Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Śr cze 26, 2024 2:09 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz maja 27, 2010 7:39 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Śr gru 14, 2005 7:34 pm
Posty: 1068
Na mapach wydawnictwa VKU Harmanec wysokości szczytów podawane są z dokładnością 10cm (np. Rysy 2499,2m, Velky Rozsutec 1609,7...).

Pytanie brzmi: w jaki sposób tak dokładnie mierzy się wysokość szczytu?

Albo inaczej: gdybym chciał zmierzyć wysokość szczytu w jakimś mniej cywilizowanym rejonie świata z dokładnością powiedzmy +/- 1m to co musiałbym zabrać/jak to zrobić? (na dokładność GPS-u składa się dokładność samego wysokościomierza, barometru i termometru, więc z osiągnięciem takiej dokładności pewnie byłby problem- ale mogę się mylić...).


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 27, 2010 7:58 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Pawel_Orel napisał(a):
na dokładność GPS-u składa się dokładność samego wysokościomierza


Bedzie Ci bardzo ciężko zmierzyć dokładność.
Ja używam GPS bardzo dużo w Tatrach nie żebym nie znal topo ale z czystej ciekawości jak sie zachowuje.
Żebyś uzyskał wynik 2499 to musisz mieć szczęście różnica moze być 1m tyle mi sie udało na Rysach ale na Łomnicy było już dokąładnie.
O pomiarach rzędu 2499,2m to raczej zapomnij. :mrgreen:

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 27, 2010 9:21 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Śr gru 14, 2005 7:34 pm
Posty: 1068
Pytam nieprzypadkowo, bo konstruuje sobie mały planik.
Napiszę dokładnie o co mi chodzi:
W Hindukuszu afgańskim jest taka góra- Koh-e Tez
http://www.pakistanguides.com/mount/gal ... k_6995.jpg
Schemat dróg na tej stronie:
http://www.wspinanie.pl/serwis/200910/1 ... sz_cz2.php

Piękna, darmowa (póki co żadnych permitów w Afganistanie nie wymagają:)), i na dodatek ponoć nietrudna (mocno posczeliniony lodowiec+ stromy śnieg w kopule szczytowej):
http://www.kontrateksty.pl/index.php?ac ... =1&id=4069
(BTW: na tej stronie jest cała książka: Gorąco polecam! Jedna z lepszych rzeczy o górach jaką czytałem).

W sierpniu 2012 r. przypadnie 50-ta rocznica pierwszego wejścia dokonanego przez Polaków, którzy nadali zresztą nazwę- Koh-e Tez znaczy Ostry Szczyt.

Wg pierwszych pomiarów górze przypisano wysokość 7015m (Survey of India). Po pomiarach austriackich, dokonanych z taką samą dokładnością wysokość szczytu spadła do 6995m- i ta wysokość podawana jest obecnie niemal we wszystkich źródłach. Rosyjskie mapy sztabowe podają wysokość 6994m.

Jednak wg mnie kwestia czy Koh-e Tez jest czy nie jest siedmiotysięcznikiem nadal pozostaje nierozstrzygnięta.
Wysokość jaką podaje się dla sąsiedniego szczytu Akher Chagh to wg różnych źródeł 7015, 7017, 7019, 7020m. Oznaczało by to 20-25-metrową, czyli raczej dość wyraźną różnicę w wysokości obu szczytów.
Tymczasem na tym zdjęciu zrobionym z przełęczy Nishgar w Pamirze, z odległości ok. 60 km oba te szczyty wydają się niemal równe (Akher Chagh jest dosłownie o 2 piksele wyższy, przy czym jest nieco bliższy przełęczy Nishgar od Koh-e Tez, oba szczyty w prawej części panoramy: po kolei od lewej Akher Chagh, Koh-e Tez, i za nieco dłuższą granią Koh-e Urgunt.
http://www.panoramio.com/photo/14205360.

Inne zdjęcia, choćby na podanej wyżej stronie kontrateksty.pl również nie wskazują na 20-metrową różnicę. Oczywiście trudno cokolwiek wyrokować na podstawie zdjęć, jednakże uważam że sprawa "siedmiotysięczności" Koh-e Tez nadal jest do zbadania. Ponieważ oficjalna wysokość jest na granicy (6995m), potrzebna by była właśnie ta dokładność 1m w pomiarze. Pytanie tylko jak to zrobić?:)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 27, 2010 9:25 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Śr gru 14, 2005 7:34 pm
Posty: 1068
Sorry za zły link do zdjęcia panoramy. Mam nadzieję że ten będzie dobry:
http://commondatastorage.googleapis.com ... 205360.jpg


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 27, 2010 9:32 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Pawel_Orel napisał(a):
potrzebna by była właśnie ta dokładność 1m w pomiarze.


Wejść na nią :mrgreen:

Nie wiem jaki masz plan czy chcesz na nią wejść i udowodnić że ma 7000mnpm czy coś innego. Nie masz gwarancji wchodząc ze uzyskasz za pierwszym razem wynik o który Ci chodzi. Jesli posiadasz GPS turystyczny to czeka Cię co najmiem prób kilka żebyś uzyskał wynik prawidłowy.
O wiele lepszy bedzie GPS to kartografii ale nie wiem jak tam jest liczona wysokość.


Bardzo rzadko pojawiają sie duże rozbieżności wysokościach tak jak pisałem jest to rząd 0-5m

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 27, 2010 9:54 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Śr gru 14, 2005 7:34 pm
Posty: 1068
No cóż. Gdyby udało mi się wejść, to chciałbym przy okazji tą kwestię rozstrzygnąć (niekoniecznie udowodnić te 7k):).
Choć oczywiście dobrze by było żeby jednak było >7000. W końcu 7-tysięczników z pierwszymi wejściami Polaków nie ma znowu tak dużo- a ten akurat może być jedyny w Hindukuszu (z głównych wierzchołków), mimo ogromnego wkładu Polaków w eksplorację tych gór (Polacy "przejechali się" po prostu na pierwszej mapie rejonu- Survey of India: Koh-e Nadir Shah spadł z 7125m na 6814m, Languta-e Barfi z 7017m na 6855m, na innych siedmiotysięcznikach wyprzedzili ich japończycy- np. na Noszaku (7486m)).

Taki GPS do kartografii to pewnie tani nie jest. No i pytanie czy miałby taką dokładność pomiaru wysokości, zwłaszcza w zakresie wysokości rzędu 7000m. Przydałby się jakiś geodeta na forum:).


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt maja 28, 2010 9:04 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 28, 2008 4:24 pm
Posty: 253
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka
W którymś numerze "Tatry" lub "npm" było to dokładnie opisane tzn. tworzenie map i sposoby pomiarów. W tym momencie nie mam dostępu do tego ale jak znajdę to napiszę.

_________________
Jeśli kłócisz się z idiotą, najprawdopodobniej on robi właśnie to samo...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So maja 29, 2010 3:49 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 21, 2008 8:58 pm
Posty: 659
Lokalizacja: Kraków
To ja też zapytam u mnie w katedrze speców od Kartografii geologicznej

_________________
Pozdrawiam
https://picasaweb.google.com/dariusz.finster


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N maja 30, 2010 7:28 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Śr gru 14, 2005 7:34 pm
Posty: 1068
Cytuj:
To ja też zapytam u mnie w katedrze speców od Kartografii geologicznej


No, to byłoby naprawdę pomocne. Z góry dzięki.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL