Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 30, 2024 7:56 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt lis 24, 2009 12:14 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
PETRA – dolina i otaczające góry
Oczywiście o obszarze archeologicznym w Petrze słyszał prawie każdy. O ludzie Nabatejczyków, którzy w skalnej dolinie pobudowali swoją stolicę wie cokolwiek znacznie mniej. Także o samym terenie. Do wiadomości publicznej dociera na ogół tylko zdjęcie tzw. Skarbca Nabatejczyków, czyli znakomicie zachowanej fasadzie budowli wyrytej w różowym piaskowcu z dobrze wszystkim znanymi kolumnami jońskimi, które Nabatejczycy zapożyczyli w Greków. Także prawie wszyscy, którzy oglądali filmy o Indianie Jones’ie zobaczyli na nim słynny skalny wąwóz Siq. O tym jednak, że dolina Wadi Mousa bo tak to się teraz nazywa to olbrzymi teren na którym są setki obiektów archeologicznych wie już niewiele osób a jeśli nawet słyszało to niezbyt wiele. Chce trochę to przybliżyć.
O samym ludzie Nabatejczyków historia wie niewiele, był to półwędrowny lud z północnej części Półwyspu Arabskiego, który na terenie południowej części dzisiejszej Jordanii w VI i V wieku pne. I zajął ziemie wcześniejszego biblijnego królestwa Domu. Stolica tego ludu, czyli Petra jest datowana na IV wiek pne. i była połączeniem nekropoli i ośrodka handlowego ludu, którego ekonomiczny byt opierał się na dochodach z regionalnego handlu bituminem, wonnościami, solą, miedzią i produktami rolnymi. W parze z działalnością handlową szła wysoko rozwinięta sztuka dyplomacji, która pomagała bezkrwawo rozwiązywać konflikty z sąsiadami. Nabatejscy kupcy, dyplomaci i władce bywali we świecie, z którego zapożyczyli elementy ich sztuki i wędrując po Petrze dostrzegamy doskonale wpływy kultury rzymskiej, hellenistycznej, egipskiej i asyryjskiej. W 106 roku ne. Królestwo nabatejskie zostało formalnie zaanektowane przez cesarza Krajan, jednakowoż handel i kultura rozkwitały przez kolejne kilkaset lat. Wydaje się jednak, że IV wieku naszej ery Petra zaczęła podupadać a po kilku trzęsieniach ziemi pomiędzy VI i VIII wiekiem stała się już cieniem własnej świetności.
Teren archeologiczny jest olbrzymi, bo zajmuje aż 110 km kwadratowych (TPN 210). Jego dokładniejsze zwiedzenie połączone z przebyciem wielu dość uciążliwych ścieżek częściowo o charakterze górskim wymaga około tygodnia czasu, jednakowoż tak czyni niewielu turystów, większość przybywa na dzień lub pół dnia i przemierza drogę od Visitors Center przez wąwóz Siq do Skarbca i dalej do Muzeum i wraca z powrotem tą samą drogą (ja też tak samo). Niektórzy turyści przebywają drogę przez wąwóz az po Skarbiec jeszcze raz wieczorem, bo odbywa się tam niezapomniane misterium muzyki beduińskiej, wszystko prawie w ciemnościach bo zarówno wąwóz jak i plac pod Skarbcem jest raczej skąpo oświetlony słabymi żarówkami elektrycznymi osłoniętymi pergaminowymi kapturkami.

Nabatejczycy swoje miasto wybudowali je ryjąc fasady i pomieszczenia w miękkim piaskowcu i wapieniu. Przyznam się, że oglądając to, co pozostało cały czas byłem pod wpływem „skrzywienia zawodowego” i zastanawiałem się jak oni to zrobili. Może się mylę ale tam trzeba było na pewno odspoić chyba kilkaset tysięcy metrów sześciennych skały a w dodatku często na wysokości sporo ponad 100 metrów i to bez dźwigów, podnośników, mechanicznych dłut i przyrządów geodezyjnych. Niepojęte, ale widać możliwe.
Podłoże terenu jest koloru różowo-rdzawego, sam zaś materiał skalny jest pofalowany i składa się z różnokolorowych warstw, czasami dziwacznie skręconych. Gdy wejdziemy do którejś sztucznych jaskiń (najczęściej do Skarbca, Muzem oraz… ubikacji) i uruchomimy lampę błyskową to na ułamek sekundy roztacza się przed nami coś jak współczesne surrealistyczne malowidło. Na zewnątrz są to najróżniejsze odcienie czerwieni, której natężenie zmienia się zależnie od pory dnia i kąta padania promieni słonecznych.
Na całym terenie trwają nadal badania archeologiczne, które odsłaniają nowe zagadki Petry..
Miasteczko Wadi Mousa żyję wyłącznie z obsługi ruchu turystycznego, który tu trwa praktycznie cały rok, średnio dziennie, Petrę zwiedza ok.5 tys. osób. Najlepszy okres do zwiedzania to miesiąc kwiecień.

Turyści górscy raczej nieczęsto są fanami terenów archeologicznych, archeologicznych tym jednym wypadku udaje się wprost idealnie połączyć zainteresowania archeologiczne z wycieczką górską. Są też tereny wspinaczkowe jednak nie tak trudne jak w pobliskim Wadi Rum. Oczywiście wspinanie się po ścianach obiektów zabytkowych jest zabronione.
Zamieszczam trochę zdjęć i zapraszam do obejrzenia albumu na mojej Picasie – jest ich tam około 180. Dużo ale obejrzeć naprawdę warto.

http://picasaweb.google.pl/japko175/PetraIIDolina#

1.
Obrazek
2.
Obrazek
3.
Obrazek
4.
Obrazek
5.
Obrazek
6.
Obrazek
7
Obrazek
8
Obrazek
9
Obrazek
10
Obrazek
11.
Obrazek
12
Obrazek
13
Obrazek
14
Obrazek
15
Obrazek
16
Obrazek
17
Obrazek
18
Obrazek
19
Obrazek
20
Obrazek
21
Obrazek
22
Obrazek

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 24, 2009 12:51 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 6:52 am
Posty: 3030
Lokalizacja: Sosnowiec
Kawał historii, dobre zdjęcia... ale ja chciałem trochę prostotą pojechać - fajne wielbłądzice :oops: :D

_________________
- Ej, Panie Derechtórze! Mom takom, wicie, mature do godania... telobyk godoł, ino, wicie... nie wim, o cyim!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 24, 2009 1:29 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
keff79 napisał(a):
Kawał historii, dobre zdjęcia


Jedno mnie zastanawia, jakim cudem ten najbardziej znany obiekt czyli Skarbiec (3) zachował się w tak znacząco dobrym stanie w porównaniu do innych i w dodatku nie widać śladów jakiejś renowacji. Ale może przypadek.
W niektórych miejscach dokładnie widać ślady trzesień ziemi.

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 24, 2009 8:12 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 01, 2008 8:10 pm
Posty: 4694
Piękne i monumentalne. Kiedyś oglądałem film o Petrze, jej ponownym "odkryciu", historii i badaniach. Od zawsze gdzieś mieszka we mnie marzenie, że gdybym w końcu wygrał w to Lotto to Petrę bym odwiedził. Napisałeś, że większość turystow idzie jedynie wąwozem itp. - schodziłeś Petrę nieco bardziej? Piękne miejsce na trekking i inną gorską działalność. Aż się prosi poszukać dawnych ścieżek mieszkańcow po gorach...

_________________
http://3000.blox.pl/html

"Listy z Ziemi" Twaina: poszukaj, przeczytaj... warto


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 25, 2009 12:23 am 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
Mazio napisał(a):
schodziłeś Petrę nieco bardziej?


Moja trasa to niestety tylko standard - ta gruba linia od "1" do "21" na mapce nr 1. Byłem tylko jeden dzień, zorganizowana wycieczka. Na niektóre boczne ścieżki trzeba ponoć mieć trekingi na nogach.
Na pewno kiedyś pojedziesz. A tuż obok jest Wadi Rum (tuż obok czyli ok. 60 km)

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 39 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL