Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 3:00 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt maja 29, 2007 3:22 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 31, 2005 7:05 am
Posty: 1609
Lokalizacja: Brzozówka k. Krakowa
Dawno, dawno temu, kiedy o górach wiedziałem tyle co o mercedesach – czyli nic razem z moją klasą z technikum (ówczesną 2 EM) pojechaliśmy na kilkudniową wycieczkę na Słowację. W planach znalazły się Tatry (konkretnie „Skalnate Pleso”) i Słowacki Raj. Wtedy myślałem cóż to za kosmiczna nazwa. O co chodzi z tym Rajem ? Ale kiedy się tam znaleźliśmy wszystko stało się jasne. Już nie miałem wątpliwości skąd wzięła się ta nazwa, to dzieło naprawdę godne Stwórcy. Nazwa „Słowacki Raj” nie jest tu absolutnie przesadzona. Zrozumie to każdy, kto znajdzie się wewnątrz tego urzekającego urodą parku narodowego. Wtedy nasz przewodnik zaproponował nam 2 warianty trasy. Wybraliśmy oczywiście wersję bardziej ambitną (trasę dłuższą i trudniejszą). Szliśmy cały dzień, ale wszyscy byli tak zachwyceni, że nie dało się słyszeć ani słowa narzekania i nikt nawet nie myślał o zmęczeniu. Właśnie wtedy obiecałem sobie, że muszę tam wrócić i pokazać moim bliskim jak wspaniała potrafi być natura. I mimo, że moja miłość do gór uległa hibernacji na kilka kolejnych lat obietnice swą konsekwentnie spełniam do dnia dzisiejszego. Bywając na wakacjach w słowackich Tatrach Wysokich zawsze jeden dzień poświęcałem na wizytę w Słowackim Raju. Dzięki temu poznałem już większość tego urokliwego obszaru, co nie znaczy, że czuję się nasycony. To jedno z tych miejsc, które nigdy mi się nie znudzi i zawsze gdy tam jadę czuję ten niesamowity dreszczyk emocji, który zwykle się odczuwa robiąc coś po raz pierwszy. Tym razem wspólnie z moją dziewczyną Patrycją postanowiliśmy spędzić tam weekend majowy (przedłużony rzecz jasna). Ona jechała tam po raz pierwszy, ale byłem spokojny o to czy jej się spodoba. Jeszcze nie spotkałem człowieka, który by się nie zachwycił Słowackim Rajem...
W czwartek wyjechaliśmy z Krakowa dość późno, bo ok. 13. Na Zakopiance standardowo korek tuż za Myślenicami, gdzie dwupasmówka zwęża swe gardziołko, a w dodatku prowadzone są niekończące się roboty drogowe, ale o dziwo teraz widać już tego efekty. Dzięki temu po przebrnięciu zatoru szybko dotarliśmy do Lubnia, gdzie skręciliśmy na Mszanę Dln. Do Słowackiego Raju można dotrzeć poprzez różne przejścia graniczne. Tym razem postanowiliśmy jechać przez Niedzicę. Wybór chyba był dobry, bo przez cały czas ruch odbywał się płynnie. Mijając kolejno Spiską Starą Wieś, Spiską Belę i Keżmarok ok. 18 dotarliśmy w końcu do celu podróży, czyli Hrabusic. Jest to wioska położona jakieś 2 km od Słowackiego Raju z naprawdę ogromną bazą noclegową. Można tam jechać ”w ciemno” i kwatery zawsze się znajdą, choć w wakacje pewnie jest więcej turystów.
Moje wrodzone cechy sprawiły, że musieliśmy obejrzeć kilka opcji zanim się na coś zdecydowaliśmy. Padło na dom Romów, którzy stanowią tam chyba z 70 % całej ludności Hrabusic. Cena to 180 koron za nocleg, więc bardzo przyzwoicie. Niestety były jednak i ciemne strony tej decyzji. Fatalny parking. Samochody stały „gęsiego” i gdy ktoś stojący z przodu chciał odjechać powstawało prawdziwe pospolite ruszenie. Druga kwestia to pies, który biegał z łańcuchem tuż przy wejściu. Również sympatyczność naszej gospodyni wydawała się być odwrotnie proporcjonalna do mijającego czasu. Zdruzgotany był również jej mąż, który MŚ w hokeju na lodzie, w tym zwycięski mecz Słowaków z Czechami musiał oglądać w 14” telewizorze (my dostaliśmy ich sypialnię z dużym telewizorem :)).
Piątek przywitał nas pięknym słońcem. Pogoda niemal wakacyjna, więc po zjedzeniu śniadania czym prędzej ruszyliśmy na szlak. Samochodem podjechaliśmy na parking w Pili a stamtąd ruszyliśmy do wąwozu Piecky. Bilety do Słowackiego Raju podrożały nieznacznie w stosunku do mojej ostatniej tam wizyty i teraz kosztują 40 koron, ale to naprawdę niewiele mając na uwadze czekające nas atrakcje.
Na początku idzie się po terenie prawie zupełnie płaskim...

Obrazek Obrazek Obrazek

... aż po ok. 20 minutach dochodzi się do miejsca gdzie mi osobiście serducho mocniej zabiło. Przypomniały mi się czasy kiedy to łupałem w Ricka Dangerousa na Commodore 64 a potem na Amidze 500. Z tym, że tym razem to nie Rick a ja musiałem pokonać tą drabinę z wszelkimi tego konsekwencjami. Mimo, że w Słowackim Raju przeszedłem juz prawie wszystkie szlaki – z Sokolią Doliną na czele i to „pod prąd”, to takiego „drabińska” ja tam jeszcze nie widziałem. Ta drabina w Pieckach jest „simply the best” :). Myślę, że ma ok. 15 metrów, jest prawie pionowa i jest przytwierdzona do pionowego progu skalnego. Idąc po niej trudno się opędzić od myśli „co by było gdyby...” Ale jakoś udało się. Sprawniej poszło Patrycji. Najtrudniejszy jest moment zejścia z drabiny na próg skalny. Lepiej tutaj nie mieć zawrotu głowy, bo efekt byłby chyba podobny jak na Koziej Przełęczy.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

W myśl zasady „co nas nie zabije to nas wzmocni” po przejściu tej drabiny reszta to już przysłowiowa bułka z masłem. Można się już w 100% poświęcić podziwianiu tego wspaniałego cudu natury.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Po przejściu rokliny Piecky udaliśmy się do Kasztoriska. Są tam ruiny starego klasztoru, jest knajpa i ogromna polana, na której można odpocząć przed dalszą trasą. Tam też (zgodnie z przewidywaniami) spotkałem mojego kolegę z pracy. Umówiliśmy się na wieczornego grila i ruszyliśmy zgodnie z planem w dalszą trasę. Przed nami roklina Mały Kysel, a po drodze jeszcze taka krótka, ale bardzo urokliwa „pętelka”. Według mapy przechodzi się ją tylko 25 minut, ale to naprawdę dobrze wykorzystany czas. Choć jest i smutny aspekt wędrowania tym szlakiem – tablica upamiętniająca tragiczną śmierć 20-letniej Słowaczki. Po tamtym wydarzeniu szlak został skrócony i wyeliminowane zostały z niego najtrudniejsze fragmenty. Być może ktoś ma bardziej rozległą wiedzę na ten temat (może kolega Janek uzupełni tutaj nieco mój opis). Oto kilka fotek z tej pętelki.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Jak patrzę na jedną z tych fotek to widzę, że ząb czasu mnie juz trochę nadgryzł i włosy jakby coraz rzadsze :(.
Następnie zgodnie z planem przemierzamy wąwóz Mały Kysel. Jest on jednym z krótszych w Słowackim Raju, co nie znaczy, że nie jest godny polecenia.

Obrazek Obrazek Obrazek

Potem już klasycznym szlakiem zeszliśmy na parking do Pili. Na kwaterze byliśmy z powrotem ok. 20.

Bawiąc u znajomych na grilu (tutaj ukłony w ich stronę – jadło i napitek pierwsza klasa) snuliśmy plany na kolejny dzień. Jedno tylko nas niepokoiło. Wieczór był trochę zbyt ciepły jak na początek maja... No i stało się. Sobota powitała nas deszczem i to nie przelotnym bynajmniej. W takim przypadku najlepiej zabrać się za zwiedzanie ciekawych miejsc, których na Słowacji nie brakuje. Wybór padł na Lewoczę i Spiskie Podhradie. Oto parę fotek z tych miejsc.

Lewocza...

Obrazek Obrazek Obrazek

Spiskie Podhradie

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Jeśli na Słowacji pada deszcz to są do wyboru 3 wyjścia: zwiedzanie zamków, wygrzewanie pośladków w gorących źródłach, ewentualnie „załatwienie się”w knajpie. Jeszcze kilka lat temu wybór byłby oczywisty :). Obecnie sprawa taka prosta już nie jest. W każdym razie dnia nie zmarnowaliśmy.

W niedzielę rano znów padało, ale opady były już raczej symboliczne. Zatem po śniadaniu ruszyliśmy ponownie na górski szlak. Tym razem z Podlesoka. Z Hrabusic to raptem jakieś 20 - 30 min. na butach, więc samochód pozostawiliśmy pod domem. Wycieczki po Słowackim Raju po opadach deszczu są trochę niebezpieczne, ale drugi dzień na szlaku był naszym priorytetem. Patrycja miała pewne wątpliwości, ale sukcesywnie, gdy zapuszczaliśmy się w coraz ciekawsze obszary przełomu Hornadu, jej opory w szybkim tempie znikały.
O ile znalazłoby się kilka szlaków na Słowacji nieco podobnych do roklin
w Słowackim Raju (choćby Dolina Prosiecka w Choczańskich Wierchach czy Horne Diery w Małej Fatrze) o tyle Przełom Hornadu jest (jak dla mnie przynajmniej) czymś w 100 % oryginalnym i nie przypominam sobie podobnej trasy w mojej dotychczasowej górskiej „karierze” (naturalnie poza Przełomem Hornadu :)). Jest kilka momentów, które mogą wystraszyć osoby z lękiem wysokości, a szczególnie osoby nie umiejące pływać. Perspektywa upadku do Hornadu (rzeka wielkości naszego Dunajca) z kilkunastu czy nawet kilku metrów przyprawia o dreszcze. Skałki, które pokonuje się przy pomocy „stupaczków” są w niektórych miejscach przewieszone, co sprawia, że trzeba się mocno odchylić w stronę rzeki by przejść te fragmenty. Zresztą co tu dużo będę pisał, fotki to lepiej zobrazują, choć ze zrozumiałych względów w „najciekawszych” miejscach zdjęć nie robiliśmy...

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Po przejściu emocjonującego odcinka Przełomu Hornadu przed nami znalazła się Klasztorska Roklina, którą dotarliśmy ponownie do Klasztoriska, ale tym razem z zupełnie innej strony. Wąwóz ten jest krótki, bo jego przejście zajmuje niespełna godzinę, ale jak przestało na Słowacki Raj dostarcza wielu wrażeń i emocjonalnych i estetycznych. Oto kilka fotek zrobionych w Klasztorskiej Roklinie...

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Następnie obiadek w schronisku (a w zasadzie nasz suchy prowiant wzbogacony o tamtejsze złociste). I niestety pora ruszać w drogę powrotną, bo zrobiło się późno, a rodzinka u której spaliśmy najchętniej pozbyłaby się nas już z rana. Wystawiliśmy ich cierpliwość na dużą próbę. Wracaliśmy już klasycznym szlakiem bez metalowych atrakcji...

Obrazek

jeszcze rzut oka na miejsce, gdzie rozpoczyna się szlak „Przełom Hornadu”

Obrazek Obrazek

Po wyjściu ze Słowackiego Raju pokazały nam się w całej okazałości Tatry Wysokie (widać m.in. Gerlach, Sławkowski Szczyt i Masyw Łomnicy).

Obrazek

Spoglądamy jeszcze ostatni raz na wzniesienia Słowackiego Raju. Wyglądają naprawdę niepozornie, a w środku to prawdziwy raj dla turystów.

Obrazek

Gospodarze może nie powitali nas chlebem i solą, ale afery większej też nie było. By ich dodatkowo nie denerwować zebraliśmy się szybko i ok. 19:30 byliśmy już w samochodzie w drodze powrotnej. Dojazd do Krakowa zajął nam jakieś 4 godziny. Po drodze mocno padało więc pośpiech nie był wskazany. Wracaliśmy również poprzez przejście graniczne w Niedzicy. Jedyny minus takiego rozwiązania był taki, że już nie udało nam się kupić zestawu alkoholi na Słowacji. Ale spokojnie, niedługo tam wrócimy, a korony nie zginą. Do domu dotarłem koło północy. Dobrze, że wypisałem sobie urlop na poniedziałek :).
Jeżeli ktoś z Was jeszcze nie był w Słowackim Raju to najwyższa pora to nadrobić. Ja mimo iż odwiedzałem to miejsce już kilkakrotnie zawsze wracam tam z radością małego dziecka i z uczuciem mrowienia na plecach. W końcu nieprzypadkowo ktoś je nazwał Rajem – Słowackim Rajem.

Pozdrawiam


Wojtek

_________________
Góry mogą zastąpić wiele leków, ale żaden lek nie zastąpi gór.


Ostatnio edytowano Pt kwi 30, 2010 8:17 pm przez Carcass, łącznie edytowano 5 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 29, 2007 4:01 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 02, 2006 6:06 pm
Posty: 874
Lokalizacja: Piekary
:) super wycieczka, fotki fajoweee

_________________
Bo gdy raz spojrzysz w oczy TATROM
zakochasz się z wzajemnością.
Powroty do nich będą...
jak świeży powiew wiatru....


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 29, 2007 5:06 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 14, 2005 4:40 pm
Posty: 6853
Lokalizacja: WOŁOMIN
Miałem plan w tamtym roku odwiedzić zamek Spiski ale niestety wszystko potoczyło się inaczej. Myślę że nadrobię to. 8)
Fotki i wyprawy przednie, pogratulować! :)

_________________
Wchodzi Kaczyński do sklepu a tam wszędzie WINA TUSKA :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 29, 2007 6:37 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N mar 27, 2005 9:30 pm
Posty: 2745
Lokalizacja: Katowice
No też tam sie pojawie w okolicach 9 czerwca :D 8)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 29, 2007 9:16 pm 
Weteran
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 04, 2006 1:43 pm
Posty: 143
Lokalizacja: Poznań
Carcass napisał(a):
Jeśli na Słowacji pada deszcz to są do wyboru 3 wyjścia: zwiedzanie zamków, wygrzewanie pośladków w gorących źródłach, ewentualnie „załatwienie się”w knajpie. Jeszcze kilka lat temu wybór byłby oczywisty . Obecnie sprawa taka prosta już nie jest. W każdym razie dnia nie zmarnowaliśmy.

Do tego dorzuciłbym zwiedzanie dłuuugaśnych i przepięknych jaskiń , np Demianowskich Svobody i Lodowej w Tatrach Niżnych , również w pobliżu.

_________________
-twisted transistor
-korn freak
-paranoid android


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 29, 2007 9:37 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn lip 24, 2006 7:21 am
Posty: 3052
Lokalizacja: Leytonstone
zdjecia kuszace, trzeba sie bedzie wybrac kiedys.

_________________
Dar mądrości - to przede wszystkim umiejętność panowania nad swoją głupotą.

GG 8660406
Skype justka1983


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 29, 2007 11:06 pm 
Nowy

Dołączył(a): N lis 26, 2006 11:59 pm
Posty: 11
Lokalizacja: Kraków
i ja tam byłam miód i wino piłam (złociste!)...:D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 29, 2007 11:21 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N wrz 11, 2005 1:39 am
Posty: 1740
Lokalizacja: Zamość
Przepięknie :) Świetna wycieczka :) Muszę się tan wybrać ponownie tego lata.

_________________
A my zmieniliśmy jawę w sny
Jesteśmy jak rosa, jak pył!
Ukradliśmy siłę gwiazd
I dla nas zatrzymał się czas


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 29, 2007 11:51 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 20, 2006 3:56 am
Posty: 2343
Lokalizacja: Warszawa/Pruszków
Kiedyś tam pojadę, napewno :)
Relacja i fotki super :)

_________________
Powolutku do przodu, mamy już stronę !!! :) :arrow: http://pomagamoli.pl/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr maja 30, 2007 6:07 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 19, 2005 1:17 pm
Posty: 342
Lokalizacja: Slowacja - Spišské Podhradie
Carcass napisał(a):
Spiskie Podhradie
Obrazek


Moje miasteczko, tu mieszkam 8)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 30, 2007 6:09 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
Zaznacz mieszkanie. Zrobimy zajazd 8) :lol:

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 30, 2007 6:20 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 19, 2005 1:17 pm
Posty: 342
Lokalizacja: Slowacja - Spišské Podhradie
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 30, 2007 6:24 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
Niestety teraz nie widzę. Ale po pracy zobacze :lol: .

Jak to Twój dom to strzeż się najazdu wandali z północy 8) :lol:

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 30, 2007 6:31 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 19, 2005 1:17 pm
Posty: 342
Lokalizacja: Slowacja - Spišské Podhradie
Łukasz T napisał(a):
Jak to Twój dom to strzeż się najazdu wandali z północy

Czekam Was :2guns: :bron9mm: :lol:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 30, 2007 6:39 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
To miło :lol: Damy znak.

A teraz zabieram się za czytanie ralacji Carcassa.

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 30, 2007 6:54 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 31, 2005 7:05 am
Posty: 1609
Lokalizacja: Brzozówka k. Krakowa
Cytuj:
Do tego dorzuciłbym zwiedzanie dłuuugaśnych i przepięknych jaskiń , np Demianowskich Svobody i Lodowej w Tatrach Niżnych , również w pobliżu.


Słusznie. Z tym, że należy pamiętać, że zwykle w poniedziałki "zatvorene" :).


Cytuj:
Moje miasteczko, tu mieszkam Cool


Bardzo ładne miejsce. Zamek robi ogromne wrażenie, ale i widok z zamku na miasteczko wspaniały. W sumie to mogliśmy razem wysączyć jakieś ciapowane...

W ogóle bardzo Wam wszystkim dziękuję za miłe (jak zawsze) komentarze. One naprawdę motywują do ewentualnych kolejnych wynurzeń.
Pozdrawiam

_________________
Góry mogą zastąpić wiele leków, ale żaden lek nie zastąpi gór.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 30, 2007 7:04 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
Carcass napisał(a):
One naprawdę motywują do ewentualnych kolejnych wynurzeń.


Wynurzaj się dalej :lol: . Wspaniale Ci to wychodzi.

A jak z ilością tłuszcz turystycznej w Raju ?

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 30, 2007 8:55 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 31, 2005 7:05 am
Posty: 1609
Lokalizacja: Brzozówka k. Krakowa
Łukasz T napisał(a):
Wynurzaj się dalej Laughing . Wspaniale Ci to wychodzi.


Jestem zbudowany taką opinią fachowca w branży bądź co bądź.


Łukasz T napisał(a):
A jak z ilością tłuszcz turystycznej w Raju ?


Chodzi Ci o stałych bywalców imperialistycznych jadłodajni ? :)

_________________
Góry mogą zastąpić wiele leków, ale żaden lek nie zastąpi gór.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 30, 2007 9:09 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 23, 2006 8:39 am
Posty: 5110
Lokalizacja: daleko od gór
Wspaniałe miejsce! Muszę tam zabrać moją żonę. Tylko nie wiem, czy ze swoim lękiem wysokości nie popłynie. :roll:

_________________
W życiu piękne są tylko chwile. (R. Riedel)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 30, 2007 9:10 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
Tylko nie fachowca :shock: :lol: :wink: Fachowcy to ponoć w obecnym rządzie pracują :lol:

Coś mi się źle napisało :lol: . Chodzi mi ile tlumów turystycznych żeruje na tych trasach.

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 30, 2007 10:38 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 31, 2005 7:05 am
Posty: 1609
Lokalizacja: Brzozówka k. Krakowa
Łukasz T napisał(a):
Chodzi mi ile tlumów turystycznych żeruje na tych trasach.


Ludzików w sezonie jest tam mnóstwo. Jakieś 60 % "na ucho" to Polacy. Aby nie narażać się na kolejki na drabinkach warto wybrać te rokliny, które zaczynają się w Pili czyli Piecky i Wielki Sokół. Największe tłumy walą zawsze z Podlesoka. Najbardziej oblegana jest Sucha Bela. Wąwóz przepiękny, ale z uwagi na powyższe lepiej go przechodzić przy gorszej pogodzie (coś jak nasz Giewont) :).

_________________
Góry mogą zastąpić wiele leków, ale żaden lek nie zastąpi gór.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lip 04, 2007 2:13 pm 
Nowy

Dołączył(a): Śr lip 04, 2007 1:59 pm
Posty: 4
Carcass wspaniała wycieczka i relacja dobrze zachęcająca.
Jak widac trasa dobrze przygotowana przez Słowaków?? Czy potwierdzasz?? Po fotkach widac że tak.... Ciekawe czy moja ośmioletnia córka dałaby tam radę??


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lip 04, 2007 2:23 pm 
<font color = red><i>Szarik</i></font>

Dołączył(a): Pn sie 01, 2005 5:21 pm
Posty: 2908
Bardzo ciekawa relacja :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lip 04, 2007 2:28 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pn cze 11, 2007 8:37 pm
Posty: 640
Carcass napisał(a):
Słowacki Raj
No... chyba mnie zmobilizowałeś... muszę sie tam w końcu wybrać... bo myślę o tym od dawna, ale jakoś zawsze po drodze ściągało mnie w stronę Słowackich Tatr Wysokich... :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lip 04, 2007 3:04 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 31, 2005 7:05 am
Posty: 1609
Lokalizacja: Brzozówka k. Krakowa
ewik napisał(a):
Jak widac trasa dobrze przygotowana przez Słowaków?? Czy potwierdzasz?? Po fotkach widac że tak.... Ciekawe czy moja ośmioletnia córka dałaby tam radę??


Zasadniczo tak, ale te niektóre stupaczki nad przełomem Hornadu tak się troszkę chyboczą, co dodaje pikanterii ale i może spowodować nagły atak fobii. A dzieciaki pomykają po drabinach sprawniej niż dorośli, ale poziom trudności należy odpowiednio dozować. Na część szlaków myślę, że można się wybrać z 8-latką. Sokolią Dolinę, Piecky i Przełom Hornadu jednak stanowczo odradzam (na chwilę obecna rzecz jasna).

_________________
Góry mogą zastąpić wiele leków, ale żaden lek nie zastąpi gór.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lip 04, 2007 3:06 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 31, 2005 7:05 am
Posty: 1609
Lokalizacja: Brzozówka k. Krakowa
Cytuj:
No... chyba mnie zmobilizowałeś... muszę sie tam w końcu wybrać... bo myślę o tym od dawna, ale jakoś zawsze po drodze ściągało mnie w stronę Słowackich Tatr Wysokich...


Znam tą przypadłość :). Ale uwierz mi naprawdę warto. Nie będziesz żałował, a to raptem jakieś 30 km od Starego Smokowca.

_________________
Góry mogą zastąpić wiele leków, ale żaden lek nie zastąpi gór.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lip 04, 2007 5:04 pm 
Swój

Dołączył(a): Śr cze 27, 2007 1:35 pm
Posty: 97
Świetna wycieczka. Muszę tam znowu kiedyś pojechać :).

_________________
Trochę inny Gierlach:

http://forum.turystyka-gorska.pl/viewtopic.php?t=4102


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz paź 04, 2007 8:49 pm 
Swój

Dołączył(a): N wrz 04, 2005 5:29 pm
Posty: 93
Lokalizacja: Okolibydgoszcz
Zchodziłem Slovensky Raj deczko ,i potwierdzam w 95 % relację Carcassa.
Trochę może przesadziłeś z 70% "ćernych" w Hrabuśicach. Jest ich około 20 % (cywilizowanych) ,ale to sie ciągle zmienia. Dodam od siebie ,że Hrabuśice-Pila ,to dosyć wysunięty punkt wypadowy w Stredne Piecky i Velky Sokal, ale pomimo sporych odległości doliny urocze . Szkoda tylko ,że jednosmerne, ale porządek na szlakach być musi.Warto dodać ,że równie piękne są tereny południowego Sl. Raja tzn. okolice obci Dedinky.Pięknie tam latem i zimą .Miejscowi mówią ,że w Dedinkach jest zimno od jeziora Palcmanska Maśa. Tak to prawda ,ale bardzo minimalna jest ta różnica.
Cały Sl. Raj jest uroczy i warto go zwiedzić ,na co należy przeznaczyć około 6-7 dni. JA TAM WRÓCĘ.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 15, 2007 9:36 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 31, 2005 7:05 am
Posty: 1609
Lokalizacja: Brzozówka k. Krakowa
Pyzdra napisał(a):
Trochę może przesadziłeś z 70% "ćernych" w Hrabuśicach. Jest ich około 20 %


No może faktycznie. Ale musisz przyznać, że cyganie robią tam "sztuczny tłok" wszędzie ich pełno, a usilne "łowienie" turystów na kwaterę przez nich staje się momentami irytujące.



Pyzdra napisał(a):
Dodam od siebie ,że Hrabuśice-Pila ,to dosyć wysunięty punkt wypadowy w Stredne Piecky i Velky Sokal, ale pomimo sporych odległości doliny urocze .




Dolinki te są przepiękne a ludzi znacznie mniej niż np. na Suchej Beli, która jest łatwo dostępna z Podlesoka. Jeśli ktoś dysponuje samochodem to w Pili jest dość duży parking, więc nie ma żadnego problemu z dojazdem. Dobrze, że niektóre szlaki są jednokierunkowe, bo np. pokonanie drabinki w Pieckach "pod prąd" byłoby bardzo niebezpieczne zwłaszcza przy gorszych warunkach. Już wychodzenie po niej do góry daje sporo adrenalinki.



Pyzdra napisał(a):
Warto dodać ,że równie piękne są tereny południowego Sl. Raja tzn. okolice obci Dedinky


To prawda. Okolice Dedinek są również przepiękne, choć trzeba zaznaczyć, że jedynym emocjonującym szlakiem z drabinkami jest w tym rejonie Zejmarska Roklina, którą się przechodzi w czasie ok. 45 minut. Reszta szlaków jednokierunkowych jest skupiona w rejonie Podlesoka i Pili.

_________________
Góry mogą zastąpić wiele leków, ale żaden lek nie zastąpi gór.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL