Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 30, 2024 10:50 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: So cze 19, 2010 7:55 pm 
Nowy

Dołączył(a): So cze 19, 2010 7:39 pm
Posty: 3
Witam
Planuję wyjazd w region Jungfrau i mam kilka pytań. Przede wszystkim chodzi mi o trudności przy wspinaczce skalnej na wyżej wymienione szczyty. Czy skały są zaobrączkowane czy trzeba taszczyć własny sprzęt do zakładania stanowisk? Normalnie nie byłoby to problemem, ale przy przejściu 20-kilometrowym lodowcem każdy kilogram ma znaczenie. Byłbym rad gdyby ktoś dysponował fotkami prezentującymi skały na obu trasach. Wreszcie pytanie dotyczące samego lodowca Aletsch. Czy jest on bogaty w szczeliny czy przejście jest raczej bezpieczne?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N cze 20, 2010 12:25 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 17, 2008 11:12 pm
Posty: 1357
Lokalizacja: NewSączCity
Tutaj masz trochę info o Jungfrau i rejonie Aletschgletschera. Wprawdzie po niemiecku, ale zawsze coś.

http://www.hikr.org/dir/Jungfrau_2721/

Na stronie są też fotki z wejśc na interesujace Cię szczyty, ale ponieważ nie wiem o jakich drogach mówisz, to niestety, musisz poszukać ich sobie sam.

_________________
Czasem wystarczy przestać pragnąć jakiegoś marzenia, aby sprawić żeby się ono spełniło...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N cze 20, 2010 1:17 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz wrz 24, 2009 4:46 pm
Posty: 1711
jak dla mnie jedna z lepszych skarbnic wiedzy-Summitpost.

http://www.summitpost.org/mountain/rock ... gfrau.html

http://www.summitpost.org/mountain/rock ... m-nch.html

wycieczki na Jungfrau i Mönch to lodowcowo-śnieżne podejscia.Trudności PD-/PD.Na Mönch dość strome podejście śniegiem(może być oblodzone) i potem eksponowana wąska śnieżna grań.Za równo na Jungfrau jak i Mönch wygodny start dzięki kolejce na Jungfraujoch.

Mpik widze że już badasz teren :mrgreen:

_________________
"Sukces-jeśli go osiągamy-to tylko pewien dar.Ostatecznym celem jest poczucie pełni i samoświadomość"
Steve House


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N cze 20, 2010 4:09 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 17, 2008 11:12 pm
Posty: 1357
Lokalizacja: NewSączCity
Ivona napisał(a):
Za równo na Jungfrau jak i Mönch wygodny start dzięki kolejce na Jungfraujoch.
Skoro 44 mówi o dreptaniu dwudziestu kilometrów lodowcem, to domyslam się że chce ominąć tłumy rejonu Grindenwaldu i woli wchodzić od strony Fiesch. Albo jeszcze dalej, od strony Brig... ;)

Ivona napisał(a):
Mpik widze że już badasz teren :mrgreen:
Nieee. Tak tylko czytałem :mrgreen:

_________________
Czasem wystarczy przestać pragnąć jakiegoś marzenia, aby sprawić żeby się ono spełniło...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N cze 20, 2010 5:49 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz wrz 24, 2009 4:46 pm
Posty: 1711
mpik napisał(a):
woli wchodzić od strony Fiesch. Albo jeszcze dalej, od strony Brig...

tyz prowda :wink: to na wypadek jakby mu sie znudził plan dreptania po zajeb...długim Aletschgletscher :wink:
jeśli kroczy do dośc popularnego schroniska Konkordia,to trasa lodowcem powinna być do przejścia,oczywiscie z podstawowym wyposażeniem lodowcowym.
Jak zerkałam na Summitpost,to jest masa zdjęć z normalnej trasy (Południowo-wschodniej grani)na Mönch wraz z fragmentami skalnymi,wygląda to raczej spokojnie.

_________________
"Sukces-jeśli go osiągamy-to tylko pewien dar.Ostatecznym celem jest poczucie pełni i samoświadomość"
Steve House


Ostatnio edytowano N cze 20, 2010 6:54 pm przez Ivona, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N cze 20, 2010 6:01 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 29, 2007 8:31 pm
Posty: 3189
Lokalizacja: Nowy Sącz
Jeżeli chce dreptać Aletschem, to zapewne wyjedzie kolejką Eggishorn z Fiesch do do stacji pośredniej Fiescheralp, a potem przez tunel do Marjelen See. Tutaj już połowa Aletscha, więc dreptania po lodowcu mniej, gdzieś tyle
Obrazek

_________________
http://naszczytach.cba.pl/ Aktualizacja 2023 - nowe: Góry Skandynawskie, Taurus w Turscji, Alpy Julijskie, Kamnickie, Ennstalskie, Tatry Bielskie, Murańska Planina, Haligowskie Skały i wiele innych. Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N cze 20, 2010 9:17 pm 
Nowy

Dołączył(a): So cze 19, 2010 7:39 pm
Posty: 3
Tak właśnie planuję zrobić. Start w Kühboden i nocka w Konkordiahütte. Na kolejkę może i byśmy się zdecydowali ale cena 150 CHF/os. jest raczej zaporowa :D Co do odległości to do Konkordia jest około 10km a następnego dnia do Mönchsjochhutte kolejne 7. Przynajmniej wg. Google Earth. Fotki na Summitpost przeglądałem już kilka razy, ale wydawało mi się że najtrudniejszych fragmentów wspinaczki na zdjęciach nie było (przewodniki mówią o II, a ze zdjęć wnioskuję że wspinaczka jest dość prosta). Największe obawy mam co do kondycji lodowca, ale 10 km/dzień to niedużo i mam nadzieję, że przy ostrożnym dreptaniu da się to przejść dość bezpiecznie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 21, 2010 7:25 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 17, 2008 11:12 pm
Posty: 1357
Lokalizacja: NewSączCity
44 napisał(a):
Na kolejkę może i byśmy się zdecydowali ale cena 150 CHF/os. jest raczej zaporowa :D
Nie wiem skąd Ci się wzięło te stopięćdziesiąt :scratch:
Bo ja w necie znalazłem do Fiescheralp za 17,20 chf (stacja pośrednia - i wysiadkowa dla kierunku w Dolinę) lub za 30,80 chf na szczyt Eggishorna.
"Summer 2010" :!:

żródło

_________________
Czasem wystarczy przestać pragnąć jakiegoś marzenia, aby sprawić żeby się ono spełniło...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn cze 21, 2010 7:35 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz wrz 24, 2009 4:46 pm
Posty: 1711
44 napisał(a):
ze zdjęć wnioskuję że wspinaczka jest dość prosta

więc może po prostu tak tam jest.Widziałeś te filmiki?
http://www.youtube.com/watch?v=mCwa4yTq ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=hweLF7jj ... re=related

coś mi sie wydaje że te alpejskie II na drogach normalnych są lekko zawyżone w porównaniu z naszą II tatrzańską,ale to tylko moje subiektywne,wstępne,amatorskie odczucie.

A może spróbuj napisać do Konkordi a propo stanu lodowca.
Zawsze lepiej pytać autochtonów.

http://www.konkordiahuette.ch/index.php?lang=en

_________________
"Sukces-jeśli go osiągamy-to tylko pewien dar.Ostatecznym celem jest poczucie pełni i samoświadomość"
Steve House


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz cze 24, 2010 11:51 pm 
Nowy

Dołączył(a): So cze 19, 2010 7:39 pm
Posty: 3
Wyraziłem się nieprecyzyjnie. Chodziło mi o kolejkę od strony Grindelwaldu czyli jak kto woli pociąg. Z kolejki z Fiesch do Fiescheralp z pewnością skorzystam.
Filmiki utwierdzają mnie w przekonaniu że nie jest tak źle jakby się mogło wydawać. Okaże się na miejscu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL