Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 2:55 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: kolory szlaków
PostNapisane: Wt cze 14, 2005 2:30 pm 
Mam pytanie odnośnie kolorów szlaków: czy (logicznie biorąc) oznaczają one trudność tras? jeśli tak, to jakie kolory odpowiadają jakim szlakom? Pytam, bo spotkałam się już nawet ze stwierdzeniem, że kolor nie oznacza trudności tras. Pozdrawiam! Zielona


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 14, 2005 2:53 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Cz mar 17, 2005 1:27 am
Posty: 421
Lokalizacja: Wroclaw
Dawno dawno temu za .... tak kiedys tak bylo czarny najtrudniejszy potem czerwony itp... natomiast obecnie jesli gdzies sie to zgadza to zosatło to "z tradycji".
Natomiast od szalku czarnego sie wogole odchodzi (kiepsko w niezbyt dobrym swietle rozpoznac czy to czarny szlak czy 2 biale paski zrobione na drzewie przez dowcipnych drwali ;))
pozdrawiam


Ostatnio edytowano Wt cze 14, 2005 3:21 pm przez senior, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 14, 2005 3:01 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
Czyli definitywnie. Kolor szlaku nie oznacza jego trudności. Są jakieś ogólne wytyczne co do oznakowania szlaków ale nie są one przestrzegane. Więc kolor szlaku tak naprawdę nic nie oznacza.

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 14, 2005 3:25 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Cz mar 17, 2005 1:27 am
Posty: 421
Lokalizacja: Wroclaw
tomek.l napisał(a):
Więc kolor szlaku tak naprawdę nic nie oznacza.


No nie popadajmy w skrajnosci Tomek ;) - oznacza naprzyklad konkretny szlak :D

pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 14, 2005 8:18 pm 
szlaki graniczne tez sa czesto szczegolnie znaczone...


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 14, 2005 8:31 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
Tak. Słupkami granicznymi :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 14, 2005 10:04 pm 
Kombatant

Dołączył(a): So maja 28, 2005 10:21 am
Posty: 319
Lokalizacja: wlkp
ale słupki są biało-czerwone ... albo stoi strażnik ... zielony ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 14, 2005 10:26 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
Tych zielonych jeszcze nie spotkałem :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 14, 2005 10:33 pm 
Kombatant

Dołączył(a): So maja 28, 2005 10:21 am
Posty: 319
Lokalizacja: wlkp
Jak się idzie na Rysy to siedzą w takim zagłębieniu skalnym troche powyżej czarnego stawu, uzbrojeni, popijają coś z termosów i pytają czy ma się zamiar wracać ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 14, 2005 10:40 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N mar 27, 2005 9:30 pm
Posty: 2745
Lokalizacja: Katowice
No popatrz, że jakoś na nich nie trafiłem a miałem dwa razy okazję. Ale spotkałem "zielonych" w Murowańcu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 14, 2005 10:42 pm 
Kombatant

Dołączył(a): So maja 28, 2005 10:21 am
Posty: 319
Lokalizacja: wlkp
bo oni pewnie siedzą tylko jak jest ładna pogoda ;) Ja miałam okazję raz i proszę jakie szczęście ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 14, 2005 10:46 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N mar 27, 2005 9:30 pm
Posty: 2745
Lokalizacja: Katowice
A co do kolorów szlaków to spotkałem się na jednej stronie, chyba "bezpieczne góry", tylko nie umie jej teraz znajeść z klasyfikacją szlaków ze względu na kolory. Ale też nie było to chyba zgodne z rzeczywiśtościa po podawali że szlaki koloru czerwonego to szlaki graniowe, ale szlak koloru czerwonego z Palenicy do Moka do wybitnych graniówek nie należy, chyba, że co dla niektórych :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 14, 2005 10:59 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
Kolor szlaku nie .... nie będę sie powtarzał :wink: Ale to pewna i sprawdzona informacja.

A zieloni to siedzą pewnie w tej śniegowej pieczarze przy szlaku na Rysy. Ale wiecie, że kiedyś sie zawaliła turystom na głowę.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 14, 2005 10:59 pm 
Kombatant

Dołączył(a): So maja 28, 2005 10:21 am
Posty: 319
Lokalizacja: wlkp
Generalnie to ja sie podpinam pod poprzednie opinie, że kolory nie mają juz znaczenia, chyba, że do sprawdzania stopnia trudności szlaków wybierali pijanych turystów :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 14, 2005 11:01 pm 
Kombatant

Dołączył(a): So maja 28, 2005 10:21 am
Posty: 319
Lokalizacja: wlkp
tomek.l napisał(a):
Ale wiecie, że kiedyś sie zawaliła turystom na głowę.
... to oni powinni wiedzieć... a nic się nikomu nie stało?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 14, 2005 11:10 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
Przeżyć chyba przeżyli ale lepiej tam poprostu nie wchodzić


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 14, 2005 11:14 pm 
Kombatant

Dołączył(a): So maja 28, 2005 10:21 am
Posty: 319
Lokalizacja: wlkp
Nie zamierzałam (tym bardziej, że jeśli myślimy o tym samym miejscu, to było już zajęte ;) ), ale i tak warto zapamiętać :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 14, 2005 11:14 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N mar 27, 2005 9:30 pm
Posty: 2745
Lokalizacja: Katowice
Też o tym słyszałem, albo raczej czytałem. Weszli do jamy a tym czasem inni chodzili po sklepieniu i się zawaliło. Ale wydaje mi się że ktoś zginął ale mogę się mylić. Wypadek był opisany w "Tatrzańskich dramatach" czy "Wypadkach" dokładnie niepamietam.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 14, 2005 11:18 pm 
Kombatant

Dołączył(a): So maja 28, 2005 10:21 am
Posty: 319
Lokalizacja: wlkp
To chyba nie w tym miejscu siedzieli, tam się im zbyt wiele na głowę zawalić nie mogło, no i chyba kto jak kto, ale oni by wiedzieli gdzie nie siadać.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lip 17, 2005 1:36 am 
Nowy

Dołączył(a): Pt lip 15, 2005 1:40 pm
Posty: 19
Lokalizacja: Sosnowiec
tomek.l napisał(a):
Więc kolor szlaku tak naprawdę nic nie oznacza.

A ja jednak pokuszę się o jeszcze jedną próbę :wink: Wydaje mi się, że gdzieś czytałem, że kolory szlaków mają pewną logikę i nie jest tak, że dany kolor znalazł się w określonym miejscu przez przypadek. Na przykład wspomniany już "graniowy" czerwony to szlak główny w danym fragmencie pasma górskiego (np. biegnący po grani), czarny - wychodziłoby na to, że to szlaki łącznikowe, ale jeśli chodzi o zielony czy niebieski, które przypadałyby na doliny - sprawa się już komplikuje;) Trzeba jednak pamiętać, że nie można dopuścić do sytuacji, kiedy w jednym miejscu występuje zbyt dużo podobnych kolorystycznie oznakowań, więc być może stąd ta "nieuporządkowana" różnorodność. Można również pomyśleć, że długość szlaku ma wpływ na kolor, np. zółte - niezbyt długie, niebieskie, zielone dłuższe, a może się mylę? :wink: Poza tym żółte to w większości podejścia na jakieś konkretne miejsca położone wyżej, zielone prowadzą często do schronisk, itp. Wiem, w ten sposób można zgadywać bez końca, w każdym razie dla turysty kolor niczego nie powinien sugerować i z tym się zgadzam:)

_________________
Tomek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lip 17, 2005 8:03 am 
Nowy

Dołączył(a): Pt lip 15, 2005 5:09 am
Posty: 5
Lokalizacja: Gorlice
Spotkałem się na jednej stronie z wyjaśnieniem kolorystyki szlaków, ale nie mogę jej jakoś jej znaleźć. Z tego co pamiętam, to podział nie był na 100% ze względu na stopięń trudności, ale ze względu na typ szlaku np. czerwony - ważny szlak szczytowy, żółty - łączący dwa inne szlaki itp. Jak uda mi sie odnaleźć tą stronkę, to napewno wrzuce linka


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lip 17, 2005 8:13 am 
Nowy

Dołączył(a): Pt lip 15, 2005 5:09 am
Posty: 5
Lokalizacja: Gorlice
http://przewodnikdolnyslask.w.interia.pl/Znakowanie.htm
lub
http://szczutek.republika.pl/roz2.html

skąd zapożyczyłem poniższy tekst:

Kolory szlaków i ich znaczenie

Podstawowe oznaczenie szlaku turystycznego to prostokątny znak najczęściej o wymiarach 15x9 cm malowany farbą olejną w widocznych punktach. Składa się on z trzech poziomych pasów: dwóch białych zewnętrznych i jednego środkowego w kolorze szlaku. W zależności od barwy środkowego paska mówimy o szlaku: 1) czerwonym; 2) niebieskim; 3) zielonym; 4) żółtym; 5) czarnym;
Znaczenie kolorów szlaków:

szlak główny jest zawsze oznaczony kolorem czerwonym np. Główny Szlak Beskidzki, Główny Szlak Sudecki, Główny Szlak Gór Świętokrzyskich, Szlak Orlich Gniazd na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, Szlak Okolic Łodzi
Szlak główny zwykle jest poprowadzony przez najbardziej spektakularne a jednocześnie najciekawsze krajobrazowo i przyrodniczo miejsca danego regionu (w górach zwykle przez najwyższe kulminacje danego pasma). Na pewno nie obejmuje jednak wszystkich wartych zobaczenia atrakcji w danym regionie gdyż jest to nie możliwe. Często do bardzo interesujących miejsc nie są poprowadzone w ogóle szlaki turystyczne.
Kolor czerwony oznacza też inne szlaki biegnące w danym terenie nie koniecznie będące szlakiem głównym.
kolor niebieski wyznacza szlaki pokonujące duże odległości - dalekobieżne. W Beskidach są to zwykle szlaki idące wzdłuż głównego wododziału karpackiego, którym jest poprowadzona granica państwowa.
kolorem zielonym i żółtym znakuje się krótkie szlaki łączące, czasami też dojściowe.
kolor czarny wyznacza krótki szlak dojściowy - do jakiegoś miejsca, którym poprowadzenie szlaku dalekobieżnego byłoby nieciekawe, niekorzystne lub niemożliwe. np. przykładowe szlaki dojściowe to:
- w Górach Sokolich - dojście na Krzyżną Górę (654m.) od schroniska Szwajcarka
- okolice Łodzi - dojście do rezerwatu Wiączyń od Szlaku Okolic Łodzi
- Rudawy Janowickie - dojście do zamku Bolczów od MGSP E-B

UWAGA: Kolor szlaku pieszego nie oznacza jego trudności !!!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lip 17, 2005 10:24 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 16, 2005 6:13 am
Posty: 1049
Lokalizacja: Krakow
Armina napisał(a):
Jak się idzie na Rysy to siedzą w takim zagłębieniu skalnym troche powyżej czarnego stawu, uzbrojeni, popijają coś z termosów i pytają czy ma się zamiar wracać ;)

tak- pytali czy mam paszport...
miałem go i kazali mi pokazać :shock:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lip 17, 2005 11:45 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
Tom@szek napisał(a):
szlak główny jest zawsze oznaczony kolorem czerwonym ...

Kolor czerwony oznacza też inne szlaki biegnące w danym terenie nie koniecznie będące szlakiem głównym.

Już tutaj widać, że nie jest to żadna reguła.

Jak już kilka razy pisałem:
Kolor szlaku nie ma związku ani z trudnościami ani z niczym innym.

Nie ma żadnej reguły. Są tylko pewne zasady ale i tak nie konsekwentnie przestrzegane. Można sobie o tym poczytać na stronie PTTK
http://www.pttk.pl/faq.php
Reasumując.
Kolor szlaku nie niesie ze sobą żadnych informacji

Wystarczy sobie popatrzeć na mapę.

Szlak czerwony to szlak graniowy przez Czerwone Wierchy ale również szlak Staników Żlebem na Przysłop Miętusi czy choćby przez Trzydniowiański Wierch.

Szlak niebieski to szlak przez Zawrat do Morskiego Oka ale także szlak na Polanę na Stołach.

Szlak czarny, podobno krótki łącznikowy. A Ścieżka nad Reglami?

Szlak żółty - szlak łącznikowy. Czy szlak przez Krzyżne jest szlakiem łącznikowym?

Jeszcze jakieś przykłady?

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lip 17, 2005 7:58 pm 
Weteran
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 26, 2005 8:19 am
Posty: 106
Lokalizacja: Żory
kolory szlaków owszem nie oznaczają stopnia trudności, myślę, że są po to, żeby nie myliły się ze sobą np. dwa przecinające się szlaki. O stopniu trudności mogą co nieco "powiedzieć" kolorowe "ludki" zaznaczone na mapie przy owych szlakach. Są: zielone-szlak spacerowy, a potem kolejno wg stopnia trudności: niebieski, czerwony i czarny.Nawet można wyczytać to z samych obrazków-zielony "chłopek" idzie z wózkiem, niebieski lekko pod górę, czerwony nieco ostrzej pod górę, a czarny idzie prawie z nosem przy ziemi.... :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lip 17, 2005 8:17 pm 
Nowy

Dołączył(a): Pt lip 15, 2005 9:20 pm
Posty: 18
Lokalizacja: Rabka-Zdrój
W Beskidzie Sądedckim też jest pewien kłopot. Przez Prehybe na Radziejową biegnie szlak czerwony Główny Beskidzki , a niedaleko biegnie też szlak czerwony z Jaworek przez Ruski Wierch na Obidzę. No właśnie z tymi kolorami jest problem bo sie mylą. Kiedyś było założenie że szlaki zielone i niebieskie sa długie a pozostałe jak pisaliście łącznikowe, jednak przybyło dużo szlaków i problem sie zrobił.

_________________
Jeżeli pacjent chce żyć - medycyna jest bezradna:-)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lip 17, 2005 8:44 pm 
Nowy

Dołączył(a): Śr lip 13, 2005 11:29 pm
Posty: 6
Lokalizacja: Nottingham
to co napisał Tomaszek to prawda. Przez większość pasm górskich w Polsce (i nie tylko w górach) poprowadzone są główne szlaki - czerwone. Niestety gdy szlaków jest w jednym miejscu dużo to często te zasady nie są zachowane ponieważ szlaki o tym samych kolorze nie mogą się przecinać. A to że dużo ludzi uważa że kolor jest powiązany z trudnością wzięło się chyba z narciarstwa - kolory tras zjazdowytch mają znaczenie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lip 18, 2005 4:30 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
Tylko co z tego, że to prawda skoro te zasady nie są konsekwentnie przestrzegane. A co za tym idzie nic nie znaczą. :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lip 24, 2005 12:50 pm 
http://tatry.strefa.pl/szlaki/wstep.htm


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lip 24, 2005 1:10 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11090
Lokalizacja: Poznań
Ale co w związku z tym? Bo nie chce mi się już kolejny raz tego samego tłumaczyć.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL