Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 30, 2024 7:33 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz lis 12, 2009 5:31 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
Pretekstem do wyjazdu w Sudety (nie-góry, jak mówimy na pl.rec.gory) było spotkanie grupy dyskusyjnej pl.rec.gory.

Ale najpierw wraz z moim przyjacielem Jackiem, jego rodziną i jeszcze dwoma dobrymi koleżankami, z którymi stale jeżdżę w góry zrobiliśmy sobie mały "samochoding", czyli krajoznawcze zwiedzanie kilku ciekawych miejsc:


Paczków:

Obrazek


Kamieniec Ząbkowicki:

Obrazek


Obrazek


Ten zamek to XIX-wieczny zamek Marianny Orańskiej, niezwykle ciekawej postaci z dziejów Ziemi Kłodzkiej.
Kto nie wierzy niech poczyta:

Marianna Orańska

Jeszcze dawny klasztor Cystersów w Kamieńcu Ząbkowickim:


Obrazek

oraz Bardo, gdzie zwiedzamy sanktuarium oraz bardzo śmieszną szopkę:

Obrazek


Obrazek

W końcu docieramy na Szczeliniec Wielki, gdzie około 20 zaczyna się impreza:


Obrazek

Wygląda skromnie, nieco więcej na "Picasie".


Kolejnego dnia, czyli w niedzielę po porannych mgłach pogoda się nieco poprawia:

Obrazek

Obrazek

A z Błędnych Skał widok jest już całkiem ładny:

Obrazek

Przejścia są rzeczywiście ciasne ;-) :

Obrazek

Kolejną noc wraz z koleżankami śpimy w Kudowie Zdroju a w poniedziałek rano, znowu we mgle i deszczu zwiedzany Teplické skalné mesto:


Obrazek


Obrazek


Potem, po przejściu ładną ścieżką przez torfowiska:

Obrazek

pomiędzy tymi dwoma grupami skał Adršpašské skalné mesto:


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


We wtorek, przy ciągle pochmurnej pogodzie odwiedzamy samotną górę Ostaš:


Obrazek


Obrazek


Ale około godziny 10-11 widoczki robią się nieco lepsze:

Obrazek


Obrazek

To jest widok w kierunku Broumovskich Sten:

Obrazek


W oddali prześwitywały nawet Karkonosze, chociaż na zdjęciu ich chyba nie widać:

Obrazek


Droga w lesie:

Obrazek


Na koniec przy ciągle pogarszającej się pogodzie zwiedziłyśmy Broumov:


Obrazek

kościółek cmentarny - najstarszy drewniany kościół w Czechach:

Obrazek


Nie odmówiłam sobie zdjęć "cmentarnych":

Obrazek


oraz, już po polskiej stronie sanktuarium barokowe w Krzeszowie, jeden z najpiękniejszych w Polsce kościołów barokowych:

Obrazek

I na sam koniec chciałyśmy jeszcze zobaczyć ewangelicki Kościół Pokoju w Świdnicy (z listy UNESCO), ale niestety był już zamknięty:

Obrazek

Wobec fatalnej pogody wróciłyśmy do domu wcześniej niż planowałyśmy, na A4 dopadł nas obrzydliwy deszcz i wiatr, ale dojechałyśmy szczęśliwie do domu.

Na Dolnym Śląski i na Ziemi Kłodzkiej bywam dość rzadko, ogólne wrażenie widoku zaniedbanych, biednych wiosek, zrujnowanych domów jest smutne, zupełnie inaczej jest po stronie czeskiej.

Dużo więcej na "Picasie":

http://picasaweb.google.pl/Torojaga/GoryStoOwe2009#slideshow/5403129731428087602

Pozdrowienia

Basia


Ostatnio edytowano Cz lis 12, 2009 5:55 pm przez Basia Z., łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 12, 2009 5:39 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Cz sie 06, 2009 5:37 am
Posty: 795
Całe adrszpacko-teplickie skały są niezwykle urzekające, te formacje skalne wydały mi się naprawdę niesamowite. Szkoda, że pogoda Wam nie dopisała, aczkolwiek to lekkie zamglenie dodało miejscu swoistego klimatu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 12, 2009 6:09 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Pt lis 06, 2009 6:53 pm
Posty: 286
Lokalizacja: Zakopane
Ło matko, to Cotnari jeszcze żyje ? Kiedyś było wszędzie, często w duecie z Murfatlarem ...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 12, 2009 9:40 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz wrz 24, 2009 4:46 pm
Posty: 1711
Karkonosze i Sudety to sa jeszcze wciaz nieodrobione lekcje przeze mnie..

_________________
"Sukces-jeśli go osiągamy-to tylko pewien dar.Ostatecznym celem jest poczucie pełni i samoświadomość"
Steve House


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 12, 2009 9:54 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
Schronisko na Szczelińcu ma lokalizację nie do przebicia.

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 12, 2009 9:59 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
Ivona napisał(a):
Karkonosze i Sudety to sa jeszcze wciaz nieodrobione lekcje przeze mnie..


No właśnie ja też tam bywam stosunkowo rzadko - raz, dwa razy w roku.
Teren jest bardzo ciekawy pod względem krajoznawczym, tylko na mnie zrobił wrażenie (zapewne też na skutek pogody) bardzo smutnego i takiego przygnębiajacego.

Ogólnie - rozwalające się domy ze śladami dawnej świetności, kamienne przydrożne kapliczki, bardzo ładne, ale nieco zaniedbane, ogromne rozległe pola zarastające krzakami, bo nikt ich nie uprawia.

O coś takiego jak na tych zdjęciach z wiosny:

Obrazek

Obrazek


A wśród tego, jak rodzynek w cieście trafia się czasem ładny, odnowiony dom, lub też pięknie odnowiony zabytek.

Bardzo ładne i zadbane są też wszystkie uzdrowiska.

Tak się zastanawiam, czy mimo 60 lat zamieszkiwania tam mieszkańcy nadal nie czują się tam zakorzenieni ?

A Wałbrzych, przez który jechaliśmy międzynarodową trasą stojąc w koszmarnych korkach zrobił na mnie wrażenie wprost okropne - zrujnowane domy, zamurowane okna, walące się mury.

Pozdrowienia

Basia


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 12, 2009 11:13 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10407
Lokalizacja: miasto100mostów
Byłem z narzeczoną miesiąc temu na Szczelińcu i Błędnych Skałach. Bardzo fajnie. Pogodę mieliśmy piękną, można było połazić wśród tych formacji skalnych. Nie mamy samochodu, więc Broumovske Steny trzeba było odpuścić.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 12, 2009 11:13 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
Basia Z. napisał(a):
A Wałbrzych, przez który jechaliśmy międzynarodową trasą stojąc w koszmarnych korkach zrobił na mnie wrażenie wprost okropne - zrujnowane domy, zamurowane okna, walące się mury.

Ja byłem w Wałbrzychu z przepustką z MO (starsi wiedzą kiedy) odwiedzić brata w sanatorium (tak, tak - na astmę tam leczą), już wtedy był obskurny.

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 12, 2009 11:24 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10407
Lokalizacja: miasto100mostów
Nie byłem we wszystkich, ale Wałbrzych to jedno z najbardziej obskurnych byłych miast wojewódzkich.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 13, 2009 12:44 am 
...


Ostatnio edytowano So sty 15, 2011 4:32 pm przez chwastek, łącznie edytowano 1 raz

Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 13, 2009 7:36 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
Basia Z. napisał(a):
Na Dolnym Śląski i na Ziemi Kłodzkiej bywam dość rzadko, ogólne wrażenie widoku zaniedbanych, biednych wiosek, zrujnowanych domów jest smutne, zupełnie inaczej jest po stronie czeskiej.


Wszystko wina husytów i Lecha R :lol: :wink:

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 13, 2009 7:57 am 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
chwastek napisał(a):

przepraszam basiu ze tak ci sie wciełam w temat,



Ależ nie szkodzi, temat jest po to aby pogadać :-)

chwastek napisał(a):
ale są w wałbrzychu takie dzielnice w których znajduja się domy bardzo podobne do tego, który jest na twoim drugim zdjęciu z wiosny. kiedys stanowiły osobne zabudowania pomiedzy którymi chyba juz w czasach powojennych (nie jestem pewna) wybudowano inne domy. takie gospodarstwa ze stajniami i stodołami teraz już całkowicie w mieście. a z tyłu zdarzają się jeszce pola. teraz już oczywiscie nie uprawiane. fajny widok.


Napisałam jakie wrażenie robi Wałbrzych na osobie przyjezdnej i to widzącej go z punktu widzenia jednej trasy (na dodatek rozkopanej) w późnolistopadowym dniu.

Mi się takie domy jak na tym drugim zdjęciu bardzo podobają, dlatego zresztą zrobiłam to zdjęcie :-)

Tylko są one czasem koszmarnie zaniedbane, widać że ludzie zajmują w nich jedno-dwa pomieszczenia a reszta się wali.
I pozostaje pytanie - dlaczego rodziny mieszkając tam od 60 lat nie zajęły pozostałych pomieszczeń i od wojny nie przeprowadziły remontu ?
Nie ma również obok nowego domu.
Tak jest prawie wszędzie na wsiach na Ziemi Kłodzkiej i w okolicach Wałbrzycha (jechałyśmy trasą Broumov - Medzimestie - Krzeszów - Wałbrzych).
Po stronie czeskiej styl budownictwa jest podobny, a wygląda to wszystko całkiem inaczej. Takie same domy są odnowione, a przed nimi zadbane ogródki.

Za to Szczawno Zdrój - tez o tyle o tyle widziałam z samochodu - bardzo ładne i zadbane.

Pozdrowienia

Basia


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 13, 2009 9:57 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
Basia Z. napisał(a):
dlaczego rodziny mieszkając tam od 60 lat nie zajęły pozostałych pomieszczeń i od wojny nie przeprowadziły remontu ?

Bo wciąż mają poczucie, że to nie ich jest, za chwilę przyjdzie prawowity właściciel i powie RAUS!

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 13, 2009 7:34 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pt lis 21, 2008 1:44 pm
Posty: 350
Lokalizacja: Jaworzno
piomic napisał(a):
Bo wciąż mają poczucie, że to nie ich jest, za chwilę przyjdzie prawowity właściciel i powie RAUS!


Tak, jak mówisz... Mam rodzinę w Międzylesiu, Boboszowie, Złotym Stoku, Paczkowie, Otmuchowie, Doboszowicach, Nysie... I tamtych okolicach. Przedziwna mentalność tam panuje. Rodzina jednak przyjezdna, nie są rodowitymi mieszkańcami tamtych stron. Ale to dlatego właśnie można takie cuda techniki pooglądać. Sudety są wspaniałe. I faktycznie, lokalizacja schronu na Szczelińcu bije wszystkie inne na łeb na szyję. do Szczawna dodatkowo jeździłem, jak byłem dzieckiem na wczasy lecznicze z mamą, bo miałem problemy z krtanią. wodę musiałem pić z parku zdrojowego i oddychać głęboko, by jeszcze na śmierdzący śląsk trochę dobrego powietrza w płucach zostało. ;)


Pozdrawiam.

_________________
http://www.savethevinyl.ugu.pl/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 25 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL