Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz cze 06, 2024 9:52 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt paź 31, 2008 11:44 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 02, 2008 11:01 pm
Posty: 523
Lokalizacja: Olkusz
Mam do Was pytanie. Czy ktoś zna się na tyle na meteorologii, że mógłby wyjasnić mi, w jakich warunkach najczęściej wystepuje inwersja i jakie symptomy wskazują, że prawdopodobnie takie zjawisko nastąpi. Chodzi oczywiście i to, aby się wybrać w Tatry, kiedy będzie morze chmur pod nogami. Mieszkam na yle blisko, że moge zaplanowac sobie wyjazd praktycznie prawie z dnia na dzień.

Pozdrawiam

_________________
Dobrze jest, psiakrew, a kto powie, że nie, to go w mordę! Witkacy


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt paź 31, 2008 12:26 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 31, 2008 11:54 am
Posty: 275
Lokalizacja: (puszki) Żywiec
http://www.mount.cad.pl/p/zjawiska/inwers/inwers.htm

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt paź 31, 2008 12:33 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
chemica napisał(a):
http://www.mount.cad.pl/p/zjawiska/inwers/inwers.htm

To strona chief'a ...

_________________
Obrazek TG


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt paź 31, 2008 12:41 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
Charlie-Mariano napisał(a):
Czy ktoś zna się na tyle na meteorologii, że mógłby wyjasnić mi

Może ktoś się znajdzie, może nie ...

Charlie-Mariano napisał(a):
jakie symptomy wskazują, że prawdopodobnie takie zjawisko nastąpi

W tym sęk, byłbym zdziwiony gdyby ktoś Ci precyzyjnie odpowiedział na to pytanie.

Charlie-Mariano napisał(a):
Mieszkam na yle blisko, że moge zaplanowac sobie wyjazd praktycznie prawie z dnia na dzień.

Dla mnie najpewniejszy sposób to obserwacja tego co pokazują webcamy ... tyle, że jak już wstanie zimowy dzień to może byc za późno, żeby ruszyć tyłek i podjechać na wycieczkę ...

Musisz sobie wyrobić znajomości u obserwatorów na Kasprowym to może Ci dadzą cynk dostatecznie wcześnie. Natomiast w matematyczne modelowanie inwersji bym się nie bawił ... :| ... no chyba, że lubisz takie tematy ... poczytaj sobie o chaosie i układach nieliniowych to Ci da posmak tego na co się rzucasz ... jak dla mnie arcyciekawa sprawa ... miałem przyjemność nawet mieć taki przedmiocik ... w kontekście układów sterowania ... jak na tamte zamierzchłe czasy było to dość skomplikowane i nowatorskie ...

_________________
Obrazek TG


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt paź 31, 2008 12:52 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 29, 2007 8:31 pm
Posty: 3189
Lokalizacja: Nowy Sącz
Inwersja występuje przede wszystkim w zimie, w sytuacji długo zalegającego wyżu.

_________________
http://naszczytach.cba.pl/ Aktualizacja 2023 - nowe: Góry Skandynawskie, Taurus w Turscji, Alpy Julijskie, Kamnickie, Ennstalskie, Tatry Bielskie, Murańska Planina, Haligowskie Skały i wiele innych. Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt paź 31, 2008 2:11 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 28, 2007 1:34 pm
Posty: 4449
Lokalizacja: lkr
gouter napisał(a):
Inwersja występuje przede wszystkim w zimie, w sytuacji długo zalegającego wyżu


i wszystko jasne proszę towarzystwa ;)

_________________
Zrozumcie, że państwo chce tylko waszego dobra. Całego waszego dobra...

Picasa
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt paź 31, 2008 5:14 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr lut 14, 2007 12:37 pm
Posty: 2069
Lokalizacja: Sama już nie wiem
gouter napisał(a):
Inwersja występuje przede wszystkim w zimie, w sytuacji długo zalegającego wyżu.


Co nie zmienia faktu, że na inwersję trzeba TRAFIĆ. Czyli mieć dużo szczęścia... proponuję już zacząć zbierać 4listne kończynki :lol:

_________________
MOTYLA NOGA


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt paź 31, 2008 7:10 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr sty 02, 2008 11:42 pm
Posty: 2208
Lokalizacja: Małopolska
Charlie-Mariano napisał(a):
Chodzi oczywiście i to, aby się wybrać w Tatry, kiedy będzie morze chmur pod nogami

jak juz pisano wcześniej, to trza sprawdzić pogodę w necie.... :wink:
Jeśli jesteś jesienią/zimą w Zakopcu i jest mgliście, to z dużym prawdopodobieństwem część wierzchołków bedzie ponad chmurami. Nawet jesienią, gdy w Olkuszu sa podobne warunki: zimno + mgliście, a nie ma opadów ciągłych, to tez spora szansa na to.
Listopad na inwersje jest niemal doskonały....o ile nie bedzie lało.
Im niżej chmury schodzą, tym większą szansa na zobaczenie morza mgieł (niestety sa też takie, gdzie wystają jeno najwyższe szczyty).

Idąc w górach trza obserwować stratusy (czyli niskie chmury warstwowe), czy jesteśmy w stanie w nich zlokalizować położenie słońca (translucidus), jak takowe zobaczysz, to trza walić do góry….najbardziej wpieprzające jest jak wyjdziesz np. na taka Bystrą, już w górze powoli widać błękit nieba, ale nadal jest się w chmurze.

Czasem mogą być dwie warstwy chmur, czyli niskie stratusy, a wyżej ponad wierzchołkami Tatr altostratusy i wtenczas morze mgieł jest od dołu i góry. Jedna te warunki sa niepewne i jak altostratusy zaczną dotyka wierzchołki gór, to znak że raczej za niedługo będzie lało.

Deszcz też jest pewnym wskaźnikiem. Idąc np. doliną we mgle (np. Małą Łąką) i nie ma opadu lub jest drobna mżawka, to szansa jest spora, lecz jak opad jest ciągły („kapuśniak”), nawet gdy niewielki, to oznacza, że ponad stratusami (które mogą jedynie dać drobna mżawkę) są właśnie te altostratusy z których leje i „połączyły” się już ze stratusami.
Gdy pogoda wietrzna, to raczej ciężka sprawa.

Oczywiście nie zawsze inwersji temperatur, towarzyszą chmury.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt paź 31, 2008 8:00 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr lut 14, 2007 12:37 pm
Posty: 2069
Lokalizacja: Sama już nie wiem
Na Jaworzynie Krynickiej ponoć częściej niż gdzie indziej występuje bo tam jakiś specjalny mikroklimat jest :wink:

_________________
MOTYLA NOGA


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt paź 31, 2008 9:15 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 02, 2008 11:01 pm
Posty: 523
Lokalizacja: Olkusz
Dzięki chief, o taką odpowiedź mi chodziło. Żadna prognoza nie daje pewności, ale chcę zwiększyć pradwopodobieństwo, a nie zdawać się tylko na rachunek pradwopodobieństwa

_________________
Dobrze jest, psiakrew, a kto powie, że nie, to go w mordę! Witkacy


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lis 01, 2008 12:47 am 
Nowy

Dołączył(a): So paź 25, 2008 9:24 pm
Posty: 7
Lokalizacja: Beskid Mały
To bardzo proste. Po pierwsze należy zaznaczyć, że pełna nazwa zjawiska brzmi inwersja termiczna. W naukach przyrodniczych spotyka się różne rodzaje inwersji, czyli odwrotności, dlatego należy to sprecyzować, żeby nie było wątpliwości o co chodzi. Po drugie należy określić co to są chmury, a co to jest mgła. Widać nie każdy sobie z tym radzi. Różnica między nimi jest taka jak między erozją a denudacją, czyli zasadnicza. Oba zjawiska powstają w efekcie ochłodzenia się pary wodnej zawartej w powietrzu z tym, że mgła narasta od dołu, a chmury od góry (tłumaczenie obrazowe). Jeżeli zatem widzimy wierzchołki gór , a nie widzimy ich podnóża, to mamy do czynienia z mgłą. I na odwrót -jeżeli nie widać wierzchołków, a widać ich podnóże, to mamy do czynienia z chmurami. To dwa różne zjawiska, a bardzo często mylone ze sobą.
W normalnych warunkach wraz ze wzrostem wysokości maleje temperatura powietrza. Czyli im wyżej, tym zimniej. Wartość ta zależna jest od gradientu adiabatycznego - zawartości pary wodnej w powietrzu. W przypadku powietrza wilgotnego mamy do czynienia z tzw. gradientem wilgotno adiabatycznym, który objawia się tym, temperatura wraz ze wzrostem wysokości zmienia się szybciej, czyli o większą wartość. Kiedy wilgotność powietrza jest niska, wówczas wartość gradientu również jest niska i zmiany temperatury wraz ze wzrostem wysokości są mniejsze. Kiedy temperatura zmienia się o wartość większą od 1st.C/100m wysokości, wówczas mamy do czynienia z gradientem wilgotno adiabatycznym. Jeżeli zaś wartość ta jest mniejsza od 0,5st.C/100m wysokości, wówczas mamy do czynienia z gradientem sucho adiabatycznym. Wartość od 0,5st.C do 1,0st.C uznawana jest za średnią. Czyli spadek temperatury wraz ze wzrostem wysokości jest zjawiskiem normalnym w sensie fizycznym.
Zdarzają się jednak sytuacje odwrotne, zwłaszcza w górach, kiedy to powietrze w górze jest cieplejsze od tego na dole. Zjawisko to zachodzi w przyrodzie stosunkowo często, jednak najlepiej widoczne jest w okresie jesienno-zimowym, kiedy są najniższe temperatury. Podstawowym warunkiem koniecznym do powstania opisywanego zjawiska jest absolutnie bezchmurna noc! Dlaczego bezchmurna? Ano dlatego, że gdyby na niebie były chmury, ciepło ziemi odbijałoby się od nich powracając na ziemię, gdy ich nie ma – ciepło ulatuje bez ograniczeń w kosmos. Objawia się to nagłym spadkiem temperatury odczuwalnym zwłaszcza na kilkadziesiąt minut przed wschodem słońca. Jeżeli podczas bezchmurnej nocy spędzamy noc w namiocie w niezbyt ciepłym śpiworze, to najczęściej o 4 nad ranem budzimy się z zimna. To jest właśnie konsekwencja wyprowadzenia ciepła z atmosfery w przestrzeń kosmiczną. Po takiej nocy powierzchnia zewnętrznej części litosfery znacznie się wychładza, tym bardziej, im wyżej. Wysoko w górach, w nocy temperatura jest niższa, niż u podnóża gór. W efekcie dochodzi do wychłodzenia gruntu i zalegającego tuz nad nim powietrza. Nad ranem zalegające w górze zimne powietrze jako cięższe spływa grawitacyjnie w dół po zboczach mieszając się ze znacznie cieplejszym powietrzem u podnóży. I teraz przechodzę do sedna sprawy. Jeżeli powietrze w dolinach jest wilgotne, a powietrze spływające z gór jest zimne do dochodzi do gwałtownego ochłodzenia pary wodnej zawartej w tymże powietrzu i tym samym do powstania mgły będącej przyczyną jakże fenomenalnego zjawiska zwanego morzem mgiełj! Mgła jest tym gęstsza i zjawisko bardziej się nasila, gdy jest większa różnica temperatur między powietrzem zalegającym w dole, a spływającym z wyższych partii gór, oraz co równie istotne – im wyższa jest wilgotność powietrza w dole. A zatem całe zjawisko determinuje czynnik wilgotno adiabatyczny.
Reasumując: do powstania zjawiska zwanego „morzem mgieł” konieczny jest podstawowy warunek -zupełnie bezchmurne niebo w nocy poprzedzającej zjawisko. Ważne jest też, żeby różnica temperatury między najwyższymi partiami gór, a ich podnóżem była jak największa (kilkanaście stopni). No i ostatnia sprawa – wysoka wilgotność powietrza w dole. Istotnym czynnikiem jest też brak wiatru. Oczywiście z pominięciem lokalnych wiatrów dolinnych i zboczowych będących efektem grawitacyjnego spływu zimnego powietrza. A jaki to ma związek z inwersją termiczną? Ano taki, że w czasie gęstej mgły słońce nie jest w stanie się przebić przez jej gruba warstwę, a dodatkowo wysoka wilgotność magazynuje sporo zimnego powietrza i tym samym w dole jest zimniej niż na ogrzewanych przez słońce grzbietach gór. I tyle! Proste, nie?
Dodam jeszcze że zjawisko inwersji termicznej zachodzi w górach praktycznie każdego słonecznego ranka. O świcie najwyższe partie gór są podgrzewane przez wschodzące słońce i tym samy są cieplejsze, niż tonące w cieniu doliny. Zimne masy powietrza spływają ze zboczy zbierają się w dolinach jako cięższe. Wtedy dochodzi do inwersji termicznej w pełnym tego słowa znaczeniu: ogrzane przez słońce powietrze w górach jest cieplejsze, niż zalegające w zacienionych dolinach na dole, czyli mamy do czynienia z odwrotnością. Oczywiście jest to zjawisko krótkookresowe i zanika, gdy tylko słońce wzejdzie na tyle wysoko, że ogrzeje powietrze w dolinach i wyrówna temperatury. Zjawisko, o które pyta autor wątku nosi nazwę „morza mgieł” , a nie inwersją termiczną sama w sobie i tak tez powinno być nazywane.
Czy można przewidzieć takie zjawisko? Oczywiście! I naprawdę nie potrzeba do tego Internetu, ani żadnych przyrządów. Wystarczy tylko obserwować przyrodę i zmieniające się warunki pogodowe. Odrobina wiedzy, doświadczenia i wyobraźni, a można wychodzić w góry w ciemno rozkoszując się o poranku prawdziwym oceanem mgieł…


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lis 01, 2008 8:30 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr sty 02, 2008 11:42 pm
Posty: 2208
Lokalizacja: Małopolska
bardzo ciekawe info, dzięki :wink:
jednak mam parę pytań:

grzesiekodm napisał(a):
Jeżeli zatem widzimy wierzchołki gór , a nie widzimy ich podnóża, to mamy do czynienia z mgłą. I na odwrót -jeżeli nie widać wierzchołków, a widać ich podnóże, to mamy do czynienia z chmurami.

a co w sytuacji, kiedy chmury/mgły widać, zarówno od podstawy, jak i z góry, np. sa na wysokości kole 1800 m, o grubości 100 m.

grzesiekodm napisał(a):
Zdarzają się jednak sytuacje odwrotne, zwłaszcza w górach

bywa, że czasem cała Polska jest przykryta chmura/mgłą przez cały dzień (a nawet parę dni), a one nie sięgają gruntu. Jedynie obszary górskie sa ponad. Czy wtenczas mamy chmury, czy mgły ?

grzesiekodm napisał(a):
do powstania zjawiska zwanego „morzem mgieł” konieczny jest podstawowy warunek -zupełnie bezchmurne niebo w nocy poprzedzającej zjawisko

ale bywa i to tez stosunkowo często, ze nad chmurami/mgłą jest tez gruba warstwa altostratusów


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lis 01, 2008 11:30 am 
Weteran
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 08, 2007 10:20 pm
Posty: 103
Lokalizacja: Leszno Wlkp
grzesiekodm napisz mi proszę na PW źródło, literaturę, skąd wziąłeś rozróżnienie mgieł od chmur na podstawie powstawania ich od góry i dołu. Może się przyda mi to do magisterki o ile ją w końcu napiszę. Spotkałam się tylko z innymi definicjami w stylu mgła - gdy styka się z powierzchnią ziemi, chmura - gdy nie styka. Tyle, że w górach chmura często styka się ze zboczem lub wierzchołkiem góry...

_________________
Maryśka

"Kamienuje tę przestrzeń niewybuchły huk skał"J.P.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lis 01, 2008 11:34 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr sty 02, 2008 11:42 pm
Posty: 2208
Lokalizacja: Małopolska
cirrus.unc napisał(a):
Tyle, że w górach chmura często styka się ze zboczem lub wierzchołkiem góry...

no tak, ale zakładając, że dana chmura/mgła jest na poziomie 1300-1800 m.n.p.m., w Karpatach i nie tylko....to w Beskidach będzie chmurą, a w Tatrach mgłą ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lis 01, 2008 11:46 am 
Weteran
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 08, 2007 10:20 pm
Posty: 103
Lokalizacja: Leszno Wlkp
też bym chciała to wiedzieć
nawet kiedyś rozmawiając o tym z "moim" profesorem, doszliśmy do wniosku, że lepiej w mojej pracy nie brać pod uwagę terenów górskich - zawsze mają najwięcej mgieł. z drugiej strony jest to pójście na łatwiznę

_________________
Maryśka

"Kamienuje tę przestrzeń niewybuchły huk skał"J.P.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lis 01, 2008 12:48 pm 
Weteran
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 22, 2008 3:32 pm
Posty: 105
Lokalizacja: Sosnowiec, ahh
zna ktoś jakąśfajną stronkę, gdzie opisane są metody przewidywania pogody prowadząc własne obserwacje? na razie nie znalazłem nic rewelacyjnego

_________________
Miłość do Gór można poznać dopiero wtedy, gdy przeżyje się tam zatrważające zdarzenia i nadal będzie się z Nimi spotykać
Niech kasza namoka! Nieniechże!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lis 01, 2008 1:23 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr sty 02, 2008 11:42 pm
Posty: 2208
Lokalizacja: Małopolska
sewgo czasu na 321... starałem się coś tam skrobnąć:
http://www.321gory.pl/phpBB2/viewtopic. ... nticularis
może currus.unc, czy grzesiekodm cos dodadzą lub poprawią....gdyz raczej są w temacie.

ps.
bynajmniej proszę nie brać tego jako reklamę inszego forum, gdyż nie o to chodzi


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 03, 2008 12:08 am 
Kombatant

Dołączył(a): So gru 02, 2006 4:24 pm
Posty: 397
Lokalizacja: Warszawa
Wykład ładny, ale jedna sprawa mi nie pasuje. Morze mgieł było w Tatrach - przynajmniej Wysokich - 14 września - i ze Szpiglasowej widoczne na obie strony i z Koziej na Gąsienicową. Poprzedzająca noc, 13/14 września - były chmury zasłaniające próg Czarnego Stawu pod Rysami, a w nocy (chyba nawet) padało. więc tu się nie zgadza. Ale 13 września do 17.00 pogoda była idealna - bez jednej chmurki, tyle, że bardzo zimno (lód był na skałach w drodze na MPpChłopkiem i na Rysy) i dość silny wiatr, który po południu nagle ucichł. Może i w dzień też się może tak wychłodzić, aby zjawisko powstało???
Świnka Ze Świnicy - też byłaś wtedy :-) potwierdzasz???


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 03, 2008 12:17 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 9:48 am
Posty: 7564
Ja byłem wtedy - 14-tego Gierlach właśnie powyżej morza chmur - potwierdzam całą wypowiedź w 100%.

Cóż, przewidywanie pogody nie jest proste. :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 03, 2008 8:00 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 29, 2007 8:31 pm
Posty: 3189
Lokalizacja: Nowy Sącz
Dzisiaj jest inwersja i pewno jutro też będzie

_________________
http://naszczytach.cba.pl/ Aktualizacja 2023 - nowe: Góry Skandynawskie, Taurus w Turscji, Alpy Julijskie, Kamnickie, Ennstalskie, Tatry Bielskie, Murańska Planina, Haligowskie Skały i wiele innych. Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 03, 2008 8:16 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr sty 02, 2008 11:42 pm
Posty: 2208
Lokalizacja: Małopolska
gouter napisał(a):
Dzisiaj jest inwersja i pewno jutro też będzie

no właśnie, dzisiaj jest tak jak wcześniej opisywałem:
chief napisał(a):
Nawet jesienią, gdy w Olkuszu sa podobne warunki: zimno + mgliście, a nie ma opadów ciągłych, to tez spora szansa na to.

a w Olkuszu właśnie taka jest pogoda. Nic, tylko jechać :wink:

krzyss napisał(a):
ale jedna sprawa mi nie pasuje. Morze mgieł było w Tatrach - przynajmniej Wysokich - 14 września - i ze Szpiglasowej widoczne na obie strony i z Koziej na Gąsienicową. Poprzedzająca noc, 13/14 września - były chmury zasłaniające próg Czarnego Stawu pod Rysami, a w nocy (chyba nawet) padało. więc tu się nie zgadza

może taka sytuacja jest związana z frontem ciepłym, gdyż w zasadzie wtenczas tez jest chyba ta odwrotność. Z tym frontem jest tak, ze masy ciepłego powietrza napotykając masy chłodne, przy powierzchni, zaczynają sie nad nimi wślizgiwać po chłodnym powietrzu do góry, więc teoretycznie niżej powinno być chłodniej, niż wyżej :? Chyba (?). :? :? :?
Już wiele razy spotykałem podwójne zachmurzenie warstwowe: na dole chmury/mgła poniżej 1800 m, a powyżej szczytów kolejne


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 03, 2008 1:46 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
grzesiekodm napisał(a):
To bardzo proste.

Fajnie napisane i właśnie w prosty sposób.

Ja też mam kilka pytań.

Opis zjawiska i sposob przewidywania jest oparty na lokalnych obserwacjach. Pierwsze pytanie było o to jak takie zjawisko przewidzeć siedząc przed TV kilkadziesiąt kilomatrów od, powiedzmy, Tatr. Ktoś podał, że należy czekać na zalegający wyż. Hmmm ... to by się zgadzało z tym szczegółowym opisem. Tak mi się wydaje przynajmniej bo przy takim zalegającym wyżu pogoda w nocy powinna być chyba bezchmurna i bezwietrzna. Mnie natomiast ciekawi kwestia temperatury, szczególnie tej podawanej w serwisach meteo. Piszecie, że w dolinach musi być "wilgotno". Czy to oznacza temperatury na poziomie, powiedzmy dla Tatr, Zakopanego nie niższe niż 0C ? Tak się zastanawiam czy takie morze mgieł może powstać przy zalegającym wyżu jeżeli w tym samym czasie temperatury powietrza są poniżej zera. Nie znam się na tym więc chciałbym tylko wiedzieć czy mgła może powstać przy panującym mrozie. Bo jeżeli nie to taki gościu siedzący przed TV powinien nie tylko zwracać uwagę na wyż i brak wiatru ale i na prognozę temperatury, szczególnie w nocy.
A i jeszcze jedno. Opis zjawiska ładnie tłumaczy dlaczego zjawisko to wystepuję głównie jesienią i zimą kiedy to Słońce pozostaje nisko nad horyzontem przez co góry rzucają cień na doliny.

_________________
Obrazek TG


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 04, 2008 6:42 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 29, 2007 8:31 pm
Posty: 3189
Lokalizacja: Nowy Sącz
Obrazek
Rano z mojego okna.

_________________
http://naszczytach.cba.pl/ Aktualizacja 2023 - nowe: Góry Skandynawskie, Taurus w Turscji, Alpy Julijskie, Kamnickie, Ennstalskie, Tatry Bielskie, Murańska Planina, Haligowskie Skały i wiele innych. Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 05, 2008 12:26 am 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 02, 2006 11:11 am
Posty: 170
Lokalizacja: Łódź
grzesiekodm powinieneś ksiazkę napisac ;) noo chyba ze juz to zrobiles. duzo przyjemniej się czytało niż S.P.Chromowa.
Gustaw mgły mogą powstawać przy ujemnych temperaturach.
gouter Super widoczek z okna ;) mgła radiacyjna.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 05, 2008 8:40 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr lut 14, 2007 12:37 pm
Posty: 2069
Lokalizacja: Sama już nie wiem
little_insane napisał(a):
mgła radiacyjna.


A po czym poznać, że to mgła radiacyjna?

_________________
MOTYLA NOGA


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 05, 2008 3:19 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 02, 2006 11:11 am
Posty: 170
Lokalizacja: Łódź
Mgły radiacyjne powstają na skutek wypromieniowywania ciepła z powierzchni ziemi, dlatego zwykle widać je nad ranem. Najczesciej spotykane w obnizeniach terenu, nad łąkami i terenami "naturalnymi" (czyli nie miejska betonowa dzungla) ;) no i wygladają włsnie tak jak na załączonym obrazku ;)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 05, 2008 3:22 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr lut 14, 2007 12:37 pm
Posty: 2069
Lokalizacja: Sama już nie wiem
little_insane napisał(a):
Mgły radiacyjne powstają na skutek wypromieniowywania ciepła z powierzchni ziemi, dlatego zwykle widać je nad ranem. Najczesciej spotykane w obnizeniach terenu, nad łąkami i terenami "naturalnymi" (czyli nie miejska betonowa dzungla) ;)


Czyli wyglądają jak zwykłe mgły. :?

_________________
MOTYLA NOGA


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 05, 2008 3:26 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 17, 2007 7:57 pm
Posty: 3449
Lokalizacja: Tczew
little_insane napisał(a):
Mgły radiacyjne

Ciekawe zjawisko...

_________________
Mądry wycof nigdy nie przynosi ujmy


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 05, 2008 4:55 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr lut 14, 2007 12:37 pm
Posty: 2069
Lokalizacja: Sama już nie wiem
little_insane napisał(a):
wypromieniowywania ciepła z powierzchni ziemi,


... w wyniku napływu chłodnych mas powietrza... czy taka mgła nie powinna ponosić się szybko do góry? :roll:

Edit: Odwołanie do tekstu :

" W przypadku wystąpienia dużego lub całkowitego zachmurzenia, promieniowanie zwrotne nie pozwala na szybki i tyle głęboki spadek temperatury przyziemnej warstwy powietrza, aby doszło do powstania mgieł radiacyjnych."

wynika z tego, że aby powstała taka mgła nie może być zachmurzenia :roll:

_________________
MOTYLA NOGA


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL