Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N maja 12, 2024 10:15 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn paź 02, 2023 8:14 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pn gru 05, 2011 12:08 am
Posty: 640
Lokalizacja: 110 km
Pod koniec września 2023 zaplanowałem trzy dni w słowackich Tatrach z dwoma noclegami w Szczyrbskim Plesie.
Dojazd na parking przy Żarskiej Dolinie z Bielska zajmuje około 3 godzin spokojnej jazdy.
Parkując w poniedziałek samochód o godzinie 8 rano na parkingu było raptem 3 auta + moje.

Obrazek


Pierwszego dnia postanowiłem zacząć przygodę w Tatrach Zachodnich. Celem głównym był Baraniec.
Jednak na pierwszy ogień wybrałem Rohacza Płaczliwego od strony Smutnej Przełęczy.

Obrazek

Żarska Dolina przywitała mnie niezwykłym spokojem. Zero ludzi. Zero dźwięków cywilizacji. Słychać jedynie potok Smreczanka.
Po odbiciu z drogi na ścieżkę przejechał samochód zjeżdżający od schroniska. Widoczność bardzo ograniczona przez niskie chmury.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po niespełna godzinie nagle ukazuje się taki piękny widok. Wątpliwości odnośnie pogody zostały rozwiane :)
Obrazek

Obrazek

Przed schroniskiem wróciłem na asfalt i po chwili mijam żleb opadający od Jałowieckiego Przysłopu.
Obrazek

Podobno do schroniska można za opłatą dojechać własnym autem.
Obrazek

Szlakowskaz, mostek, rzeczka. A u góry granióweczka.
Obrazek

Jedna minuta na podziwianie widoków. :shock:
Obrazek

Obrazek

Baraniec jeszcze się chowa.
Obrazek

Niebieski szlak odbija od zielonego i wprowadza na Pośredni Groń. Bardzo widokowe miejsce idealne na trzecie śniadanie :mrgreen:
Obrazek

W 2016 byłem w tych rejonach z lustrzanką i kilkoma obiektywami. Zdjęcia wyszły super. Dziś jedynie smartfon ale za to 3 kg plecak lżejszy.
Obrazek

Obrazek

Tradycyjny stan emocjonalny na tej przełęczy.
Obrazek

Zaczynając podejście na Płaczliwego ukazuje się Baraniec.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widok z Rohacza Płaczliwego na zachód.
Obrazek

I na wschód.
Obrazek

Wołowiec.
Obrazek

Rohacz Ostry.
Obrazek

Widok na południe = Baraniec
Obrazek

Słońce daje czadu a wejście na Baraniec wcale nie jest takie szybkie. Dopada mnie zmęczenie.
Obrazek

Obrazek

Zejście ze Smreka jest niespodziewanie bardzo fajną trasą.
Obrazek

Baraniec zdobyty. To bardzo widokowa góra. Super widoki na Tatry oraz na znajdujący się pod Barańcem Liptów.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Schodząc w połowie drogi spotykam młodego człowieka który pyta mnie czy wyżej jest jakiś wodopój. Niestety nie ma. I sam miałem bardzo mało wody jedynie w bukłaku. On jednak poszedł dalej. WTF?
Obrazek

Końcówka robi się męcząca ale radość jest ogromna. Kończę kwadrans po 16 na parkingu pijąc od razu pół butelki wody z bagażnika.
Następnie trasa do Szczyrbskiego Jeziora drogą nr 18 z kapitalnymi widokami na czerwone od słońca Tatry.

Obrazek

CDN...

_________________
http://wokolkominainietylko.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt paź 03, 2023 11:16 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10406
Lokalizacja: miasto100mostów
Ten odcinek z Barańca w stronę grani głównej Tatr to jest petarda. Bardzo dobrze wspominam.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr paź 04, 2023 8:31 am 
Kombatant

Dołączył(a): Pn gru 05, 2011 12:08 am
Posty: 640
Lokalizacja: 110 km
Kolejne dwa dni zaczynam w Szczyrbskim Jeziorze z kilku powodów:
1) Bardzo dobra lokalizacja do startowania w Tatry - po prostu blisko do szlaku jak i do elektryczki
2) Hotel przy parkingu jest tani a posiada to co jest potrzebne: pokój w właściwie taka 35 metrowa kawalerka na 3 osoby z łazienką, kuchnią, mega widokiem na góry, małym sklepikiem w budynku czynnym 7-19 oraz darmowym parkingiem. Dla porównania moja miejscówka na Antałówce o połowę droższa :shock: i o połowę mniejsza
3) Do jeziora 3 minuty, do restauracji itp. 4 minuty
4) Byłem w tym miejscu w 2019 roku i tylko powiem że tym razem nic nie skrzypiało :lol:

Obrazek

We wtorek zaplanowałem zaatakować Szczyrbski Szczyt 2395 m.n.p.m. Pomysł zrodził się 4 lata wcześniej kiedy w drodze na Satana, wyprzedził mnie turysta który szedł na Szczyrbski. Charakterystycznie ubrany zobaczyłem go na zoomach zdjęć zrobionych z Satana.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dziś na szlaku mało ludzi. Do tej pory widziałem jedynie osoby daleko przede mną. Miłe zaskoczenie ponieważ jest już 8 rano.
Cel coraz bliżej.
Obrazek

Obrazek

Super miejsce gdy nie ma tłumów.
Obrazek

Podchodząc żółtym szlakiem Doliną Młynicką pokonujemy charakterystyczne trzy progi o wysokości 90 - 60 - 90 metrów. Tu z lewej strony widać trochę szlak z ostatnim podejściem nad Capie Jezioro.
Obrazek

Nad Satanem pojawiają się chmurki.
Obrazek

Podczas przerwy nad Capim widok na Szczyrbski robi wrażenie.
Obrazek

W tej okolicy byłem tylko raz w 2016 roku wracając z Hrubego Wierchu na autopilocie. Dziś na spokojnie można docenić piękno tych gór.
Obrazek

Obrazek

Podchodząc żlebem na Szczyrbski Szczyt można dostrzec w oddali krzyż. Robił on wrażenie dość dużego kamiennego krzyża. Pomyślałem że ktoś tam odszedł lub coś podobnego. Po dojściu okazuje się kopczykiem symbolikiem. Na dole widać Kolisty Staw i górujący nad nim Hruby Wierch 2428 m.n.p.m.
Obrazek

Obrazek

Tuż pod szczytem.
Obrazek

No i jest.
Obrazek

To bardzo widokowe miejsce. Świetny widok na Satana oraz Hrubego.
Obrazek

Obrazek

Idąc do góry zastanawiałem się jak będzie widać MSW. Teraz już wiem.
Obrazek

Obrazek

Trochę szersza perspektywa. Kolory naprawdę są niesamowite itd.........rodzi się pewien pomysł by jeszcze dziś wejść na jakiś szczyt.
Obrazek

Kolejnym dzisiejszym celem będzie Satan. Zanim tam dotrę słońce przesunie się sporo na zachód i powinny być mega widoki.
Obrazek

Po powrocie na szlak rekonesans w poszukiwaniu miejsca gdzie można na koniec uzupełnić wodę. Dziś nie powinno zabraknąć.
Obrazek

W drodze na Satana.
Obrazek

Na Satanie widoki 10/10.
Obrazek

Cubryna.
Obrazek

Rysy oraz Wysoka.
Obrazek

A to co to za szczyty? ...............:)
Obrazek

W poszukiwaniu drogi po głazach. Jak dla mnie MSW najlepiej widać z Koprowego.
Obrazek

Szczyrbski Szczyt.
Obrazek

Obrazek

Na pamiątkę że byłem 8)
Obrazek

Gdy jestem na szczycie są również trzej Polacy którzy schodzą przez Grań Baszt. Jest również Słowak który schodzi żlebem. Zostaje na kilka minut sam na szczycie i jest bajecznie. Gdzieś tam na dole Dolina Mięguszowiecka robi kapitalne wrażenie. Z tymi swoimi pobocznymi dolinami to naprawdę spory kawałek Tatr. Patrząc na Grań Baszt muszę next time się tam wybrać schodząc. Dziś wracam żlebem.
Obrazek

Po drodze mijam jeszcze kilka solistów którzy idą do góry.
Obrazek

Obrazek

Po uzupełnieniu wody na luzie powoli zmierzam do noclegu. Jestem tam sporo po 18tej i uzupełniam jedzenie w sklepiku.
Obrazek

Przypomniałem sobie jeszcze jeden + tego hotelu. Nie ma tv w pokojach :D
Kąpiel, przepyszne jedzenie zabrane z domu i spanie już po 20.
Jutro Ganek. Trzeba być w formie.

CDN...

_________________
http://wokolkominainietylko.blogspot.com/


Ostatnio edytowano Cz paź 05, 2023 6:24 am przez Krajan83, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr paź 04, 2023 9:59 am 
Kombatant

Dołączył(a): Pt wrz 27, 2013 2:48 pm
Posty: 603
A jakiś konkret odnośnie tej miejscówki w Szczyrbskim?
Bo, szczerze pisząc, oprócz lokalizacji ta miejscowość słabo mnie pociąga...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr paź 04, 2023 12:53 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 12, 2011 7:46 am
Posty: 2185
Po takiej reklamie też jestem ciekawy co to za hotel?
Lubię noclegi za pół ceny ;)

_________________
SPROCKET
viewtopic.php?f=11&t=17068


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr paź 04, 2023 2:11 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10406
Lokalizacja: miasto100mostów
Ja na Szatanie trafiłem dość słabą pogodę i strasznie mnie widoki rozczarowały. Tam jednak trzeba po południu iść żeby światełko było dobre na okolice DOliny Mięguszowieckiej i jej otoczenia.

Szczyrbski za to widokowo mnie powalił. Ale to jest kwestia pogody i warunków danego dnia.
PS. Którędy szedłeś i schodziłeś ze Szczyrbskiego? Żleb Petrika może? Czy grań?

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr paź 04, 2023 3:31 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pn gru 05, 2011 12:08 am
Posty: 640
Lokalizacja: 110 km
Hotel to Tourist lodging SHB.

Krabul napisał(a):
PS. Którędy szedłeś i schodziłeś ze Szczyrbskiego? Żleb Petrika może? Czy grań?


Wejście i zejście żlebem od strony Capiego. Żleb Petrika może następnym razem.

_________________
http://wokolkominainietylko.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr paź 04, 2023 4:21 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N sie 25, 2013 10:23 am
Posty: 1500
Też chciałem pytać o namiar na hotel, ale uznałem, że poczekam na koniec relacji, żeby nie wprowadzać chaosu. A tu mnie uprzedzono :D Dzięki w każdym razie, a relacja bardzo fajna, choć oczywiście czekam jeszcze na część z Gankiem.

Żleb Petrika to całkiem ciekawe miejsce. Ja się w niego wpakowałem idąc na Szczyrbski trochę na pałę, bez większego ogarnięcia topo, wychodząc z założenia, że to przecież łatwy szczyt, więc puści tak czy inaczej (trochę się spieszyłem, bo chciałem na szybko wejść na 4 wybitne szczyty położone w okolicy). No i w samym żlebie byłem przekonany, że to jakiś typowy zapych (bo czego jak czego, ale trudności jedynkowych - a takie tam IMHO są - to w podejściu na Szczyrbski się nie spodziewałem), ale postanowiłem go sprawdzić i iść do góry aż do momentu, w którym nie ocenię, że będę mieć większy problem ze zejściem. No i tak szedłem, szedłem (bez większego przekonania) aż wylazłem w okolice partii szczytowych... Dopiero po powrocie poszukałem trochę informacji na ten temat i dowiedziałem się m.in. jak ten żleb się nazywa i uświadomiłem, że przecież czytałem o tym żlebie w jednej z relacji na niniejszym forum ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr paź 04, 2023 5:46 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2108
piękne zdjęcia gratuluje pięknych wycieczek . Ostatnio na Slowacji taniej w euro niz w Zakopanem w pln tak juz od kilku ladnych lat.

życze kolejnych górskich szczytów:)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz paź 05, 2023 6:46 am 
Kombatant

Dołączył(a): Pn gru 05, 2011 12:08 am
Posty: 640
Lokalizacja: 110 km
Kiedy pierwszy raz usłyszeliście lub przeczytaliście o Ganku?
Ja pamiętam to dokładnie.
Kilkanaście lat temu wpisałem w wyszukiwarce proste słowa: "Nakło nad Notecią Tatry"
Jedyną rzeczą a właściwie osobą łączącą w internecie Nakło nad Notecią, moje rodzinne miasto, z Tatrami był Wincenty Birkenmajer. Pan Wincent był nauczycielem w LO w Nakle nad Notecią. Był również taternikiem w latach dwudziestych-trzydziestych XX wieku. Jak podaje wikipedia "Był zdecydowanym bojownikiem o ochronę przyrody górskiej, ale jednocześnie propagatorem nieskrępowanego biwakowania w Tatrach w namiocie lub kolebach skalnych".
Niestety Birkenmajer zmarł podczas wycofywania się z filara Ganku z zimna lub wyczerpania w 1933 roku. Od tego zdarzenia powstał tzw: błąd Birkenmajera czyli: dobrania nieodpowiedniego celu do aktualnych możliwości wspinacza.

Natomiast pierwszy raz tak świadomie zobaczyłem Ganek z Rysów w 2014 roku. Robi wrażenie prawda?
Obrazek

Trzeciego dnia pobytu w Tatrach rano zadałem sobie pytanie. Czy dam radę wejść na Ganek drogą normalną? Odpowiedź była krótka. TAK.
Po przespanej nocce oraz spakowaniu się do auta ruszyłem szlakiem czerwonym ku Popradzkiemu Plesu. Drugi raz w życiu idę tędy rano i ponownie jest super.
Obrazek

Obrazek

W schronisku dokupuje wodę gdyż zapowiada się gorący dzień.
Obrazek

Przerwę postanawiam zrobić dopiero na słońcu.
Obrazek

Wysoka z innej perspektywy.
Obrazek

Ukazuje się również Ganek.
Obrazek

Wschodni Szczyt Żelaznych Wrót.
Obrazek

Przerwa na słońcu w górnej części Doliny Złomisk. Obserwuje wspinaczy działających na Szarpanych Turniach.
Obrazek

Widok na dalszą trasę. Widać dokładnie dwie ekipy w okolicach Ganku. Jedna schodzi. Druga czeka aż zejdą.
Obrazek

Dolina robi niezłe wrażenie. Niezły tu spokój pomimo że widać ludzi idących lub schodzących z Wysokiej. Działających na Ganku, Rumanowym lub Kończystej. Jednak jedynych których spotkałem do tej pory od schroniska to Polacy schodzący godzinę temu. Później gdy wracałem spotkałem jeszcze jednego Polaka który siedział nad potokiem. Niezłe miejsce.
Po minięciu pierwszych trudności idąc pod Rumanowym Szczytem jest super widok na Wysoką. Ciekawe jaki będzie z Ganku?
Obrazek

Podchodząc na Gankową Przełęcz obserwuje trzech Słowaków którzy nieźle śmigają z Ganku na przełęcz i dalej od razu idą na Rumanowy. Trochę się zagapiłem i zamiast podejść pod Ganek podszedłem żlebem pod Rumanowy prawie do końca. Nie wiem czy da się łatwo lub trudno przejść przez ten garb jednak postanowiłem po prostu się cofnąć i podejść oczywistą teraz trasą. Przełęcz zdobyta. Otwierają się ponownie nowe perspektywy.
Obrazek

Fenomenalny widok po drugiej stronie. Zielony Kaczy Staw około 800 metrów niżej.
Obrazek

Chwila przerwy i pora na przejście ostatniego odcinka trasy. Podczas podejścia słyszę Słowaków obserwujących mnie z Rumanowego. W sumie jest tam pewnie idealny widok na tą trasę . Ja powoli podchodzę. Oni idą dalej. Ten fragment wymaga gimnastyki oraz butów dobrze trzymających na płytach skalnych.
Obrazek

Po kilku minutach melduję się na Ganku. Wpisuje do zeszytu. I po raz kolejny mam szczyt tylko dla siebie. To jest bardzo piękny szczyt :lol:
Obrazek

Obrazek

Gerlach wygląda oszołamiająco. Jest olbrzymi.
Obrazek

W kierunku Kończystej.
Obrazek

Obrazek

Małą Wysoka, Staroleśny i na końcu Sławkowski.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ciężki Staw obok którego idzie ścieżka ku Wadze.
Obrazek

Panorama.
Obrazek

Na pamiątkę 8)
Obrazek

Uzupełniam płyny, coś do zjedzenia, kilka zdjęć. Najbliżsi ludzi są chyba na Wysokiej. Po kilku chwilach stwierdzam że to dobry moment na zejście drogą którą wchodziłem.
Obrazek

Powracam na przełęcz i od razu na dół. Oto droga na Rumanowy.
Obrazek

Droga trochę po ścieżce do żlebu który też jest wymagający w górnej części.
Obrazek

Po zejściu do doliny odprężenie że się udało. Kilka minut na ogarnięcie sprzętu. Uzupełnienie płynów itp.
Obrazek

Lampa dziś na całego.
Obrazek

To miejsce ma unikalny klimat.
Obrazek

Po dojściu do schroniska zamawiam kawę i kawałek ciasta. Było przepyszne. Następnie teleportacja do samochodu który czeka pod hotelem.
Obrazek

Trzy dni w Tatrach mega udane. Pogoda dopisała niesamowicie a to połowa sukcesu. Wejście na Baraniec, Szczyrbski oraz Ganek to był mój plan. Rohacz i Satan jako super dodatki. Wejście na Ganek to byłą mega przygoda która trwała 10 godzin. Na kolejną trzydniówkę mam wstępnie zaplanowane z tego miejsca MSW, Kończystą .............no zobaczymy jak to wyjdzie.

_________________
http://wokolkominainietylko.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N paź 08, 2023 2:05 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 11, 2011 9:25 pm
Posty: 1499
Lokalizacja: W-wa
Tatry p r z e p i ę k n e, szczyty zdobyte nawet w nadmiarze, świetne 3 górskie dni, chcieć to móc.

_________________
Nutko moja
https://www.youtube.com/@CarpathianMusicWorld/playlists


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn paź 09, 2023 9:59 am 
Kombatant

Dołączył(a): Pn gru 05, 2011 12:08 am
Posty: 640
Lokalizacja: 110 km
anke napisał(a):
Tatry p r z e p i ę k n e, szczyty zdobyte nawet w nadmiarze, świetne 3 górskie dni, chcieć to móc.


Jeśli pogoda po 20 X dopisze może uda się jeszcze coś w tym roku pochodzić w jesiennych warunkach :)

_________________
http://wokolkominainietylko.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL