Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 23, 2024 8:43 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Matt- pytania
PostNapisane: N sie 03, 2008 10:18 am 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 27, 2007 5:24 pm
Posty: 91
Hail!
Nie wiedziałem jaki grzech popełnić. Założyć nowy temat czy odkopac stary. Jako, ze żaden stary nie jest chyba z pytaniami co do Matterhornu, wybrałem grzech pierwszy ;) Na początku musze powiedzieć, że przeryłem całe forum szukając informacji na moje pytania, część znalazłem a część nie. Nie wiem czy wszystko jest aktualne. Proszę, więc o pomoc :D Pod koniec wakacji w drodze do Francji zatrzymuje się w Szwajcarii na 2-3 dni. Mało czasu, może na 1 wędrówkę. Ale nie o tym chce pisać. Chciałbym zobaczyć Matterhorn, a w związku z tym mam parę pytań.

1. Skąd najlepiej widać Matta, chodzi mi o jakiś taras widokowy bez konieczności dłuższej wędrówki nie mówiąc o wspinaczce- kolejki, wyciągi i „zębatki” bardzo mile widziane. Z tego, co się orientuje to z Zermatt jest dość kiepski widok.
2. Ile kosztuje wjazd na Klein Matterhorn? Wyczytałem ze 43 euro/osoby. Jest to aktualne?
3. Ile kosztuje przejazd z Tasch do Zermatt? Wyczytałem gdzieś ze koło 20 franków/osoby. To prawda? Mowa o „kursie w jedna stronę”? Jak polecacie przejechać? Pociągiem/busem?
4. Jak dostać się do dolnej stacji kolejki na Klein Matterhorn. Z mapy znalezionej w necie wynika, ze żeby dostać się do tej stacji trzeba przejechać spory kawał inną kolejką. Jakie są ceny?
5. Jeżeli wykluczyć wjazd na sam szczyt Klein Matterhornu to skąd najlepiej widać Matterhorn ewentualnie skąd są inne fajne widoki na 4-tysieczniki? Przy dolnej stacji kolejki na Klein Matt.?
6. trzeba rezerwować wjazd na Klein Matterhorn czy wystarczy być wcześnie rano (wcześnie znaczy o której?). Jak trzeba rezerwować to znacie jakąś stronę/e-mail/telefon?
7. Ma ktoś dobrą mapę okolic Zermatt? Mógłby przeskanować fragment z kolejkami? A może jest jakaś fajna wersja internetowa? (ta która znalazłem to bardziej schemat jest).


Z góry dzięki, jeżeli ktoś pofatygowałby się odpowiedzieć na chociaż część z tych pytań 


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sie 03, 2008 2:03 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
Dużo szczegółowych pytań. Nie znam na nie odpowiedzi. Musiłbym szukać w necie.

Może innym pomóc jeśli napiszesz coś więcej którędy się udajesz do Francji. Interesujące okolice dostępne są z dwóch stron, z włoskiej i szwajcarskiej. Wspominasz tylko o tej drugiej. Czy są tego jakieś powody ?

Mapa to podstawa. Mam starą topo szwajcarską ale może być nieaktualna i zbyt szczegółowa. Nie potrzebujesz takiej jeśli nie zamierzasz tam chodzić. Do tego nie chce mi się na próżno wyciągać skanera ... :lol:

Orinatcyjną mapę masz np tu http://www.zermatt.ch/e/in_general/map/mountains.html
Od razu widać, że klasyczny widok "oddolny" jest z okolic Scharzsee czy, ewentualnie Trockener Steg. Widać też, że Trockener Steg to stacja przesiadkowa na Klein Matt. Byłem na Klein. Widoki dookoła śliczne ale ... niekoniecznie na sam Matt. To dlatego, że patrzy się juz z wysoka i dalszej odległości niż z Trockener dlatego ... Matt wygląda mniejszy i ciut mniej imponujący. Natomiast z Klein są fatastyczne rozległe widoki na morze wysokich szczytów dookoła. Dla tego widoku warto tam wjechać. Taka moja opinia.

Ceny ? To trzeba szukać w necie ... wWiększość stron po niemiecku i angielsku plus kilka innych języków ale to chyba nie powinna być dla nikogo jakaś specjalna przeszkoda w dzisiejszych czasach.


Schemat połączeń wyciągów i tras narciarskich :
http://bergbahnen.zermatt.ch/e/skigebiet/
O cenach kolejek :
http://bergbahnen.zermatt.ch/e/preise/
i konkretne ceny tutaj :
http://bergbahnen.zermatt.ch/e/preise/k ... rhorn.html
czyli wjazd na Klein dla dorosłego w dwie strony z samego Zermatt przez Triockener to 87 CHF.
Rozkład jazdy :
http://bergbahnen.zermatt.ch/e/fahrplan ... rhorn.html


Jeżeli się skusisz do Italii to szukaj info o Cervinii np :
http://www.cervinia.it/default_eng.aspx
Lista otwartych kolejek : http://www.cervinia.it/sezioni/skiplan/ ... minio=cerv
I mapa :
http://skisnowboardeurope.com/cervinia/map01.html
To co by Cię interesowało to wjazd na Plteau Rosa / Testa Girgia.
Wydaje mi się, że kolejka z Cervinii z przesiadką na Plan Maison latem kursuje ... :?

_________________
Obrazek TG


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sie 03, 2008 3:13 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14898
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Gustaw napisał(a):
Byłem na Klein. Widoki dookoła śliczne ale ... niekoniecznie na sam Matt. To dlatego, że patrzy się juz z wysoka i dalszej odległości niż z Trockener dlatego ... Matt wygląda mniejszy i ciut mniej imponujący.

Także kwestia strony z której się patrzy. Na widokówkach są widoki od północy - wszystkim znana szpiczasta piramida. Od wschodu (np. z K.Matt) wierzchołek nie wydaje się już tak spiczasty, a od południa to w ogóle można by go nie poznać.
Tym nie mniej jak dla mnie z każdej jednej strony góra kultowa. Odpowiedzi na większość pytań nie znam. Co do kolejek, chyba nie ma problemu dostać się "od ręki", w 98ym w każdym razie nie było. Ceny biletu z Tasch do Zermat nie pamiętam, coś jak "trochę drogo" ale nie zwalała z nóg.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sie 03, 2008 3:19 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
grubyilysy napisał(a):
Ceny biletu z Tasch do Zermat nie pamiętam, coś jak "trochę drogo" ale nie zwalała z nóg.

Wiele się mogło zmienić od lat 90-tych. W tamtych zamierzchłych czasach podobno panowała zasada : Włochy - tanie koleje i drogie paliwo, Szwajcaria - drogie koleje i tanie paliwo (więc opłacało się jeżdzić tymi ich postbusami). Ale jak to z paliwem i energią ... Ostatnio wszystko się szybko zmienia wiec te stare zasady pewnie już są nie aktualne.

_________________
Obrazek TG


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sie 03, 2008 4:03 pm 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 27, 2007 5:24 pm
Posty: 91
Gustaw napisał(a):
Może innym pomóc jeśli napiszesz coś więcej którędy się udajesz do Francji. Interesujące okolice dostępne są z dwóch stron, z włoskiej i szwajcarskiej. Wspominasz tylko o tej drugiej. Czy są tego jakieś powody ?

Jade z Poznania przez Niemcy, Liechtenstein, fragment trasy (bo nie najwyższy punkt) przełęczy Gottharda, właściwie w poprzek przecinam „słynną” trasę przez tą przełęcz. Dalej chyba przełecz Furka i do Sion, gdzie mam nocleg. Tam będę 2 kolelejne dni i 1 z nich przeznaczam na Zermatt. Potem wyjazd do Francji przez Wielką Przełecz Św. Bernarda, Aostę i Małą Przełęcz Sw. Bernarda.

Cytuj:
Mapa to podstawa. Mam starą topo szwajcarską ale może być nieaktualna i zbyt szczegółowa. Nie potrzebujesz takiej jeśli nie zamierzasz tam chodzić. Do tego nie chce mi się na próżno wyciągać skanera ... :lol:

Luz ;) Kupie na miejscu;p

Takie schematy, jak w linku pierwszym widziałem. Ale mimo to dzieki.

Cytuj:
Od razu widać, że klasyczny widok "oddolny" jest z okolic Scharzsee czy, ewentualnie Trockener Steg. Widać też, że Trockener Steg to stacja przesiadkowa na Klein Matt. Byłem na Klein. Widoki dookoła śliczne ale ... niekoniecznie na sam Matt. To dlatego, że patrzy się juz z wysoka i dalszej odległości niż z Trockener dlatego ... Matt wygląda mniejszy i ciut mniej imponujący. Natomiast z Klein są fatastyczne rozległe widoki na morze wysokich szczytów dookoła. Dla tego widoku warto tam wjechać. Taka moja opinia.

Dzieki, to dość ważna informacja dla mnie ;]


Dziękuje wam grubyilysy i Gustaw za info, na pewno już wiem troche więcej. Może jeszcze ktoś coś wie, to niech pisze ;]


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sie 03, 2008 4:17 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
gigi napisał(a):
Luz

Mam przed sobą ją. 1:50000 numer 5006, wydanie z 1982 :wink: , małe dzieło sztuki ...
Wątpię jakby to wyszło zeskanowane bu ilość szczegółów jest bardzo duża, za duża chyba jak dla skanera ...
Jaki Ci strasznie zależy to mogę spróbować ... ale lepiej kupić sobie nową na miejscu ...
Mam jeszcze włoską IGC 1:50000 numer 5 wydanie z 1989, mało precyzyjna ale dużo lepiej nadaje się pod skaner ... Może spróbuję wieczorem ... :|

_________________
Obrazek TG


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sie 03, 2008 4:34 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 29, 2007 8:31 pm
Posty: 3189
Lokalizacja: Nowy Sącz
gigi napisał(a):
1. Skąd najlepiej widać Matta, chodzi mi o jakiś taras widokowy bez konieczności dłuższej wędrówki nie mówiąc o wspinaczce- kolejki, wyciągi i „zębatki” bardzo mile widziane. Z tego, co się orientuje to z Zermatt jest dość kiepski widok.

http://forum.turystyka-gorska.pl/viewtopic.php?t=5857&start=20
Takie widoki są z Sunnega Paradise i wyżej - Rothorn Paradise - oczywiście kolejki, skąd najlepszy widok - kwestia gustu, cena kolejki na Rothorn Paradise z Zermatt - 62 CHF

_________________
http://naszczytach.cba.pl/ Aktualizacja 2023 - nowe: Góry Skandynawskie, Taurus w Turscji, Alpy Julijskie, Kamnickie, Ennstalskie, Tatry Bielskie, Murańska Planina, Haligowskie Skały i wiele innych. Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sie 03, 2008 4:51 pm 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 27, 2007 5:24 pm
Posty: 91
Nie, nie zalezy mi bardzo, nie ma co robić problemu ;) Kupie na miejscu ;]


Dzięki Gouter.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 04, 2008 8:58 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 08, 2007 7:35 pm
Posty: 3100
Lokalizacja: G.E.K.O.N.Y.
Gustaw napisał(a):

Tylko w dół nie ma cen?

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 04, 2008 9:41 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
maniek napisał(a):
Gustaw napisał(a):

Tylko w dół nie ma cen?


Takie pytania to proszę kierować do -> bergbahnen.zermatt.ch :wink:
Chyba, że było to pytanie tylko i wyłącznie retoryczne ... :wink: :P

_________________
Obrazek TG


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 04, 2008 7:19 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
maniek napisał(a):
Tylko w dół nie ma cen?
Żeby nie zniechęcać. Jak wjedziesz będziesz miał niewielki wybór.

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 04, 2008 7:52 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 08, 2007 7:35 pm
Posty: 3100
Lokalizacja: G.E.K.O.N.Y.
piomic napisał(a):
Jak wjedziesz będziesz miał niewielki wybór.

O to chodzi,że nie chce wjechać,tylko zjechać.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 04, 2008 8:00 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 29, 2007 8:31 pm
Posty: 3189
Lokalizacja: Nowy Sącz
gigi napisał(a):
1. Skąd najlepiej widać Matta, chodzi mi o jakiś taras widokowy bez konieczności dłuższej wędrówki nie mówiąc o wspinaczce- kolejki, wyciągi i „zębatki” bardzo mile widziane. Z tego, co się orientuje to z Zermatt jest dość kiepski widok.
2. Ile kosztuje wjazd na Klein Matterhorn? Wyczytałem ze 43 euro/osoby. Jest to aktualne?
3. Ile kosztuje przejazd z Tasch do Zermatt? Wyczytałem gdzieś ze koło 20 franków/osoby. To prawda? Mowa o „kursie w jedna stronę”? Jak polecacie przejechać? Pociągiem/busem?
4. Jak dostać się do dolnej stacji kolejki na Klein Matterhorn. Z mapy znalezionej w necie wynika, ze żeby dostać się do tej stacji trzeba przejechać spory kawał inną kolejką. Jakie są ceny?
5. Jeżeli wykluczyć wjazd na sam szczyt Klein Matterhornu to skąd najlepiej widać Matterhorn ewentualnie skąd są inne fajne widoki na 4-tysieczniki? Przy dolnej stacji kolejki na Klein Matt.?
6. trzeba rezerwować wjazd na Klein Matterhorn czy wystarczy być wcześnie rano (wcześnie znaczy o której?). Jak trzeba rezerwować to znacie jakąś stronę/e-mail/telefon?
7. Ma ktoś dobrą mapę okolic Zermatt? Mógłby przeskanować fragment z kolejkami? A może jest jakaś fajna wersja internetowa? (ta która znalazłem to bardziej schemat jest).

Odpowiedzi na większośc pytań znajdziesz w mojej relacji http://forum.turystyka-gorska.pl/viewtopic.php?t=5857

_________________
http://naszczytach.cba.pl/ Aktualizacja 2023 - nowe: Góry Skandynawskie, Taurus w Turscji, Alpy Julijskie, Kamnickie, Ennstalskie, Tatry Bielskie, Murańska Planina, Haligowskie Skały i wiele innych. Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 04, 2008 8:59 pm 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 27, 2007 5:24 pm
Posty: 91
Dzięki, tego nie czytałem jeszcze =)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sie 08, 2008 5:38 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt paź 14, 2005 9:18 am
Posty: 3112
Lokalizacja: z Manczy
http://forum.turystyka-gorska.pl/viewto ... sc&start=0

_________________
"Posekaj, posekaj"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sie 08, 2008 10:03 pm 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 27, 2007 5:24 pm
Posty: 91
dzieki, już kiedys przeczytałem :]


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 26, 2008 11:32 am 
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 25, 2007 1:25 pm
Posty: 27
Lokalizacja: Gorlice - Beskid Niski
czy temat jeszcze aktualny? mogę pomóc, byłem tam w tamtym roku z takim samym zamiarem.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz maja 16, 2013 9:23 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pn lip 10, 2006 7:11 pm
Posty: 907
Lokalizacja: Białystok
Troszkę "odgrzeję" temat.
Czy ktoś z forum "popełnił" Matterhorn od południa, granią Lion :?:
W necie jest dużo relacji, ale zapytać nie zaszkodzi.
Czy ktoś w tym rejonie korzystał z pola namiotowego, campingu? Znalazłem tylko jeden Glair w miejscowości Valtournenche, około 10km od Breuil.
Uwagi, wskazówki, spostrzeżenia, porady mile widziane.
I jeszcze pytanie o trasy jednodniowe po stronie włoskiej, niezbyt wymagające, do przejście z kobietami, co możecie polecić :?: :)

_________________
Marek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt maja 17, 2013 12:18 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14898
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
marek_2112 napisał(a):
Troszkę "odgrzeję" temat.
Czy ktoś z forum "popełnił" Matterhorn od południa, granią Lion :?:

Kol. hail. *
viewtopic.php?t=13860

marek_2112 napisał(a):
Czy ktoś w tym rejonie korzystał z pola namiotowego, campingu? Znalazłem tylko jeden Glair w miejscowości Valtournenche, około 10km od Breuil.

Byłem tam ostatnio jakoś w 1999.
Z tym campingiem w Breil faktycznie było kiepsko, był tylko obskurny plac dla karawanów, spaliśmy u wylotu doliny tutaj:
http://www.dalailamavillage.it/homepage.asp?l=1
Ale polecam, bo chociaż daleko od Breil jest dość wysoko, no tylko do samego Breil trzeba te 30km podjechać samochodem. Swoją drogą, droga dojazdowa do tego kempingu z dna doliny robi wrażenie.

Jest jeszcze być może opcja spania w schronie Abruzzi pod Matem, tylko droga zamknięta i nie mam zielonego pojęcia jak z warunkami i ceną.

marek_2112 napisał(a):
I jeszcze pytanie o trasy jednodniowe po stronie włoskiej, niezbyt wymagające, do przejście z kobietami, co możecie polecić :?: :)


Jak będziesz spał w DalajLamie, to wokół jest parę zielonych pagórów, nawet do 3'000, ja co prawda nie chodziłem po nich, bo jakoś tak mnie wzięło na spanie :D.
A Breithorn z aklimatyzacją spokojnie dacie radę, zwłaszcza jak się podskoczy kolejką na 3400 ;-).
Wtedy samochód przy stacji kolejki linowej w Breil zostawiliśmy na noc i nikt się nie czepiał.

*
He he - zob pierwszy wyraz w wątku...

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt maja 17, 2013 1:03 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pn lip 10, 2006 7:11 pm
Posty: 907
Lokalizacja: Białystok
grubyilysy napisał(a):
"Przez mały próg do rynny i nią w górę, do zaklinowanego w poprzek kloca skalnego, który podjeżdżamy."
jak zwykle u Ciebie dużo konkretów, wrócę do chałupy to prześledzę to na spokojnie z mapą...
grubyilysy dzięki :)

_________________
Marek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn maja 20, 2013 9:39 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14898
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Tak w sumie skoro teraz jest kemping w Valtournenche,
to raczej zdecydowanie jest to lepsza opcja od DalajLamy.
13 lat temu go chyba po prostu nie było.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL