Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 9:28 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn wrz 22, 2008 7:05 pm 
Nowy

Dołączył(a): Pn wrz 11, 2006 10:30 am
Posty: 17
Moi drodzy, któż mógłby mi pomóc w nietypowej sprawie, jak nie Wy :)
Sprawa ma się tak: zrobiłem sobie w zeszłym tygodniu remont pokoju, pomalowałem ściany i stwierdziłem, że trzeba mi czegoś jeszcze, a mianowicie - mapy graniowej Tatr namalowanej na ściano-suficie (nawet nie wiem, jak się nazywa profesjonalnie taki ukośny fragment pod dachem). Do dyspozycji mam ok. 2,5 x 2,0 m świeżo pomalowane na biało, które chciałbym zapełnić Tatrami. Myślałem nad jakąś panoramką, ale do tego mi brakuje talentu plastycznego, a i materiał do nauki topografii będzie lepszy, jak się zrobi mapę graniową z oznaczonymi graniami, dolinami, szczytami i innymi pierdółkami. Chciałbym przy tym zachować skalę, a wzorować się częściowo na mapkach z "Bedekera tatrzańskiego". Pytanie brzmi - jak to zrobić? Czym malować/rysować i jak przenieść coś takiego z małej karteczki na wielki sufit? Był na forum poruszany temat modelu 3D Tatr, ja chcę zrobić coś zajmującego mniej miejsca w domu :) Jak macie jakieś podpowiedzi, piszcie proszę :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn wrz 22, 2008 10:24 pm 
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 02, 2008 3:58 pm
Posty: 19
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Zastanów się nad fototapetą, świetna sprawa, powiększą do odpowiednich wymiarów praktycznie wszystko.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt wrz 23, 2008 8:55 am 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
Ja bym zrobiła tak:

Zdjęcie mapy aparatem cyfrowym.
Jest dostępna w księgarniach internetowych taka graniowa mapa Tatr autorstwa panów Kunickiego i Szczerby.
Bardzo dobra mapa, więc moim zdaniem ta byłaby najlepsza.
Następnie za pomocą rzutnika rzucić zdjęcie tej mapy w odpowiednie miejsce na sufit i obrysować, na początek ołówkiem aby można było poprawić, potem czymś bardziej trwałym.

I tyle.

Pozdrowienia

Basia


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt wrz 23, 2008 9:00 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 17, 2007 7:57 pm
Posty: 3449
Lokalizacja: Tczew
albo wynajać kogoś kto się na tym zna :lol:

_________________
Mądry wycof nigdy nie przynosi ujmy


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt wrz 23, 2008 9:54 am 
Nowy

Dołączył(a): Pn wrz 11, 2006 10:30 am
Posty: 17
Dzięki za poradę z rzutnikiem, nie wpadłem na to :) Problemem będzie załatwienie rzutnika, ale po znajomych popytam. A mapę już zamówiłem :) Fototapeta może być fajna, ale wolę mieć swój większy udział i przy tym ciąć koszty.
Są jakieś do tego specjalne materiały? Czy zwykłymi markerami bazgrać po ścianie?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt wrz 23, 2008 10:04 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 17, 2007 7:57 pm
Posty: 3449
Lokalizacja: Tczew
Wiem ze u nas chłopaki w LO zrobili na ścianie wielkie malowidła z mitologii starogermańskiej - wykonano to ołówkami i węglem - a później przyjechało dwóch kolesi z jakiejś firmy którzy pokryli te malowidła srodkiem konserwującym i utrwalającym by się po prostu nie ścierały.... Myśle ze mozesz zrobic podobnie, takie środki mozna pewnie kupic w sklepach z farbami. powodzenia!

_________________
Mądry wycof nigdy nie przynosi ujmy


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt wrz 23, 2008 10:18 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 28, 2007 1:34 pm
Posty: 4450
Lokalizacja: lkr
ToSter napisał(a):
przy tym ciąć koszty

fototapeta wyszłaby może nawet taniej
ale odpowiednio namalowane będzie chyba efektowniejsze

_________________
Zrozumcie, że państwo chce tylko waszego dobra. Całego waszego dobra...

Picasa
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt wrz 23, 2008 10:40 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
Basia Z. napisał(a):
Jest dostępna w księgarniach internetowych taka graniowa mapa Tatr autorstwa panów Kunickiego i Szczerby.


Nie mam ale to pewnie coś takiego :
http://antykwariat.turnia.pl/showlist.php?i=19232
na fotografii okolice Hali Gąsiennicowej i ilość szczegółów nie powala na kolana :
Obrazek

Widziałem dokładną mapę grzbietową na autorskiej stronie naszego drogiego forumowicza chief'a. Muszę tylko poszperać i znaleźć adres jego witryny ... :lol:

PS
O to tu, Pan JS się mocno narobił ale efekt jest przedni :
http://www.mount.cad.pl/mapa/map.html
... ale ... właśnie sobie po niej wędruję kursorem i ... niestety nie wygląda na kompletną ... są rejony dokładnie opisane ale są i takie które jeszcze nie zostały chyba opracowane jak np. okolice Hali Gąsiennicowej i inne doliny polskiej części Tatr Wysokich.

_________________
Obrazek TG


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt wrz 23, 2008 11:22 am 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
Pogadaj z starszymi taternikami. Kiedyś znajomość dokładna topografii Tatr była jednym z ważniejszych elementów egzaminu na kursach taternickich i wszyscy mieli "pomoc naukową" w postaci odbitki (wtedy na światłokopii) super dokładnej mapy graniowej (tak jakby pozbierać mapki z Paryskiego i złożyć do kupy - niestety są w różnej skali i samodzielne ich połączenie mogłoby być trudnym zadaniem). Ci starsi taternicy mogą to mieć. Mnie to niestety gdzieś wsiąkło - mówiąc szczerze - podpieprzono mi w schronisku (mam nadzieję, że "złodziej" użytkował to w celach turystycznych).

Mam jednak wątpliwości czy miejsce, w którym to chcesz umieścić jest najwygodniejsze do nauki. Zastanów się.

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt wrz 23, 2008 11:35 am 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
Gustaw napisał(a):
... ale ... właśnie sobie po niej wędruję kursorem i ... niestety nie wygląda na kompletną ... są rejony dokładnie opisane ale są i takie które jeszcze nie zostały chyba opracowane jak np. okolice Hali Gąsiennicowej i inne doliny polskiej części Tatr Wysokich.


Przecież na tej mapie jest wyraźnie napisane, ze tam gdzie jest żółta tam istnieje większe przybliżenie, a tam gdzie biała - nie.

Ja dokładne mapy grzbietowe, ale w języku słowackim widziałam u znajomych na Słowacji.
Potem na którymś z forów wyczytałam że podobno można je kupić w którymś ze słowackich schronisk
Ale w którym - nie pamiętam (chyba w Zbójnickiej Chacie).
Niestety kupić można tylko tam, nie prowadzą oni również sprzedaży wysyłkowej.

Pozostaje skorzystać z tego co jest dostępne (np. Kunicki i Szczerba) albo zrobić sobie taką mapę samemu np. na podstawie Bedekera.

Pozdrowienia

Basia


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt wrz 23, 2008 11:36 am 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
Markiz napisał(a):
wszyscy mieli "pomoc naukową" w postaci odbitki (wtedy na światłokopii) super dokładnej mapy graniowej (tak jakby pozbierać mapki z Paryskiego i złożyć do kupy - niestety są w różnej skali i samodzielne ich połączenie mogłoby być trudnym zadaniem). Ci starsi taternicy mogą to mieć.


Taka mapa wisi na ścianie w gliwickim Klubie Wysokogórskim.
Ale jej dokładność nie jest wyższa niż ta Kunickiego i Szczerby.

B.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt wrz 23, 2008 11:45 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
Basia Z. napisał(a):
wyraźnie napisane

No to cholera muszę się udać do lekarza od oczu ... :roll:

_________________
Obrazek TG


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt wrz 23, 2008 12:02 pm 
Nowy

Dołączył(a): Pn wrz 11, 2006 10:30 am
Posty: 17
Dzięki wszystkim za porady. Nie zależy mi na ogromnej dokładności ani przystępnym materiale do ślęczenia i wkuwania, tylko po prostu na czymś fajnym w pokoju :) Zamówiłem sobie tę mapę Kunickiego i Szczerby, zobaczymy, co da się z tego zrobić.
A mapki pana JS są rzeczywiście rewelacyjne, już kiedyś się na nie natknąłem, ale za każdym razem gubię jakoś adres :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL