Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz maja 23, 2024 4:17 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6905 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 ... 231  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 24, 2008 11:23 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 06, 2006 7:01 pm
Posty: 3482
Lokalizacja: Monoklina Beskidzka
To tylko kolejny popis dziennikarskiego profesjonalizmu. "Spadł" brzmi lepiej jak
Cytuj:
poślizgnął się i zjechał na dół

Pośliznąć si wyrżnąć dupskiem w trotuar nic przy tym co spaść ze schodów. I krawędzie są :lol: :wink:

_________________
Po latach nie pamiętasz makabry tylko to, co najpiękniejsze. No chyba, że jesteś z natury zgorzkniałym zgredem, to zapamiętasz co innego...
Starsza pani w kapeluszu albo ktoś młodszy w kasku


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 28, 2008 4:03 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
Dzisiaj jest 5 rocznica tragedii pod Rysami.

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lut 02, 2008 8:16 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 23, 2007 8:24 am
Posty: 1260
Lokalizacja: Sosnowiec - Kraków
Powtórka z rozrywki:
Cytuj:
Kolejny wypadek narciarski przy trawersie nad Doliną Cichą w okolicach Kasprowego Wierchu.
Koło godz. 11 jeden z narciarzy przejeżdżając z Kotła Gąsienicowego do Goryczkowego zleciał do Doliny Cichej na Słowacji. Na pomoc wyruszyli ratownicy TOPR. Według relacji świadków narciarz jechał bardzo szybko.

Toprowcy po kilku minutach dotarli do poszkodwanego. Na szczęście nie odniósł żadnych obrażeń.

W ostatnich tygodniach to już trzeci tego typu wypadek na Kasprowym.

_________________
"Walcz, walcz, walcz
Twój bunt przewyższy nawet bogów gniew...
Walcz, walcz, walcz
Do końca dni...
Walcz, walcz, walcz
Choć Twoją bronią będzie tylko śpiew...
Walcz, walcz, walcz
Ze strachem swym..."


Daab - Przesłanie z daleka


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lut 03, 2008 2:24 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Wt wrz 26, 2006 10:56 am
Posty: 1119
Lokalizacja: Warszawa
kurde... chyba najłatwieszy fragment tras na kasprowym to jest właśnie ta grań którą się jedzie zanim się skręci do Goryczkowej, tam jest znikome nachylenie. Jak ktoś mimo tego się tam wypieprzył tak że zjechał na stronę Cichej to albo miał straszliwego pecha albo nie umie w ogóle jeździc na nartach a mimo to pcha się na jedną z najtrudniejszych w Polsce tras (swoją drogą ciekawe ile metrów pojechał, zakładam że ze 20... a tu już "zleciał do doliny Cichej")

_________________
Maciej Łuczkiewicz
http://naszegory.info - nasza strona o górskich wyprawach
http://czarnobyl1986.info - moja strona o wyprawach do "zakazanego" miejsca


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lut 03, 2008 4:42 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N mar 27, 2005 9:30 pm
Posty: 2745
Lokalizacja: Katowice
Dzisiaj intensywnie latało śmigło kolo 14. Niestety info narazie brak.

_________________
...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 04, 2008 12:37 pm 
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 17, 2007 2:37 pm
Posty: 28
Lokalizacja: Kraków
Śmigło poleciało z Zakopanego nad Karb, gdzie prawdopodobnie wysadziło ratownika (raczej jednego, bo bardzo krótko wisiał śmigłowiec nad przełęczą). Byłem wręcz przekonany, że nikogo nie wysadziło, ale gdy rozmawiałem z toprowcem wyjeżdżającym z Murowańca do wypadku, to słyszałem, że ktoś już jest na górze.
Ktoś odpadł, ale nie wiem dokładnie skąd, leżał pod Karbem.

Śmigło nad Karbem
Obrazek
http://picasaweb.google.co.uk/tetesar/3Luty2008Karb/photo#5163090438715688386


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 04, 2008 2:51 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Wt paź 17, 2006 3:40 pm
Posty: 397
Lokalizacja: Kobiór
http://www.topr.pl/index.php?option=com ... 715e85ad44

I się wyjaśniło.

_________________
"mój mózg,to mój drugi ulubiony organ"/W.Allen/

http://gorywysokie.blogspot.com/

http://pionowyswiat.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 04, 2008 5:13 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11088
Lokalizacja: Poznań
topr.pl
Cytuj:
Wypadek na Kościelcu
Nadesłał Witold Cikowski
poniedziałek, 04 luty 2008
Ratownik ze środkiem transportu dociera do poszkodowanego.3 lutego br. około godziny 14ej turysta schodzący z Kościelca niedaleko Przełęczy Karb potknął się i spadł ok. 100 m na stronę Stawków Gąsienicowych doznając złamania kości podudzia. Na ratunek poszkodowanemu wystartował śmigłowiec Sokół - jednakże ze względów technicznych musiał zawrócić. Do akcji zaangażowano 4 z 6 ratowników dyżurujących na Kasprowym Wierchu. Dwóch z nich udało się jak najszybciej pod Karb celem zabezpieczenia poszkodowanego, a dwóch po skuter z pulkami stacjonujący w Murowańcu i dalej pod Karb. Dzięki korzystnym warunkom śniegowym udało się podjechać skuterem blisko miejsca wypadku. Już po dwóch godzinach od powstania urazu poszkodowany trafił do szpitala.

Witold Cikowski

http://www.tygodnikpodhalanski.pl

Cytuj:
Stumetrowy upadek przydarzył się turyście schodzącemu z Kościelca. Wszysto skończyło się szczęśliwie, dzięki szybkiej akcji ratowników TOPR.

Do wypadku doszło w niedzielę koło godz. 14. Turysta schodził z Kośćielca w kierunku przełęczy Karb. W pewnym momencie poślizgnął się i zleciał 100 metrów w stronę Doliny Stawów Gąsienicowych.

Na miejsce wyruszył śmigłowiec "Sokół". Ze względu na trudne warunki atmosferyczne musiał jednak zawrócić. Na pomoc wyruszyło czterech ratowników z Kasprowego Wierchu. Szybko dotarli do rannego. Doznał on złamania podudzia.


www.topr.pl
Cytuj:
....A w górach ratownicy mieli trochę pracy. I tak:

W piątek 1.02. po godz. 11-tej podczas podejścia nad Zmarzły Staw został porwany przez niewielką lawinę jeden z podchodzących tamtędy turystów. W wyniku kilkudziesięciometrowego upadku turysta doznał kontuzji nogi. Wezwani na pomoc ratownicy po zaopatrzeniu przetransportowali turystę do Murowańca i dalej skuterem do Brzezin.

W sobotę 2.02. tuż po jedenastej, mimo zamknięcia trawersu nad Doliną Cichą, pojawił się tam jeden z narciarzy, który poślizgnął się na stromym odcinku trawersu i spadł około 150-200 m do Doliny Cichej. Miał szczęście, że podczas zsuwania się po stromych śniegach nie uderzył w kamienie i skały. Ratownicy wyprowadzili narciarza na Kasprowy Wierch. A swoją drogą narciarze i snowboardziści nic nie robią sobie ze znaków i płotków informujących o zamknięciu trawersu. W ostatnim czasie jest to już trzeci wypadek upadku do Dol. Cichej.

W godzinach popołudniowych do TOPR zadzwonił turysta informując, że od dłuższego czasu krąży w rejonie Czerwonych Wierchów i we mgle nie może znaleźć szlaku zejściowego. Ponieważ podał, że znajduje się przy słupku granicznym, polecono mu by tam pozostał i oczekiwał na przybycie ratowników, tym bardzie, że zapadał zmrok a turysta nie miał światła. No pomoc wyruszyła 3- osobowa ekipa ratowników. Tuż przed 20-tą ratownicy dotarli do oczekującego na pomoc turysty, który znajdował się w masywie Krzesanicy. Turystę sprowadzono na Kondratową i dalej skuterem przewieziono do Kuźnic.

Bardzo pracowita okazała się niedziela 3.02.
Tuż przed 11-tą TOPR-owski Sokół przetransportował do szpitala wychłodzoną kobietę, którą odnaleziono w rejonie Chabówki.

Przed godz. 12-tą o pomoc poprosili ratownicy ze Szczawnicy, którzy na Szafranówce reanimowali turystę. Śmigłowcem przewieziono go do szpitala.

O godz. 12.30 z Hali Pisanej przewieziono do szpitala chłopca, który tak osłabł ( prawdopodobnie odwodnienie), że nie był w stanie o własnych siłach dojść do Kir.

Śmigłowiec TOPR w akcji O godz. 13-tej do TOPR dotarła informacja,że podczas zejścia z Kościelca, turysta będący powyżej Karbu poślizgnął się i spadł kilkadziesiąt m po stromych twardych śniegach na stronę Gąsienicowych Stawków. W wyniku upadku doznał kontuzji nogi.
W rejon wypadku wystartował śmigłowiec. Problemy techniczne uniemożliwiły dotarcie na miejsce wypadku. Do poszkodowanego wyruszyli ratownicy z Kasprowego Wierchu i Hali Gąsienicowej. Po dotarciu na miejsce zaopatrzono rannego turystę i rozpoczęto transport na Halę Gąsienicową a stamtąd skuterem do Brzezin.

Tuż przed godz. 20-tą powiadomiono TOPR, że ze wspinaczki płn. ścianą Giewontu nie powróciła trójka taterników, a ich telefony komórkowe nie odpowiadają. Z Centrali pod płn. ścianę wyruszyła ekipa ratowników. O godz. 21-szej do Centrali TOPR zadzwonił jeden z taterników informując, że wszystko jest w porządku i cała ekipa dociera do Zakopanego. Wobec powyższego odwołano ratowników do Centrali.

W górach w dalszym ciągu zmienna pogoda i wiatry. Prognozy przewidują po halnym opady śniegu. A po nich????..... pewnie kolejny halny.

Warunki turystyczne w Tatrach nie są najlepsze. Śniegi są bardzo zmienne, od twardych lodoszreni, po nawiane poduchy, które nie są związane z podłożem. Mimo aktualnie obowiązującego II stopnia zagrożenia lawinowego, lokalnie w żlebach, kotlinkach i jarach, gdzie nagromadziło się sporo nawianego śniegu, zagrożenie lawinowe może być większe, a podcięcie lawiny przez dodatkowe obciążenie np. przez grupę turystów wielce prawdopodobne. Prosimy o rozważne planowanie wycieczek w wyższe partie Tatr.
Adam Marasek

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Ostatnio edytowano Śr lut 06, 2008 6:36 pm przez tomek.l, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 05, 2008 4:58 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N mar 27, 2005 9:30 pm
Posty: 2745
Lokalizacja: Katowice
Właśnie podejrzewałem Kościelec. Widziałem dwójkę która wchodziła żlebem na Karb. Trochę mnie speszyli, bo chciałem szusa na dół zapodać. Ale kropkę nad i postawił przekrój ktory wykonałem około 25 ponizej przełęczy. Warstwa około 15 cm zbitego śniegu na sypkim g....nie. A poniżej 0,5m normalnie dziury jak cholera. Jak na moje oko zleb raczej nie nadawał się do podejścia, nie mówiąc o zjezdzie. Wracajądo meritum. W oko w oko z gościami nie stanąłem. Ale pozniej widziałem ich znowu zboczach Koscielca. Dziwiło mnie raz słabe ich tempo, dwa odległosć miedzy nimi. Było koło 12.45. Do szczuty mieli kawałek. O 14 byłem już w Kużnicach i własnie wtedy lecialo śmiglo.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6b8 ... b65c2.html

Ps. Koscielec w weekend był cholernie wymagający uwagi.

_________________
...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 06, 2008 5:36 pm 
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 17, 2007 2:37 pm
Posty: 28
Lokalizacja: Kraków
Cześć,

dresik napisał(a):
Właśnie podejrzewałem Kościelec. Widziałem dwójkę która wchodziła żlebem na Karb.


Wtedy na Kościelcu (przynajmniej na podejściu szlakiem, tyle widziałem) była czwórka, dwie pary dokładnie.

dresik napisał(a):
Dziwiło mnie raz słabe ich tempo, dwa odległosć miedzy nimi. Było koło 12.45. Do szczuty mieli kawałek. O 14 byłem już w Kużnicach i własnie wtedy lecialo śmiglo.


Mnie nie dziwiło, szli do szczytu w takim tempie jak ja do Karbu od zachodu :) (starość nie radość). W każdym razie obie pary dotarły do szczytu, faktycznie szli dość daleko od siebie, nietypowo (bo widać było, że razem idą, ale daleko od siebie).

Skąd zrobiłeś tę fotę Dresik, ze zbocza Małego? Właziłeś tamtędy?!

Do miłego,
Tommer

P.S. Swoją drogą ciekawi mnie co się skopału w śmigiełku (wyciąg?). Polecieli na punkt, zawisnęli, przelecieli jak po sznurku na drugą stronę Karbu i polecieli do gniazda. Wszystko wyglądało ok.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 08, 2008 6:54 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 01, 2006 8:07 am
Posty: 214
Lokalizacja: Warszawa Rembertów
Właśnie w Panoramie coś mówili o lawinie po słowackiej stronie. Niestety nie dobiegłem na czas więc nie wiem gdzie to było.

_________________
http://piohal.fotosik.pl/albumy/79684.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 08, 2008 6:58 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 04, 2005 8:00 am
Posty: 1429
Lokalizacja: ż-c
W okolicach Zielonego stawu kieżmarskiego.

_________________
http://pl.youtube.com/watch?v=BuoTuL1we_c


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 08, 2008 7:32 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N mar 27, 2005 9:30 pm
Posty: 2745
Lokalizacja: Katowice
Tommer napisał(a):
Skąd zrobiłeś tę fotę Dresik, ze zbocza Małego? Właziłeś tamtędy?!

Zdjecie kilkanaście metrów nad szlakiem na wyskokści pomnika Karłowicza.

_________________
...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lut 10, 2008 10:16 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2007 12:30 pm
Posty: 1075
Lokalizacja: Pyrlandia
Właśnie mówili w TV, że z Ciemniaka zeszła lawina. Jeden turysta przysypany. Już go znaleźli i wiozą go do szpitala.

_________________
Gdzie mnie "zet" do gór wysokich...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lut 10, 2008 10:46 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 24, 2006 11:26 am
Posty: 1297
Lokalizacja: Wielkopolska
http://l.interia.pl/bte
To o czym pisała zet.

_________________
"Jedną z odmian szczęścia jest to,że ma się przyjaciół"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lut 10, 2008 10:47 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt paź 20, 2006 11:58 am
Posty: 682
Lokalizacja: Beskid Niski
TVN24 trąbi od rana i nazywa np. Małołączniak - Makokączniakiem /żenada/ 8).

_________________
Jedna jest ziemia, jedno słońce
I jeden w Polsce chram tatrzański
(Mariusz Zaruski, „Procul Profani”)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lut 10, 2008 10:48 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 10, 2007 8:21 pm
Posty: 4329
Lokalizacja: Kraków
Była podobno cała grupa. Nie wiecie gdzie poszli chłopaki z Krakowa?

_________________
Te linki okazują mowę nienawiści lub dyskryminację wobec chronionej grupy osób z powodu rasy, wieku lub innych naturalnych cech.
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBagiew_(organizacja)
https://pl.wikipedia.org/wiki/A_quo_primum


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lut 10, 2008 10:51 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt paź 20, 2006 11:58 am
Posty: 682
Lokalizacja: Beskid Niski
Mówią o jednej osobie, została przewieziona do szpitala.

http://www.dziennik.pl/wydarzenia/artic ... trach.html

_________________
Jedna jest ziemia, jedno słońce
I jeden w Polsce chram tatrzański
(Mariusz Zaruski, „Procul Profani”)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lut 10, 2008 10:55 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N mar 27, 2005 9:30 pm
Posty: 2745
Lokalizacja: Katowice
zjerzony napisał(a):
Była podobno cała grupa. Nie wiecie gdzie poszli chłopaki z Krakowa?

Tak była grupa, ale podobno jakiś himalaistów, a porwany sam spowodował lawinę, pękł nawis śnieżny na którym rzekomo stanął. Chłopaki podobno w Moku.

Ps. Tomek widziałeś wywiad Twojego idola z JOPRu :D

_________________
...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lut 10, 2008 10:56 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 24, 2006 11:26 am
Posty: 1297
Lokalizacja: Wielkopolska
Wojtek Zając napisał(a):
Mówią o jednej osobie, została przewieziona do szpitala.

Jedną osobę znaleźli,a wyszła grupa doświadczonych himalaistów.Tak mówili w TV.

_________________
"Jedną z odmian szczęścia jest to,że ma się przyjaciół"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lut 10, 2008 10:57 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 20, 2005 3:25 pm
Posty: 4015
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
http://wiadomosci.wp.pl/wiadomosc.html?kat=1342&wid=9645109&rfbawp=1202637392.384&ticaid=1555b


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lut 10, 2008 11:04 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 24, 2006 11:26 am
Posty: 1297
Lokalizacja: Wielkopolska
Co wiadomość,to inaczej :roll:

_________________
"Jedną z odmian szczęścia jest to,że ma się przyjaciół"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lut 10, 2008 11:12 am 
Kombatant

Dołączył(a): So gru 09, 2006 9:23 am
Posty: 411
Lokalizacja: Łaziska Górne (Śląsk)
Jak ja lubie sluchac o takich sytuacjach, przed samym wyjazdem ...

Ale na szczescie nic sie nie stalo.

_________________
Niewazne gdzie, wazne, ze pod gore!
http://pod-gore.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lut 10, 2008 12:46 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2109
A wie ktoś co się dokładnie stało w Dolinie Jastrzębiej w Tatrach Wysokich?? Są jakieś ofiary ? Byli to turyści / taternicy polscy / słowaccy ??


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lut 10, 2008 1:47 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11088
Lokalizacja: Poznań
http://www.tygodnikpodhalanski.pl
Cytuj:
Lawina porwała turystę wspinającego się na Ciemniaku w masywie Czerwonych Wierchów. Dzięki szybkiej akcji TOPR mężczyzna odniósł tylko lekkie obrażenia.

Trzech turystów koło godz. 10 wchodziło na Ciemniak. Prawdopodobnie to oni sami podcięli masy śniegu. Lawina porwała jednego z nich. Na szczęście śnieg nie zasypał go całego. Ponad pokrywę śniegu wystawał tylko czekan.

Ratownicy TOPR już po kilku minutach, z pomocą śmigłowca, dotarli na miejsce wypadku. Szybko odkopali mężczyznę, który trafił do szpitala.

Jest wychłodzony, ale jego życiu i zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Jest on doświadczonym himalaistą. W Tatrach obwiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.


http://www.tvn24.pl/-1,1538314,wiadomosc.html
Cytuj:
Wydawało mi się, że byłem bardzo ostrożny. Miałem dużo szczęścia, ale jestem pod wrażeniem służb ratunkowych - mówi Artur Hajzer, himalaista porwany przez lawinę w rejonie Ciemniaka w paśmie Czerwonych Wierchów w Tatrach Zachodnich. Mężczyzna nie ma żadnych poważnych obrażeń.
Turysta był w górach z trzema innymi himalaistami. Grupa szła z Tomanowej Przełęczy w stronę Ciemniaka.

- Widziałem ten nawis obok mnie. Nagle, jakby sam z siebie, a nie pod ciężarem mojego ciała, urwał się i porwał mnie ze sobą - mówi himalaista.

Dwójka jego towarzyszy wezwała na pomoc TOPR. Na miejsce wypadku poleciał śmigłowiec z siedmioma ratownikami na pokładzie. Po udzieleniu poszkodowanemu pierwszej pomocy odtransportowano go do szpitala.

Naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Rachunkowego Jan Krzysztof zapewnia, że wszyscy są w bezpiecznym miejscu i nie potrzebują pomocy.

"To ja spadłem na lawinę, a nie ona na mnie"

- Ratownikom udało się odnaleźć przysypanego himalaistę. Jest w dobrym stanie, nie ma żadnych poważnych obrażeń, jest przytomny i w pełni komunikatywny - poinformował Krzysztof.

- To nie lawina spadła na mnie, ale ja na nią i starałem się cały czas utrzymywać na powierzchni - mówi Artur Hajzer. Dodaje, że gdy lawina zwolniła, starał się wysunąć rękę jak najbliżej powierzchni i dzięki temu łatwiej było go znaleźć.

W Tatrach obowiązuje drugi, w pięciostopniowej rosnącej skali, stopień zagrożenia lawinowego. Wiejący przez ostatnie kilka dni silny wiatr spowodował powstanie dużych nawisów śnieżnych. Według TOPR, śnieg leży na zlodzonym podłożu, a to zwiększa niebezpieczeństwo zejścia lawiny nawet przy małym obciążeniu tego fragmentu szlaku.


http://ww2.tvp.pl/8979,20080210655697.strona


http://www.topr.pl/index.php?option=com ... 4&Itemid=1
Cytuj:
W niedzielę o godz. 9.30 do Centrali TOPR zadzwonił Piotr Pustelnik informując, że przed chwilą z grani pomiędzy Tomanową Przełęczą a Ciemniakiem spadł z nawisem i następnie z wytworzoną przez niego lawiną do Dol. Tomanowej Liptowskiej znany polski himalaista Artur Hajzer. Z Zakopanego wystartował śmigłowiec z ratownikami , lekarzem, psem lawinowym. Z pokładu śmigłowca na lawinisku dostrzeżono wystający ze śniegu czekan. Ratownicy desantowali się w pobliżu. O godz. 9.55 odkopano zasypanego , który dzięki dużemu doświadczeniu, tuż przed zatrzymaniem lawiny zdołał wokół twarzy wytworzyć rękami przestrzeń wokół twarzy, tak, że miał czym oddychać. Miał szczęście , że nie był zasypany zbyt głęboko i zdołał czekanem przebić warstwę śniegu, co znacznie przyspieszyło odnalezienie zasypanego. Okazało się , że jest on w dobrej formie, a podczas spadania z lawiną nie doznał żadnych kontuzji, tylko trochę się wychłodził, leżąc bez ruchu w śniegu. Po odkopaniu A. Hajzera włożono na pokład śmigłowca i przetransportowano do szpitala. Tam po zbadaniu przez lekarza wypuszczono go do domu.
Tego dnia w Tatrach obowiązywał II stopień zagrożenia lawinowego. Wiejące ostatnio wiatry poodkładały na grani nawisy które zaległy na twardej, zlodowaciałej starej pokrywie śniegu. Jeden takich nawisów pod wpływem obciążenia pękł i dał początek dość sporej ( ponad 200 m długości ) lawinie.
Niech to zdarzenie będzie przestrogą dla wszystkich turystów, którym wydaje się, że I czy II stopień zagrożenia lawinowego to pewnik bezpiecznej zimowej wędrówki po Tatrach.

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Ostatnio edytowano Śr lut 13, 2008 11:18 pm przez tomek.l, łącznie edytowano 3 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lut 10, 2008 1:51 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11088
Lokalizacja: Poznań
Jakub napisał(a):
A wie ktoś co się dokładnie stało w Dolinie Jastrzębiej w Tatrach Wysokich?

http://www.hzs.sk/index.php?lang=sk&sit ... idnews:819
Cytuj:
07.02.2008

Dnes (07.02.2008), krátko pred poludním, došlo k pádu lavíny v Malej Zmrzlej doline , ktorý bol spôsobený pravdepodobne vplyvom mechanického zaťaženia snehovej pokrývky postihnutými. Lavína zasypala štyroch českých horolezcov , dvaja sa vyhrabali svojpomocne a krátko na to aj tretí , no pod snehom zostala uväznená česká horolezkyňa. Na miesto nešťastia odišli záchranári HZS, ktorí sa nachádzali v blízkosti tejto lokality, zároveň boli v súčinnosti s LZZS v Poprade vrtuľníkom prevezení k Zelenému plesu psovodi HZS. Kvôli zhoršujúcim sa meteorologickým podmienkam, bola na miesto súčasne vyslaná aj pozemná záchranná skupina. Na veľké šťastie sa po asi 30 minútach skupine postihnutých podarilo svojpomocne nájsť aj poslednú zasypanú. Záchranári HZS uskutočnili asi 110 metrový spust postihnutej dole prahom z Malej Zmrzlej doliny k Zelenému plesu a odtiaľ ju transportovali snežným skútrom na Kežmarsku Bielu vodu. Počas tejto záchrannej akcie záchranári HZS ošetrili aj ukrajinského horolezca, ktorý si pri zostupe zakopnutím stúpacími železami spôsobil sečno-bodnú ranu v oblasti lýtkového svalu. Následne bol aj on transportovaný dole dolinou a súčasne s postihnutou českou horolezkyňou odovzdaný posádke RLP – EMS na ďalší transport do nemocnice v Poprade.
Záchrannej akcie sa zúčastnili 15 záchranári HZS so 6 lavínovými psami.

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lut 10, 2008 2:46 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 01, 2006 8:07 am
Posty: 214
Lokalizacja: Warszawa Rembertów
tomek.l napisał(a):
http://www.tygodnikpodhalanski.pl
Cytuj:
Lawina porwała turystę wspinającego się na Ciemniaku w masywie Czerwonych Wierchów. Dzięki szybkiej akcji TOPR mężczyzna odniósł tylko lekkie obrażenia.

Trzech turystów koło godz. 10 wchodziło na Ciemniak. Prawdopodobnie to oni sami podcięli masy śniegu. Lawina porwała jednego z nich. Na szczęście śnieg nie zasypał go całego. Ponad pokrywę śniegu wystawał tylko czekan.

Ratownicy TOPR już po kilku minutach, z pomocą śmigłowca, dotarli na miejsce wypadku. Szybko odkopali mężczyznę, który trafił do szpitala.

Jest wychłodzony, ale jego życiu i zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Jest on doświadczonym himalaistą. W Tatrach obwiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.


No i już wiemy: to był Artur Hajzer. Na szczęście jest ok.

_________________
http://piohal.fotosik.pl/albumy/79684.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lut 10, 2008 3:20 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 10, 2007 8:21 pm
Posty: 4329
Lokalizacja: Kraków
dresik napisał(a):
Tak była grupa, ale podobno jakiś himalaistów


Właśnie słyszałem o ,,grupie himalaistów" i pomyślałem: Luka. On robi za całą grupę himalaistów :wink:

_________________
Te linki okazują mowę nienawiści lub dyskryminację wobec chronionej grupy osób z powodu rasy, wieku lub innych naturalnych cech.
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBagiew_(organizacja)
https://pl.wikipedia.org/wiki/A_quo_primum


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lut 10, 2008 4:12 pm 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 01, 2007 4:41 pm
Posty: 77
Lokalizacja: Poznań
piohal napisał(a):
No i już wiemy: to był Artur Hajzer.

Aż się nie chce wierzyć... To jednak kolejny dowód na to, że nawet lawinowej II-ki nie można lekceważyć a lawina - zabrzmi jak banał - nie wybiera. Całe szczęście, że zdarzenie zakończyło się brakiem obrażeń. Doświadczenie, to jednak doświadczenie...

_________________
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lut 10, 2008 4:21 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt paź 14, 2005 9:18 am
Posty: 3112
Lokalizacja: z Manczy
Góry to góry. Kolejny przykład że lawina nie wybiera. Chyba nie wiedziała , że to profesjonalista. A ja mu jeszcze chyba nie oddałem...

_________________
"Posekaj, posekaj"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6905 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 ... 231  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL