Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 11:35 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Alpy Stubajskie
PostNapisane: Cz mar 04, 2010 2:44 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt sie 11, 2009 9:45 pm
Posty: 2542
Zaczytuję się w przewodnikach z serii Sklepu Podróżnika,i właśnie "dotarłam"do Alp Stubajskich. Czy ktoś z Was był w tym masywie,i w schronisku Franza Senna? Jaka jest najlepsza pora roku na wyprawę a austriackie Alpy,pytam,bo nigdy niestety w Alpach nie byłam
:oops: :oops:

_________________
"Ja akurat marzenia górskie mam pod powiekami,to jest mój oddech, moje życie" - Wojtek Kurtyka


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 04, 2010 4:25 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Wt wrz 26, 2006 10:56 am
Posty: 1119
Lokalizacja: Warszawa
Byłem w Wysokich Taurach w czerwcu i jest to średnia pora, bo trudno o dobra pogodę. Myślę że wczesna jesień jest dobra. Pytanie też jak wysoko zamierzasz dotrzeć. Powyżej 3000 m i tak spotkasz się ze śniegiem i lodem, choć wczesną jesienią będzie go mniej niż wczesnym latem

_________________
Maciej Łuczkiewicz
http://naszegory.info - nasza strona o górskich wyprawach
http://czarnobyl1986.info - moja strona o wyprawach do "zakazanego" miejsca


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 04, 2010 5:06 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14894
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Ja zawsze jeździłem w Alpy w lipcu, ale to głównie dlatego, bo lipcu mi sie wakacje zaczynały :-).
W lipcu rzeczywiście ciągle jeszcze bywa sporo śniegu, pogoda w zasadzie rzadko kiedy była w pełni stabilna.
Ten śnieg nie przeszkadzał mi nigdy specjalnie, gorzej z pogodą, po Alpach nawet w lecie przy złej pogodzie w zasadzie nie daje się chodzić.
Zaletą jest oczywiście dłuższy dzień, którego im bliżej jesieni, tym bardziej zaczyna brakować.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 04, 2010 6:05 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): N mar 19, 2006 11:34 pm
Posty: 192
Lokalizacja: Łódź
Najlepsza pora roku na Alpy to sierpień i I połowa września.
Początek lipca to pow. 3000 może być jeszcze zimowo, a i niżej śniegu jeszcze sporo może leżeć, choć bywają lata, kiedy juz na początku lipca bardzo wysoko jest OK. Oczywiście im dalej na południe, tym szybciej przychodzi lato.

A Alpach Stubajskich byłem 6 lat temu w dolinie Sellraintall. Pięknie i gorąco polecam. Jakby co, udzielę bliższych informacji.

_________________
Pozdrawiam
Sylwek

http://www.modelarstwookretowe.pl/index.php?p=17


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 04, 2010 6:18 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt sie 11, 2009 9:45 pm
Posty: 2542
No właśnie,gdzie nie poczytam tam lato polecają..a powiedzcie,końcówka marca,założywszy przy dobrej pogodzie?? nie chcę się pchać zbyt wysoko,czytam o w miarę prostych trasach,bo wiadomo,nie mam jeszcze wielkiego doświadczenia zimowego,to dopiero mój pierwszy sezon,po kursie i kilku wyjściach zimowych w Tatrach. Wyczytałam,że wspomniane przeze mnie schronisko "ma pełną obsługę od połowy lutego do wczesnego maja,i o od połowy czerwca do początku października" (cyt za Alpy Austriackie,tom1,K.Reynolds),czyli zimową porą funkcjonuje i można z niego odbywać różne wycieczki :wink:

_________________
"Ja akurat marzenia górskie mam pod powiekami,to jest mój oddech, moje życie" - Wojtek Kurtyka


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So mar 06, 2010 5:30 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz wrz 24, 2009 4:46 pm
Posty: 1711
matragona napisał(a):
No właśnie,gdzie nie poczytam tam lato polecają..a powiedzcie,końcówka marca


pogoda jest tam na prawde kapryśna więc i tak nie unikniesz konieczności sprawdzenia warunków pogodowych i stanu pokrywy śnieżnej.
Ja bywałam w austriackich tylko poza sezonem,na przełomie kwietnia i maja,pod koniec maja i w październiku.Za kazdym razem miałam szczęscie do pogody i warunków śniegowych,ale zmieniała się bardzo szybko.
Jeśli chcesz zacząc przygodę z Alpami czyli rozumiem przekroczyć 3000 i 4000 m(ale to juz nie w austriackich) po prostu musisz sie oswoić z zimą(śniegiem) bo to na tych wysokościach latem standard.Ze swojej strony mogę tylko wspomóc odnośnie Wysokich Taurów.

Ja też samodzielnie zaplanowałam swój pierwszy wyjazd w Alpy i w zasadzie opierałam się na info tylko z internetu,także będzie dobrze.Poszperaj tylko trochę :wink:

niezastąpionym źródłem informacji był i jest dla mnie Summitpost (z resztą tam możesz również zapytac o wszystko autochtonów :wink: )
Alpy Stubajskie to masyw należący do Alp Retyckich- tu masz np artkuł poglądowy
http://www.summitpost.org/area/range/17 ... -alps.html

a tu juz stricte o samych Stubajskich łacznie z całą masą schronisk,telefonów i innych danych.

http://www.summitpost.org/area/range/15 ... -alps.html

wybierz cos łatwego i jeśli to możliwe bez konieczności wędrówki po szczeliniastym lodowcu,no chyba że jedzie z Tobą ktoś, kto zna specyfikę chodzenia po lodowcach-byłoby fajnie bo to cenna i ważna wiedza.

EDIT
muszę dodać ,że na Twoim miejscu zastanowiłabym się nad końcem marca..to może być za wcześnie,za dużo śniegu. Podejrzewam że to schronisko jest akurat w tych miesiacach otwarte ze względu na skitourowców.Bardzo popularne są tam również rakiety śnieżne.Widziałam,że już masz z nimi jakieś doświadczenie i na pewno tam sie przydadzą,jeśli chodzi o marzec.

_________________
"Sukces-jeśli go osiągamy-to tylko pewien dar.Ostatecznym celem jest poczucie pełni i samoświadomość"
Steve House


Ostatnio edytowano N mar 07, 2010 9:27 pm przez Ivona, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So mar 06, 2010 10:04 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt sie 11, 2009 9:45 pm
Posty: 2542
Ivona,dzięki za cenne rady :) póki co przeryłam net i przewodniki z serii Podróżnika (swoją drogą fajnie napisane),i wybrałam cele określane jako łatwe,nawet zimą..oczywiście,że zasięgnę info o warunkach,z ciekawości zadzwonię do czynnych schronisk i zapytam jak tam sprawa się ma,czy ludziska włażą,czy wjeżdżają..
Co do rakiet zabierzemy :wink: myślę,że spróbujemy,jeśli okaże się,że warunki nie do chodzenia za bardzo to z Austrii jest na tyle blisko,że przemknę na słowacką Fatrę np :D
Przyznam,że chyba jestem na etapie fascynacji póki co Alpami Austriackimi :oops: :oops: następny urlop w czerwcu,kto wie czy nie ten kierunek.... :D

Jeśli jeszcze coś mi się przypomni to zapytam..pozdr :)

_________________
"Ja akurat marzenia górskie mam pod powiekami,to jest mój oddech, moje życie" - Wojtek Kurtyka


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 07, 2010 2:20 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz wrz 24, 2009 4:46 pm
Posty: 1711
trzymam kciuki.Miło będzie rzucić okiem na obrazki z innej częsci alp austriackich. Juz mi palec zaczął jeździć po mapie :wink:
matragona napisał(a):
przewodniki z serii Podróżnika (swoją drogą fajnie napisane),

tez je lubie,bo zawsze mieszczą sie do plecaka :D niektóre komentarze sa ciekawe.
A propo Stubajskich szczytów,ostatni z opisanych tam łatwych "F"- Schaufelspitze 3332m.
"Wrażenia:Niedaleko do kolejki linowej i miejsc,gdzie można wypić kilka kolejek piwa" :mrgreen:

_________________
"Sukces-jeśli go osiągamy-to tylko pewien dar.Ostatecznym celem jest poczucie pełni i samoświadomość"
Steve House


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 14, 2010 8:50 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt sie 11, 2009 9:45 pm
Posty: 2542
Ivona napisał(a):
tez je lubie,bo zawsze mieszczą sie do plecaka Very Happy niektóre komentarze sa ciekawe.
A propo Stubajskich szczytów,ostatni z opisanych tam łatwych "F"- Schaufelspitze 3332m.
"Wrażenia:Niedaleko do kolejki linowej i miejsc,gdzie można wypić kilka kolejek piwa" Mr. Green
_________________

taaa.. :mrgreen:
Ja się uśmiechnęłam czytając akurat o otztalskim Punta di Finale: Niebezpieczeństwa;"Zbyt stromo,by pozwolić sobie na dokazywanie". Fajnie to ujął autor :wink:

_________________
"Ja akurat marzenia górskie mam pod powiekami,to jest mój oddech, moje życie" - Wojtek Kurtyka


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 15, 2010 1:47 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
Może ktoś napisać coś więcej o komunikacji zbiorowej w Wysokich Taurach. W ogóle istnieje tam coś takiego ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 15, 2010 2:20 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Śr sie 16, 2006 8:46 am
Posty: 458
Lokalizacja: Katowice
trekker napisał(a):
Może ktoś napisać coś więcej o komunikacji zbiorowej w Wysokich Taurach. W ogóle istnieje tam coś takiego ?



Mogę opisać tylko północną stronę w okolicy Zell am See.

Z Zell am See jeżdziło trochę autobusów firmy Postbus
http://www.postbus.at/
Numery masz na tej stronie (w zeszłym roku były chyba aktualne):
http://euroalps.eu/countries/austria/ze ... llsee.html
Szczegółowych rozkładów na ten rok musisz szukać w necie.
Z tych autobusów w miarę często i regularnie jeżdził nr 670 do Krimml Wasserfälle i 660 w kierunku Kaprun, Kitzsteinhorn, Kesselfall.
A na przykład nr 651 na Großglocknerstraße jeżdził tylko raz dziennie (rano wyjazd, po południu powrót).

Oprócz kolejowych linii krajowych (linia Salzburg-Zell am See-Insbruck), wzdłuż pólnocnych krańców Taurów jeżdziła też kolejka regionalna - Pinzgauer Lokalbahn (PLB)
http://www.pinzgauerlokalbahn.at
Ale o niej Ci nic nie powiem, bo nie korzystałem.
Widziałem tylko te lokalne pociągi m.in. na dworcu w Zell am See.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 15, 2010 11:03 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 02, 2009 10:39 pm
Posty: 199
Lokalizacja: >600 m npm
Polecam trasę przez Bremer Huette i Nurnberger oraz Sulzenau-tutaj foty:
http://picasaweb.google.pl/jaceksefer/A ... KU27XQtAE#
http://picasaweb.google.pl/jaceksefer/A ... -GJgL2pAQ#

_________________
Pozdrowienia
Sebastian
PRZEWODNIK GÓRSKI|MIĘDZYNARODOWY PRZEWODNIK GÓRSKI UIMLA|KURS LAWINOWY


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL