Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 9:53 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz lis 05, 2009 10:48 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
Dzień czwart y – Dana

Hopsa, hopsa dana, dziewczyno kochana… Nie, nic z tych rzeczy, jordańska Dana to coś niezmiernie poważnego – wielki rezerwat przyrody (Dana Nature Reserve, Mahmiyyat Dana) – jedno z najpiękniejszych miejsc Bliskiego Wschodu. Krajobrazy są tu równie niezwykłe, jak w Petrze, a skały tworzą formy podobne do tych w Wadi Rum. Roślinność jednak jest tu znacznie bogatsza. Wiosną na płaskowyżach rezerwatu oraz między skałami rośnie mnóstwo kwiatów a w osłoniętych miejscach występują poletka dzikich zbóż.
Rezerwat Dana (wstęp 6 JOD) obejmuje głęboką dolinę Wadi Dana, otaczające ją skaliste płaskowyże a także fragment pustynnego dna Wadi Araba u wlotu doliny – łącznie 320 km2 (TPN – ok. 212 km2). Te dwie cyfry podałem celowo, aby uzmysłowić czytelnikowi, że skoro tam byłem zaledwie ok. 2 godz. I to w zasadzie tylko we wsi Dana, skądinąd bardzo interesującej, ale o tym potem, że mogłem temat zaledwie „polizać” a fotograficznie na tyle ile horyzont i mój obiektyw 150 pozwolił. W dodatku rezerwat należy zwiedzać na wiosnę, gdy jest bujna roślinność po zakończeniu okresu deszczowego a nie w końcu września, gdy oliwki są koloru zmęczonej zieleni a większość roślin spalona słońcem i wyżarta przez kozy, osły i owce i temu osłowi na zdjęciu pozostał już tylko zeschły oset.
A jednak to, co zobaczyłem pozwoliło, aby się zachwycić i mieć świadomość, że się odwiedziło miejsce niezwykłe, do którego chciałoby się wrócić i zobaczyć dokładniej. Ale to już nie ja, to dla młodych!
O tym, że w Jordanii są jakieś góry wie niewiele Polaków. Ja, Bogiem a prawdą też nie. Najlepszym dowodem na to może być fakt, że gdy wymieniałem informacje z jednym userem raczej w tematyce górskiej oblatanym to powiedział – to tam są jakieś góry, słyszałem, że ponoć jakieś niewielkie w Judei, ale w Jordanii??? A są, i to niebywałej urody (a i ściany niezwykłej trudności) mimo, ż najwyższy szczyt tego kraju ma zaledwie trochę ponad 1800 p. p.m. Pewną tego próbkę ma się już w samych okolicach, Ammanu a także wokół Morza Martwego, choć tutaj akurat brzeg jordański jest znacznie bardziej skromniejszy w porównaniu z potężnym skalnym klifem od strony izraelskiej i autonomii palestyńskiej. Ale wystarczy wjechać w okolice kanionu Al. – Mudżib (już opisywanego), aby radykalnie zmienić zdanie (i znowu – przypominam – ten Al. – Mudżib był też zaledwie „polizany” a jego najbardziej interesującej części nie było danym mi obejrzeć). Dalsza droga do Al. – Karak w przekonaniu tym utwierdza a to, co można zobaczyć na trasie Al. – Karak do Dany miejscami zatyka dech. Niestety autokar jedzie, nigdzie nie przystaje i jedyna metoda utrwalenia cokolwiek to zdjęcia przez okno, oczywiście zamknięte. Fotografuję więc i ja i nauczony poprzednimi efektami a raczej ich brakiem staram się to robić możliwie najstaranniej i zapieram się na siedzeniu lub stojąco jak tylko się da aby zdjęcia nie poruszyć. Niestety nie mam żadnej rady na refleksy od szyb i okien z drugiej strony. Coś tam się udało, coś się udało trochę poprawić dzięki PS, efekt w sensie sztuki fotograficznej jest mizerny, ale utrwalić widoki w pamięci a także podzielić się nimi z Państwem można, co niniejszym czynię. Tak przy okazji patrząc na te gołe, zalane słońcem szczyty (a temperatura jest tu ok. +30 C) zastanawiam się ilu z naszych znużonych deszczem w Tatrach koleżanek koleżanek i kolegów chciałoby pozdobywać te szczyty – mozół zapewne straszliwy.
Wreszcie jesteśmy już w Danie – wioska jest położona na dość rozległej skalnej ostrodze opadającej pod dość sporym kątem w kierunku doliny Wadi al. Dana (wadi to po arabsku dolina). Od pozostałych stron świata oddzielają ją przepastne ściany opadające na kilkaset metrów w głąb od płaskowyżu. Dolinę zaś ograniczają z obydwu stron dość piękne szczyty, z których dwa położone w sąsiednich pasmach w podwieczornej mgle do złudzenia przypominają Giewont. Jeszcze dalej majaczą we mgle niewielkie pagórki Wadi al. Araba, zza których wieczorem przy dobrej widoczności można ponoć dojrzeć światła izraelskich miast.
Wygląd niektórych ścian a także pagórków dna doliny natomiast jest taki, że gdybym nie patrzył na to, co patrzyłem a pokazano mi zdjęcia, to bym pomyślał, że to wytwór fantazji grafika komputerowego i to na zdrowej bani lub chaju. Proszę zobaczyć w albumie i ocenić. Od razu dodam, że przede mną jeszcze Petra i Wadi Rum i przekonam się, że poprzeczka jeszcze zostanie znacznie podniesiona.
Wieś Dana patrząc z dala i z góry wygląda trochę jak szrot tirowskich kontenerów. Podchodząc bliżej dostrzega się, że to niewielkie domki kamienne, niektóre już całkiem zrujnowane i opuszczone, inne prawie zrujnowane lecz zamieszkałe bo z kominka coś dymi, inne jakby „luksusowe” ale jaki to luksus! Do niektórych dochodzi elektryczność, bo sztyca z drutami, o takie rzeczy jak o wodę i łazienkę oraz ubikację śmiech zapytać. Ciekawe gdzie oni to załatwiają, znowu śmiech a właściwie strach zapytać. Jednym słowem era kamienna w XXI wieku. Dostrzegłem jeden marny sklepik a jedyne dwa okazalsze budynki to Visitors Centers i… posterunek policji. Jest jeszcze ubikacja dla turystów…Gwoli ścisłości jest i hotel „Tower Hotel” stylizowany trochę na okoliczne budynki ale w środku całkiem okazały – wiadomo turyści…A wokół wre życie, chłopak galopuje na osiołku, włóczą się kozy i owce a także wyliniałe chude psy. Patrząc na to wszystko człowiekowi zaczyna być głupio, że jest nieźle ubrany, ma aparat fotograficzny i przyjechał eleganckim autokarem. Zaczynam rozumieć co to jest afrykańska lub azjatycka bieda.
Ruszamy w drogę, do Petry, celu podróży jeszcze 42 km.

Dość tego, garść informacji turystycznych dla ewentualnych chętnych:
Dojazd – do najbliższej miejscowości czyli Al.- Kadisza docierają mikrobusy z Tafili a także Al – Karaku a zdarzają się i z Ammanu.. Stąd do wioski Dana trzy km boczną drogą pieszo lub taksówką. Mikrobus z Ammanu kosztuje 1.5 JOD w jedną stronę.. Noclegi w dwóch miejscowych hotelach ( www.danahoteltower.com ) lub na campingu Rummana Campsite (brak prądu, są łazienki).
Są szlaki turystyczne – trzy łatwe (od 1 do 6 godz.), cztery średnie od 1.5 do 6 godz. I dwa trudne.
Bliższe informacje – Visitors Center www.rscn.org.jo


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Jak zawsze tradycyjnie zapraszam do zapoznania się z resztą zdjęć w moim albumie na Picasie:

http://picasaweb.google.pl/japko175/Dana#

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 06, 2009 5:37 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 29, 2007 8:31 pm
Posty: 3189
Lokalizacja: Nowy Sącz
Jakby nie patrzeć, beznadziejne te góry w Jordanii

_________________
http://naszczytach.cba.pl/ Aktualizacja 2023 - nowe: Góry Skandynawskie, Taurus w Turscji, Alpy Julijskie, Kamnickie, Ennstalskie, Tatry Bielskie, Murańska Planina, Haligowskie Skały i wiele innych. Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 06, 2009 6:04 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
gouter napisał(a):
Jakby nie patrzeć, beznadziejne te góry w Jordanii


Mówisz poważnie? Czy tylko tak dla draki? To może mi wytłumaczysz dlaczego coraz więcej ekstremalnych wspinaczy trafia do Wadi Rum?

http://www.youtube.com/watch?v=wJoZPHefPU0


Ostatnio edytowano Pt lis 06, 2009 6:34 pm przez Markiz, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 06, 2009 6:11 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
Co ma w ręce ten mały na osiołku?

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 06, 2009 6:42 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
piomic napisał(a):
Co ma w ręce ten mały na osiołku?



nie wiem
wycinek z pliku bez zmniejszania

Obrazek

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 06, 2009 6:46 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
Markiz napisał(a):
To może mi wytłumaczysz dlaczego coraz więcej ekstremalnych wspinaczy trafia do Wadi Rum?

Mogę tylko pogdybać ...
Bo zaczyna brakować dziewiczych miejsc gdzie indziej ?
Bo zimą tam cieplunio i miło (trochę podobnie jak w Hiszpanii) a jak sam napisałeś na północy o tej porze ... brrrrr ... pogoda makabryczna ... jeszcze nie zima ale już nie jesień ... ?
:scratch:

_________________
Obrazek TG


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 06, 2009 6:51 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
Markiz napisał(a):
nie wiem

W pierwszej chwili wyglądało jak pilot do osiołka...

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 06, 2009 6:55 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
piomic napisał(a):
W pierwszej chwili wyglądało jak pilot do osiołka...

A mi to wygląda na długą portmonetkę...
Ten mały tam zawzięcie jeździł i podstawiał się do pozowania. A to wiadomo - one dollar


Ostatnio edytowano Pt lis 06, 2009 7:04 pm przez Markiz, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 06, 2009 6:59 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
Jak wszędzie. W Marakeszu widziałem, jak kilku zaklinaczy z wężami rzuciło się na gościa, który zrobił im foto długim obiektywem z ukrycia (schował się za dwie babki ale go wypatrzyli).

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 06, 2009 7:00 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 29, 2007 8:31 pm
Posty: 3189
Lokalizacja: Nowy Sącz
Markiz napisał(a):
Mówisz poważnie? Czy tylko tak dla draki? To może mi wytłumaczysz dlaczego coraz więcej ekstremalnych wspinaczy trafia do Wadi Rum?

Mam na myśli krajobraz, połogie, szare, kamieniste - może dla wspinaczy są OK, ich nie rajcują widoki, lecz skała

_________________
http://naszczytach.cba.pl/ Aktualizacja 2023 - nowe: Góry Skandynawskie, Taurus w Turscji, Alpy Julijskie, Kamnickie, Ennstalskie, Tatry Bielskie, Murańska Planina, Haligowskie Skały i wiele innych. Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 06, 2009 7:03 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
Skała jest trochę dalej, to na fotkach to bardziej rzęchy są, jak nasze Tatry...

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 06, 2009 7:07 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
gouter napisał(a):
Mam na myśli krajobraz, połogie, szare, kamieniste - może dla wspinaczy są OK, ich nie rajcują widoki, lecz skała


Zobaczysz Petrę i Wadi Rum - zmienisz zdanie, nawet na podstawie moich kiepskich fotografii

Są po prostu inne niż Tatry czy Alpy. Jak może być inaczej w kraju i okolicy, w której śnieg jest ewenementem.

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 06, 2009 7:24 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 12, 2009 9:20 am
Posty: 219
Lokalizacja: WielkaPolska
piomic napisał(a):
Co ma w ręce ten mały na osiołku?

Przecież widać wyraźnie - GPS


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL