Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 23, 2024 2:42 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz sie 01, 2013 1:19 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Śr wrz 21, 2011 1:16 am
Posty: 152
Mam prośbę o pomoc w zaplanowaniu wyjazdy w Alpy. Pomysł wyjazdu pojawił się wczoraj, z powodu fatalnych prognoz w Tatrach na 2 połowę sierpnia. Mamy dosyć mało czasu na ogarnięcie tematu, a w ogóle nigdy nie byliśmy dalej niż na Słowacji..
Kilka informacji o nas: przeszliśmy wszystkie wysokogórskie szlaki w Tatrach, praktycznie bez trudności, trochę chodziliśmy w zimowych warunkach, m.in. Rysy(w bdb warunkach), także sprzętu : czekam i raki posiadamy. Jesteśmy po kurskie skałkowym, ale nie mamy jeszcze wyposażenia wspinaczkowego.. Mój partner chciałby wypróbować jakiś via-ferrat , z tym że do kupienia byłby by kask, uprzaz i lonza..

Głownie mam pytanie, które rejony polecacie na pierwszy raz? Wcześniej słyszałam o Alpach Julijskich, jednak od nas jest tam ok.1000km, więc może coś bliżej byście polecali? Jedziemy autem z Wrocławia, mamy 9 dni (od soboty 10.08 do ndz 18.08).


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 01, 2013 1:22 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 7:54 pm
Posty: 2482
gosia_ napisał(a):
z powodu fatalnych prognoz w Tatrach na 2 połowę sierpnia


No bez przesady - w Tatrach jak i każdych innych górach pogoda może zmienić się diametralnie w przeciągu kilkudziesięciu minut a Ty ufasz prognozom na 2 tyg w przód?

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 01, 2013 1:31 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Śr wrz 21, 2011 1:16 am
Posty: 152
obserwuję codziennie prognozy, tez te długoterminowe i widzę, że się pogarszają, np na 9dni zapowiadają 1 słoneczny.... Wiadome jest, ze po kilkudniowej lampie, następuje ochłodzenie, i znajac zycie wypadnie własnie wtedy kiedy bierzemy urlop:) Oczywiście zdaję sobie sprawę, że w wyzszych górach jest pogoda mniej stabilna, ale chyba ciekawiej spedzic deszczowa aurę w nowym miejscu, niz kolejny raz w Tatrach, gdzie turystycznie nie mamy juz co robic (no moze zdobywac doliny na Słowacji...).


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 01, 2013 7:51 pm 
Swój

Dołączył(a): Wt maja 07, 2013 6:28 pm
Posty: 49
Lokalizacja: brzeszcze
Ja poleciłbym okolice St.Moritz i Pontresiny w Szwajcari jest tam kilka fajnych 3tys /Piz Julier,Piz Ot,Piz Lanquart,Mount Pers/w sam raz na początek łatwe trasy.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt sie 02, 2013 7:37 am 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 12, 2009 11:21 am
Posty: 238
Lokalizacja: Katowice
hej Gosiu
przy pogodzie możemy jedynie mówić o prawdopodobieństwie
a w sierpniu (i nie tylko) jest wyższe we wszystkich pasmach leżących po południowej stronie
głównego grzbietu Alp czyli Karawanki, Julijskie, Dolomity, Brenta, Adamello, Alpy Graickie, Delfinat, Alpy Nadmorskie

_________________
pozdrawiam Jan
http://www.kochamnarty.pl/
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So sie 03, 2013 1:58 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 11, 2011 9:25 pm
Posty: 1503
Lokalizacja: W-wa
Nieco informacji mogę przekazać wam na temat rejonów Stubai, Otztal czy Grupy Schobera. Ale - co pobieżnie sprawdziłam - nie są one jakoś znacząco bliżej niż Julijskie, które dla was są za daleko, więc nie wiem czy będziecie zainteresowani. Jeśli tak - daj znać na prv. Muszę też wiedzieć, czy zamierzacie mieszkać w dolinach na kwaterach czy może w schroniskach. Niestety nic nie doradzę w sprawach via-ferrat, bo zaliczyłam tylko jedno takie przejście.

_________________
Nutko moja
https://www.youtube.com/@CarpathianMusicWorld/playlists


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So sie 03, 2013 11:00 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14898
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Przejechałbym się po Północnych Alpach Wapiennych, plus może coś w Wysokich Taurach np. jakiś łatwy trzytysięcznik, z autem to jest bardzo blisko.
Macie blisko w Dachstein. Ładniejsza wydaje mi się południowa strona Dachsteinu. Uważajcie na ferraty, bo niektóre z tych austriackich są naprawdę trudne, nie na pierwszy raz. Nie szedłbym pierwszym razem na coś co ma więcej niż "C".
Niedaleko są też bardzo ciekawe Góry Martwe, w których co prawda nie byłem, a tylko dużo o nich czytałęm, Alpy Berchtesgadeńskie, Loferer. Te góry wprawdzie nie sięgają trzech tysięcy ale można tam znaleźć wiele fajnych "smaczków".
Można też spróbować Wilder Kaiser, malutki masyw, ale bardzo klimatyczny.
Po tych rejonach szwęda się ostatnio kolega Kyjo:

viewtopic.php?f=11&t=14899

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt sie 06, 2013 1:51 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
prognozy długoterminowe są nic nie warte moim zdaniem no ale trzeba się na czymś opierać planując dłuższy wyjazd. Jeżeli chodzi o Julijskie to byłem 2 lata temu w okresie 13-20 sierpnia i pogodę mieliśmy bardzo dobrą. Dwa razy trafiła nam się burza ale to było już po południu. Jeżeli szukacie łatwych góry powyżej 3 tys to polecam Wysokie Taury. Do wyboru spora liczba szczytów nie przekraczających trudności PD. Dodałbym jeszcze jeden masyw który chyba będzie najbliżej. Chodzi o Hochschwab. Najwyższy szczyt o tej samej nazwie ma wysokość 2277mnpm. Można tam łazić przez kilka dni. Trasy łatwe są też ferraty.

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sie 07, 2013 10:41 pm 
Nowy

Dołączył(a): N lip 28, 2013 9:01 am
Posty: 6
maka napisał(a):
Ja poleciłbym okolice St.Moritz i Pontresiny w Szwajcari jest tam kilka fajnych 3tys /Piz Julier,Piz Ot,Piz Lanquart,Mount Pers/w sam raz na początek łatwe trasy.

Potwierdzam, okolice St. Moritz (a dokładniej Dolina Engadyny) to prawdziwy raj dla początkujących trekkingowców - jest tam masa bardzo dobrze oznaczonych i łatwych tras. Byłem tam w połowie lipca, pogoda była trochę w kratkę, ale na szczęście deszcz nas dopadał dopiero w drodze powrotnej. Tylko niestety trzeba się liczyć ze szwajcarskimi cenami, które przyprawiają o zawrót głowy, ale zabierając żarcie z Polski i śpiąc w namiocie można sporo zaoszczędzić. Polecam camping w Silvaplanie, dosyć tani (13 CHF za noc) i dogodnie położony. Polecam też przejazd słynnym pociągiem Bernina Express z St. Moritz do Tirano.

Na zachód od St. Moritz warto też uderzyć w Val Bregaglia, a szczególnie do kapitalnie położonego miasteczko Soglio - tak pięknych widoków jak tam jeszcze nigdy nie widziałem. :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt sie 09, 2013 10:54 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Śr wrz 21, 2011 1:16 am
Posty: 152
dzięki bardzo za propozycje. wlasnie wrociłam ze spontanicznego wyjazdu w Tatry, ale niestety nici z urlopu na przyszły tydzien, ale przynajmniej ogarnę temat na wyjazd w pozniejszym terminie i zaopatrze sie w stosowne przewodniki. Oprocz podstawowego sprzetu wspinaczkowego, zapewne bedziemy musieli sie zaopatrzyc w ten biwakowy.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt wrz 03, 2013 12:34 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pn lip 10, 2006 7:11 pm
Posty: 907
Lokalizacja: Białystok
natknąłem się na taką stronę: http://www.myalps.net/pl/index.php
być może ktoś skorzysta :)

_________________
Marek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL