Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pt cze 21, 2024 6:23 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt sie 11, 2009 12:29 pm 
Nowy

Dołączył(a): So lis 01, 2008 4:52 am
Posty: 22
Lokalizacja: Beskid Mały
Sobota 25lipca 2009 godz. 3rano wyjazd z Andrychowa w obfitych opadach deszczu więc bardzo mozolnie nam to idzie, o godz. 6rano jesteśmy w Popradzie, zakupy w tesco i dalej na Węgry. W kraju Tokaju wychodzi w końcu słońce, ok. godz. 14 po zmianie czasu jesteśmy na granicy rumuńskiej.

Obrazek

Szybka odprawa i pomykamy do Oradei gdzie odwiedzamy ścianę płaczu czyli bankomat i wypłacamy leje, przejeżdżamy miasto kierując się na Deve.
Kilka fotek z samochodu Oradei:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Droga do Devy to ok. 180km ciągnie się niemiłosiernie długo, a to za sprawą licznych serpentyn i tirów na nich obecnych. W Devie tankujemy auto i jedziemy do Hunedoary zamku wzrokowo nie udaje się zlokalizować, ale przejeżdżamy przez jakoś dzielnicę na styl chiński..
Obrazek
Obrazek
Następnie mijamy miejscowość Hateg tam obieramy kierunek na wioskę Nucsoara po jej przejechaniu wjeżdżamy już drogą szutrową w dolinę i naszym oczom ukazują się Góry Retezat.

Obrazek

Jest godz. 19 na miejscu w skazanym wcześniej przez Grzesiekodm zostawiamy auto i po ok., 10 minut marszu rozkładamy obóz w dolince nad potoczkiem. Mamy trochę problemów z wbiciem szpilek od namiotu bo teren jakiś twardy, ale jakoś się w końcu udaje, a potem to już kąpiel w odlotowym potoku.

Obrazek

26 lipca
Rano pakowanko i szlakiem niebieskich kresek pomykamy do Cabana Pietrele które osiągamy po ok.. godz. marszu, lekka przekąska i obieramy kierunek jezioro Bucura, ale przez grań jak się później okaże to ponad siły co po nie których. Od schroniska ruszamy na grań szlakiem niebieskich krzyżyków, sprawnie osiągamy grań i dochodzimy do szlaku żółtych kresek który wiedzie na szczyt Vf. Retezat 2482 m, a dalej na Vl Bucura I 2431 m. skąd o rzut beretem do Jeziora Bucura
Kilka fotek z grani:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Na szczycie Vf. Lulaia Sud. 2270m. następuje narada dziewczyny twierdzą, że nad jezioro Bucura nie dojdziemy, ja idę na Vf. Retezat do doliny drogą okrężną. Dziewczyny schodzą z Sawa Lulaia szlakiem czerwonych pasków niby na skróty jak się okazało to była powtórka z walentynek w Beskidzie małym. Po ok. 2,5 godz od rozstania przeczesuje dolinkę w ich poszukiwaniu, ale bez powodzenia więc decyduję się schodzić do auta ż myślą , że tam będą. Nagle słyszę wołanie Krzysiek oglądam okoliczne granię, ale nikogo nie zauważam myślę sobie chyba mi słońce dogrzało za bardzo, a tu nagle drugi raz krzyk więc patrzę jeszcze raz, ale tym razem dokładnie i co widzę ludzików z plecakami i srebrnymi karimatami już teraz wiem to moja żona i Xaga wysoko w górze na stromym rumowisku skalnym. Kamufluje swój plecak i dawaj po nich w biegam tam w parę minut, pobieram Joli plecak i ogień w dół. Jestem na dole też bardzo szybko bo uwielbiam takie ukształtowania terenu.Po kilnastu minutach dochodzi do mnie Jola która jest bardzo spragniona, a ja mam świeży zapas wody z potoku bardzo zimnego. W tym czasie widzimy jak trasę dziewczyn co schodziły kilkanaście minut w parę sekund pokonują kozice też bym tak chciał.

Obrazek
Po opadnięciu idziemy doliną w górę nad stawek po drodze robimy foty z konikami.
Obrazek

Obrazek
Rozbijamy się, papu, ognisko, dziewczyny oświadczają ,że mają dosyć tych gór więc obmyślam plan dotarcia na Vf. Pelagię przy ognisku po czym idę spać.

27lipca
Godz 6,30 wychodzę już w trasę nie idę szlakiem od razu obieram kierunek szczytu Bucura II 2370m. i łoje go na żywca od północy.
Ten po lewej:
Obrazek
Godz 8 jestem już na szczycie i piękne widoczki.
Jezioro Bucura
Obrazek
Spotkanie z koleżanką. na Curmatura Bucurei.

Obrazek

Od przełęczy na Vf. Pelagii jestem za półtora godz. czyli o 10, 15 niema nikogo na szczycie widoczki zajebiste, coś przegryzam bierze mnie drzemanko , budzą mnie Bułgarzy. Proszą mnie o zrobienie fot,. mi też pstrykają, a potem robie całą panoramę i idę w dół.

Obrazek

Obrazek

Strome zejście na przełęcz pod Vf. Papusa, stamtąd już zejście czerwonymi paskami w dolinę tam miał być szlak żółtych trójkątów , ale niestety niema go. Szukam szlaku między czasie atakują mnie psy pasterskie, ale całe szczęście mam kijki i trochę ich odganiam widząc to pasterz je przywołuje. Po zajściu z psami trochę muszę odreagować więc siedzę i podziwiam widoki gdzie byłem i nagle widzę kopczyk z małych kamieni i w tym momencie przypomniała mi trasa kopczykowa w tatrach więc podążam za kopczykami po ok. godz trafiam na szlak. Przychodzę do Cabana Petrele ok. godz. 16.30, piszę sms do dziewczyn, że idę na dół do auta bo nie mam sił wyjść do nich do góry.
Reszta fotek z Retezatu
http://picasaweb.google.pl/bernenski.pi ... directlink

P.S Ciąg dalszy nastąpi proszę o cierpliwość pozdrowienia dla forumowiczów przesyła Kris i Jola


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 11, 2009 12:42 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
Czyli się udało!

Ciekawe góry. Szatanów sporo.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 11, 2009 1:07 pm 
Nowy

Dołączył(a): So lis 01, 2008 4:52 am
Posty: 22
Lokalizacja: Beskid Mały
Tak udało się wkrótce relacja z Piatra Craunului tu kilka fotek z tych że gór.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 11, 2009 3:25 pm 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 10, 2009 3:55 pm
Posty: 43
Lokalizacja: górny śląsk
piękne, naprawdę piękne góry...przypominają nieco Niżne lub Zachodnie Tatry ale są inne. Trzeba pomysleć nad wyjazdem. To nie jest aż tak daleko.
Powiedz mi jak wygląda sprawa oszlakowania. Idzie się głównie na pałę czy szlaki są poprawne ? :)

_________________
"Przegranym nie jest ten który upada, ale ten który upadnie i się nie podniesie"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 11, 2009 9:00 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 29, 2007 8:31 pm
Posty: 3189
Lokalizacja: Nowy Sącz
Ładna wyprawa, Rumuńskie Karpaty czekają u mnie w kolejce. Fajnie odetchnąc relacją z innych miejsc, niż znane na wylot Tatry

_________________
http://naszczytach.cba.pl/ Aktualizacja 2023 - nowe: Góry Skandynawskie, Taurus w Turscji, Alpy Julijskie, Kamnickie, Ennstalskie, Tatry Bielskie, Murańska Planina, Haligowskie Skały i wiele innych. Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 11, 2009 10:06 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 20, 2005 3:25 pm
Posty: 4015
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Świetne góry..

ps. Jak Rumunia wygląda cenowo? Paliwo, art. spożywcze, piwo?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 12, 2009 7:57 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 14, 2005 4:40 pm
Posty: 6853
Lokalizacja: WOŁOMIN
Hubert napisał(a):
Paliwo, art. spożywcze, piwo?


Ha, widzę że poruszyłeś najistotniejsze artykuły. :mrgreen:

_________________
Wchodzi Kaczyński do sklepu a tam wszędzie WINA TUSKA :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 12, 2009 9:42 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt lut 26, 2008 6:38 pm
Posty: 1930
kolega był w Karpatach Rumuńskich i polecał - nie mylił się 8) PKP


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 12, 2009 1:08 pm 
Nowy

Dołączył(a): So lis 01, 2008 4:52 am
Posty: 22
Lokalizacja: Beskid Mały
kreator4791 napisał(a):
piękne, naprawdę piękne góry...przypominają nieco Niżne lub Zachodnie Tatry ale są inne. Trzeba pomysleć nad wyjazdem. To nie jest aż tak daleko.
Powiedz mi jak wygląda sprawa oszlakowania. Idzie się głównie na pałę czy szlaki są poprawne ? :)

Owszem są szlaki te główne bardzo dobrze oznaczone. Natomiast zejściowe różnie przy zejściu z grani dwa razy szlak zgubiłem,ale widać było że szlak był wieki nie odnawiany.

Jak Rumunia wygląda cenowo? Paliwo, art. spożywcze, piwo?

Ceny mniej więcej tak jak u nas.

Mi przy płaceniu kartą w sklepie liczyło tak 1 Lej =1.05 zł
Paliwo najtaniej na stacjach lukoil 3,53 leja diesel
Piwo ursus w markecie 2,09 leja więc tańsze .
Najdroższe jest mięso.Pozdrawiam Kris


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 12, 2009 1:55 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
Pięknie - tęskni się za bardziej dzikimi górami niż nasze... ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 12, 2009 2:10 pm 
Nowy

Dołączył(a): So lis 01, 2008 4:52 am
Posty: 22
Lokalizacja: Beskid Mały
Kaytek napisał(a):
Pięknie - tęskni się za bardziej dzikimi górami niż nasze... ;)


Jak dla mnie to bomba stonki praktycznie nie zanotowano wszystko idzie z dużymi mułami przez cały dzień wędrówki tj. 14 godz. po Piatra Craunului spotkałem może 12 osób.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sie 13, 2009 9:18 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 12, 2009 11:38 am
Posty: 340
Lokalizacja: Kraków
Rumunia to bardzo ładny kraj a góry są przepiękne :wink:

_________________
,,To wspaniała rzecz wiedzieć, że wciąż możesz jeszcze siebie zadziwić. Daje do myślenia, co jeszcze możesz, a zapomniałeś wcześniej."


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sie 13, 2009 9:54 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 17, 2007 7:57 pm
Posty: 3449
Lokalizacja: Tczew
Kraj hrabiego Drakuli, mroczne Karpaty to jest to!
Fajna relacja!

_________________
Mądry wycof nigdy nie przynosi ujmy


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 02, 2009 11:09 pm 
Nowy

Dołączył(a): So lis 01, 2008 4:52 am
Posty: 22
Lokalizacja: Beskid Mały
gouter napisał(a):
Ładna wyprawa, Rumuńskie Karpaty czekają u mnie w kolejce. Fajnie odetchnąc relacją z innych miejsc, niż znane na wylot Tatry

To planuję tam jechać w lipcu przyszłym roku zapraszam.Jak na razie to skład moja żona i ja. W planach góry retezat+ parang, potem wypad nad morze czarne na 4 dni, a potem góry lezer i fogarskie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lis 03, 2009 12:01 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 28, 2009 1:10 pm
Posty: 670
Lokalizacja: zza miedzy
kris75 napisał(a):
przejeżdżamy przez jakoś dzielnicę na styl chiński..
[URL=http://www.fotosik.pl][img]
Ta dzielnica to domy Cyganów- oczywiście tych zamożniejszych, w takim domu mieszka oczywiście cały ród.. na naszej trasie spotkałyśmy ich wiele, także dopiero budowanych.. srebrne dachy mają uchronic domostwo przed złymi mocami.
Ech piękna ta Rumunia :) my wybrałyśmy się w sierpniu i pogoda nie zbyt dopisała niemniej cieszę się, że dla Was była łaskawsza :)

_________________
Bo ten, kto raz nie złamie w sobie tchórzostwa, będzie umierał ze strachu do końca swoich dni. A.S
" a mały lachon może być??" z cyklu znani i lubiani ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL