Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 10:32 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: ALPY - LIVIGNO
PostNapisane: Cz lip 31, 2008 11:01 am 
Zasłużony

Dołączył(a): N mar 19, 2006 11:34 pm
Posty: 192
Lokalizacja: Łódź
POŁOŻENIE. Livigno leży w szerokiej dolinie Valle di Livigno położonej w Alpach Retyckich na wys. 1700 m npm.. Prawie 1/3 tej doliny zajmuje duże sztuczne jezioro Lago di Livigno. Samo miasto jest sporej wielkości i jest jednym z największych i najbardziej znanych zimowych stacji narciarskich. Ale Livigno słynie z czego innego. A mianowicie jest jedną z nielicznych już stref wolnocłowych w Europie. Co to znaczy? Kto był choć raz na dużym lotnisku międzynarodowym to wie – DUTY FREE SHOPS… A więc do Livigno zjeżdża kupa ludzi aby kupić markowy alkohol, kosmetyki, papierosy i sprzęt FOTO i RTV. W dzień miasto opanowane jest przez Szwajcarów i Włochów dźwigających wielkie paki cukru, gorzoły itp. rzeczy. I najważniejsze: benzyna! Cena ON lub E95 to tylko 0,60 EUR!!!
W mieście jest bardzo dużo atrakcji dla rodzin, można pożyczyć rowery, są place zabaw dla dzieci, dwie kolejki górskie działające latem itp. Słowem pełen wypas. Noclegi należy rezerwować z baaaaaaardzo dużym wyprzedzeniem, bo choć jest ich w Livigno mnóstwo, to żeby znaleźć je w dobrej cenie trzeba szukać. Ale spokojnie da się znaleźć FeWo 4-osobowe za 45-50 EUR. Ceny w Livigno na towary wolnocłowe są bardzo niskie, na pozostałe rzeczy tj. na jedzenie też nie porażają. Znakomitą pizze można zjeść bez problemu za 6 EUR.

DOJAZD: Do doliny można dostać się z trzech stron. Od północy od strony szwajcarskiej doliny Val Mustai przez tunel God la Schera (płatny 10 EUR – najbliżej z Polski). Od południa ze Szwajcarii przez przeł. Forcola di Livigno (2315) i od strony wschodniej z Włoch (tak, tak, tam jest granica celna EU) przez przeł. Passo di Foscagno (2291). Właśnie to zamknięcie doliny zadecydowało ileś tam lat temu o wyłączeniu jej z ekonomicznego obszaru EU.

MAPY: Kompass nr. 96

GÓRY: Chociaż w mieście jest pełno ludzi, to w górach nie spotkacie NIKOGO! Pusto i pięknie. Szlaki są bardzo słabo oznakowane ale są… Opisze w skrócie 4 szczyty na których byłem.

PIZZO ORSERA 3017 – Łatwy trzytysięcznik. Start z przeł. Forcola di Livigno (2315) gdzie oczywiście dojeżdżamy samochodem. Tylko 700 metrów podejścia więc 2,5 godz na górę. Szlak ma nr. 101 i oczywiście podczas podejścia trzeba się mocno rozglądać aby go odnaleźć i niezgubić. Początkowo łagodnie doliną Val Orsera, potem stromiej na grań szczytową. Jest stosunkowo długa i w niektórych miejscach należy „wyjąć ręce z kieszeni” ale w sumie bez trudności. Widoki piękne zwłaszcza na pobliski czterotysięczny Piz Bernina. Zejście tą samą drogą.

MONTE VAGO 3059 – Łatwy i piękny trzytysięcznik, doskonale widoczny z Livigno. Leży obok Pizzo Orsera więc część szlaku pokrywa się z opisanym wcześniej. W połowie doliny Val Orsera szlak nr. 102 odbija na wschód i trawersując spore płaty śniegu (trzeba bardzo uważać, bo są bardzo pochylone, a my je trawersujemy poziomo), dochodzi do grani, która prowadzi na wierzchołek (2,5 godz.). Trudności technicznych w sumie nie ma, ale trzeba pilnować szlaku, co łatwe nie jest. Zejście tą samą drogą.

PIZZO LA STRETA 3104 – Łatwa i wspaniała góra. Gorąco polecam. Start w połowie drogi na wspomnianą już wcześniej przełęcz (miejsce to nazywa się Baitel del Gras degli Agnelli i leży na wys. 2099 i bardzo łatwo jest je przeoczyć jadąc samochodem). Początkowy etap jest najtrudniejszy, bo idziemy bardzo stromo silnie zerodowanym i mocno pochylonym zboczem. Często „na czworaka”, a ścieżka co chwila „wyjeżdża” spod stóp. Ale jak już to przebrniemy (45 minut) dalej jest już luzik i wspaniała górska wędrówka na w sumie sporej wysokości górę. Uważać tylko na szlak (nr. 104), bo jak go zgubimy mogą być problemy. A jak nie, to po 3 godz. wchodzimy na szeroki wierzchołek, z którego widoki zatykają dech w piersi. Trudno się ruszyć. Zejście szlakiem nr. 105 nad staw Lago del Monte (wspaniały widok na wcześniej zdobyty przez nas szczyt) nad którym stoi bivacco. Dalej przyjemnie w dół doliną Valle del Monte do przysiółka Campaccio. Jeden z najwspanialszych moich alpejskich szlaków. Choćby dla niego warto tam przyjechać!

CIMA DEL FOPEL (2928) – Najniższy z tu opisywanych ale jak to zwykle bywa najtrudniejszy szczyt. W sumie symbol Livigno, prawie na każdej pocztówce można go zobaczyć. Stromy szczyt wznoszący się bezpośrednio nad jeziorem Livigno. Ja podchodziłem szlakiem 132 od strony restauracji Fopel (brzeg jeziora wys. 1800, droga do tunelu). Od razu bardzo stromo zakosami wśród kosówki, często nie ma nawet gdzie stanąć do odpoczynku tak jest stromo, a perć wąziutka. Dopiero po 1 godz. robi się łagodniej i można już bezpiecznie pooglądać jezioro leżące bezpośrednio pod nami. Droga na szczyt jest bardzo monotonna, uciążliwa i męcząca, trudności technicznych brak. Po 3,5 godz stajemy na wierzchołku, widoki na leżące 1100 metrów niżej u naszych stóp jezioro niesamowite. Zejście inną drogą, która po krótkim acz stromym zejściu do wys. 2700 przybiera formę bardzo długiego poziomego trawersu nad doliną Valle di Cantone. Wygląda to tak: perć wąska często na szerokość buta, stok piargowy nachylony 60 stopni, liczne w poprzek żleby i cieki wodne, a po prawej 800 m niżej dolina i tak idziemy trawersem godzinkę. Niby trudności technicznych nie ma ale adrenalina szumi w głowie i tylko modlić się aby pogoda się nie załamała. Po tym „atrakcyjnym przemarszu” następuje klasyczne alpejskie zejście „na pałę” wśród kosówki, które ja nazywam „rozpierdalaczem kolan”. I wreszcie schodzimy w stanie „agonalnym” do miejsca zwanego Ponte Viera. Tam nas odbierają samochodem, a potem pijemy dużo piwa aby zapomnieć…

Fotek nie mam, bo byłem tam w roku 2003 (choć podane ceny są na ten rok), a więc w erze „przedcyfrowej” i musiałbym teraz skanować. Ale znajdziecie ich mnóstwo na necie.
Polecam gorąco region Livigno i jakbym kogoś zachęcił, to czekam na pytania.

_________________
Pozdrawiam
Sylwek

http://www.modelarstwookretowe.pl/index.php?p=17


Ostatnio edytowano Pn mar 08, 2010 1:22 pm przez syjek, łącznie edytowano 3 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 31, 2008 2:01 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 29, 2007 8:31 pm
Posty: 3189
Lokalizacja: Nowy Sącz
Może zmień tytuł postu na po prostu Alpy - porady i różni użytkownicy będą wpisywac swoje informacje :wink:

_________________
http://naszczytach.cba.pl/ Aktualizacja 2023 - nowe: Góry Skandynawskie, Taurus w Turscji, Alpy Julijskie, Kamnickie, Ennstalskie, Tatry Bielskie, Murańska Planina, Haligowskie Skały i wiele innych. Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 31, 2008 2:20 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): N mar 19, 2006 11:34 pm
Posty: 192
Lokalizacja: Łódź
Oki, tylko jak chcesz w podobny sposób omówić zupełnie inny region alpejski to załóż nowy wątek. Wtedy będzie porządek i łatwo każdy będzie mógł odnaleźć poszukiwane informacje. W przeciwnym razie pojedyńczy wątek o całych Alpach rozrośnie się niemiłosiernie.

_________________
Pozdrawiam
Sylwek

http://www.modelarstwookretowe.pl/index.php?p=17


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 31, 2008 2:26 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 29, 2007 8:31 pm
Posty: 3189
Lokalizacja: Nowy Sącz
syjek napisał(a):
Fotek nie mam, bo byłem tam w roku 2003, a więc w erze „przedcyfrowej”

Dla mnie era cyfrowa zaczęła się właśnie w 2003, ale jesienią :wink:
Niestety wówczas za marną cyfrówkę 3,1MP zabuliłem ponad 1000, a za kartę 128 Mega ponad stówę :evil: do dziś się z nią męczę :evil:

_________________
http://naszczytach.cba.pl/ Aktualizacja 2023 - nowe: Góry Skandynawskie, Taurus w Turscji, Alpy Julijskie, Kamnickie, Ennstalskie, Tatry Bielskie, Murańska Planina, Haligowskie Skały i wiele innych. Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 31, 2008 3:10 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): N mar 19, 2006 11:34 pm
Posty: 192
Lokalizacja: Łódź
Ja wtedy w Livigno kupiłem kamerę cyfrową Canona MiniDV. Pamiętam, że kosztował połowę ceny co w łódzkim MediaMark.

_________________
Pozdrawiam
Sylwek

http://www.modelarstwookretowe.pl/index.php?p=17


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sie 01, 2008 10:21 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
Ładuj Syjek dalej. Już raz się włóczyłem po twoich śladach i było nieźle, chętnie powtórzę.
A może coś o Dolomitach zapodasz?

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sie 01, 2008 10:25 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
Syjek, fajny pomysł - mam nadzieję, że kiedyś skorzystam :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 07, 2010 10:37 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Cz maja 21, 2009 9:10 am
Posty: 243
Witam i pozdrawiam ,

dzieki syjek, za fajny i rzeczowy opis rejonu, właśnie dziś dumałem gdzie mam spędzić kilka dni (w całkowicie nieznanym Mi rejonie i .............trafiłem na twój opis Livinio i już dzięki tobie wiem, że w tym sezonie letnim będę tam), cześć

Pionic - jaki rejon Dolomitów Cię interesuje, i ile masz czasu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 08, 2010 11:58 am 
Zasłużony

Dołączył(a): Cz maja 21, 2009 9:10 am
Posty: 243
Witam ,

Własnie kupiłem przewodnik Goedekego Alpejskie 3-tysięczniki, czII i ???? , na pierwszy rzut nic o w/w szczytach nic nie pisze (możliwe ze posługuje się nazwami niemieckimi?), na razie znalazłem mapkę z tego regionu, może komus rozświetli ten rejon , gdzie widać opisywana przez syjka drogę nr 1, 2

czesc

http://mapy.oktip.cz/maps/mapa_72.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 08, 2010 12:06 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 29, 2007 8:31 pm
Posty: 3189
Lokalizacja: Nowy Sącz
to nie mapka, tylko panorama

_________________
http://naszczytach.cba.pl/ Aktualizacja 2023 - nowe: Góry Skandynawskie, Taurus w Turscji, Alpy Julijskie, Kamnickie, Ennstalskie, Tatry Bielskie, Murańska Planina, Haligowskie Skały i wiele innych. Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 08, 2010 12:11 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Cz maja 21, 2009 9:10 am
Posty: 243
Witaj,

gouter masz rację, tak to jest jak się człek szybko dorwie do netu, miłego dnia życzę i dzięki za sprostowanie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 08, 2010 12:29 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 29, 2007 8:31 pm
Posty: 3189
Lokalizacja: Nowy Sącz
Teraz przeczytałem dokłądniej wątek i "biorą mnie smaki" na ten region, szczególnie, że blisko jest Bernina, moja ulubiona grupa górska w Alpach.

_________________
http://naszczytach.cba.pl/ Aktualizacja 2023 - nowe: Góry Skandynawskie, Taurus w Turscji, Alpy Julijskie, Kamnickie, Ennstalskie, Tatry Bielskie, Murańska Planina, Haligowskie Skały i wiele innych. Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 08, 2010 1:18 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): N mar 19, 2006 11:34 pm
Posty: 192
Lokalizacja: Łódź
Rzeczona książka Goedekego Alpejskie 3-tysięczniki, czI-III bardzo, ale to bardzo pobieżnie traktuje temat. Nie ma w niej 99% :lol: szczytów 3-tys. na które mozna wejść bez problemu w Alpach.
Ale oczywiście może i jest pomocna, tylko nie traktowałbym jej jako wyroczni, a jako luźny przegląd szczytów. Powtarzam - BARDZO LUŹNY :D

_________________
Pozdrawiam
Sylwek

http://www.modelarstwookretowe.pl/index.php?p=17


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 02, 2011 9:47 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 17, 2008 9:44 pm
Posty: 969
Lokalizacja: Łódź
pozwolę sobie odkopać temat
w grudniu mój wujek był w Livigno na nartach i ja chciałbym tam się wybrać latem. oprócz szlaków wymienionych przez syjek jakie jeszcze polecacie?? szlaki łatwe bo wybieram się z rodzicami. jak z wyciągami czy działają latem ??


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 12, 2011 1:23 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt mar 06, 2007 1:02 am
Posty: 1854
Lokalizacja: Łódź
Również byłem w grudniu w Livigno.
Z tego co zdążyłem się zorientować najpopularniejszym szlakiem są lokalne sklepy wolnocłowe. Po drodze następujące atrakcje:

Finlandia 1L - 5.50 Eur
Stock 84 1L - 4.99Eur
Jeam Beam 1L - 6.20 Eur
STROH 80% vol. 1L - 7.20Eur

Jak już zaliczysz te i inne atrakcje to o szlaki turystyczne możesz zapytać informacji turystycznej w alpinceter.

I jeszcze odnośnie dojazdu, tunel kosztuje teraz 30Euro (W dwie strony/ tylko gotówka)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N kwi 10, 2011 9:11 pm 
Nowy

Dołączył(a): N kwi 10, 2011 9:05 pm
Posty: 2
Lokalizacja: Chrzanów
Ceny alkoholi mniej więcej się zgadzają. Wjazd 35 Eur (płaciłem kartą).
Niestety ten sezon właśnie popsułem (złamałem nogę w Livigno), ale na pewno tam wrócę i to właśnie w lecie.
Gdyby miał ktoś mapy rejonu to też proszę :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn kwi 18, 2011 7:34 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Cz maja 21, 2009 9:10 am
Posty: 243
Jorgu ,

Byłes tam na miejscu, i nie kupiłeś map z tego rejonu :shock: :shock:, skoro miałeś w planach tam wrócić w lato? .
Masz tupet , jak cholera :wink:,
Napiszę ci, że "tam" za mapy można płacić kartą (potwierdzam)
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So maja 21, 2011 3:18 pm 
Nowy

Dołączył(a): So maja 21, 2011 3:10 pm
Posty: 21
Lokalizacja: Sosnowiec
Witam, wybieram się do Livigno pod koniec lipca i będę do połowy sierpnia. Gdyby ktoś z Was mógł przekazać więcej wskazówek to będzie miło,...
Trochę mnie martwi to, że trasy są słabo oznakowane. Nie jestem zbyt wytrawnym turystą. W Alpach po raz pierwszy,...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 09, 2011 4:11 pm 
Nowy

Dołączył(a): Wt sie 09, 2011 4:10 pm
Posty: 1
livigno to wspaniale miejsce jesli ktos szuka dobrego opisu zamieszczam Livigno


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 22, 2011 1:36 pm 
Nowy

Dołączył(a): Pn wrz 12, 2011 11:23 am
Posty: 18
a może Turyn? jakie są warunki narciarskie w tych okolicach? rozumiem, że jest trochę przed sezonem, ale już zaczynam węszyć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL