 2007 9:46 pm
Posty: 4463
Lokalizacja: GEKONY
2 połowa marca.

Sudety wzywały… No to pojechaliśmy.

Obrazek
Potomkowie Leonarda da Vinci mieszkają w Sokołowsku

W niedzielę pierwszy przystanek robimy w miejscowości Boguszów-Gorce i idziemy żółtym szlakiem na Chełmiec. Pogoda mglisto-mroźno-śnieżna. Wieża na szczycie zamknięta, ale i tak widoków tego dnia byśmy nie mieli, robimy więc jedynie odpoczynek w wiacie szczytowej i wracamy do samochodu zielonym spotykając po drodze parę morsów w samej bieliźnie.

Wieczorem świętujemy jeszcze Dzień Św. Patryka i załapuję się na zielone piwo.

Obrazek
Chełmiec w warunkach zimowych

Na poniedziałek mamy zaplanowaną ambitną trasę. Z Przełęczy Trzech Dolin różnymi kolorami szlaków idziemy kolejno przez Turzynę (tutaj nawet trochę offroadowo), Jeleniec, stromo po przysypanych skałkach do Skalnej Bramy skąd mamy całkiem sympatyczny widok na południe. Jak zeszliśmy to trzeba podejść, po raz trzeci już dzisiaj, tym razem na szczyt Rogowiec gdzie znajdują się ruiny zamku i przy okazji możemy tym razem podziwiać panoramę na północ z dominującą Borową na którą zaraz obierzemy kierunek. Przejście tego kawałka zajmuje trochę czasu, zwłaszcza, że słońce robi swoje i idziemy teraz po kopnym, mokrym śniegu.

Obrazek
Na pierwszym planie Waligóra, w tle po lewej Ruprechticky Spicak


Obrazek
Skalna Brama

Obrazek
Na Rogowcu widzimy ile nam jeszcze zostało do Borowej

Na Borowej chwilę się wygrzewamy do słońca. Dosłownie chwilę bo po zaliczeniu wieży widokowej i rozłożeniu się na ławeczce zaczyna mocniej wiać i robi się zimno. Na szczęście zaletą Sudetów poza licznymi wieżami widokowymi i gęstą siecią szlaków są bardzo fajne wiaty. Wieża na Borowej ma ciekawy kształt, cytuję: ” 16,5-metrowa wieża widokowa o konstrukcji stalowej, skręcanej, tworząca kształt hiperboloidy jednopowłokowej (zwężająca się w środku) o przekroju szesnastokąta, w formie 32 słupów ustawionych pod kątem 68 stopni względem podstawy, słupy opisane na dwóch okręgach (po 16 słupów na okrąg, biegnących w dwóch kierunkach)”. Ciekawy jestem ile osób potrafiłoby sobie ją wyobrazić bez patrzenia na zdjęcia:) Z górnej platformy dostrzegamy Chełmiec na którym byliśmy dzień wcześniej, Góry Sowie, Waligórę, Ślężę. Przy lepszej przejrzystości widać stąd nawet Śnieżkę.

Obrazek
Wieża widokowa na Borowej

Obrazek
Trasa którą dzisiaj przeszliśmy, od lewej: Rogowiec, Jeleniec, Turzyna. Dalej widać Waligórę, Stożki, kopalnię melafiru w Bukowcu i Lesistą Wielką

Obrazek
Widok na Wielką Sowę

Obrazek
Ślęża

Obrazek
Chełmiec i wyłaniający się za nim Trójgarb

Powrót zielonym szlakiem, całość wyszła trochę ponad 16 km, a na miejscu Norbert powiedział, że zrobiłby sobie jeszcze trening… musimy zacząć planować dłuższe wycieczki.

Na wtorek mieliśmy pierwotnie przewidzianą trasę przez Lesistą do Dzikowca i powrót przez Stożki, ale pogoda dla koneserów skłania nas do korekty planów i trochę sobie szatkujemy wycieczki najpierw robiąc kółko przez ruiny zamku Radosno i powrót przez Bukowiec.

Obrazek
Ruiny zamku Radosno

Obrazek
Wiata obok Chaty Marianka (Marian Wędrówek Weteran)

Obrazek
Sztuka na szlaku

Obrazek
Tubylcy są przyjaźnie nastawieni do turystów

Obrazek
Ruiny kaplicy pod Bukowcem

Obrazek
Strome podejście na Bukowiec

Następnie po przebraniu przemoczonych rzeczy jedziemy w Zawory i szukamy Rogu. Niepozorny szczyt z którego mamy panoramę na wschód, a z podejścia na zachód. Z parkingu na szczyt jest zaledwie pół godziny spaceru w większości drogą gruntową.

Obrazek
Szczyt Rogu odnaleziony

Obrazek
Z Rogu na wschód

Obrazek
Na Zachód w stronę Gór Kruczych

Ponieważ z Rogiem poszło szybko to robimy dodatkowy postój w Mieroszowie i zahaczamy jeszcze o wieżę widokową na Górze Parkowej. 5 minut z parkingu, a z platformy mamy widok min. na masyw Dzikowca i Lesistej Wielkiej. Oprócz tego rzuca się w oczy, że ziemia w okolicy (w ogóle w Sudetach Środkowych jest bardziej czerwona niż w naszej okolicy).

Obrazek
Wieża widokowa na Górze Parkowej w Mieroszowie

Obrazek
Panorama z wieży na Mieroszów, po lewej masyw Dzikowca i Lesistej Wielkiej

Środa. Czas w końcu na Lesistą.

Ruszamy z Sokołowska przez które przechodziliśmy idąc na Bukowiec. Najpierw żółtym szlakiem, leśną drogą, później bardziej stromo na szczyt. Po drodze kilka odsłonięć melafiru i szczeliny wiatrowe, a przynajmniej jedna, reszta chyba jeszcze zasypana, albo po prostu nie znaleźliśmy. Nic specjalnego, na archiwalnych zdjęciach prezentują się lepiej, teraz gdyby nie tabliczka to nawet bym się nie zainteresował taką dziurą w ziemi. Na Lesistej rozsiadamy się w wiacie (za to lubię Sudety).

Obrazek
Szczyt Lesistej Wielkiej

Porzucamy żółty szlak na rzecz niebieskiego (od pierwszego dnia widać, że wszystko poza czerwonym, którym biegnie Główny Szlak Sudecki jest raczej mało chodzone). i idziemy kolejno przez Stachoń, kawałek odbijamy by zaliczyć jeszcze Wysoką i wracamy na niebieski którym wchodzimy na Sokołów, skąd mamy niezłe widoki przez wiatrołomy, minus jest taki, że nie widać jak szlak biegnie i schodzimy trochę na czuja w stronę oznakowanego drzewa na przełęczy.

Obrazek
Na Wysokiej. Po lewej Dzikowiec

Z przełęczy już oznakowaną ścieżką wychodzimy na Dzikowiec, gdzie robimy popas pod taką jakby platformą. Kiedyś roztaczała się stąd panorama na Wałbrzych i okolice, ale mocno zarósł i nie stanowi już punktu widokowego. Co innego wieża przy której jest górna stacja wyciągu narciarskiego poniżej szczytu. Po zrobieniu kilku zdjęć (aparatem Zorka Pięć) schodzimy najpierw szlakiem, później nie szlakiem, ale srogą, a jeszcze później całkiem na krechę przez las byleby azymut na auto się zgadzał. Przeszliśmy chyba gdzieś w okolicach gniazda sokołów czy czegoś bo zaczęły krążyć nad nami wielkie ptaki i latać nawet między drzewami. Przy samochodzie jeszcze porozmawialiśmy z sympatycznym panem który mieszka gdzieś w okolicy i mówił, że długo nas nie było i sam lubi łazić po górach.

Obrazek
Platforma widokowa z ławeczką na szczycie Dzikowca

Obrazek
Wieża widokowa pod Dzikowcem

Obrazek
Widoki z wieży

Obrazek
Wracamy więc pogoda może się poprawiać

Czwartek.

Urozmaicamy sobie powrót zahaczając o masyw Trójgarbu. Parkujemy przy ruinach bacówki pod Trójgarbem, cały parking dla nas… szkoda, że na Palenicy nie ma takich cudów. Podchodzimy wygodnym żółtym szlakiem po drodze mijając kilka osób. W wyższych partiach zaczyna prześwitywać Chełmiec, niestety parowanie z powodu rosnącej temperatury i zalegającego w górach śniegu nie sprzyja dalekim obserwacjom. Tym większa szkoda, że na szczycie stoi super wieża widokowa, postawiona z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przy lepszych warunkach widoki są na pewno zapierające dech w piersiach, my możemy jedynie podziwiać mleko dookoła i lufę pod okratowanym tarasem widokowym. Przyznam się szczerze, że pierwsze wejście zrobiłem ostrożne z ograniczonym zaufaniem do prześwitujących krat pod nogami:)

Obok wieży jest całkiem spora wiata i stoliki, wszystko nawiązuje do nazwy Trójgarb. Architekt zasłużył na brawa. Siedzimy, opalamy się, wyjadamy resztki jedzenia z plecaków i… wracamy. Żeby było ciekawiej to zielonym szlakiem. Strome zbocze, błoto, trochę śniegu, trochę lodu. Idealnie, żeby zaliczyć glebę w ostatni dzień. Ale… nic takiego nie miało miejsca;P
Powrót do domu w towarzystwie nowego Kazika czasami przerywanego nowymi pomysłami naszego rządu który przegrywa z wirusem którego samo pokonał już nie wiem ile razy. Na szczęście podobno do kolejnej miesięcznicy się wyrobią i będziemy uratowani.

Obrazek
Chełmiec z Trójgarbu

Obrazek
Kolejna oryginalna wieża w górach

Obrazek
Prawie jak na Titanicu

[youtube]https://youtu.be/uBlo-Nbs03M[/youtube]

_________________
A ja dalej jeżdżę walcem, choćby pod wałek trafić miał cały świat.

http://summitate.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: NMSPK
PostNapisane: Cz kwi 15, 2021 10:04 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 11, 2011 9:25 pm
Posty: 1493
Lokalizacja: W-wa
Sudety wybrałam sobie na pierwszą wycieczkę w tym roku.
Jak się sprawdziła Zorka? Moją Practikę gwizdnęli mi na Słowacji razem z plecakiem.

PS
Mojemu monitorowi brakuje prawie 2,5 metra, żeby wyświetlić twoje najszersze zdjęcie 8) :wink:

NMSPK :?:

_________________
Nutko moja
https://www.youtube.com/@CarpathianMusicWorld/playlists


Ostatnio edytowano Cz kwi 15, 2021 11:27 pm przez anke, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: NMSPK
PostNapisane: Cz kwi 15, 2021 10:51 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10402
Lokalizacja: miasto100mostów
Wstyd przyznać się byłeś w wielu miejscach w których ja nie byłem.
Turzyna i tamten szlak wyjątkowo mi pasuje.
Super wycieczka

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: NMSPK
PostNapisane: Pt kwi 16, 2021 4:46 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 31, 2007 9:46 pm
Posty: 4463
Lokalizacja: GEKONY
Zorka daje radę, sory za format:)
Nie Ma Srania Po Krzakach!

Tereny fajne, może uda się zaglądnąć jeszcze raz przy lepszej pogodzie.

_________________
A ja dalej jeżdżę walcem, choćby pod wałek trafić miał cały świat.

http://summitate.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL